29/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Mediálne správy

Akademie United v čele Premier League

Manchester United dokázal vyprodukovat stejný počet hráčů, jež jsou momentálně zapsáni na soupisce evropských klubů, jako Manchester City, Chelsea a Tottenham dohromady.

14januzaj cleverley

Data z CIES Football Observatory nám dávají jasný přehled o síle akademií jednotlivých evropských klubů. Co se týče samotného Mancehsteru United, tak hned 36 hráčů hrajících v klubech „velké pětky“ (Premier League, Primera Division, Bundesliga, Serie A, Ligue 1) prošlo akademií tohoto klubu, přičemž na soupisce Rudých ďáblů figuruje hned dvanáct jmen.

Počet odchovanců United běhajících po evropských trávnících je pak hned třikrát vyšší, než u jejich největších konkurentů Chelsea, Manchesteru City a Tottenhamu, které odchovaly shodně po dvanácti hráčích. Z klubů Premier League je jediným Arsenal, který United alespoň šlape na paty (22 hráčů).

V rámci Evropy pak odchovala více hráčů pouze Barcelona a její La Masia, která se může pyšnit čtyřiatřiceti hráči. Třináct z nich pak stále obléká dres katalánského celku. Těsně za United se pak dostal Real Madrid s čtyřiatřiceti hráči, Lyon (33) a možná překvapivě PSG (27).

Zajímavý je také fakt, že kluby Premier League odchovaly pouze 13,9% hráčů hrajících tuto soutěž. Hůř už je na tom pouze Serie A (9,6%). V čele této tabulky naopak můžeme najít francouzskou Ligue 1 s 24,6%, kterou následuje Primera Division (20,4%) a německá Bundesliga (16,4%).

Výše zmíněný výzkum pak definoval odchovance jako hráče, jež odehrál alespoň tři roky mezi patnáctým a jednadvacátým rokem života v akademii daného klubu. Zároveň se pak tento hráč musel zapojit alespoň coby nevyužitý náhradník do seniorského fotbalu a to ve dvou po sobě jdoucích sezonách.

I přes 150 milionů liber vynaložených na posily je Old Trafford dobrým místem pro kariérní růst mladých fotbalistů, jelikož v letošní sezoně jich United mají na soupisce hned dvanáct, což je pátý nejvyšší počet ve zkoumaných ligách. Lépe už jsou na tom pouze španělské kluby San Sebastian a Atletic Bilbao (shodně po 15 hráčích), Lyon (rovněž 15) a Barcelona (13).

Zdroj: espn.co.uk


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!