23/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Skutečný důvod přestupu Falcaa do Monaka

Přestup Radamela Falcaa z Atletika Madrid do AS Monaka nebyl tak jednoduchý, jak na první pohled vypadal. Proč? To se brzy dozvíte.

Falcao prachyProč právě Monako? To mu jde pouze o peníze? Takové otázky napadly nejednoho fotbalového fanouška. Falcao byl ve světové formě. Čtvrtý rok po sobě ničil obrany soupeře a dával jeden důležitější gól za druhým. Všeobecně se očekával jeho přestup do opravdového velkoklubu. Jenže najednou se objevil zpráva, že se upsal Monaku, což byl pro fotbalový svět velký šok. Co tedy stálo za tímto rozhodnutím? Nebyl v tom nikdo jiný, než fotbalový agent Jorge Mendes. Fotbaloví agenti jsou „rakovinou“ fotbalu. Tlačí na hráče, aby častěji měnili kluby, protože z každé nové smlouvy mají právě oni peníze. Největší legenda ze všech Sir Alex Ferguson tyto agenty přímo nemohl vystát. Právě to byl jeden z důvodů, proč k nám nepřišel Eden Hazard nebo Lucas Moura. Vůbec nešlo o nějakých 5 milionů, ale Fergie prostě nechtěl „dojit“ právě tyto agenty a tak z těchto sestupů sešlo. V těch případech šlo pouze o princip, ale kvůli tomu tento článek nepíši. Jsme tu kvůli Radamelovi, tak se pojďme věnovat jemu.

Případ Falcaa byl trochu odlišný. V zemích na jihu je totiž běžné, že některý agent nebo nějaká společnost vlastní hráče. Zejména v Brazílii, Argentině, ale také v Portugalsku nebo Španělsku. Poté to často dopadá tak, že klub dostane za odchod svého hráče pouze zlomek částky, za kterou jejich hráč odejde. Například jiný útočník Atletika Diego Costa byl také z části vlastněn agentem, takže Atletiko dostalo sotva polovinu z 32 milionů liber. Tyto případy jsou stále častější, protože agenti v tomto vidí jednoduchou cestu, jak zbohatnout. Samozřejmě musí mít spoustu kontaktů a známých, takže to není tak jednoduché, ale pokud toto mají, tak mohou začít ždímat kluby. Ono pro samotné hráče je to celkem výhodné, protože agenti je nabízejí věhlasnějším klubům, takže se takto jednodušeji dostanou do podvědomí jednotlivých klubů a mají tak větší šanci, že přijde nějaká nabídka. Můžeme si namlouvat co chceme, ale fotbal je už  z části bohužel i politika.

against modern football - love the gamePojďme se tedy podívat konkrétně na přestup Radamela Falcaa z Atletika Madrid do AS Monako. „Sešli jsme se tu dnes, abychom se rozloučili s výjimečným hráčem, který opouští náš klub poté, co dvě sezony hájil jeho barvy.“ Začal příhodně pro náš článek Enrique Cerezo rozlučkovou tiskovou konferenci s Radamelem Falcaem.

Existuje jen velmi málo hráčů, kteří se za takto poměrně krátkou dobu, jakou El Tigre v klubu strávil, zapsali nesmazatelným písmem do jeho historie. Kolumbijský zabiják přispěl dvěma góly ve finále k vítězství v Evropské lize a zároveň se stal nejlepším střelcem tehdějšího ročníku. V následném UEFA Superpoháru rozdrtil hattrickem Chelsea a po právu získal cenu pro hráče utkání. Sbírku velkých trofejí uzavřel asi tou nejcennější, když dopomohl Atletiku po 14 letech porazit Real Madrid a zdvihl nad hlavu pohár Copa del Rey.

V Atletiku nastřílel Radamel Falcao za 91 zápasů 70 branek, což činí 0,76 gólu na zápas. V novodobé historii je v této statistice úplně nejlepší. V celé historie Atletika byl lepší pouze Elicegui, který ve 30. letech dosáhl neuvěřitelných 0,85 gólů na zápas a byl tedy ještě lepší, než Radamel. El Tigre se zároveň stal nejrychlejším hráčem ve vstřelení 50 ligových gólů  v historii Atletika a třetím v historii celého fotbalu. Rychlejší byl jen Ronaldo a Cristiano Ronaldo.

Když se zápasem s Mallorcou loučil s domácím publikem, ještě několik desítek minut strávil v hloubi zpívajícího kotle, aby poděkoval fanouškům za neskutečnou podporu. Na oficiální rozlučce se pak jen stěží ubránil slzám a několikrát naprázdno polknul, než ze sebe vysoukal své „Díky všem. Byly to nejlepší léta mé kariéry. Prožil jsem za tyto dva úžasné roky chvíle, v jaké jsem vůbec nevěřil. Byla čest bít se za tento dres.“ zněla poslední slova hvězdného kanonýra.

Proč tedy tak ambiciózní hráč, který byl dle svých slov navíc v Atletiku maximálně spokojen a mohl si s ním konečně zahrát Ligu Mistrů, nakonec volil přestup do Monaka? On by vlastně možná i  zůstal, ale vybrali za něj jiní. 

Podobně jako tomu bylo například při přestupu Teveze a Mascherana v roce 2006 z brazilských Corinthians do West Hamu, tak i v případě Falcaa sponzorovala přechod přes oceán třetí strana. Z účetních knih Porta vyplývá, že při přestupu Kolumbijce do Portugalska zakoupila minimálně 55% práv nezávislá společnost a během Falcaova pobytu na západě Pyrenejského poloostrova k nim přibylo ještě dalších 5%. Celou dobu se rovněž třetí strana podílela na hráčově platu. Snad pro nikoho nebude překvapením, že do celé věci byla namočena Doyen Group napojená na nechvalně proslulého agenta Jorge Mendese či bývalého ředitele Manchesteru a Chelsea Petera Kenyona.

Právě vazby Gil Marína na Jorgeho Mendese rozhodly o tom, že El Tigreho další destinací bude Atletiko Madrid, kde měl udělat další krok na fotbalové výsluní a být zase o něco více na očích. Přestože přestupová částka zněla 40 milionů euro plus bonusy, tak Atletiko mělo hradit pouze dvě splátky po 9 milionech euro, jelikož zbytek práv patřil Doyen Group. Kuriózní situace nastala, když Atletiko nezvládlo včas uhradit ani první platbu. Údajně zaplatili jen 2,5 milionu a po výhružkách Porta, které hodlalo podat stížnost k FIFA, musel celou situaci hasit Mendes svými penězi. Pochopitelně to nebylo zadarmo a lze tak předpokládat, že si Doyen Group tímto zajistila nad Falcaem ještě větší rozhodovací pravomoc. Přestože Cerezo s Gil Marínem(prezidenti Atletika) do medií neustále opakovali,že vlastní 100% majetkových práv hráče, vztah Atletika ke svému kanonýrovi se čím dál více podobal spíše hostování.

Skupina okolo Mendese dělala vše s cílem zhodnocení svých investic, proto logicky musel co nejdříve přijít přestup do majetnějšího klubu. Dá se proto téměř přirovnat k zázraku, když Atletiko udrželo Falcaa přes léto 2012. Požadavek Mendese inkasovat 60 milionu euro nicméně zúžil okruh možných cílových stanic takřka na minimum a samotný El Tigre, pak měl v celé věci pramalé slovo. Monako na něj tedy v podstatě zbylo, když s podobnou nabídkou nikdo jiný nepřispěchal.

Falcao - Atletiko MadridA právě s ohledem na nastalou situaci nepřísluší nikomu hanit Falcaa slovy jako žoldák či zlatokop. Naopak mu patří velké díky, protože nikdy nestavěl své vlastní zájmy před ty klubové. Anebo jak řekl opět Enrique Cerezo: „V Atletiku je důležitější než čas strávený v klubu odhodlání a poctivost, s jakou pro nás hráč pracoval.Proto bych ti rád, Falcao, poděkoval za tvou profesionalitu, zodpovědnost a oddanost, kterou jsi tu dva roky předváděl. Díky za tvou práci a ctižádost, za to, že jsme díky tobě a zbytku týmu zase mohli prožívat šťastnější chvilky naší historie. Jsem přesvědčen, že náš vztah bude žít i nadále, a že každý v Atletiku bude dál Falcaovi držet palce a on bude zase šťastný s každým úspěchem Atletika. Falcao, děkujeme Ti a přejeme Ti hodně štěstí do další etapy tvé kariéry.“

modern footballTento případ jasně ukazuje, že není dobré dělat ukvapené závěry, protože skutečné okolnosti nás můžou později opravdu překvapit. Radamel tedy není jedním z hráčů, kterým šlo o peníze a je dobře, že pravda vyšla najevo. Fanoušci Atletika ho dokonce považují za svou ikonu. Mě osobně oslovil názor jednoho fanouška Atletika Madrid, který Falcaa popsal takto: „El Tigre je nejlepší hráč, kterého jsem měl možnost v našem dresu vidět a myslím, že to tak zůstane navždy. Fanoušky si dokázal získat nejen svojí neuvěřitelnou kvalitou, ale i profesionalitou a přístupem na hřišti. Mnoho skromnějších, pracovitějších a týmovějších hvězdných hráčů po fotbalových trávnících neběhá. Falcao je v tomto naprosto výjimečný a já si strašně cením, že jsem ho mohl vídat oblékat s hrdostí náš dres, třebaže jen na dva roky, ale právě tyto dva roky byly totiž tím nejkrásnějším obdobím za celou dobu, co Atletiku fandím a pokud se člověku někdo z tohoto období vybaví (kromě Simeoneho), tak to bude právě Falcao. Nechal tu nesmazatelnou stopu.“

Na závěr bych chtěl ještě poděkovat kolegům z Atleticomadrid.cz, kteří tento článek napsali a byli tak ochotní, že mi dovolili ho uveřejnit i na našem webu. Já jsem doplnil pouze nějaké detaily, ale drtivá většina článku patří právě hochům z české redakce Atletika Madrid, za což jim patří velký dík.

zdroj:atleticomadrid.czclubatleticodemadrid.commundodeportivo.com, forzaatleti.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!