29/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Majitelé Manchesteru United 2/6: James William Gibson

Dnes se zaměříme na Jamese Williama Gibsona, britského podnikatele, který vlastnil Manchester United téměř dvacet let.

James W. Gibson se narodil 21. října 1877 v Salfordu, ale spolu se svým bratrem a sestrou vyrůstal ve středním Manchesteru. Ve 14 letech Gibson přišel o své rodiče a museli jej vychovávat prarodiče. I ti však brzy zemřeli a děti tak přešly do výchovy jejich strýce Williama Fella. Fell byl úspěšný podnikatel s kukuřicí a právě v jeho firmě začal Gibson pracovat. Po patnácti letech práce u svého strýce se Gibson rozhodl založit svojí vlastní firmu. V té době byl v Manchesteru na vzestupu textilní průmysl a právě v tomto odvětví se Gibson rozhodl angažovat. Před vypuknutím první světové války získal první větší zakázku a to když začal vyrábět uniformy pro Britské ozbrojené síly.

V tom pokračoval až do konce války a záhy se stal uznávaným podnikatelem. S koncem války nicméně opadla poptávka po vojenských uniformách a Gibson musel najít nový zdroj příjmů. Brzy však začal vyrábět uniformy pro řidiče tramvají. I tady slavil úspěch. V roce 1924 vstoupil do partnerství s Jonesem a Briggsem. Svůj podnik přemístili do větších prostor v blízkosti Oldham Road v Collyhurst a začali expandovat do dalších měst. V roce 1926 ale Jones zemřel a Briggs se rozhodl svůj podíl ve společnosti prodat. Gibson převzal kontrolu nad společností, nicméně v důsledku začátku hospodářské krize utrpěl finanční ztráty. Naštěstí, i díky dalším příjmům, podnik tuto depresi přežil.

Na rozdíl od Gibsona byl fotbalový klub Manchester United počátkem roku 1930 hospodářskou krizí velmi zasažen. V prosinci 1931 byl klub na pokraji bankrotu a banky mu odmítaly poskytnout další úvěry. 19. prosince 1931 se Gibson setkal s tajemníkem klubu Walterem Crickmerem a diskutovali spolu o možnosti finanční pomoci. Gibson United věnoval dva tisíce liber. Tyto peníze pokryly dlužné částky mezd jednotlivých hráčů a fungování klubu až do Nového roku. Přes Vánoce Gibson pravidelně navštěvoval zápasy Manchesteru United a v lednu 1932 oficiálně převzal kontrolu nad klubem. Stal se předsedou a prezidentem klubu a do vedení obsadil nové lidi.

V sezoně 1933/1934 Gibson jednal se společností Midland Railway, aby postavila v blízkosti stadionu Old Trafford železnici. Ta byla postavena, a ačkoliv se United výsledkově příliš nedařilo, díky železnici divácké návštěvy vzrostly. V roce 1936/1937 přišel Gibson spolu s Crickmerem s úžasným nápadem – založit fotbalovou akademii klubu, kde by působili mladí hráči z okolí. Tak vznikl Manchester United Junior Athletic Club (MUJAC), který hrál své domácí zápasy na ragbyovém hřišti v Old Broughton Rangers.

V březnu 1941 byl Old Trafford bombardován německými vojsky a stadion byl velmi poničen. Po skončení druhé světové války musel být Old Trafford opraven, za což se velmi zasadil právě Gibson, který po debatách v britském parlamentu a s ministrem práce získal finanční prostředky na opravu stadionu, které tým obdržel v roce 1948. Díky této iniciativě byly finanční prostředky poskytnuty také dalším fotbalovým klubům postiženým válkou. V roce 1945 Gibson na pozici manažera klubu obsadil Matta Busbyho. Ačkoliv byl Busby nezkušený, v roce 1948 s týmem vyhrál FA Cup.

Gibson se finálového zápasu proti Blackpoolu nemohl zúčastnit, jelikož pár měsíců předtím utrpěl mrtvici a necítil se zdravotně dobře. Gibson později utrpěl další mrtvici a 11. září 1951 zemřel ve věku 73 let. Na konci této sezony Manchester United vyhrál první ligový titul pod vedením Matta Busbyho. Gibsonův syn Alan v klubu pokračoval v angažovanosti svého otce a ještě v roce 1948 byl dosazen do vedení klubu. Po Gibsonově smrti byl ale předsedou klubu zvolen Harold Hardman (tuto funkci vykonával v letech 1951-1965). Většinu podílu v klubu držela až do roku 1964 manželka Jamese W. Gibsona Lillian a jejich syn Alan. V lednu 1964 většinu podílu v klubu získal blízký přítel Matta Busbyho Louis Edwards. Ten za investici čtyřicet tisíc liber získal 54% podíl v klubu.

V roce 2001 byla Radou Traffordu v blízkosti železničního mostu kousek od Old Trafford odhalena červená plaketa na uctění památky Jamese W. Gibsona. Gibson je veřejnosti znám jako muž, který zachránil United.


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!