28/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Manchester United – Queen’s Park Rangers

Po reprezentační přestávce pokračovala v Anglii Premier League 4. kolem, ve kterém United přivítali na Old Trafford Queen‘s Park Rangers. Rudí ďáblové usilovali o svou první ligovou výhru a tentokrát už nepřipustili žádné překvapení ani kompromisy. O svém vítězství rozhodli výborným výkonem už v úvodní části, na který navázali v půli druhé. Našim hráčům nebylo co vyčíst. Byli jako vyměnění a s velkým nasazením a aktivitou neohroženě vstoupili do tohoto zápasu, kterému dominovali až do samotného konce. Soupeř si, jak se říká, ani neškrtnul. V červené části Manchesteru tak náhle vládne spokojenost a jen na United, aby na tento důležitý krok navázali v dalším zápase. Aktuálně nám patří deváté místo v tabulce.

10686874_10152436286757746_1102032889859725014_n

Šňůru čtyř utkání bez výhry chtěli svěřenci van Gaala konečně přetrhnout proti QPR a na domácím hřišti tak zaznamenat první tříbodový zisk. Nepovedený vstup do nové sezóny už je na čase pomalu napravovat, jelikož právě v této části proti nám stojí soupeři, kteří pro náš tým podle papírových prognóz nepředstavují žádné větší problémy a měli nám pomoci v hladkém rozjezdu. Opak je ale pravdou. Devils se zatím na hřišti hledají, gólová produktivita je nízká a všeobecně se očekával mnohem lepší začátek a uspokojivější výkony. Navíc nám do karet nehraje ani seznam zraněných hráčů. Můžeme se ale také přesvědčovat o tom, jak těžkou a vyrovnanou soutěží Premier League ve skutečnosti je. Van Gaal i všichni kolem něho vědí, že věci jdou podle plánů, a proto vyžaduje čas, který bezesporu také dostane. Ovšem čím dříve začne tým vyhrávat a nechá se unášet vítěznou vlnou, tím snáze se bude holandskému taktikovi pracovat. Hráčům zatím chybí také tolik potřebné sebevědomí a lehkost, takže ani naše souhra a spolupráce není ideální. Nicméně pořád jsme teprve na pomyslném prahu nové éry a tak věřme, že se věci brzy začnou v dobré obracet. A proč ne už proti The Hoops?

Button - Před zápasem

Po dlouhých čtrnácti dnech vyplněných reprezentační přestávkou se opět rozjíždí Premier League a naším jediným přáním je, abychom konečně začali vyhrávat. Zda nám tato pauza prospěla či nikoliv se teprve uvidí. Mužstvo se potřebuje srovnat a dostat do optimální formy, což nějakou dobu potrvá. Nyní ale bylo na čase udělat první krok a připsat si tři body proti QPR. United byli hladoví po úspěchu a věřili, že tentokrát už se to podaří.

Harry Redknapp splnil jeden ze svých hlavních cílů a po roční přestávce dokázal vrátit londýnský celek mezi anglickou smetánku. QPR skončili v minulé sezóně na 4. místě v Championship, takže si vstupenku do Premier League museli zajistit v baráži. V té nejprve vyřadili Wigan Athletic, když po bezgólové remíze na JJB Stadium dokázali v domácím prostředí v prodloužení zvítězit 2:1. Ve Wembley se pak proti nim postavili hráči Derby County a bylo to drama až do konce. QPR dohrávali zápas od 60. minuty v deseti a vypadalo to s nimi bledě. Jenže Hoops odolali přesile a co víc, dokázali zápas rozhodnout, když se gólově prosadili ještě před zrádným prodloužením. Bobby Zamora využil v nastaveném čase hrubky v obraně soupeře a vystřelil svému týmu postup.

Nyní je Redknappovým úkolem stabilizovat mužstvo a udělat z něj konkurenceschopný tým pro prostředí Premier League. Anglický kouč má k dispozici široký a dlužno říci i dostatečně zkušený kádr, ve kterém ale hrají podstatnou roli také mladíci. Nebylo snadné najít v týmu rovnováhu a získat si znovu respekt ode všech. Redknapp je však již natolik zkušeným manažerem, že se nebál udělat radikální čistku v mužstvu a přivést si do něj své vlastní koně. K posledním změnám, které stojí za zmínku, jsou odchody Loica Rémyho, Dannyho Simpsona či zkušeného Julia Cesara a příchody hráčů jako Rio Ferdinand a záložníků Leroye Fera či Sandra. Mnoho hráčů se také vrátilo z hostování a jiné se podařilo na hostování získat, jako třeba chilskou dvojici Vargas a Isla. Tým je tedy ve fázi budování a formování se a snaží se opět získat svou tvář. Podle mě se Hoops v Premier League udrží, ovšem o udržení budou muset tvrdě bojovat. Právě Redknapp totiž bude tím, kdo dokáže misku vah strhnout na stranu QPR.

Hráči soupeře byli obeznámeni situací okolo United, i přesto ale přijížděli do Divadla snů v roli outsidera a měli být po prvních třech neúspěšných pokusech naším prvním soupeřem, kterého v soutěžním utkání pod taktovkou van Gaal porazíme. Náš tým měl více jak 14 dní na to, aby se připravil na jakýsi restart. Mnoho hráčů si plnilo reprezentační povinnosti, takže mužstvo pohromadě moc času nestrávilo. Van Gaal měl ale o to více prostoru zapřemýšlet nad počátečními neúspěchy a zařídit se podle toho. Přeci jen měl nyní k dispozici i všechny získané posily a přestupové okno bylo již uzavřeno, takže se mohl soustředit na to, jaké hráče ve hře využije. Nyní již v jeho plánech nefigurovali prodaní Kagawa a Welbeck a na hostování poslaní Chicharito, Cleverley, Varela, Michael Keane či Nick Powell. Tyto přesuny přeci jen trochu pozměnily naše myšlenky a podepsané posily daly našemu mužstvu zase trochu jinou podobu.

I pro tentokrát byly navíc van Gaalovy možnosti omezené vlivem velkého počtu zraněných, který se přes repre pauzu prakticky nezměnil. Mimo hru zůstávají Carrick, Fellaini, Smalling, James, Lingard a Johnstone, ke kterým nově přibyli ještě Young a Jones. Zpátky ve hře jsme za to měli vidět Shawa, Herreru a také Rafaela, ale také Roja, který už má vyřízené pracovní povolení.

Manažer Louis van Gaal dopřál debut dalším dvěma posilám, kterými byli Rojo a Blind, a na hřiště poslal celkem zajímavou základní sestavu s pozměněným rozestavením na flexibilní formaci 4-4-2. Na lavičce se pak objevil Falcao a talentovaný mladík Andreas Pereira. V bráně nastoupil de Gea a před ním obranná čtveřice Rafael, Evans, Blackett a Rojo. Duo ve středu pole vytvořili Blind a Herrera, pravý kraj zaopatřoval Mata, vlevo operoval Di María. Útočnou dvojicí byli Rooney a van Persie. Wayne Rooney vedl Manchester United jako kapitán.

Utkání se hrálo v Manchesteru na Old Trafford, kde vládly ideální podmínky pro fotbal. Bylo polojasné až oblačné počasí; teplota 20 C°.

Button - První poločas

Vyprodané Divadlo snů vytvořilo skvělou kulisu a doufalo, že jeho podpora pomůže týmu k prvním třem bodům. Píšťalky se ujal rozhodčí Phil Down, který dodržel čas výkopu a utkání zahájil. Rudí ďáblové začali ve velkém stylu a hned od prvních vteřin svého protivníka dostávali pod tlak a vůbec jej nepouštěli k míči. Útočný fotbal s dobrým pohybem dělal obraně hostů velké starosti. Naši hráči si rychle měnili svá místa a na QPR se hrnul jeden útok za druhým. V 8‘ Rafael na pravé straně šikovně prostrčil na Herreru, ten nabil Matovi, ale jeho rána z první zpoza vápna prolétla nad břevnem. Převaha United pokračovala. Naše rozvážná kombinace nechávala soupeře mimo hru. Svěřenci Harryho Redknappa vůbec nedostávali prostor k tomu, aby něco vymysleli. V 17‘ se po chytré přihrávce Di Maríi dostal na levé straně do vápna Rojo, který posílal míč před bránu, ale na zadní tyči si trochu překáželi van Persie a Herrera, takže obrana QPR dokázala hrozící nebezpečí uhasit. Nápor Devils nepolevoval a Hoops se jenom bránili. Ve 24‘ jsme si tak mohli poprvé zakřičet gól. Di María rozehrál přímý volný kop tak chytře, že jej nikdo z hráčů netečoval a ten se tak náhle změnil v přímou střelu, na kterou gólman Green reagoval příliš pozdě – 1:0

Takovéhle prudké balóny nemají gólmani vůbec v lásce a Di María si tak připsal svůj premiérový gól v dresu United. Na týmu bylo navíc vidět, že touží přidat další, jelikož mu první zásah zvedl sebevědomí. Klid na kopačkách, skvělá kombinace a hlavně dobrý pohyb dělali z protihráčů jen statické kužely. Byla krása sledovat naši hru, která konečně vypadala tak, jak si všichni přejeme. Ve 31‘ centroval z levé straně do pokutového území Di María, který našel hlavu van Persieho, který ovšem v záklonu mířil vysoko nad. Ve 32‘ udělal velkou chybu de Gea, který špatně odhadl vysoký nákop, proti kterému vyběhl, jenže míč minul a ten propad k nohám Philipse, jehož následnou střelu po zemi musel odvracet Evans. Ve 33‘ si poněkud zbytečnou žlutou kartu vysloužil van Persie, který šlapákem atakoval Hoilleta. Ve 36‘ už to bylo o dva góly. Di María sprintem zavezl míč po levé straně, předal jej Roonemu, kterému se ve vápně nepodařilo přihrát před bránu, a tak napodruhé nabil do šestnáctky dobíhajícímu Herrerovi a ten z první práskl do míče, který skončil přesně v levém dolním rohu brány. Green neměl nárok a tak jsme vedli – 2:0

Gólu se tedy dočkala i další posila. Utkání jsme měli plně pod kontrolou a tým výborně spolupracoval. Šlo to jako po másle a soupeř si konečně uvědomil, že by měl s výsledkem něco dělat. QPR se tedy snažili zapnout na vyšší rychlostní stupeň, ale nebylo jim to nic platné a v závěru poločasu se k ohrožení de Gey nedostali. Za to United nadále drželi míč ve své moci a diktovali tempo hry. Ještě do přestávky jsme navíc dokázali skóre o další zásah navýšit. Balón putoval od Maty na Herreru, ten přihrál Rooneymu, který si míč zpracoval, zkusil těsně za hranicí pokutového území na konci 44‘ vypálit a dobře udělal, jelikož na přízemní ránu mířící přesně k levé tyči gólman hostů nedosáhl – 3:0

Tohle asi málokdo čekal, ale o to větší radost jsme museli mít z předváděné hry. United byli zpět. Ještě nebylo na místě prohlašovat zápas za předem rozhodnutý, ovšem výkon našeho týmu nám k tomu dával dobré důvody. QPR bylo na ručník, protože Rudí ďáblové si do šaten odnášeli vedení – 3:0

Skvělý výkon v úvodní části smetl ze stolu veškerou kritiku. Nebylo co vytknout. Snad až na malé zaváhání de Gey všichni pracovali výtečně a QPR hráli po celou dobu jen druhé housle. Zbývalo jen dohrát utkání do konce a případně navýšit skóre, které by tak podtrhlo celkovou dominanci Manchesteru United v tomto zápase.

Button - Druhý poločas

Na začátku druhého dějství hosté střídali. Utkání skončilo pro Hilla, kterého nahradil Traore. Hoops vstoupili do druhého poločasu lépe, zvýšili svou aktivitu a jejich cílem bylo pokusit se rychle snížit. To se jim málem podařilo ve 48‘, kdy Traore zavedl míč až k našemu pokutovému území, odkud přihrál před šestnáctku Kranjcarovi, který mířil po zemi k levé tyči, ale dobře postavený de Gea dokázal proti umístěné ráně pravou nohou skvěle zakročit. V 53‘ to mohlo být o čtyři góly. Herrera výborně narazil Rafaelovi, který tak byl na pravé straně vápna volný a poslal míč před bránu, jenže ani Matovi, ani Rooneymu, se nepodařilo dostat míč za Greenova záda. V silách Queen‘s Park Rangers nebylo udržet míč na kopačkách delší dobu a tak se jej znovu ujali United, kteří se snažili tvořit a prorazit vpřed. To se nám podařilo v 58‘, kdy jsme zvýšili na rozdíl čtyř gólů. Herrera přihrál Di Maríovi, ten vynikající přihrávkou našel ve vápně zcela volného Matu, který si svým pohybem řekl o míč, a poté už si mohl vybrat, kam to brankáři dá a pohodlně skóroval – 4:0

Začínal se rodit debakl a celý stadion si plnými doušky vychutnával parádní představení United. Nyní už jsme hráli s lehkostí a velkým přehledem a soupeř působil odevzdaným dojmem. Bonusem by v tuto chvíli bylo, kdyby se našemu celku podařilo udržet čistý štít. Redknapp nahradil v 59‘ Austina Vargasem. Krásné bylo, že jsme ani za tohoto stavu nepřestávali útočit. V 65‘ našel Di María dalším přesným centrem van Persieho, který trefil míč ze vzduchu, ale nedal mu patřičnou razanci, takže Green v pohodě zasáhl. Na konci 66‘ zkusil z dálky štěstí Kranjcar, jenže pálil do diváků. Na 67‘ připravil van Gaal dvojité střídání. Na plac přišli debutující Falcao a Valencia, kteří nahradili Matu a Rafaela. Na začátku 69‘ přistál Rooneymu před vápnem na kopačkách přesný pas od Evanse, ale ten se nechal snadno obehrát soupeřem a dobrou pozici tak nezužitkoval. V 71‘ zaklepal van Persieho centr shora na břevno. Utkání už se dohrávalo v klidnějším tempu. Red Devils ale ze svého nasazení nepolevili, zůstávali u balónu a QPR se muselo mít v obraně neustále na pozoru. V 74‘ hosté nuceně střídali potřetí. Zraněný Sandro přenechal své místo Henrymu. V 78‘ se k ojedinělé šanci dostal soupeř, když Rojo nechtěně přihrál Vargasovi, ale jeho zakončení na vzdálenější tyč bylo nepřesné. V 81‘ zůstal na trávníku sedět Di María, kterého začaly trápit křeče, a tak byl na začátku 83‘ nahrazen Januzajem. Další velká šance United přišla v 84‘, kdy Valencia na pravé straně přihrál na střed Blindovi, který se rozhodl vypálit a jeho ostrou ránu vyrazil Green jen před sebe. U míče byl první Falcao, jenže brankáře se mu z dorážky prostřelit nepodařilo. V 89‘ gólman Green schoval Rooneyho pozdrav ze střední vzdálenosti bezpečně do rukavic. V 90‘ znovu zahrozili Devils. Herrera přihrál van Persiemu, který hledal před bránou Falcaa, ale míč se odrazil k Januzajovi, jehož ránu po zemi dokázal Green vyrazit mimo. Nastavení činilo tři minuty. V nich ještě Januzaj pálil vysoko nad bránu, ale více zajímavého už se dále nestalo. Manchester United po výtečném výkonu bez problémů porazil Queen‘s Park Rangers jednoznačným výsledkem – 4:0

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Evans, Rojo, Blackett – Rafael (67‘ Valencia), Herrera, Blind, Di María (83‘ Januzaj) – Mata (67‘ Falcao) – Rooney, van Persie

Lavička: Lindegaard, Shaw, Fletcher, Valencia, Pereira, Januzaj, Falcao

Základní sestava Queen’s Park Rangers: Green – Isla, Ferdinand, Caulker, Hill (46‘ Traore) – Kranjcar, Sandro (74‘ Henry), Fer – Philips, Hoillet, Austin (59‘ Vargas)

Lavička: McCarthy, Onuoha, Henry, Traore, Taarabt, Vargas, Zamora

Button - Statistika

Góly: Manchester United – 24‘ Di María, 36‘ Herrera, 44‘ Rooney, 58‘ Mata

Žlutá karta: Manchester United – 33‘ van Persie

Návštěva: 75 355 diváků

Hlavní rozhodčí: Phil Dowd

Asistenti na čarách: P. Kirkup & S. Ledger

Čtvrtý rozhodčí: A. Marriner

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

Manchester United

 

Queen’s Park Rangers

69%

Držení míče

31%

19

Střely celkem

9

9

Střely na bránu

2

8

Střely mimo bránu

4

2

Zblokované střely

3

10

Přímé kopy

11

3

Rohové kopy

1

0

Ofsajdy

2

15

Vhazování

11

2

Zásahy brankářů

5

11

Fauly

8

1

Žluté karty

0

0

Červené karty

0

 

Button - Ostatní zápasy 4. kolo PL

Náš duel s Hoops byl jediným nedělním zápasem tohoto kola. V sobotu jej zahájil šlágr, ve kterém se na Emirates Stadium utkali Gunners a Citizens. Hosté vedli, ovšem svěřenci Arséna Wengera dokázali během druhé půle skóre otočit. Z vítězství se ale nakonec neradovali, jelikož Man City využili jeden ze svých rohovým kopů k vyrovnání a z Londýna si vezou bod. Chelsea svůj domácí duel zvládla, a ačkoliv musela skóre otáčet, nakonec i díky hattricku své letní posily Diega Costy pokořila dosud neporažené Swans a osamostatnila se tak na čele tabulky. Leicester vyloupil Britannia Stadium a Everton uspěl na hřišti Baggies. Kohoutům za to musí stačit jen bod ze Stadium of Light, ale stále na tom jsou lépe, než Scousers, kteří ve večerním duelu podlehli na Anfiled Road Villans, přes to, že měli mnohem více ze hry. Pondělní dohrávkou byl duel Kladivářů s Tigers, který skončil nerozhodně.

Sobotní zápasy (14.9.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

13:45

Manchester City

2-2

Arsenal

16:00

Crystal Palace

0-0

Burnley

16:00

Chelsea

4-2

Swansea City

16:00

Southampton

4-0

Newcastle United

16:00

Stoke City

0-1

Leicester City

16:00

Sunderland

2-2

Tottenham Hotspur

16:00

West Bromwich Albion

0-2

Everton

18:30

Liverpool

0-1

Aston Villa

 

Pondělní zápas (15.9.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

21:00

West Ham United

2-2

Hull City

 

Button - Závěr

Přesně na tohle fanoušci čekali. United v plné kráse rozdrtili svého soupeře, který dnes prostě neměl nárok. Že by van Gaal konečně našel ten správný olej, kterým namazal svůj zadrhnutý stroj? Zdá se, že ano. Manchester United byl jako vyměněný. Je pravdou, že svěřenci Harryho Redknappa nám svou neúčinnou a pasivní hrou vše ulehčili, protože prakticky nekladli žádný odpor a působili dosti zakřiknutě, ovšem Ďáblové šli hned od začátku za jasným cílem, kterého také dosáhli. Byla to pastva pro oči a hlavní bylo, že jsme proměnili své šance. Ofenzivní smršť za sebou zanechala čtyři úspěšné střelce, kteří si mezi sebe rozdělili všechny góly. Ve skvělém světle se ukázal Di María, výborně zahrál pracovitý Herrera, rozvahu naší hře dodal Rooney a i debutující Blind s Rojem podali skvělé výkony. V obraně to také celkem fungovalo, i když právě zde budeme muset ještě hodně zapracovat, abychom eliminovali všechny chyby. Jinak to byl ale výborný zápas. Všichni příkladně spolupracovali, vypomáhali si, nikdo nic nevypustil. Bojovnost ani nasazení nám nechyběly ani za již rozhodnutého stavu, takže může být van Gaal po všech stránkách spokojený. Náš tým udával zápasu tempo a vysoké držení míče nechávalo soupeře úplně mimo hru. Hráli jsme pohledný rychlý fotbal a ukázali jsme velkou sílu a kvalitu. Nyní už jen zbývá v podobných výkonech pokračovat. Doufejme, že to bude na rozjezd stačit a tímto zápasem jsme se odrazili k lepším zítřkům. Manchester United na Old Trafford hladce porazil Queen‘s Park Rangers – 4:0

Button - Náš další soupeř

V příštím střetnutí nás čeká v pořadí poslední z trojice nováčků, a to Leicester City. Lišky hráli Premier League naposledy před deseti lety, takže si chtějí připomenout, jaké to je, hrát proti těm nejlepším a jejich cílem je udržet v nejvyšší soutěži déle než jeden rok. Bude to pro ně těžké, ovšem ne nemožné. United si pojedou na Walkers Stadium pro povinné tři body, ale nemáme se spíše připravit na další překvapení a ztrátu? Bude to totiž lítý boj. Duel se bude hrát v neděli 21. září/september a začne ve 14:30 našeho čili středoevropského letního času (SELČ).


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!