03/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Od fanúšika: Výlet na Kladivárov

Jsou zážitky, které jen tak neomrzí. Ač Manchester mnoho zajímavých míst k návštěvě nenabízí, na jihozápadě města leží magnet, který každoročně láká fanoušky napříč globálním fotbalovým světem zpět „domů“. Přiznávám, že nejsem výjimkou.

10686744_10204852154494185_2215013599933392828_n„Take me home, United road, to the place, I belong, to Old Trafford, to see United, také me home…“ známý chorál Manchesteru United nejde vyhnat z hlavy už před nástupem do letadla v Praze.

Další dobrodružství, stejně jako dvě předchozí, už několik měsíců vznikalo ve spolupráci s Markem N., jehož služby mohou využít všichni návštěvníci Devilpage.cz.

Po remíze s Newcastlem United z listopadu roku 2011 a památném vítězném utkání se Swansea, po němž se loučil Sir Alex, vyrážíme tentokrát na londýnské Kladiváře. A to rovnou na pět dní, naše parta čítající jednoho Pražáka a pět Budějičáků nechce troškařit – minimálně do chvíle, než začnou docházet našetřené libry.

Po příletu je třeba se rychle ubytovat v nedalekém hotelu Ibis Budget (cca 10 minut chůze od stadionu, malé, ale čisté pokoje s Wi-Fi za hodně slušnou cenu) a rychle k Old Trafford. Oproti minulým letům si zvykám na nové panorama, za které může stále se budující hotel v bezprostřední blízkosti. Jelikož někteří jsou v Manchesteru poprvé a ostatním to poprvé nestačilo, vyrážíme na prohlídku stadionu a stíháme i část muzea. Ten pocit, kdy se vrátíte do majestátních ochozů Divadla snů, mi stále dokáže nahánět husí kůži. A to je na stadionu ještě ticho!

Dá se říci, že při každé prohlídce si člověk může najít něco nového. Po náročné cestě vedou naše kroky do The Bishop Blaze, kde si za poklidné atmosféry dopřáváme jídlo a první pivo (menu za 5 liber – doporučujeme), poté druhé, třetí… Rozpačitá konverzace v anglickém jazyce se s přísunem chmelového moku stává sebevědomější, noční cesta domů kolem stadionu pak rozněžní nejedno srdce fotbalového romantika. V pátek volíme výlet do města, jehož jméno nemá snad žádný rodák z Manchesteru v lásce – do Liverpoolu. Cestou okusíme atmosféry hospůdky The Shakespeare nedaleko od nákupního střediska v centru města, a poté již míříme na vlak. Zpáteční jízdenka stojí pouze 12 liber a za necelou hodinku už vystupujeme přímo v centru Liverpoolu. Jelikož nás zajímá pouze jeden tým, míříme do doků, nadýchat se přímořského vzduchu a kulturně se vzdělat. Procházíme městské muzeum i nedalekou restauraci The Pumphouse, kde si užíváme sluneční paprsky na přilehlé zahrádce. Pak již následuje přesun do doporučované uličky Matthew Street, kde na nás už čeká měděný John Lennon a živá muzika a zábava v The Cavern Clubu. Po návratu do Manchesteru stíháme ještě prodiskutovat nové zážitky v Sinclair Oysters, ale jen střídmě. Sobotní zápas nás nutí k zodpovědnosti. V rámci víkendové jízdenky (5,80 liber) ráno vyrážíme tramvají k zastávce Deansgate, pod níž se nachází vzhledově nevábné bistro. Proč míříme právě sem? Během dvou předchozích návštěv jsme se zde stihli skamarádit s majitelem, srbsko-řeckým majitelem, který je velkým fanouškem Rudých ďáblů. Za pět liber nám připraví vydatnou anglickou snídani, po které se zvládáme už pouze odvalit na zastávku a zamířit s několikahodinovou rezervou ke stadionu.

1601372_10204844479822323_7375333815439963647_nUlice kolem už žijí zápasem, prodejci hlasitě nabízí zápasové šály, z bufetů se line vůně i smrad z typicky anglických pochutin. Volíme opět The Bishop Blaze, odkud jde dle očekávání největší hluk. Prokážeme se lístky na zápas, zaplatíme libru vstupného a už si užíváme pěvecké vystoupení minimálně dvousethlavého sboru oděného do rudých barev. Nechybí chorály vzpomínající na Busbyho děti, George Besta i Cristiana Ronalda. Pak už následuje jen přesun na Old Trafford. Část z výpravy si užívá komfortu VIP sektoru uprostřed spodní části tribuny Stretford End. Výhled máme parádní, celkový dojem kazí pouze fakt, že se vše důležité odehrálo na druhé půlce hřiště. Pouze z dálky se tak radujeme se zbytky fanoušků z gólů Rooneyho i Van Persieho, posléze litujeme inkasovaného gólu i zbytečného faulu našeho kapitána.

1970703_10204834789740077_5704193785617119189_nOproti předchozím návštěvám je Stretford End nezvykle klidný, tichý, naopak bouří sektory v protilehlých rozích, ať už ten West Hamu, nebo zpívající fandové United. Borci ze Stretfordu zabouří jen asi osmkrát během utkání, což je nakonec jedinou kaňkou. Tři body jsou naše a tak po posledním rozhlédnutí mizíme opět v útrobách, kde si dopřáváme kávu. Vycházíme přímo u východů hráčů, a proto vyčkáváme s dalšími lovci autogramů. Vyplatilo se vybrat si místo vedle nejmenších fanoušků, kteří nejenže mají pronikavý hlas, ale také vcelku úspěšně lákají fotbalisty k sobě. Lovíme tak Davida De Geu, Ángela Di Maríu, Darrena Fletchera a maximálně ochotného Lukea Shawa, který s fanoušky strávil opravdu spoustu času a prošel cca 40 metrů dlouhý plot bez vynechání jediného příznivce United. Nakonec ještě získáváme podpis od Robina van Persieho. Zatímco se kamarádi radují, lituji toho, že mi chybělo pět metrů a na svém dresu se mi mohl skvět podpis Ryana Giggse. Každý má své fotbalové hrdiny a právě tento Velšan je tím mým. Nedělní den poté trávíme ve fotbalovém muzeu v centru města, tradiční hospodě Sinclair Oysters a nakonec společně s Markem utrácíme poslední libry v krásné restauraci The Wharf uprostřed asi nejhezčího zákoutí Manchesteru – kanálech ve čtvrti Castlefield. Před pondělním odletem stíháme doprohlédnout zbytek muzea na Old Trafford, poslední pivo v The Bishop Blaze a pak už tradá do Prahy. Nezbývá než doporučit všem, kdo dosud atmosféru Old Trafford neokusili, aby co nejdříve vyrazili. Nejde jen o fotbal samotný, ale o celkovou atmosféru kolem klubu, která musí každého fanouška Rudých ďáblů prostě uchvátit.

Chcete vidět ,,Rudé ďábli“ přímo na Old Trafford? My Vám můžeme pomoct v spolupráci JCM Events Vaše přání splnit a nejen to. Pomůžeme Vám s ubytováním, dopravou, orientací, ať už na Vaší cestě nebo přímo v Manchesteru!

Viac sa dočítate v príspevku v odkaze na hlavnej stránke Devilpage.cz ,,Cestuj na Old Trafford“

LINK: https://www.devilpage.cz/ako-sa-dostat-na-zapasy-manchesteru-united/


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!