04/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Akadémia

Majitelé Manchesteru United 1/6: John Henry Davies

V tomto šestidílném seriálu si představíme všechny významné majitele Manchesteru United. První díl je věnován Johnu Henrymu Daviesovi, který v roce 1902 zachránil Manchester United, tehdejší Newton Heath, před krachem.

 

John Henry Davies se narodil v roce 1864 v městečku Tutbury v hrabství Staffordshire. Nepocházel z bohaté rodiny a zpočátku se živil jako realitní agent a hostinský. Koncem 90. let 19. století se začal věnovat pivovarnictví a zanedlouho se stal se ředitelem pivovaru Johna Henryho Leese v Moss Side. Počátkem 20. století se stal předsedou pivovaru Walker and Homfray a v roce 1904 následně předsedou společnosti Manchester Brewery Company. Společnost Walker and Homfray posléze získala kontrolu nad Manchesterem Brewery a dalšími společnostmi. Samotný Davies získal podíl ve společnosti Daniel Clifton & Company, která vlastnila zhruba padesát hospod a prodejen s alkoholem. V roce 1920 Davies založil dvě společnosti – Moss Side Brewery Company a Palatine Bottling Company.

Před vstupem do fotbalového byznysu byl Davies velmi bohatým mužem, který se rovněž přiženil do bohaté rodiny. Jeho manželka Amy (rozená Caterall) byla neteří a také svěřenkyní sira Henryho Tate, bohatého obchodníka s cukrem. Davies i jeho manželka byli velkými filantropy a byli známi pro svoji podporu různých sportů v okolí Manchesteru.

Traduje se humorná historka o tom, jak Davies převzal fotbalový klub Newton Heath. Klub se na jedné akci snažil vydělat nějaké peníze, když v tom se zatoulal pes kapitána klubu Harryho Stafforda. Byl to bernardýn jménem Major. Toho našel samotný Davies, který jej Staffordovi vrátil. Ještě předtím se jej ale dotázal, zdali by od něj nemohl psa koupit, místo toho ale nakonec koupil samotný fotbalový klub. Klub měl tehdy finanční dluhy ve výši 2670 liber, takže finanční pomoc od Daviese klub zachránila před krachem. Jako gesto dobré vůle si pak Davies mohl bernardýna nechat. V březnu 1902 bylo oznámeno, že Davies spolu s dalšími třemi místními podnikateli investují do klubu 200 liber každý. Klub se tak vyhnul likvidaci, která na něj byla vydána na začátku roku 1902.

Pod Daviesovým vedením se klub přejmenoval na Manchester United FC a změnil také klubové barvy. Z červené a světle modré se přešlo na, nám už dobře známé, barvy – červená, bílá a černá. Navýšena byla také kapacita stadionu v Bank Street. O rok později byl novým manažerem klubu jmenován Ernest Mangnall (v klubu působil v letech 1903-1912). Do klubu přišli fotbalisté jako např. Alex Bell, Harry Moger, Charlie Roberts, George Wall nebo Charlie Sagar. Manchesteru United se v roce 1906 podařilo postoupit do První divize a o dva roky později, v roce 1908, se mohli hráči United radovat ze zisku ligového titulu. V roce 1909 Manchester vyhrál i slavný FA Cup. V roce 1910 Davies zafinancoval stavbu nového stadionu a hřiště – Old Trafford. United se v roce 1911 podařilo opět vyhrát ligu, nicméně odchod manažera Mangnalla z rivalům z Manchesteru City a vypuknutí první světové války ukončilo úspěšnou éru nově pojmenovaného klubu. John Henry Davies zemřel v říjnu 1927 ve věku 63 let poté, co byl poslední tři roky ve velmi špatném zdravotním stavu.

Manchester United se po jeho smrti dostal do dalších finančních potíží, které vyřešil James W. Gibson – britský podnikatel, který klub převzal v prosinci 1931.

Zdroj: wikipedia.org


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!