20/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Majitelé Manchesteru United 6/6: Malcolm Glazer

V posledním díle seriálu o majitelích Manchesteru United zaměříme pozornost na amerického podnikatele Malcolma Glazera a jeho rodinu.

Malcolm Irving Glazer se narodil 15. srpna 1928 v Rochesteru, New Yorku jako páté ze sedmi dětí židovským imigrantům z Litvy Abrahamovi a Hannah Glazerovým. V roce 1943 Glazer zdědil obchod se šperky a hodinkami. Následně vyhrál koncesi na společnost Samson Air Force Base, která však byla v roce 1956 zavřena. Glazer následně začal obchodovat s nemovitostmi – s rodinnými domy, mezonety a komerčními objekty přímo v Rochesteru. V roce 1963 koupil National Bank of Savannah a v roce 1973 pak také první z pěti ozdravoven West Hill Convalescent Center v Hartfordu, Connecticutu. O tři roky později za 20 milionů dolarů koupil tři televizní společnosti, včetně WRBL v Columbusu, Georgii. V roce 1984 založil First Allied Corporation, holdingovou společnost pro své účely. V této společnosti Glazer působil jako prezident a výkonný ředitel. Jeho společnost brzy začala investovat do různých mezinárodních podniků a veřejných společností. Zde můžeme zmínit např. Zapata Corporation, řetězec restaurací Houlihan, Harley Davidson, Formica, Tonka nebo Specialty Equipment and Omega Protein.

V lednu 1995 Glazer koupil americký fotbalový tým NFL Tampa Bay Buccaneers. Glazer se stal prezidentem klubu, zatímco jeho synové Bryan, Joel a Edward pak spolupředsedy klubu. Tampa Bay se pod jejich vedením výsledkově zlepšila a vrcholu tým z Floridy dosáhl v roce 2003, kdy vyhrál slavný Super Bowl.

V roce 2003 vedení Manchesteru United hledalo nové investory a tak se Malcolm Glazer rozhodl, že koupí své první akcie tohoto fotbalového klubu. Začátkem března 2003 získal skrze svoji holdingovou společnost Red Football 2,9 % akcií klubu za 9 milionů liber. V září 2003 svůj podíl navýšil na 3,17 %. O měsíc později už vlastnil 8,93 % akcií a v listopadu 2003 už zhruba 15 % akcií. V té době se setkal s výkonným ředitelem klubu Davidem Gillem, aby spolu probrali své záměry. V únoru 2004 Glazer navýšil svůj podíl akcií na 16,31 % a v červnu na 19 %. Přesto pořád nebyl největším akcionářem klubu (irské podnikatelské duo Magnier – McManus vlastnilo 28,7 % akcií klubu). Glazer nadále pokračoval v navyšování svého podílu a v říjnu 2004 už vlastnil téměř 30 % akcií.

V květnu 2005 se společnost Red Football Malcolma Glazera dohodla se společností Cubic Expression irských dostihových magnátů Johna Magniera a J. P. McManuse na odkoupení jejich podílu, který činil 28,7 %. Malcolm Glazer tak najednou vlastnil 57 % akcií Manchesteru United. Glazer se poté zaměřil na skotského podnikatele Harryho Dobsona, který mu prodal svůj podíl akcií. Glazer tak navýšil svůj podíl v anglickém klubu na zhruba 62 %. Glazer vzápětí získal dalších 12,8 % akcií a dostal se tak na celkovou hranici 74,81 %, těsně pod hranici 75 %, kdy pak mohl Manchester United stáhnout z burzy a klub by tak přestal být veřejnou akciovou společností. O pár dní později Glazer překročil onu pomyslnou hranici, když vlastnil celkem 75,7 % akcií a v červnu 2004 po čtrnácti letech stáhnul akcie Manchesteru United z burzy.

Vedení Manchesteru United poté odeslalo zbývajícím akcionářům Manchesteru United dopis, ve kterém jim doporučilo, aby svůj zbývající podíl prodali Malcolmu Glazerovi. V té době podali demisi předseda klubu sir Roy Gardner a další ředitelé Ian Much a Jim O’Neill. I přes doporučení klubu Glazer v polovině června 2004 vlastnil pouze 97,3 % akcií klubu. Společnost Red Football se však podařilo brzy získat 98 % akcií klubu a ostatní akcionáři tak byli nuceni svůj zbývající podíl odprodat. Celková částka za odkoupení Manchesteru United Malcolmem Glazerem se vyšplhala na konečných 790 milionů liber.

V důsledku převzetí klubu Malcolmem Glazerem založila určitá část nespokojených fanoušků Manchesteru United nový fotbalový klub s názvem FC United of Manchester, jenž byl přijat do North West Counties Football League. Manchesteru United nadále pokračoval ve svém rozkvětu, kdy na začátku sezony 2005/2006 byla rozšířena kapacita Old Trafford a v dubnu 2006 pak United podepsali lukrativní sponzorskou smlouvu s americkou pojišťovací společnosti AIG (tato společnost měla velký podíl v investičním fondu společnosti, která pomohla Glazerovi financovat převzetí anglického klubu). Zvýšené příjmy z televizních práv a další lukrativní sponzorské smlouvy posílily ziskovost klubu, nicméně mnoho příznivců se začalo obávat toho, že americký majitel nebude schopen splácet své dluhy a zvýšení se cena vstupenek na jednotlivá utkání (od roku 2005 vzrostla cena současných vstupenek o 42 %). I přes obavy některých fanoušků rodina Glazerů potvrdila, že do budoucna počítá jak s manažerem Manchesteru United sirem Alexem Fergusonem, tak s výkonným ředitelem klubu Davidem Gillem. V roce 2006 se synové Malcolma Glazera Kevin a Edward a jeho dcera Darcie stali členy správní rady Manchesteru United bez výkonných pravomocí.

Poprvé od roku 1931, kdy Manchester United od bankrotu zachránil James W. Gibson, se anglický klub zadlužil. Dluh byl rozdělen mezi rodinu Glazerů a Manchester United. Dluh ve výši zhruba 270 milionů liber byl vystaven proti majetku Manchesteru United. Tuto půjčku poskytly tři společnosti operující s investičními fondy z New Yorku – Citadel, Och-Ziff Capital Management a Perry Capital. Celková částka se vyšplhala na 660 milionů liber a jenom roční úroky se pohybovaly ve výši 62 milionů liber. Jelikož rodina Glazerů nebyla podle původních podmínek refinancování schopna splatit dluhopisy do srpna 2010, celková úroková sazba z úvěrů se zvýšila z 14,25 % na 16,25 %, což ve výsledku vedlo k ročním splátkám ve výši 38 milionů liber.

V lednu 2010 se celkový dluh Manchesteru United vyšplhal na 716,5 milionu liber. Manchester United tehdy oznámil svůj záměr refinancovat dluh prostřednictvím emise dluhopisů v celkové hodnotě cca 500 milionů liber. Během následujících dvou týdnů se mu podařilo získat až 504 milionů liber a klub tak mohl splatit téměř 509 milionů liber, které dlužil mezinárodním bankám. Dluhopisy byly vydány ve dvou tranších, jedna s kupónovou sazbou ve výši 8,75 % a v hodnotě 250 milionů liber a druhá s kupónovou sazbou 8,375 % v celkové výši 425 milionů liber. Roční úroky z dluhopisů přišly na zhruba 45 milionů liber s tím, že dluhopisy budou splaceny 1. února 2017.

Se začátkem úsilí rodiny Glazerů převzít Manchesteru United byla spuštěna fanouškovská kampaň s názvem „Love United, Hate Glazer“ známá pod zkratkou LUHG. V ulicích města i na Old Trafford se začaly objevovat nálepky a další symboly s touto tématikou. Fanoušci Manchesteru United rovněž začali nosit zelenožluté symboly, které vyznával tehdejší předchůdce Manchesteru United Newton Heath. Fanouškovské sdružení s názvem Manchester United Supporters‘ Trust (MUST) přišlo s iniciativou, že by skupina bohatých fanoušků převzala od Glazerů kontrolní podíl v anglickém klubu. Tato skupina se dokonce sešla s Keithem Harrisem, fanouškem Manchesteru United a předsedou investiční banky Seymour Pierce, který měl celý obchod zprostředkovat. Skupina si začala říkat „Red Knight“ a její prvotním cílem bylo nejprve zvýšit počet členů v MUST na sto tisíc. K lepší propagaci dokonce byla najata společnost Blue State Digital, která se v roce 2008 podílela na volební kampani Baracka Obamy.

Ke konci roku byl dluh Manchesteru United snížen na 507,5 milionu liber a samotný klub pak dokonce vykázal zisk před zdaněním ve výši 6,9 milionu liber. Glazer prostřednictvím svého mluvčího navíc sdělil, že Manchester United není na prodej, což bylo podpořeno i výroky výkonného ředitele United Davida Gilla, podle kterého rodina Glazerů klub „vede správným směrem“. V březnu 2010 měla fanouškovská iniciativa MUST kolem 125 tisíc členů a neustále také rostl počet fanoušků, kteří se na Old Trafford objevovali se zelenožlutou šálou, včetně bývalé legendy United Davida Beckhama. Postupem času se častěji objevovaly zprávy o tom, kdy skupina Red Knight předloží nabídku na odkoupení klubu. V médiích se spekulovalo až o částce šplhající k 1,6 miliard liber. V červnu 2010 ale bylo od této myšlenky upuštěno a to i z toho důvodu, že skupině se nezdála hodnota klubu reálná a nechtěli rodině Glazerů vyplatit více než „spravedlivou“ cenu.

V roce 2011 se objevily zprávy, podle kterých se Glazer chystá dát část akcií Manchesteru United na asijskou burzu, v Hong Kongu nebo Singapuru. Od toho si sliboval získat 400 – 600 milionů liber. V září 2011 bylo potvrzeno, že část akcií anglického klubu byla vydána na singapurské burze. V červnu 2012 po několika měsících bez dalšího vývoje na singapurské burze několik zdrojů uvedlo, že klub uvažuje o přestěhování akcií na newyorskou burzu (New York Stock Exchange, NYSE), k čemuž o měsíc později skutečně došlo. Klub následně potvrdil, že na burzu dává 16,7 milionu akcií, což představuje zhruba 10 % akcií celého klubu. Cena jedné akcie se měla pohybovat v rozmezí 16 – 20 dolarů a klub tak plánoval získat až 330 milionů dolarů (210 milionů liber). Akcie klubu byly rozděleny na dvě skupiny. Akcie typu A, které byly nabídnuty veřejnosti, a akcie typu B, které zůstaly v držení rodiny Glazerů. Ještě před vstupem na burzu se však vyrojily spekulace a obavy, podle kterých by část z výnosů prodeje akcií měla jít rodině Glazerů přímo do vlastní kapsy. Akcie typu B navíc měly mít desetkrát větší hodnotu, co se týče hlasovacího práva. Rodina Glazerů by si tak nadále udržela kontrolní podíl v klubu. I kvůli těmto spekulacím spadla cena jedné akcie klubu na 14 dolarů představujíc potenciální celkový prodej v hodnotě 233 milionů dolarů (150 milionů liber).

Klub vstoupil s částí svých akcií na newyorskou burzu v srpnu 2012. Celková hodnota klubu byla odhadnuta na 2,3 miliardy dolarů a Manchester United se tak stal jednou z nejhodnotnějších sportovních značek na světě. Jedním z největších akcionářů klubu se okamžitě stal americký miliardář George Soros, jehož investiční společnost získala 3,1 milionů akcií klubu, což představuje zhruba 1,9 % celkového podílu v klubu, za 40,7 milionu dolarů (25,8 milionu liber). Vstup na burzu klubu pomohl a v listopadu 2012 bylo oznámeno, že dluh Manchesteru United byl snížen na 359,7 milionu liber. V květnu 2013 byla dohodnuta pro United nová půjčka, která klubu ročně ušetřila deset milionů liber na platbách za úroky. V březnu 2014 americká investiční skupina Baron Capital koupila 24 % akcií Manchesteru United nabízených na newyorské burze. Společnost za investici zhruba 90 milionů liber získala 5,8 % podílu v Manchesteru United. V září 2014 společnost navýšila svůj podíl v anglickém klubu na 9,2 % (37,8 % akcií nabízených na newyorské burze). V současné době se celkový dluh Manchesteru United pohybuje kolem 362,2 milionu liber. Cena jedné akcie anglického klubu se v současnosti na newyorské pohybuje kolem 16 dolarů. V neposlední řadě se pak klubu podařilo uzavřít rekordní smlouvy se společnostmi Chevrolet (smlouva na sedm let v celkové hodnotě 329 milionů liber) a Adidas (smlouva na deset let v celkové hodnotě 750 milionů liber).

Kromě svých podnikatelských aktivit byl Glazer zapojen také do dobročinných aktivit. V roce 1999 otevřel nadaci Glazer Family, která byla určena na charitativní pomoc a vzdělávací účely v Tampě Bay. Za dobu své existence nadace darovala miliony dolarů na různé programy, vstupenky, granty a věcné příspěvky. Nadace rovněž věnovala pět milionů dolarů na výstavbu dětského muzea Glazer Children’s Museum v centru Tampy Bay. Otevřeno bylo v září 2010. V roce 2006 nadace rodiny Glazerů zahájila program na podporu malých dětí, které mají zdravotní problémy se zrakem.

Macolm Glazer zemřel 28. května 2014 ve věku 85 let. Od dubna 2006 byl ve špatném zdravotním stavu poté, co utrpěl dva infarkty. Glazer byl od roku 1961 až do své smrti ženatý s Lindou Glazer, se kterou měl celkem šest dětí – pět synů (Avram, Kevin, Bryan, Joel, Edward) a jednu dceru (Darcie). Jeho synové Joel a Avram nyní stojí v čele Manchesteru United.