24/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Manchester United – West Ham United

V 6. kole anglické Premier League změřili Rudí ďáblové na Old Trafford své síly s Kladiváři. United vstoupili do zápasu mnohem lépe a aktivněji a díky Rooneymu a van Persiemu se v úvodní části rychle dostali do vedení. Soupeř, který hrál na brejky, hrozil hlavně ze vzduchu a dokázal ještě do přestávky udeřit a snížit. United pak znovu získali nad zápasem kontrolu, jenomže pouze do chvíle, než se nechal hloupě vyloučit kapitán Rooney. Od 60. minuty jsme tak hráli v deseti a zápas dostal nový náboj. United se museli bránit a snažili se udržet vedení, za to West Ham si začal vytvářet tlak a držel míč na kopačkách. Napínavý závěr utkání ale Devils zkušeně zvládli, odolali atakům soupeře a nakonec se radují z cenné výhry.

MU WHU

Zdá, že rozjezd bude opravdu pomalejší a ze začátku to bude hodně skřípat. Ještě dnes se mnozí ptají, co se stalo s United v posledním zápase. Jiní už přes to přenesli, ale přes to zůstává nepochopitelné, jak mohli naši hráči během tak krátké doby ztratit zápas, který měli pevně ve svých rukou. Jenže jenom dočasně. Když Ander Herrera zvyšoval na 1:3, zřejmě nikoho ani nenapadlo, že by se mohlo utkání ještě nějak zdramatizovat. Mizerný výkon naší obrany však napomohl senzaci a Lišky se nakonec radovali z výhry 5:3. Problémy s obranou navíc přetrvávají a to díky početné marodce. Jenže na tu se vymlouvat nemůže a tým, jako jsou United by měli s takto rozehraná utkání zvládat bez problémů. Ofenzivní stránka hry se zdá být v pořádku, ovšem zadní vrátka jaksi nedovírají. Leicester byl sice velmi produktivní, i tak ale musíme situaci nějakým způsobem řešit, jelikož další ztráty budou jen nahlodávat důvěru fanoušků a přiživovat všudypřítomná média. Naším dalším soupeřem byl West Ham. Kladiváři se vydali do Divadla snů bojovat o body a byli moc dobře vědomi toho, že United si zatím přídomek neporazitelní rozhodně přivlastnit nemohou. Tomu chtěli přizpůsobit svou hru a stát se dalším soupeřem, který si s Manchesteru odveze body.

Button - Před zápasem

Vidina hladké výhry v dalším duelu už nám rozhodně nepřipadala tak jednoznačná. Red Devils zatím příliš přesvědčiví nejsou, a tudíž bylo potřeba začít postupně, v klidu a mít domácí utkání pod kontrolou po celou dobu. Jenže proti nám stál soupeř, který se herně zvedá a dává najevo, že se s ním musí počítat. Příznivci Hammers si musejí mnout ruce, protože svůj oblíbený klub opět vidí tam, kde by se podle nich měl nacházet. West Ham má ale možná ještě na víc a klidně může být na konci sezóny označen za velké překvapení Premier League. Po 13. příčce z minulého ročníku, jsou ambice klubu zase o něco smělejší.

Kladiváři totiž pod taktovkou zkušeného Sama Allardyce jenom vzkvétají a vstup do nového ročníku se jim vcelku vydařil. Naposledy to odnesl Liverpool, což Kladivářům jistě dodalo na sebevědomí. West Ham má zajímavě, současně však dobře, poskládaný kádr, který dává Big Sam dohromady několik let. Výsledky jeho práce se začínají ukazovat. Jde to sice pomalu, ale čas a trpělivost udělaly své a pokrok je znatelný. Londýnský celek již nějaký čas ukazuje, že mu role otloukánka přestala patřit. Stále však je co zlepšovat, jelikož tým se ještě úplně nesehrál, a o nějaké stabilní formě mluvit nemůžeme.

Mužstvo zažilo během přestupového období mírný odliv hráčů Britských ostrovů a naopak kolonii cizinců rozšířilo několik letních posil. Ke dvěma nejzvučnějším patří Enner Valencia z mexického CF Pachuca a Cheikhou Kouyaté z Anderlechtu. Na hostování se pak podařilo z Barcelony přivést Alexandra Songa, takže do záložní řady přibyl dostatek kvality. Konkurenci v útoku navíc zvýšil Argentinec Mauro Zarate. Odešlo za to několik mladíků, převážné Angličanů, kteří se do áčka neprosadili. Fanouškům Manchesteru United dobře známý Ravel Morrison svůj bývalý klub rovněž neohrozí, jelikož z West Hamu hostuje v Cardiffu.

Pět bodů z pěti zápasů to je opravdu bída a to považme, že ti těžší soupeři nás teprve čekají, čehož se mnozí fanoušci začínají obávat. Velký počet zraněných je už dost alibistická výmluva, jelikož v zápasech proti outsiderům se i přes početnou marodku čekají trochu jiné výkony, ale celkově hlavně lepší průběh hry. Produktivita v útoku by měla být zajištěna a konkrétní hráči si postupně získávají stabilní místo v základní sestavě. Dále už se to však horší a svěřenci van Gaala by se proto měli zaměřit na záložní řadu a hlavně obranu, kde nám chybí zkušenosti, jistota, ale postrádáme zde i zodpovědnost, lepší komunikaci a celkově řád, který by se měl dodržovat. Hammers byli považováni za papírového favorita, ovšem podcenit jsme nemohli vůbec nic a bylo třeba podat maximálně soustředěný výkon.

Vlna zranění se stále nezastavila, ovšem z mého pohledu je problém trochu někde jinde. Vedení klubu v létě nedokázalo zajistit dostatečnou kvalitu v obraně, která se nám nyní sype jako domeček z karet. Ano, tolik zraněných nikdo nečekal. Přes to je evidentní, že nejsme připraveni. Na zápas nebyli připraveni zranění Jones, Smalling ani Evans a chyběl i suspendovaný Blackett.

Van Gaal bije na poplach a alternativu hodlá hledat v rezervním týmu. Nejen že dochází na jeho slova, že chce dát mladíkům šanci, ono mu nyní ani nic jiného nezbývá, takže byl každý napnutý, kdo že to nakonec zastoupí své starší kolegy a zastane zodpovědný post středního obránce.

U manažera nakonec zvítězil mladý obránce Patrick „Paddy“ McNair, který si tak odbyl svůj velký debut. Van Gaal jinak sestavu nijak výrazně neobměnil a zůstal i u rozestavení 4-3-1-2. Naši svatyni hájil de Gea. Obranná řada hrála ve složení Rafael, McNair, Rojo a Shaw. Defenzivním štítem byl Blind, vpravo hrál Herrera, vlevo Di María. Rooney operoval za dvěma útočníky, kterými byli Falcao a van Persie. Wayne Rooney pochopitelně nastoupil s kapitánskou páskou.

Zápase odehrál v Manchesteru na Old Trafford. Bylo polojasno až oblačno, beze srážek; teplota 19 C°.

Button - První poločas

Na zaplněném stadionu vládla velmi dobrá nálada a fanoušci chtěli udělat maximum pro to, aby pomohli týmu k zisku tří bodů. Vše bylo připraveno, takže panu Lee Masonovi už nic nebránilo v tom, aby utkání zahájil. United začali dobře, a přes to, že hosté v aktivitě nezaostávali, více ze hry jsme měli my. Hra dostala vcelku svižné tempo. Ve 2‘ poslal Rooney do pokutového území ostrý centr z přímého kopu, ovšem Falcao na něj nedosáhl. West Ham zvolil agresivnější přístup a už ve 3‘ na to doplatil Song, který dostal žlutou kartu za faul na Di Maríu. V 5‘ jsme po rychlé akci vedli. Rafael sebral míč na pravé straně a pelášil s ním podél postranní čáry, aby následně přesným centrem našel Rooneyho, který trefil míč ze vzduchu a jeho přesná střela skončila za zády Adriana – 1:0

Brzký gól dodal Ďáblům potřebný impulz, ovšem bylo třeba hru zklidnit a hlavně si dávat pozor vzadu, jelikož Hammers chtěli rychle odpovědět. Hned v 6‘ nechala naše obrana zakončit ve vápně úplně volného E. Valenciu, ale ten v dobré pozici naštěstí pálil jen do diváků. V 10‘ napřáhl zpoza šestnáctky Falcao, ovšem balón letěl hodně vedle pravé tyče. United se dařilo držet míč a přesně kombinovat. Naše rozehrávka byla opatrnější, což bylo pro hru jedině dobře. Kladiváři svůj pressing nevytahovali tak vysoko, takže měli obránci na vše dostatek času. V 17‘ po pěkné kombinaci přihrál Blind Di Maríovi ve vápně, jenže ten nebyl v pohybu a jeho zakončení z kroku skončilo mimo. V 19‘ centroval zprava do našeho pokutového území Demel, avšak Tomkins byl natěsno bráněn Rafaelem a v záklonu hlavičkoval velmi nepřesně. Ve 22‘ to bylo o dva góly. Herrera převedl výbornou poziční hru a odebral soupeři míč, který převzal Falcao a posunul jej na van Persieho, který se dostal do vápna, oklamal obránce Reida a rozhodl se sám zakončit, což se ukázalo jako správná volba, protože jeho přesná střela po zemi ke vzdálenější levé tyči byla pro gólmana West Hamu nechytatelná – 2:0

Zápas se zatím vyvíjel velice příznivě. Red Devils měli pod kontrolou střed hřiště a i obrana působila o něco jistěji a hráči si při defenzivní činnosti dobře vypomáhali. Nadále jsme měli chuť útočit, takže jsme soupeři vůbec nedávali prostor k nějaké protiakci. Náš tým v poklidu kombinoval a Hammers se především bránili. Na začátku 34‘ připravili van Persie s Herrerou pěknou souhrou palebnou pozici pro Di Maríu, ale tomu rána z první nesedla a skončila mimo. Kladiváři se snažili hru vyrovnat, což se jim v závěru první půle dařilo a ve 36‘ se jim povedlo snížit. Po rohovém kopu z pravé strany de Gea nedokázal ve shluku těl míč vyboxovat, k hlavičce dostal se Song, ale míč se Ďáblům podařilo z brankové čáry vyháčkovat. Jenže jenom k volnému Sakhovi, jehož další hlavičce už v cestě do sítě nikdo nezabránil – 2:1

Devils tedy podlehli chvilkovému náporu soupeře a inkasovali. Důležité bylo, že následně jsme se nenechali rozhodit a měli jsme balón opět pod kontrolou. Hosté byli velice nepříjemní a před de Geu se dostávali hlavně za pomoci centrů, přes to byly takové akce k vidění jen zřídka. Poslední minuty prvního dějství i s dvouminutovým nastavením jsme už bez problémů přestáli a do šatny si odnášeli vedení – 2:1

Po úvodním dějství jsme mohli být spokojeni. Možná, že některé situace se v ofenzivě mohly řešit lépe, protože brankář Hammers se moc nezapotil. Více střelby by určitě nezaškodilo. Ale jinak jsme ovládali střed hřiště a obrana si vedla docela solidně. West Ham se vpřed moc často nepouštěl, a když, tak využíval hlavně centrované míče. Dalo se očekávat, že se nikam nepohrneme, ale postupně dostaneme soupeře pod tlak a udeříme. Stále to totiž bylo jen o gól, takže všichni očekávali, že jmen na listině střelců ještě přibude. To byla výzva hlavně pro Falcaa, který si střelecký účet v United zatím neotevřel. 

Button - Druhý poločas

Obraz hry se moc nezměnil. United byli aktivnější a hráli svou hru. Snaživí Kladiváři čekali na svou příležitost, ale mnohem více pozornosti věnovali defenzivě. Ve 48‘ atakoval Herrera skluzem Downinga, za což viděl žlutou kartu. V 51‘ napřáhl z hranice šestnáctky Falcao, jehož tečovanou ránu musel gólman vyrazit na rohový kop. Jak plynul čas, z naší souhry se začala pomalu vytrácet přesnost a rychlost, takže se k míči dostávali častěji hosté. Ti kousali a naše obrana musela vyhlásit pohotovost. V 55‘ si na přesný centr Cresswella naběhl do vápna Sakho a de Gea musel u pravé tyče vytáhnout důležitý zákrok proti jeho zakončení z první. V 59‘ přišel zkrat Rooneyho, který ve snaze zastavit rychlý brejk naprosto zbytečně nakopl Downinga, za což mu rozhodčí po právu udělil rovnou červenou kartu. Kapitánskou pásku převzal van Persie a United se náhle ocitli v nepříjemné situaci a čelili přesile. V 61‘ Sam Allardyce poprvé zasáhl do sestavy, když za Amalfitana poslal na plac Colea. V 63‘ hlavičkoval do boční sítě Sakho. V 64‘ proběhla na obou stranách střídání. Za Hammers přišel za Demela Jenkinson, United střídali poprvé a poslali na hřiště Fletchera místo Falcaa, což bylo v tu chvíli velmi moudré rozhodnutí. Zápas se poté vyrovnal s tím, jak United přeskupili řady a věnovali více pozornosti bránění. Podobnou situaci jsme dlouho nezažili. Úkolem Devils bylo udržet výsledek a případně se pokusit o rychlý protiútok. Hra se přesunula do středu hřiště, kde jsme viděli spoustu osobních soubojů a nepřesných přihrávek, ale to nám stačilo. Hlavní bylo, abychom zůstávali v dostatečném počtu připraveni v obranné linii. To se nám dařilo, takže jsme přestáli několik rohových kopů i další ošidné situace a dařilo se nám hru kouskovat. V 71‘ podkopl Sakho nohy Rafaelovi, za což viděl žlutou kartu. V 73‘ zůstal na hřišti ležet Herrera, který nebyl schopen pokračovat ve hře. Na řadu tak v 74‘ přišlo naše druhé střídání a za Herreru naskočil A. Valencia. V 75‘ vyčerpali hosté svá střídání. Místo Poyeta přišel na trávník Nolan. Protivník byl u míče častěji a snažil se vytvořit si tlak, ale Devils velmi zodpovědně bránili, odkopávali míče do bezpečí a nic složitého nevymýšleli. Závěr zápasu byl napínavý a hodně nervózní. Na začátku 82‘ skončila E. Valenciova tečovaná střela vedle pravé tyče. United dávali do bránění hodně sil, ovšem nápor Hammers neustával. V 86‘ to zkusil E. Valencia přímo na bránu, z přímého kopu ovšem pálil nad. V 89‘ jsme si zhluboka oddechli, jelikož po centru Jenkinsona skóroval Nolan, ale v zápětí mu byl správně odmáván ofsajd. Byly to dlouhé minuty na naší polovině, kdy jsme se nedokázali vymanit ze sevření soupeře. Nastavení činilo čtyři minuty. V 90+1‘ centroval do pokutového území Downing, ovšem hlavička Nolana mířila do připravených rukavic de Gey. V té samé minutě došlo k nedorozumění na straně West Hamu a brankář Adrian ve snaze zamezit rohovému kopu vyrazil míč těsně za hranicí velkého vápna. Dostal tedy žlutou kartu a United zahrávali přímý volný kop. Nic z něj ale nebylo, protože jej zahráli na jistotu. United chytře natahovali čas a nedovolili West Hamu útočit. V 90+5‘ van Gaal využil i poslední střídání a na hřiště poslal Toma Thorpa, kterým nahradil Di Maríu. Dále už se nic zajímavého nedělo. United drželi míč v bezpečí daleko od de Gey a těsné vedení uhájili. Manchester United v deseti udržel vedení z prvního poločasu a v zápase s dramatickou koncovkou porazil na Old Trafford West Ham United – 2:1

Button - Sestavy

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Rafael, McNair, Rojo, Shaw – Herrera (74‘ A. Valencia), Blind, Di María (90+4‘ Thorpe) – Rooney – van Persie, Falcao (65‘ Fletcher)

Lavička:Lindegaard, Thorpe, Fletcher, Pereira, A. Valencia, Mata, Januzaj

Základní sestava West Hamu United: Adrian – Demel (65‘ Jenkinson), Reid, Tomkins, Cresswell – Downing, Song, Amalfitano (61‘ Cole), Poyet (75‘ Nolan) – E. Valencia, Sakho

Lavička: Jääskeläinen, Collins, Jenkinson, Nolan, Vaz Te, Zarate, Cole

Button - Statistika

Góly: Manchester United – 5‘ Rooney, 22‘ van Persie

West Ham United – 36‘ Sakho

Žluté karty: Manchester United – 48‘ Herrera

West Ham United – 3‘ Song, 71‘ Sakho, 90+1‘ Adrian

Červená karta: Manchester United – 59‘ Rooney

Návštěva: 75 317 diváků

Hlavní rozhodčí: Lee Mason

Asistenti na čarách: A. Garratt & I. Hussin

Čtvrtý rozhodčí: M. Dean

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

Manchester United

 

West Ham United

57%

Držení míče

43%

8

Střely celkem

13

3

Střely na bránu

4

3

Střely mimo bránu

5

2

Zablokované střely

4

16

Přímé kopy

12

7

Rohové kopy

10

2

Ofsajdy

4

20

Vhazování

26

3

Zásahy brankářů

1

10

Fauly

12

1

Žluté karty

3

1

Červené karty

0

6. kolo PL

6. kolo Premier League nabídlo hned dvě ostře sledovaná derby. To první, liverpoolské, načalo várku sobotních zápasů. Na Anfield Road se Liverpool utkal s Evertonem. Byl to vyrovnaný match, avšak do šancí se častěji dostávali domácí, kteří se ve druhé půli ujali vedení, jenže když už se zdálo, že se budou radovat z výhry, práskl do odvráceného balónu P. Jagielka a krásnou střelou se postaral o vyrovnání. Citizens si vezou tři body z KC Stadium, Chelsea doma porazila Villans a Saints si poradili s QPR. Ve večerním North London Derby si to rozdali Gunners a Spurs. Kohouti sice vedli, ovšem jejich gól ještě zvýšil aktivitu domácích, kteří byli herně lepším týmem. Jejich úsilí však nakonec stačilo jenom na vyrovnání a na Emirates Stadium se tedy body dělily. V neděli Baggies hadce přehrali na svém hřišti nováčka z Burnley, který zůstává nadále bez jediného vítězství , stejně jako Straky, které podlehly v pondělní dohrávce domácím Potters.

Sobotní zápasy (27.9.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

13:45

Liverpool

1-1

Everton  

16:00

Crystal Palace

2-0

Leicester City

16:00

Hull City

2-4

Manchester City

16:00

Chelsea

3-0

Aston Villa

16:00

Sunderland

0-0

Swansea City

16:00

Southampton

2-1

Queen’s Park Rangers

18:30

Arsenal

1-1

Tottenham Hotspur

 

Nedělní zápas (28.9.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

17:00

West Bromwich Albion

3-0

Burnley

 

Pondělní zápas (29.9.)

Výkop Domácí Výsledek

Hosté

21:00 Stoke City 1-0 Newcastle United

 

Button - Závěr

Bylo to těsné, ale vyšlo to. Nedokážu si ale představit, co by se dělo, kdybychom dovolili soupeři vyrovnat nebo dokonce otočit skóre. Opět jsme si sami úplně zbytečně zkomplikovali zápas, ale tentokrát naštěstí vše dopadlo dobře. Utkání se od začátku odvíjelo v naší režii. Na dva naše góly sice dokázali Kladiváři odpovědět, ale jinak byli vcelku neškodným protivníkem a Devils měli střed pole pod kontrolou. Dobře fungovala také naše obrana, kde si debut odbyl 18letý mladík Paddy McNair, jenž určitě nezklamal a podal obstojný výkon. V ofenzivě to žádná smršť nebyla a tak všichni doufali, že ve druhé půli skóre navýšíme. Jenže část druhá přinesla velkou komplikaci, když Rooney poslal svým hloupým a absolutně zbytečným faulem svůj tým do deseti. Kladiváři tak měli rázem navrch a více prostoru pro kombinaci. Hra se rychle vyrovnala a postupně otočila. Náš tým se ocitl v situaci, která je mnohem známější našim soupeřům. Cílem Devils bylo zalézt do obrany a udržet vedení. Bylo vidět, že hráči na něco podobného zvyklí nejsou a naše improvizovaná obrana se navíc musela činit. Správným střídáním byla výměna Fletchera za Falcaa. Darrenovy zkušenosti byly k nezaplacení a týmu hodně pomohly v kritických chvílích. Těžký závěr nás stál hodně sil, ale hráči hráli na hranici sebeobětování, a co nepokryli oni, jistil de Gea. Rudí ďáblové dramatickou koncovku zvládli, přes to že hosté měli k vyrovnání blízko. Nolan stál ale v ofsajdu, který byl správně odmáván. Dařilo se nám hru kouskovat a natahovat čas a nakonec jsme dosáhli svého. Rooney předvedl neuvěřitelný zkrat a kromě toho, že ohrozil výsledek tohoto zápasu, bude týmu chybět i v tom dalším. Jeho nerozvážnost byla velmi neprofesionální. Co na tom, že dal gól, tohle si kapitán United dovolit nemůže. Tým však pracoval velmi dobře a ukázal, že drží při sobě v těžkých chvílích. Manchester United v oslabení přežil kritickou půlhodinu a může se radovat z vítězství nad West Hamem United – 2:1

Button - Náš další soupeř

I v příštím utkání budeme mít k dispozici výhodu domácího prostředí. Na Old Trafford zavítá Everton. Karamelky mají, podobně jako United, pomalejší start do nové sezóny. Sympatický kouč Roberto Martinez se ale snaží za pochodu odstraňovat nedostatky týmu, a tak se můžeme těšit na kvalitní fotbal. Pokud nás dokázaly potrápit outsideři, pak je Everton první z těch silnějších protivníků, který nás šetřit nebude a při pohledu na výkony naší obrany, by byl zázrak, kdyby útočné duo Lukaku-Eto‘o vyšlo střelecky na prázdno. Match je naplánován na neděli 5. října/oktober s výkopem už ve 13:00 našeho čili středoevropského letního času (SELČ).


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!