18/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Majitelé Manchesteru United 4/6: Martin Edwards

V dalším pokračování šestidílného seriálu o majitelích Manchesteru United se budeme věnovat Martinu Edwardsovi.

Charles Martin Edwards se narodil 24. července 1945 v Adlingtonu v hrabství Cheshire. Edwards během svého mládí nejevil o fotbal větší zájem, spíše se věnoval ragby. V březnu 1970 byl zvolen do vedení Manchesteru United. V roce 1978 odkoupil od Alana Gibsona, syna Jamese W. Gibsona, akcie klubu a v březnu 1980 po smrti svého otce se stal majoritním vlastníkem a předsedou Manchesteru United. Poté, co Fotbalová asociace odhlasovala, že každý klub může mít pouze jednoho placeného ředitele, stal se Edwards výkonným ředitelem klubu s ročním platem 30 tisíc liber.

Na přelomu 70. a 80. let se United nepodařilo získat významnou trofej a tak se Edwards v roce 1981 rozhodl, že propustí manažera Dave Sextona. Novým manažerem klubu se v červnu 1981 stal Ron Atkinson. Edwards novému manažerovi ihned poskytl výrazné finanční prostředky a klubu se podařilo získat záložníka Bryana Robsona za rekordní sumu 1,5 milionu liber. Tuto částku žádný anglický klub nepřekonal po dalších šest let. V roce 1983 se Edwards rozhodl, že do vedení United dosadí nové lidi – prezidentem klubu se stal sir Matt Busby, kterého o rok později nahradil Michael Edelson, a do vedení klubu byli dosazeni klubový právník Maurice Watkins a hráčská legenda Bobby Charlton.

V roce 1984 se britský mediální magnát s československými kořeny Robert Maxwell pokusil od Edwardse koupit Manchester United, nedokázali se však spolu domluvit na ceně. Edwardsovi se v roce 1986 podařilo za rekordní sumu 2,3 milionu liber prodat útočníka Marka Hughese do španělské Barcelony. Ron Atkinson sice s týmem vyhrál dvakrát FA Cup (1983, 1985), jinak se ale týmu moc nedařilo, a tak se Edwards rozhodl, že se klub porozhlédne po novém manažerovi. Čtyřčlenná rada jednomyslně rozhodla o tom, že novým manažerem byl 4. listopadu 1986 jmenován Alex Ferguson. Tehdy ještě nikdo neušil, že právě Alex Ferguson se stane nejúspěšnějším fotbalovým manažerem na Britských ostrovech všech dob.

V roce 1989 se Manchester United snažil odkoupit developer Michael Knighton, ale po přístupu k finančním knihám nebyl schopen zajistit potřebné finance na odkoupení klubu. Knighton ale získal své místo ve vedení United výměnou za to, že bude mlčet o tom, co se dočetl ve finančních knihách klubu. Koncem 80. let se ale United výsledkově příliš nedařilo a na manažera Alexe Fergusona byl vyvíjen velký tlak. Někteří fanoušci dokonce volali po jeho odvolání, ale Martin Edwards se jej zastal a o jeho odvolání vůbec neuvažoval. To mělo za následek to, že se fanoušci dožadovali i odstoupení samotného Edwardse. Alex Ferguson nakonec splatil důvěru ziskem FA Cupu v sezoně 1989/1990 a o rok později s týmem vyhrál Pohár vítězů pohárů.

V červnu 1991 byl Manchester United umístěn na burzu a mohlo se tak obchodovat s jeho akciemi. V roce 1993 se klub po dlouhých dvaceti šesti letech dočkal zisku ligového titulu. Tento úspěch klub zopakoval i následující rok. Následovala sice sezona bez zisku trofeje, což ale bylo vynahrazeno hned v následující sezoně 1995/1996 kdy United vyhráli jak ligu, tak FA Cup. Edwardsovi se v tomto období podařilo získat další finanční prostředky a klub tak mohl přivést Roye Keana za 3,75 milionu liber a Andyho Cole za 6 milionů liber. United nadále zažívaly úspěšné časy, které vyvrcholili v sezoně 1998/1999, kdy tým získal Treble.

V roce 1998 se tým pokusil odkoupit mediální magnát Rupert Murdoch a jeho společnost Sky Broadcasting. Celý prodej už byl víceméně dokončen, Manchester United měl být prodán za 623 milionů liber (Edwards měl za svůj podíl dostat 98 mililonů liber), ale celou transakci v konečném rozhodnutí v dubnu 1999 zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (Antimonopolní úřad). Na konci dekády se klubu ještě podařilo zkompletovat nákladné přestupy Jaapa Stama a Dwighta Yorke. V roce 2000 Edwards rezignoval na pozici výkonného ředitele klubu, kde jej nahradil Peter Kenyon. V té době začalo mít v klubu významnější podíl irské podnikatelské duo John Magnier – J.P. McManus.

Manchester United pokračoval ve sbírání trofejí jako na běžícím páse a v roce 2001 Edwards přivedl další hvězdné hráče – Ruuda van Nistelrooye a Juana Sebastiana Verona. V listopadu 2002 Edwards rezignoval na pozici předsedy klubu poté, co měl na oficiálním jednání ve Švýcarsku využít služeb prostitutky. Edwards však nadále reprezentoval klub na jednání FA a UEFA. V roce 2003 se rozhodl prodat svůj zbývající podíl v klubu (6,7 %) investorovi Harrymu Dobsonovi.

Martin Edwards je momentálně čestným doživotním prezidentem klubu a figuruje ve vedení klubu po boku sira Bobbyho Charltona.


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!