Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – Manchesteru United
  • Úvod
  • Blog
  • Majitelé Manchesteru United 2/6: James William Gibson
Blog

Majitelé Manchesteru United 2/6: James William Gibson

Dnes se zaměříme na Jamese Williama Gibsona, britského podnikatele, který vlastnil Manchester United téměř dvacet let.

James W. Gibson se narodil 21. října 1877 v Salfordu, ale spolu se svým bratrem a sestrou vyrůstal ve středním Manchesteru. Ve 14 letech Gibson přišel o své rodiče a museli jej vychovávat prarodiče. I ti však brzy zemřeli a děti tak přešly do výchovy jejich strýce Williama Fella. Fell byl úspěšný podnikatel s kukuřicí a právě v jeho firmě začal Gibson pracovat. Po patnácti letech práce u svého strýce se Gibson rozhodl založit svojí vlastní firmu. V té době byl v Manchesteru na vzestupu textilní průmysl a právě v tomto odvětví se Gibson rozhodl angažovat. Před vypuknutím první světové války získal první větší zakázku a to když začal vyrábět uniformy pro Britské ozbrojené síly.

V tom pokračoval až do konce války a záhy se stal uznávaným podnikatelem. S koncem války nicméně opadla poptávka po vojenských uniformách a Gibson musel najít nový zdroj příjmů. Brzy však začal vyrábět uniformy pro řidiče tramvají. I tady slavil úspěch. V roce 1924 vstoupil do partnerství s Jonesem a Briggsem. Svůj podnik přemístili do větších prostor v blízkosti Oldham Road v Collyhurst a začali expandovat do dalších měst. V roce 1926 ale Jones zemřel a Briggs se rozhodl svůj podíl ve společnosti prodat. Gibson převzal kontrolu nad společností, nicméně v důsledku začátku hospodářské krize utrpěl finanční ztráty. Naštěstí, i díky dalším příjmům, podnik tuto depresi přežil.

Na rozdíl od Gibsona byl fotbalový klub Manchester United počátkem roku 1930 hospodářskou krizí velmi zasažen. V prosinci 1931 byl klub na pokraji bankrotu a banky mu odmítaly poskytnout další úvěry. 19. prosince 1931 se Gibson setkal s tajemníkem klubu Walterem Crickmerem a diskutovali spolu o možnosti finanční pomoci. Gibson United věnoval dva tisíce liber. Tyto peníze pokryly dlužné částky mezd jednotlivých hráčů a fungování klubu až do Nového roku. Přes Vánoce Gibson pravidelně navštěvoval zápasy Manchesteru United a v lednu 1932 oficiálně převzal kontrolu nad klubem. Stal se předsedou a prezidentem klubu a do vedení obsadil nové lidi.

V sezoně 1933/1934 Gibson jednal se společností Midland Railway, aby postavila v blízkosti stadionu Old Trafford železnici. Ta byla postavena, a ačkoliv se United výsledkově příliš nedařilo, díky železnici divácké návštěvy vzrostly. V roce 1936/1937 přišel Gibson spolu s Crickmerem s úžasným nápadem – založit fotbalovou akademii klubu, kde by působili mladí hráči z okolí. Tak vznikl Manchester United Junior Athletic Club (MUJAC), který hrál své domácí zápasy na ragbyovém hřišti v Old Broughton Rangers.

V březnu 1941 byl Old Trafford bombardován německými vojsky a stadion byl velmi poničen. Po skončení druhé světové války musel být Old Trafford opraven, za což se velmi zasadil právě Gibson, který po debatách v britském parlamentu a s ministrem práce získal finanční prostředky na opravu stadionu, které tým obdržel v roce 1948. Díky této iniciativě byly finanční prostředky poskytnuty také dalším fotbalovým klubům postiženým válkou. V roce 1945 Gibson na pozici manažera klubu obsadil Matta Busbyho. Ačkoliv byl Busby nezkušený, v roce 1948 s týmem vyhrál FA Cup.

Gibson se finálového zápasu proti Blackpoolu nemohl zúčastnit, jelikož pár měsíců předtím utrpěl mrtvici a necítil se zdravotně dobře. Gibson později utrpěl další mrtvici a 11. září 1951 zemřel ve věku 73 let. Na konci této sezony Manchester United vyhrál první ligový titul pod vedením Matta Busbyho. Gibsonův syn Alan v klubu pokračoval v angažovanosti svého otce a ještě v roce 1948 byl dosazen do vedení klubu. Po Gibsonově smrti byl ale předsedou klubu zvolen Harold Hardman (tuto funkci vykonával v letech 1951-1965). Většinu podílu v klubu držela až do roku 1964 manželka Jamese W. Gibsona Lillian a jejich syn Alan. V lednu 1964 většinu podílu v klubu získal blízký přítel Matta Busbyho Louis Edwards. Ten za investici čtyřicet tisíc liber získal 54% podíl v klubu.

V roce 2001 byla Radou Traffordu v blízkosti železničního mostu kousek od Old Trafford odhalena červená plaketa na uctění památky Jamese W. Gibsona. Gibson je veřejnosti znám jako muž, který zachránil United.

Mohlo by vás zaujať

VIDEOrozhovor s Angelom z Red Legends Crew

Marky

VIDEOreport z Manchesteru: Fanúšikovia sú ozdobou klubu z Old Trafford

Marky

VIDEOrozhovor s Dávidom Šeniglom

Marky


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!