18/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Majitelé Manchesteru United 5/6: John Magnier, J. P. McManus

V předposledním díle seriálu o majitelích Manchesteru United si představíme irské podnikatelské duo John Magnier – J. P. McManus.

John Magnier se narodil 10. února 1948 ve Fermoy v hrabství Cork. Magnier navštěvoval školu v Glenstal Abbey, ale v 15 letech ze školy odešel, aby se po smrti svého otce ujal rodinné farmy blízko Fermoye. Magnier si postupem času vzal za manželku Susan O’Brien, dceru dostihového trenéra Vincenta O’Briena. Spolu s ním a dalším podnikatelem Robertem Sangsterem se Magnier začal angažovat v hřebčínu Coolmore. Podařilo se jim vychovat několik špičkových dostihových koní a z hřebčína Coolmore se brzy stal velmi výdělečný byznys. Svoje ústředí má v hrabství Tipperary a jedná se o síť, do které spadají i další hřebčíny, např. v Longfield nebo Castlehyde. John Magnier se postupem času vypracoval až do čela samotné organizace a jeho dostihová stáj patří v současnosti mezi nejlepší na světě. Samotný hřebčín Coolmore je považován na největší a pravděpodobně i největší chovnou stanici plnokrevných hřebců. Magnierovo jmění se odhaduje na dvě miliardy eur. Mezi deset nejznámějších dostihových koní vlastněných Magnierem patří Danehill, Sadler’s Wells, Montjeu, Holy Roman Emperor, High Estate, George Washington, Fairy King, Grand Lodge, Sadler’s Hill a Rock of Gibraltar.

John Patrick McManus se narodil 10. března 1951 v irském Limericku. McManus začal svojí podnikatelkou kariéru ve firmě, která půjčovala stavební stroje. Následně se živil jako bookmaker. Poté už však začal pronikat do dostihového byznysu. V roce 1982 spolu se svojí manželkou Noreen koupili hřebčín Martinstown v hrabství Limerick. Jeho prvním dostihovým koněm byl Cill Dara. McManus je momentálně největším vlastníkem koní v celé National Hunt Racing, když má v tréninku přes 400 koní. Jeho nejznámějším koněm je pravděpodobně Istabraq, který třikrát vyhrál Champion Hurdle. Celkové jmění J. P. McManuse je odhadováno na čtyři miliardy eur. McManus je také velkým golfovým nadšencem a mezi jeho blízké přátelé patří i Tiger Woods.

Oba podnikatelé investují do různých aktivit a jejich společnost Cubic Expression začátkem 21. století získala zhruba 28,7% podíl akcií Manchesteru United. Oba podnikatelé se tak stali největšími akcionáři tohoto anglického fotbalového klubu. Během svého působení v United se John Magnier dostal s tehdejším manažerem Manchesteru United sirem Alexem Ferguson do soudního sporu o vlastnická práva na dostihového koně a nadějného plemeníka Rock of Gibraltar. Jejich spory dokonce došly tak daleko, že Magnier jej chtěl odvolat z pozice manažera klubu a chtěl rovněž vyměnit vedení Manchesteru United v čele s výkonným ředitelem klubu Davidem Gillem. Magnier si chtěl do vedení dosadit svoje lidi, což se mu ale nakonec nepodařilo. V roce 2005 Magnier spolu s McManusem prodali celkový balík zhruba 28,7 % akcií americkému podnikateli Malcolmu Glazerovi.


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!