25/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Majitelé Manchesteru United 3/6: Louis Edwards

V třetím díle seriálu o majitelích Manchesteru United se zaměříme na Louise Edwardse.

Louis Charles Edwards se narodil 15. června 1914 v Salfordu v hrabství Lancashire. Edwards navštěvoval katolické gymnázium, ale ve 14 letech ze školy odešel, aby pracoval v rodinném podniku zabývajícím se zpracováním a balením masa. Už od mládí byl velkým fanouškem Manchesteru United. Během druhé světové války se připojil k husarským oddílům, které působily v Indii, Africe a Středním východě.

Edwardsův otec zemřel v únoru 1943 ve věku 67 let. Louisovi zanechal 77 akcií podniku a jeho mladšímu bratrovi Douglasovi pak akcií 75. Edwardsova společnost začala v 50. letech expandovat a v roce 1961 měla roční obrat ve výši 393 tisíc liber, kdy dodávala maso do více než 300 tisíc škol. Následující rok bratři na burze vydělali hodně peněz a v polovině 60. let jejich společnost zaměstnávala kolem 1300 lidí.

Edwards se s Mattem Busbym poprvé setkal v roce 1950 a okamžitě se z nich stali velmi dobří přátelé. Od poloviny 50. let začal Edwards investovat do Manchesteru United a den po nešťastné letecké havárii v Mnichově v únoru 1958 se stal také jedním z členů správní rady anglického klubu. V lednu 1964 Edwards do klubu zainvestoval zhruba 40 tisíc liber a stal se majoritním vlastníkem klubu, když vlastnil 54 % akcií klubu. Po smrti dlouholetého předsedy Manchesteru United Harolda Hardmana to byl právě Edwards, který jej v červnu 1965 nahradil, a mohl sledovat, jak United v roce 1967 vyhrávají ligový titul a o rok později triumfují v Evropském poháru. Až do 70. let byl Edwards majoritním akcionářem klubu. Pod jeho vedením došlo k rozsáhlé modernizaci stadionu Old Trafford. Začátkem února 1979 prodal svůj podnik Argyll Foods, aby se mohl plně věnovat svým povinnostem v Manchesteru United.

V lednu 1980 přišli televizní společnosti Granada Television a ITV s obviněním, že společnost Louise Edwardse měla uplácet představitelé jednotlivých škol, aby právě Edwardsova firma získala zakázku pro dodávání masa. Podle vyšetřování měl mít navíc Manchester United tajný finanční fond, z kterého uplácel rodiče mladých talentovaných fotbalistů, aby si vybrali právě Manchester United. Většinový akcionář a předseda klubu Louis Edwards se k celé věci vyjádřil následovně:

„Mé svědomí je čisté. Nemám se za co stydět. Jsem hrdý na to, že jsem předsedou tohoto skvělého klubu a pro klub chci jenom to nejlepší.“

V únoru 1980 Manchesterská policie potvrdila, že zahájila vyšetřování jak proti Louisi Edwardsovi, tak proti Manchesteru United. 25. února 1980 Edwards utrpěl infarkt, na který zemřel. Celý případ ohledně podplácení byl odložen.

Na pozici předsedy klubu a největšího akcionáře klubu v roce 1980 Louise Edwardse vystřídal jeho syn – Martin.


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!