30/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: West Bromwich Albion – Manchester United

Reprezentační pauza je za námi a anglická Premier League tak mohla pokračovat. V dohrávce 8. kola nejvyšší anglické soutěže se Manchester United vydal na půdu West Bromwiche. Zde se nikdy nehraje snadno, o čemž jsme se přesvědčili na vlastní kůži. Domácí nám dali lekci z produktivity a ukázali, jak pevnou mají obranu. Přes tu se Rudí ďáblové dostávali horko těžko, a i když se nám skóre podařilo dvakrát dotáhnout, na obrat naše snažení nestačilo. Měli jsme mnohem více ze hry a byli lepším celkem, ale co je nám to platné, když jsme ve finální fázi naráželi na pevnou hráz. I bod z Hawthorns proto má svou hodnotu.

WBA MU

Období reprezentačních zápasů přečkali Rudí ďáblové na čtvrtém místě v tabulce, kam se posunuli po těžce vybojovaných výhrách na domácí půdě proti West Hamu a Evertonu. United mají sice do dobré formy ještě daleko, ale krůček po krůčku jdou neohroženě za svým cílem. Zdá se, že se konečně blýská na lepší časy a po těžkých začátcích se van Gaalovi a jeho družině daří zaznamenávat první pozitivní výsledky. Následoval výjezd na Hawthorns, kde mají Devils z posledních let příznivou bilanci, avšak ne vždy se tu povede ukořistit všechny body, které v tuto chvíli nutně potřebujeme. West Brom nezačal sezónu nijak oslnivě a podle předzápasových prognóz jsme si měli s Baggies poradit. WBA představovalo relativně snadného soupeře, který měl dodat našemu mužstvu sebevědomí, které se mu bude v příštích týdnech velice hodit, jelikož zápasy s těmi nejsilnějšími se už blíží. Ačkoliv Red Devils nepředvádějí dvakrát přesvědčivé výkony, a to zejména v obraně a naše marodka ještě není ani zdaleka vyprázdněná, nic jiného než vítězství se od našeho celku neočekávalo.

Button - Před zápasem

Remízy v Sunderlandu a v Burnley a šokující porážka na půdě Leicesteru nám odhalovaly skutečnost, že jsme v této sezóně venku ještě nevyhráli. O to větší byla motivace našich hráčů v utkání s Baggies uspět a konečně vylepšit tuto nepříznivou statistiku. Plný bodový zisk na Hawthorns by navíc prodloužil naši vítěznou sérii na tři zápasy.

Úkol to však nebyl jednoduchý, jelikož zejména naše obrana stále není kompletní a bez jistoty v zadních řadách, jak jsme již zjistili, to jde ztuha. Hrdina zápasu v souboji Evertonem David de Gea sice ukazuje tu nejvyšší kvalitu, ovšem sám nám zápasy pokaždé nevyhraje. Bylo tedy třeba podat soustředěný výkon a především se nesnažit sehrát s Baggies otevřenou patrii. Času na odpočinek, regeneraci a přípravu na tento duel měli hráči dostatek a dokonce ještě o den déle než všichni ostatní, jelikož se jednalo o pondělní večerní dohrávku 8. kola.

Výsledky týmu z předměstí Birminghamu jsou dlouhodobě nevyrovnané a spíše nepříznivé. Vždyť uplynulý ročník zakončil trápící se tým pod vedením Roberta di Mattea na poslední nesestupové, tedy 17. příčce a zuby nehty se nakonec přeci jen udržel mezi elitou. Změna manažera po konci sezóny tedy byla logickým řešením a na lavičku Baggies usedl bývalý výborný skotský záložník Alan Irvine, aby tak poprvé okusil angažmá v klub hrajícího Premier League. Je to pro něho velká výzva, ale zda dokáže své poslání splnit, se teprve uvidí. Faktem zůstává, že přebral tým v poměrně zbědovaném stavu a bude potřebovat čas, aby nějakým způsobem změnil věci k lepšímu a jeho hlavním cílem by mělo pro začátek být stabilizování mužstva, se kterým by měl hrát o pozice v klidném středu tabulky.

Klub přes léto lovil posily především v zahraničí a několik krajánků do svých řad také získal. Vyztužena byla především obrana, ovšem mluvit o rozdílových hráčích se nedá. Za zmínku za to stojí dvě jména, která se stěhovala na Hawthorns v rámci týmů Premier League, a co více, klub je obě získal zadarmo, jelikož jim v předchozích působištích končily smlouvy. Jde o Joleona Lescotta a také známého vytáhlého forvarda Georgiose Samarase. Ústřední postavou týmu je však zatím mladíček Saido Berahino, který se v osmi dosavadních osmi zápasech 6x střelecky prosadil, z čehož bylo pět zásahů ligových. Teprve 21letý útočník na sebe okamžitě upozornil, vzbudil velký zájem ostatních a obránci si s ním očividně nevědí rady. Jenže herní projev WBA zatím není optimální, takže i přes střeleckou formu Berahina se tým nacházel na 14. místě v tabulce.

Během posledních dvou týdnů se marodka United přeci jen trochu ztenčila, ale kdo konkrétně bude připravený na pondělní match jisté nebylo. Počítat jsme navíc museli s tím, že hráči, kteří se vrátí po zranění, nejsou rozehraní a bude chvíli trvat, než se opět dostanou do herního koloběhu. Stěžejním problémem zůstává obrana, kde stále chybí několik hráčů, včetně mladíka McNaira, jenž si přivodil hamstring v utkání s Evertonem, podobně jako Valencia během repre pauzy. Hrát nemohl ani Rooney, který si odpykává třízápasovou stopku. Ze svých zranění se naopak již dostali Carrick, Herrera, Jones, Smalling či Young.

Van Gaal nasadil do hry jak uzdraveného Jonese, tak i Herreru, jenž hrál s ochranným korzetem, na lavičku náhradníků za to usedl Falcao, takže se obvyklá formace změnila na 4-2-3-1. Před de Geou v obraně se zprava seřadili Rafael, Jones, Rojo a Shaw. Vedle Blinda nastoupil s defenzivnějšími povinnostmi Herrera. Na pravém křídle operoval Januzaj, vlevo to byl Di María a mezi nimi zaujal pozici za útočníkem Mata. Sám na hrotu se představil van Persie. Holandský striker, byl naším nejzkušenějším hráčem na trávníku a byla mu tudíž svěřena role kapitána.

Večerní zápas se hrál na předměstí Birminghamu ve West Bromwichi na Hawthorns. Bylo oblačno až zataženo, ale déšť se během utkání neočekával; teplota 12 C°.

Button - První poločas

Na stadionu Hawthorns vládla pozitivní atmosféra, vše bylo připraveno a tak mohl hlavní sudí Mike Dean poprvé fouknout do své píšťalky. Oba celky se rozhodly nic neriskovat a hra vycházela ze zajištěných obran. Tempo hry bylo svižnější, ovšem nikdo nechtěl udělat chybu hned na začátku. Na domácích bylo vidět, že nebudou pouze bránit a sami se snažili udávat tempo zápasu. Navíc se jim povedl vstup do utkání a už v 8‘ se ujali vedení. Vše začalo nákopem Myhilla, který založil jednoduchou akci. Po souboji Dorranse se Shawem se balón dostal k rozběhnutému Wisdomovi, který jej potáhl po pravé straně, poté přihrál na osu hřiště Sessegnonovi, a i když Rojo dělal, co mohl, Sessegnon trefil míč za hranicí pokutového území z první naprosto ideálně a ten skončil v pravém horním rohu brány bezmocného de Gey – 1:0

United se tak hned na úvod dostali do svízelné situace a snažili se co nejrychleji odpovědět. Dařilo se nám držet balón, jenže do šancí jsme se přes pozornou obranu protivníka dostávali velmi těžce. Centrované míče nacházeli jen protihráče a kombinace po zemi nebyla dostatečně rychlá, ale ani přesná. V 19‘ si de Gea bez problémů poradil s Bruntovou střelou z dálky. Ve stejné minutě otestoval gólmana hostů Di María, jenž si ve vápně zpracoval centrovaný míč, ale ani po jeho střele do středu brány se Myhill moc nezapotil. Ve 24‘ centroval zprava Dorrans, avšak Berahino na centr nedosáhl. Utkání postupně změnilo svůj ráz. United drželi míč a snažili se o vyrovnání, za to Baggies se soustředili hlavně na obranu a vpřed se dostávali především pomocí rychlých kontrů. Naše kombinace ovšem troskotala na nepřesnostech, a i díky rychlému přístupu domácích bylo složité probít se vpřed. Ve 31‘ přihrál van Persie Di Maríovi, který zpoza pokutového území vyslal nepříjemnou ránu, která ale mířila do středu brány, kde brankář WBA stačil zasáhnout. United ve vápně moc prostoru nedostávali, ale přes to drželi balón, dostávali soupeře pod tlak a hledali skulinu v jeho pevné obranné hrázi. Ve 38‘ obral van Persie ve vápně o míč Lescotta, vytvořil si palebnou pozici, ale jeho střelu po zemi stačil zablokovat Pocognoli. Ve 39‘ viděl žlutou kartu Morrison za faul na Herreru a United měli k dispozici volný přímý kop z nadějné pozice. Míč si postavil Mata, jenže střela se mu vůbec nepovedla a skončila mezi diváky. Ve 43‘ hlavičkoval po centru z přímého kopu Lescott jen vysoko nad břevno. Rudí ďáblové bojovali, jenže jejich hře scházela efektivita a větší chuť. K první tři čtvrtě hodince přidal rozhodčí jednu minutu, ale ani v té si United nic vážného nepřipravili a tak si šli oddychnout do šaten za nepříznivého stavu – 1:0

West Bromwich zatím hrál přesně to, co potřeboval a co mu vyhovovalo. Držel jednogólový náskok, nechával United hrát s tím, že zodpovědně bránil, a vpřed vyrážel pouze tehdy, když se mu naskytla možnost rychlého brejku. United museli skóre otáčet, jenže zatím byli dost bezradní a nic velkého si vlastně za celý poločas nevytvořili. Museli však zůstat trpěliví a vyvinout na houževnatého soupeře ještě větší tlak. Nezbývalo než doufat, že domácím budou síly rychle ubývat a podaří se nám prorazit jejich obranný val. Naše hra postrádala impulz, který by zřejmě přinesla případná střídání, ale určitě i vyrovnávací gól.

Button - Druhý poločas

Red Devils po přestávce sáhli k první změně v sestavě. Místo Herrery vyběhl na trávník Fellaini. A byl to právě belgický středopolař, kdo se ve 48‘ zasloužil o vyrovnání. Di María si na levé straně vyměnil míč se Shawem, a poté přesným centrem našel před hranicí pokutového území Fellainiho, který si tělem dobře udělal prostor na zpracování, následně udělal pár kroků do vápna a přes Pocognoliho vypálil nečekanou prudkou ránu, která zapadla pod břevno mimo Myhillovy brány – 1:1

Po premiérovém gólu Fellainiho v dresu Manchesteru United to hned vypadalo veseleji. S něčím podobným domácí nepočítali a úplně vypadli ze hry. Najednou přestávali stíhat v obraně, United zůstávali u míče a bylo očividné, jak se jim ulevilo. West Brom byl vyrovnáním dost zaskočen a nebyl schopen podržet balón na delší dobu. V 52‘ to z velké dálky zkusil Blind, jehož optimistická rána skončila hodně vedle. Nabuzení Ďáblové přehrávali svého soupeře na plné čáře a ten se nemohl vymanit ze sevření na své polovině. Zmohl se pouze na zoufalé odkopy a United tak zvyšovali svůj nápor. Baggies si však po pár minutách začali uvědomovat, že přílišná pasivita by byla jejich sebevraždou, a tak se jim hru dařilo vyrovnávat. United byli plni elánu a odhodlání dokonat obrat, jenže v 66‘ si nepohlídali ofsajdovou past a z ničeho nic podruhé v zápase prohrávali. Po nenápadné akci dostal od Bruna skvěle načasovanou přihrávku za obranu Berahino, který šel sám na de Geu, kterého střelou k levé tyči překonal a upravil na skóre na průběžných – 2:1

Tento gól po chybě naší obrany, která nechala Berahina trestuhodně bez dozoru, opět měnil situaci. Domácí mohli znovu zalézt do svého obranného bloku a soustředit se na hlídání svého náskoku. A tak se po chvíli začal rozcvičovat Falcao, jelikož čas ubíhal a United potřebovali převahu ve vápně. V 72‘ přišlo na řadu očekávané druhé střídání van Gaala. Náhradou za Matu se stal již zmíněný Falcao. V 73‘ jsme měli kopat penaltu, jenže rozhodčí si jasné hry rukou v pokutovém území nevšiml. V 74‘ sklep centr Di Maríi za sebe Falcao na van Persieho, který záhy pěkně vypálil, ale jeho ránu odrazila levá tyč! United opět zvyšovali obrátky, jenže nyní byli v psychické výhodě svěřenci Alana Irvinea, kteří odolávali našim atakům. V 76‘ vyčerpali United svá střídání. Di María, který si natáhl stehenní sval, byl preventivně stažen ze hry a přepustil svůj post Youngovi. Na konci 77‘ to z dálky zkusil Wisdom, který pálil hodně mimo. V 83‘ si žlutou kartu vysloužil Blind, který zastavil Sessegnona. Naše hra začínala být opět stejně zoufalá, jako v prvním poločase. Respektive soupeř v pohodě bránil a do ničeho nás nepouštěl. United se ale ještě nevzdávali nadechovali se k závěrečnému tlaku. V 86‘ poprvé střídali domácí. Hřiště opustil Sessegnon, kterého vystřídal Mulumbu. V 87‘ byla naše snaha odměněna vyrovnávacím gólem. Obránci nepustili k Rafaelovu centru Falcaa, jenže balón odvrátili pouze k Blindovi, který napřáhl zpoza vápna a naštěstí stihl použít i hlavu, protože jeho rána byla natolik přesná, že zamířila přesně k levé tyči a změnila výsledek na – 2:2

Povedlo se. I pro Blinda to byl první gól v červeném dresu. A nyní začala hra o čas. WBA už se ani nesnažilo útočit, a zdálo se, že se spokojí i s jedním bodem. Otázkou tedy bylo, zda se našim hráčům podaří ještě jednou skórovat. Red Devils drželi míč na polovině soupeře, jenže ten s velkou obětavostí vykrýval nebezpečné prostory a úspěšně se bránil. Nastaveny byly čtyři minuty. V 90+2‘ se k odvrácenému balónu dostal opět Blind, ale tentokrát mu rána vůbec nesedla a skončila vedle. Závěrečný nápor United, při kterém do vápna Baggies létal jeden centr za druhým, domácí přežili a Rudí ďáblové se už k dalšímu zakončení nedostali. V 90+4‘ ještě dostal žlutou kartu Rojo, který poslal na trávník Mulumbua, ve snaze zastavit rychlý protiútok. To bylo ze zápasu vše. Manchesteru United se i přes velkou snahu v závěru utkání obrat dokonat nepodařilo a s West Bromwichem Albion na Hawthorns remizoval – 2:2

Button - Sestavy

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Rafael, Jones, Rojo, Shaw – Herrera (46‘ Fellaini), Blind, Di María (76‘ Young) – Mata (62‘ Falcao) – Januzaj, van Persie

Lavička:Lindegaard, Smalling, Carrick, Fletcher, Fellaini, Young, Falcao

Základní sestava West Bromwiche Albion: Myhill – Wisdom, Dawson, Lescott, Pocognoli – Dorrans, Gardner, Morrison, Brunt – Sessegnon (86‘ Mulumbu) – Berahino

Lavička: Daniels, McAuley, Gamboa, Mulumbu, Blanco, Anichebe, Brown

Button - Statistika

Góly: Manchester United – 48‘ Fellaini

West Bromwich Albion – 8‘ Sessegnon, 66‘ Berahino

Žluté karty: Manchester United – 83‘ Blind, Rojo 90+4‘

West Bromwich Albion – 39‘ Morrison

Návštěva: 25 794 diváků

Hlavní rozhodčí: M. Dean

Asistenti na čarách: J. Brooks & J. Collin

Čtvrtý rozhodčí: M. Atkinson

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

West Bromwich Albion

 

Manchester United

37%

Držení míče

63%

8

Střely celkem

22
2

Střely na bránu

7
4

Střely mimo bránu

8
2

Zablokované střely

7
9

Přímé kopy

6
0

Rohové kopy

11
0

Ofsajdy

1
15

Vhazování

28
5

Zásahy brankářů

0
6

Fauly

8
1

Žluté karty

2
0

Červené karty

0

 

8. kolo PL

8. kolo anglické Premier League otevřel jeho šlágr, ve kterém na Etihad Stadium zavítali Kohouti z Tottenhamu. Sledovali jsme velmi zajímavý zápas, ve kterém rozhodčí nařídil celkem 4 penalty. Z toho byly proměněny tři. Ačkoliv Spurs dohrávali match v deseti hráčích, podali obstojný výkon, ale Citizens měli po celou dobu více ze hry a nakonec slaví zisk tří bodů, které jim zajistil S. Agüero, jenž se postaral o všechny góly domácích. Southampton neuvěřitelnými osmi góly potupil Černé kočky, Everton si poradil s Villans a Chelsea si veze těsné vítězství ze Selhurst Parku. Arsenal doma v nastavení zachránil alespoň remízu s Tigers. První výhru v této sezóně zaznamenal na domácí půdě Newcastle, krerý udolal těsným výsledkem Lišky. Zmatky Scouserů v obraně v první půli potrestány nebyly a ti se nakonec na Loftus Road v zápase s dramatickou koncovkou a díky pořádné porci štěstěny, radovali ze tří bodů, ke kterým jim pomohly i dva vlastní góly soupeře.

Sobotní zápasy (18.10.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

13:45

Manchester City

4-1

Tottenham Hotspur

16:00

Arsenal

2-2

Hull City

16:00

Burnley

1-3

West Ham United

16:00

Crystal Palace

1-2

Chelsea

16:00

Everton

3-0

Aston Villa

16:00

Newcastle United

1-0

Leicester City

18:30

Southampton

8-0

Sunderland

 

Nedělní zápas (19.10.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

14:30

Queen’s Park Rangers

2-3

Liverpool

17:00

Stoke City

2-1

Swansea City

 

Button - Závěr

United by si za předvedenou hru určitě zasloužili více než bod, a proto budou s remízou určitě spokojenější svěřenci Alana Irvinea. Proti naší ofenzivě totiž stála skvělá obrana, která dosáhla svého a svým představením si rovněž řekla o kladné hodnocení, takže těžce vybojovaná plichta, je pro domácí určitě cenným a vítaným úspěchem. A to považme, že měli k vítězství, na to, že toho směrem dopředu předvedli pramálo, docela blízko. V prvním poločase to bylo z naší strany dost odfláknuté. Baggies šli rychle do vedení, na které Devils za celý první poločas nedokázali najít odpověď. Nebo snad ani nechtěli? Na našich hráčích sice byla vidět bojovnost i aktivita, ale proti takovému soupeři je nutné přidat ještě něco navíc a semknout se v jeden celek. To se ale nestalo. Naše mužstvo moc dobře nespolupracovalo, kazili jsme i snadné přihrávky a ani pohyb nebyl moc dobrý. Chuť po gólech nechali hráči v šatně a celkově jsme podali dost odevzdaný výkon. Měli jsme svázané nohy a tak bylo složité dostávat se přes dobře organizovanou defenzivu Baggies, kteří nám toho na své polovině a zejména v pokutovém území moc nedovolili a rozhodně nám to neulehčovali.

Když se ale střídajícímu Fellainimu podařilo krátce po změně stran vyrovnat, najednou to šlo samo. Vyrovnání nám dodalo na kopačky mnohem více sebevědomí a domácím naopak chvíli trvalo, že se z gólu vzpamatovali. Jenže následný zvýšený nápor přežili bez úhony, poté se jim dařilo hru opět vyrovnávat, a po chybě naší obrany se podruhé v zápase ujali vedení. Bylo to k vzteku, protože, tak mohli znovu zalézt do svého obranného postavení a nechat United tvořit a vymýšlet. Naši hráči měli mnohem více ze hry, byli lepším i střelecky aktivnějším týmem, jenže domácí vytěžili z minima maximum a vše pak vsadili na jednu kartu. Když se Blindovi podařilo po dalším urputném dobývání pokutového území přesnou střelou srovnat, zdálo se, že hráz Baggies, kterým postupně odcházely síly, přeci jen prolomíme a skóre otočíme, jenže bojovný a houževnatý protivník si poté už vše pohlídal, a díky obětavosti svých hráčů remízový stav udržel. Pro United to znamená další ztrátu a přitom bylo ke třem bodům blízko. Trefili jsme tyč a byla nám upřena penalta. I ten jeden bod ale musíme přijmout, protože bez něho by se nám z Hawthorns určitě odjíždělo s mnohem větší těžkostí. Bude potřeba ještě zapracovat na rychlých kombinacích na jeden dotek, abychom podobné typy soupeřů poráželi. Hráče na to máme, takže bychom se měli snažit více kombinovat a méně centrovat. Manchester United si odváží ze hřiště West Bromwiche Albion jeden bod za remízu – 2:2

Button - Náš další soupeř

Pro někoho zápas podzimu a zcela jistě nejsledovanější souboj 9. kola Premier League je na programu už příští víkend, kdy na Old Trafford přijede londýnská Chelsea.  Svěřenci José Mourinha bezpečně vévodí ligové tabulce a cílem Rudých ďáblů je jejich suverenitu zkrotit a uštědřit jim první porážku v této sezóně. Bude to velmi náročný match a první opravdu ostrý test pro náš tým. Blues čeká během týdne zápas v Lize mistrů, za to Devils budou mít celý týden na důkladnou přípravu. United budou tutíž mít více sil a budou chtít za každou cenu vyhrát, takže se můžeme těšit na skvělou podívanou. Fanoušci však mají a při problémech s naší defenzivou přeci jen obavy o konečný výsledek. Jak tato bitva dopadne, se dozvíme v neděli 26. října/oktober. Výkop zápasu je stanoven na 17:00 našeho čili středoevropského letního času (SELČ).


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!