19/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Manchester United – Stoke City

Ve 14. kole anglické Premier League hostili Rudí ďáblové na svém hřišti Stoke City. Nudný a místy nezáživný duel jsme měli po většinu hrací doby pod kontrolou, ovšem proti stála semknutá defenziva Potters, kteří nám mnoho volného prostoru nedali. Zápas jsme ale nakonec přeci jen zvládli, ačkoliv v úplném závěru se nám málem vymstila přílišná pasivita. De Gea se však opět předvedl a pomohl nám uhájit těsný výsledek. Nerozvážně pojatý závěr zápasu ale dopadl dobře, a tak díky hlavičkám Fellainiho a Roja slavíme zisk dalších tří bodů.

SC MU

Po nelehkém podzimu se pomalu blíží zimní čas, který bychom měli využít v náš prospěch a ukázat pravou sílu našeho týmu. Zatím se to vyvíjí celkem dobře. Máme začátek prosince/december a před námi jsou utkání, do kterých určitě potřebovat vstoupit se zdviženou hlavou a sebevědomě se pobijeme o další vítězství. Psychická pohoda je velmi důležitá a je jedině dobře, že u United má momentálně stoupající tendenci. Po vybojované výhře na Emirates Stadium, získali Devils v sobotu další tři body po hladké výhře nad Tigers na Old Trafford. Vzhledem ke stále velmi početné marodce, o které dnes mluví v souvislosti s United, snad každý fanoušek fotbalu, je to určitě pozitivní zpráva, která může být zárodkem něčeho nového a vzrušujícího. Naše odolnost je obdivuhodná. Možná je to jen emotivní nadšení ze dvou vítězných duelů, avšak je třeba si uvědomit, že opravdu jdeme neohroženě dál za svým cílem a již brzy se můžeme opět posunout zase o něco výš. Už teď si upevňujeme čtvrtou pozici, což jsme mohli definitivně potvrdit i s dalším protivníkem. Do Divadla snů přicestovali Potters, kteří platí za houževnatý celek a jistě se neočekávali snadné tři body, ovšem už to nejsou ti pruhovaní bojovníci, jako za doby Tonyho Pullise. Stoke City ztrácí kvalitu a Manchesteru se naskýtala další dobrá možnost k zisku tří bodíků a prodloužení vítězné série na čtyři zápasy.

Button - Před zápasem

Potters okupovali 12. příčku v tabulce, takže důvodů k nadšení mnoho nebylo. Nevyrovnané výkony Stoke City mohly přinést ledacos, jen ne bezhlavé útočení. Zbytečně riskovat na Old Trafford se nevyplácí, tak se dalo se čekat urputné dobývání jejich pokutového území čili bylo nutné překvapit je něčím rychlým a překvapivým. Di Maríovi se po okouzlujícím začátku přestává dařit, Januzaj na druhé straně nehraje, takže se o moment překvapení neměl na křídlech kdo postarat. Rychlé nohy Španělů Maty s Herrerou nám ovšem mohly něco geniálního nabídnout, takže se očekával jejich start v základní sestavě.

Tým Marka Hughese by si rád zachoval alespoň standard, kterým je klidný střed tabulky, kolem kterého se Potters pohybují od začátku sezóny. Kvalita týmu má mírně klesající tendenci, která je způsobena především obměnou kádru, kterou se zde welsšká legenda United snaží provést, aniž by zaznamenala nějaké vážnější ztráty.

Bylo nutné získat další tři body a držet se v závěsu za první trojicí. Je před námi důležité zimní období, do kterého potřebujeme vstoupit s dobrou formou a sbírat body. Nesmíme si nechat ujet vlak, což nás bude stát hodně sil. Ale pokud se stihnou uzdravit naši klíčový obránci, můžeme se stát brzy velmi silným týmem, který dokáže eliminovat výpadky a porážet své soupeře bez ohledu na kvalitu. Určitě na to máme.

Se zraněnými to o mnoho lepší není. Marodka Devils je stále velmi aktuální téma, které nás trápí od samého začátku sezóny. Rojo se zdá být v pořádku. Mimo je však nově Di María a k zápasu nebyli připraveni ani Rooney s Carrickem. V obraně nadále chybí Shaw, Rafael, Evans a Jones a s poraněným kolenem marodí Blind.

Hlavní však je budovat si respekt ostatních právě těmito zápasy s outsidery. Máme dobrou domácí bilanci zápasů, takže bylo domácí prostředí znovu naší výhodou. S Hull City to bylo poměrně snadné. Potters představovali o něco bojovnějšího soupeře, tvrdšího v osobních soubojích a vybaveného větší obětavostí a zarputilostí.

Van Gaal stále postrádá několik obránců a nyní nemohl počítat ani s ofenzivní dvojicí Rooney – Di María, kterou musel nahradit. Na hřiště tak vyběhla poupravená jedenáctka ve formaci 4-4-2. Španělská brankářská jednička byla opět na svém místě, v obraně hráli zprava Valencia, Smalling, Rojo a Young. Defenzivní úkoly plnili zejména Fellaini a Carrick, běhavý Herrera s Matou měli hru spíše tvořit a zásobovat přihrávkami útočnou dvojici van Persie a Wilson. Kapitánskou pásku měl tentokrát na levé paži Michael Carrick.

Zápas se hrál v Manchesteru na Old Trafford. Byl chladný polojasný večer; 1 C°.

Button - První poločas

Večerní zápas nezaplnil Divadlo snů do poslední sedačky, ale přes to zde panovala vynikající atmosféra. Mohlo se jít na věc. Za hluku burácejících tribun mohl být match sudím Jonathanem Mossem zahájen. United se od prvních minut nikam nehnali a drželi míč na kopačkách. A protože se Potters rozhodli držet zpátky, mohlo dobývání jejich svatyně započít. Devils se snažili hrát v rychlejším tempu, a naše svižná kombinace na soupeře platila, jenže jsme neměli nejlepší pohyb a nepřesností přibývalo. Naše souhra se tedy postupně zpomalila, soupeř zavřel volné prostory a nebylo kudy. Begovič sbíral jen vysoké centry ze stran, ale jinak mohl být v klidu, protože žádná ze střel se k němu nedostala. V 16‘ ale udělal Begovič obrovskou hrubku, když chtěl rozehrávat po zemi, ale přihrál míč přímo na kopačky van Persiemu, který nabil do lepší pozice na hranici vápna Herrerovi, jenže ten ve velké šanci pálil nad bránu. Podobné nepotrestané chyby mohou v podobných utkání nakonec mrzet, Potters však nebyli vzadu příliš jistí na míči a United se tak díky aktivnímu pressingu dostávali do šancí. Devils zvyšovali obrátky a tak jsme ve 21‘ jsme udeřili. Herrera poslal z levé strany do pokutového území vysoký centr, na který stihl včas doběhnout Fellaini, který se zblízka hlavou nemýlil a rozjásal celý stadion – 1:0

Fellaini využil své neohroženosti a síli v hlavičkovém souboji a snadno předskočil Pietrse, který už nemohl nic dělat. Zápas byl od té chvíle náš, stejně jako střed pole. Rozehrávka byla plynulejší a jistější, Potters byli zalezlí a tak jsme mohli diktovat tempo a vymýšlet, kudy vést další úder. Zápas však více nudil, než bavil. United to zkoušeli zleva i zprava, ale nikudy nevedla cesta před bránu. Obrana soupeře byla pozorná, a když už selhala, našim hráčům míče v rozhodujících chvílích uskakovaly nebo docházelo k nešťastným odrazům. Ani přihrávky do těžkých pozic neměly valný úspěch, jelikož přístup Potters byl ukázkový. A když už jsme se dostali k zakončení, práci za Begoviče odvedli jeho obětaví spoluhráči. Náš tým ztratil od vedoucího gólu energii a tah na bránu. Raději jsme hráli na jistotu, ale i přes náznaky šancí jsme Begoviče ničím neohrozili. Hosté navíc trpělivě vyčkávali na jakoukoliv možnost protiútoku a také se jí dočkali. Ve 39‘ se hostům podařilo k velkému překvapení všech vyrovnat. Vše začalo už u de Gey, který vykopával pod tlakem po špatné rozehrávce. Fellaini byl poté v souboji o míč jasně faulován, jenže hra pokračovala u Krkiče, který si vzal míč a namířil si to přímo na de Geu. Jeho drzí průnik stačili naši obránci přerušit až ve vápně, jenže balón odvrátili jen před hranici šestnáctky, kde číhal volný N’Zonzi, a jeho pumelice k pravé tyči mimo dosah našeho gólmana upravila skóre na – 1:1

A nepříjemnost byla na světě. A stačilo k tomu tak málo. Nervózní Devils se následně rychle otřepali a znovu zapnuli, nicméně hosté věděli, že musí zůstat klidní a nenechat se vyprovokovat k otevřené hře. United ale chtěli své vedení zpět. Ve 41‘ jsme k tomu měli dobrou možnost. Po přímém kopu van Perseiho srazili obránci střelu dobře reagujícího Smallinga ve vápně jen k Fellainimu, který pálil bez přípravy, ovšem Begovič dokázal přízemní ránu i přes velké potíže přeci jen zlikvidovat. Stoke City vědělo, že remízový výsledek potřebují do přestávky udržet, pokud se nechtějí dostat do potíží. Devils chtěli rychle odpovědět, ale nepřesné přihrávky se opět začaly množit a svěřenci Marka Hughese měli práci při bránění usnadněnou. Jedna nastavená minuta už nic zajímavého nepřinesla, a zda bude mít tento match vítěze, nám měla odhalit druhá půlka. Po té první se mužstva trousila do šaten za stavu – 1:1

Úvodní část probíhala podle očekávání. Potters nic nevymýšleli a soustředili se na bránění. United se za to ujali taktovky a řídili tempo zápasu. Proti zodpovědné obraně to šlo ztuha, ale obranný val soupeře jsme díky Fellainimu přeci jen prolomili. Soupeř ale využil jednu z chyb v rozehrávce a ještě do přestávky stihl vyrovnat. Vše tak bylo otevřené, protože United museli znovu přidat, aby se vyhnuli bodové ztrátě, která v plánu rozhodně nebyla. Zvýšit sílu v útoku a oživit nudnou hru by zřejmě nebylo úplně od věci. Riskantně hru otevřít by ovšem byl druhý extrém.

Button - Druhý poločas

Čekal nás ještě pořádný kus tvrdé práce. Obraz hry se příliš nezměnil. United se snažili rozhýbat soupeřovu obranu, ale ta si hlídala své pozice. Dlouhé minuty bez vážnějších šancí ukončila 55‘ po které zůstal na hřišti ležet Pieters. Po ošetření pro něj ale zápas pokračoval. V 58‘ dostal žlutou kartu Pieters, který na pravé straně nedovoleně zastavil Valenciu. Po následném přímém kopu získali United vedení znovu na svou stranu. Matův přímý kop v pokutovém území hlavičkou jemně tečoval špatně bráněný Rojo a balón skončil v síti – 2:1

Gól byl připsán Matovi, i když Rojo dával jasně najevo, že skutečným autorem gólu byl on. Na tom však až tolik nezáleželo. Opět jsme vedli a tak jsme se mohli s chutí pustit do dalších ataků a pojistit skóre. Bylo to ale stále takové až moc opatrné a profesorské, takže tu byla neustále hrozba rychlých brejků. Nikdo to nechtěl vzít na sebe a neudělat chybu, takže jsme vyčkávali na to, až se nám podaří semknutou obranu soupeře roztáhnout. Takových momentů moc nebylo, avšak Potters nebyli bezchybní a United věděli, že jejich pevná obrana má své trhliny. V 60‘ viděl žlutý kartónek za svůj faul uprostřed hříště pracovitý Herrera. V 70‘ přihrál Mata na půli hřiště Wilsonovi, který se rozhodl k individuální akci, ve sprintu se dostal v balónem až do vápna, jenže své obdivuhodné sólo se mu gólem zakončit nepodařilo, jelikož střela k bližší pravé tyči skončila těsně mimo. V 72‘ se mohlo klidně červenat, protože Ireland zatáhl hodně silně za záchrannou brzdu, když skosil rozběhnutého Wilsona. Sudí Moss však vytáhl kartu žluté barvy. V 76‘ nabil Herrera před hranici pokutového území Fellainimu, ale ten pálil vedle. V 77‘ poprvé střídal Mark Hughes, jenž vyměnil Assaidiho za vytáhlého Stačilo jim to. 78‘ přinesla první změnu na straně Devils. Wilsona, který byl za svůj sympatický výkon odměněn zaslouženým potleskem, nahradil Falcao. Crouche. United už hráli na jistotu a zbytečně neriskovali. V 82‘ tak hosté ještě více vyztužili útok. Do hry byl zapojen Arnautovič, kterému přepustil místo Ireland. United už nikam nespěchali, ovšem mírně nervózního projevu hry se snažili využít Potters. Naše defenziva tudíž musela být v pohotovosti, jelikož Mark Hughes vsadil vše na jednu kartu a zvýšil převahu ve vzdušném prostoru. Centrovaných míčů ze stran přibývalo a některé byly velice nebezpečné. Pokutové území jsme ale zodpovědně střežili a vysoké balóny odvraceli. V 86‘ poslal van Gaal na trávník zkušenosti ztělesněné Fletcherem, jenž střídal Herreru. Bylo důležité zastavovat útoky soupeře už za půlící čárou, což se nám vcelku dařilo, nicméně Stoke City cítilo příležitost a v závěru zápasu si vytvářeli převahu. K nějakému kloudnému zakončení se ale nebyli schopni nepropracovat. Devils si bezpečně hlídali své těsné vedení a drželi balón dostatečně daleko od de Gey. Vypadalo to, že zakončíme tento zápas bez problémů, ale nastavený čas činil čtyři minuty, ve kterých nám bylo ještě pořádně horko. V 90+2‘ si žlutou kartu vykoledoval Young za faul na Arnautoviče. Ve stejné minutě van Gaal využil poslední možnost ke střídání a místo Maty přišel na závěrečné minuty Januzaj. Hned vzápětí přišly velké chvíle de Gey, který se opět vyznamenal a zachránil týmu důležité body. Nejprve jej po tečovaném centru nepřekonal hlavou u levé tyče Diouf, kdy náš brankář fantastickým zákrokem zakročil a o minutu později se musel činit znovu, když se rána Arnautoviče od pozičně skvělé postaveného de Gey odrazila k Dioufovi, jenž se opět dostal k zakončení před poloprázdnou bránou, jenže radost mu zkazil na brankové čáře stojící Young, který míč do sítě nepustil a Manchester United tedy po velkých zmatcích odolal. Po těchto obrovských šancích se už Potters na další vzdor nezmohli. V 90+4‘ ještě viděl žlutou kartu S. Wilson. Rudí ďáblové měli na mále a zase si říkali o vyrovnání, ale proti nepříjemnému protivníkovi své vedení nakonec uhájili a zvítězili na Old Trafford nad Stoke City – 2:1

Button - Sestavy

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Valencia, Smalling, Rojo, Young – Carrick – Herrera (86‘ Fletcher), Fellaini, Mata – van Persie, Wilson (78‘ Falcao)

Lavička:Lindegaard, Blackett, W. Keane, McNair, Fletcher, Januzaj, Falcao

Základní sestava Stoke City: Begovič – Bardsley, Shawcross, M. Wilson, Pieters – Cameron, N’Zonzi – Krkič, Ireland (82‘ Arnautovič), Assaidi (77‘ Crouch) – Diouf

Lavička: Butland, Shenton, Muniesa, Palacios, Adam, Arnautovič, Crouch

 Button - Statistika

Góly: Manchester United – 21‘ Fellaini, 59‘ Mata

Stoke City – 39‘ N‘Zonzi

Žluté karty: Manchester United – 60‘ Herrera, 90+2‘ Young

Stoke City – 41‘ Bardsley, 58‘ Pieters, 72‘ Ireland, 90+4‘ S. Wilson

Návštěva:  75 338 diváků

Hlavní rozhodčí: Jonathan Moss

Asistenti na čarách: L. Betts & S. Long

Čtvrtý rozhodčí: N. Swarbrick

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

Manchester United

 

Stoke City

64%

Držení míče

36%

10

Střely celkem

5

3

Střely na bránu

4

5

Střely mimo bránu

1

2

Zablokované střely

0

13

Přímé kopy

9

2

Rohové kopy

2

1

Ofsajdy

0

24

Vhazování

24

3

Zásahy brankářů

1

8

Fauly

13

2

Žluté karty

4

0

Červené karty

0

13. kolo PL

Během pracovního týdne bylo na programu 13. kolo anglické Premier League, mezi jehož nejatraktivnější zápasy patřily určitě středeční souboj londýnských rivalů Blues a Spurs, ale také měření sil Gunners se Saints. Už v sobotu Scousers vytěžili plný počet bodů na King Power Stadium a Kladiváři uspěli na trávníku Baggies. Swans si poradili s QPR. Ve středu byly na programu čtyři zajímavé duely. Černé kočky vedli doma nad Citizens, kterým ale nakonec snadno podlehli. Chelsea v londýnském derby uspěla proti Tottenhamu a Gunners vydřeli tři body až v úplném závěru, kdy Emirates Stadium rozveselil A. Sanchez. Everton uhrál jen remízu s týmem Stevea Bruce.

Úterní zápasy (2.12.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

20:45

Burnley

1-1

Newcastle United

20:45

Leicester City

1-3

Liverpool

20:45

Swansea City

2-0

Queen’s Park Rangers

21:00

Crystal Palace

0-1

Aston Villa

21:00

West Bromwich Albion

1-2

West Ham United

 

Středeční zápasy (3.12.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

20:45

Arsenal

1-0

Southampton

20:45

Chelsea

3-0

Tottenham Hotspur

20:45

Everton

1-1

Hull City

20:45

Sunderland

1-4

Manchester City

 

Button - Závěr

Povinné tři body zůstávají doma, i když to žádná legrace nebyla a někteří hráči nezahráli úplně přesvědčivě. Pokud mám být mírný, tak použiju slovo průměrný výkon. Dosti nudný fotbal bez nápadu byl občas oživen nějakou akcí, jenže na rychlou souhru jsme v našem podání dnes narazili opravdu zřídka. Chyběl Rooney i Di María a bylo to znát. Tým pracoval dobře a měli jsme míč na kopačkách, ale směrem dopředu to žádná sláva nebyla. Líbil se mi pressing a snaha získat míč za každou cenu. Jenže jakmile jsme jej měli v moci, nevěděli jsme pořádně co s ním, jelikož soupeř všechny hráče v ofenzivě natěsno bránil a nešetřil krokem. Museli jsme si tedy počkat na šanci a trpělivost se vyplatila. Špatný pohyb, nepřesné přihrávky ani centrované míče neslavily úspěch, přes to obrana soupeře jedenkrát zaspala a hned z toho bylo vedení. Fellaini hlavičkou rozjásal Divadlo snů, ale na jeho zásah soupeř odpověděl ještě před pauzou. Poté už to bylo jen na United, kteří měli utkání pod kontrolou, jenže houževnatý soupeř nás do šancí nepouštěl. Pomoci nám tak musela až standardní situace, což byl vlastně rozhodující okamžik utkání. Závěr patřil hostům, kteří se nadechli k finálnímu náporu. United se totiž v poslední fázi duelu rozhodli skóre spíše ubránit než navýšit, takže jsme se museli o výhru strachovat. V nastavení jsme čelili dvěma velkým šancím Potters, ale ti selhali. Velké díky patří de Geovi, bez kterého bychom po zápase určitě takovou radost a úlevu necítili. Tým United ustál dramatickou koncovku a vše nakonec dobře dopadlo, ale bylo velmi naivní nechat se zatlačit a tým Mark Hughese měl k bodům blízko. Připisujeme tedy čtvrtou

 

 

 

výhru v řadě, protože Manchester United zdolal na Old Trafford Stoke City – 2:1

Button - Náš další soupeř

V 15. kole Premier League pojedeme na hřiště soupeře, který patří k velkým překvapením Premier League v posledních dvou letech. Těžký zápas proti rozjetému Southamtonu, který je v tabulce před námi, skýtal velkou příležitost přiblížit se mu na jediný bod. Saints aktuálně těží z práce své mládežnické akademie a jejich tým i přes odchody několika opor nadále vzkvétá a stává se stále konkurenceschopnějším. To však bodou muset teprve dokázal v těch nejtěžších zápasech, kterých je v brzké době čeká hned několik. Mnoho skeptiků krotí boom a elán, který se vznáší kolem nich a odepisuje jejich nadějný tým, jiní Southamptonu věří, jelikož  um, který zde uplatňuje Ronald Koeman, má své kouzlo, díky kterému se mu podařilo skvěle navázat na práci svého předhůdce Mauricia Pochettina. Náš vzájemný match nebude mít favorita a Devils by tak měli udělat vše pro to, aby v přístavním městě na jižním pobřeží Anglie uspěli. Jak zvládneme nelehký úkol, kterým je vyloupení St. Mary‘s Stadium? To se dozvíme se v pondělí 8. prosince/december. Výkop zápasu je stanoven na 21:00 našeho čili středoevropského času (SEČ).


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!