28/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Přestupové léto 2014: odchody

Nedávno vyšel článek, který hodnotil naše nové posily. Tentokrát se podíváme na hráče, kteří Manchester United opustili.

chicharito_welbeckSamozřejmě pohledy fanoušků se zaměřují na Angela Di Mariu a Radamela Falcaa, protože jsou to hráči té nejvyšší světové kvality. Ostatní se zase těší na progres Roja, Blinda, Herrery nebo Shawa. Příchody byly z mého pohledu úspěšné, i když jsem místo Falcaa očekával spíše středního záložníka, ale hráč takového formátu se u nás rozhodně neztratí. Stačí se podívat na jeho statistiky a hned vám bude jasné, že se prosadí i u nás.

Letošní léto byla potřebná revoluce. Bylo důležité, abychom se zbavili několika nepotřebných hráčů, což se podle mého podařilo tak z poloviny. Nebudu tady psát jména, která by měla Old Trafford opustit, ale minimálně čtyři u nás v týmu zůstali a několik dalších jsme poslali pouze na hostování, ale prodat natrvalo jsme je nedokázali. Ještě před příchodem Van Gaala nás opustila legendární stoperská dvojice. Rio Ferdinand i Nemanja Vidič nám budou chybět, ale jejich odchod byl správný. Odešli ve správný čas. Další legenda Ryan Giggs ukončil aktivní kariéru a stal se hlavním asistentem nového managera.

Hostování

Nejdříve tedy zhodnotím hráče, kteří odešli na hostování. Angelo Henríquez odešel na hostování s následnou opcí na přestup do Dinama Záhreb. Angel by se v našem útoku těžko prosadil, takže to bylo správné rozhodnutí a po sezoně pravděpodobně odejde na trvalý přestup. Ať už do Dinama nebo jiného klubu. Guillermo Varela odešel na roční hostování do rezervy Realu Madrid. Zahraje si proti dospělým, což mu určitě prospěje. Opce v jeho přestupu sice není, ale osobně by mě nepřekvapilo, kdyby v Madridu nakonec stejně skončil, protože Alvaro Arbeloa už také není nejmladší a právě Varela by ho mohl nahradit. Samozřejmě bude záležet především na jeho výkonech.

Michael Keane odešel hostovat do Bunley. Tento krok hodnotím jako maximálně pozitivní. Keane si vyzkouší Premier League a to je přesně to, co potřebuje. Stejný případ je Nick Powell. Ten odešel hostovat do Leicesteru City a také si vyzkouší nejvyšší soutěž. Mladí hráči potřebují takovéto zkušenosti, které je zocelí a později jim pomůžou přímo v Manchesteru United. Dalším mladíkem, který bude hostovat v Premier League je Wilfried Zaha. Ve Wilfym máme opravdu velmi talentovaného mladíka, ale bude potřeba, aby svůj talent naplno prodal. Na roční hostování se vrací do svého bývalého klubu Crystal Palace, což by mu mělo pomoci. Tomuto hráči osobně velmi věřím a doufám, že se v našem týmu naplno prosadí. Tyto tři hostování hodnotím jednoznačně pozitivně.Wilf Zaha Crystal Palace

Nani má zkušeností na rozdávání, ale kvůli četným zraněním potřeboval restartovat svou kariéru. Jeho hostování navíc bylo součástí přestupu Roja, takže se to také dá hodnotit pozitivně. Jediné, co se mi nelíbí, je, že platíme celý hráčův plat, který není zrovna nejmenší. Chicharito odešel na hostování do Realu Madrid s následnou opcí na trvalý přestup. Chicharito je nesmírně kvalitní útočník. Jeho výběr místa patří k nejlepším na světě, ale v systému na dva útočníky není tolik efektivní. On potřebuje být v útoku sám a za sebou mít tým, který mu vytváří šance. Poté je to opravdu kvalitní útočník, který střílí spoustu gólů a to je přesně to, co po něm bude chtít jeho nový trenér Carlo Ancelotti.

Tom Cleverley odešel na roční hostování do Aston Villy bez následné opce, ale vzhledem k tomu, že mu po sezoně stejně končí smlouva, tak následná opce nebyla potřeba. Tom měl možnost odejít na trvalý přestup za 8 milionů liber, ale odmítl to, kvůli neadekvátnímu platu. Požadoval od Manchesteru United vyplacení platu, což by činilo přibližně 2 miliony liber, takže bychom z jeho přestupu získali 6 milionů liber, ale to vedení United odmítlo. Mohl by se z toho stát totiž precedens, kterého by se snažili využívat i další hráči v budoucnosti, takže vedení radši oželilo 6 milionů a pustili ho na roční hostování s tím, že po sezoně odejde zadarmo.

Přestupy

Teď už přijdou na řadu hráči, kteří z klubu odešli natrvalo. Jako prvního zhodnotím odchovance Toma Lawrence, který si nejdříve prošel řadou hostování a v minulém roce dokonce debutoval v prvním týmu. V rezervě pravidelně předváděl kvalitní výkony, ale mě nikdy nepřišlo, že by se měl prosadit v prvním týmu. Je to sice kvalitní hráč, který by se měl v Premier League prosadit, ale nebyl to hráč, který by dokázal hrát na tom nejvyšším levelu. V rezervě máme větší talenty. Odešel tedy na trvalý přestup do Leicesteru City za 1 milion liber, což se mi zdá jako správné rozhodnutí. Dalším mladíkem, který odešel na trvalý přestup je Federico Macheda. Zlatý hoch, který nám svými dvěma góly vlastně vystřelil titul. Bohužel právě tyto dva góly mu uškodily a přestal na sobě pracovat. Nejednoho fanouška si těmito góly ovšem získal a fanoušci na něj budou díky těmto gólům navždy vzpomínat. Díky těmto gólům se stal součástí historie. Nakonec odešel po skončení smlouvy zadarmo do Cardiffu City, který trénuje náš bývalý útočník Ole Gunnar Solskjaer.

FedericoMacheda500Další, kdo odešel, byl Patrice Evra, který sice o rok prodloužil smlouvu, ale po příchodu Shawa se rozhodl, že pro něj bude lepší, když odejde. Nechtěl sedět na lavičce náhradníků a chtěl hrát ještě ve velkém klubu. Jeho výběr padl na Juventus, který nám za jeho přestup zaplatil 1,5 milionu liber. Van Gaal ho chtěl udržet, ale vzhledem ke službám, které Patrice United obětoval se mu rozhodl vyhovět. Odešel také nenaplněný talent Bebe. Benfika za něj zaplatila 2,5 milionu liber. Z týmu odešel také Alexander Buttner, který si vybral ruské Dinamo Moskva a částka, která putovalo do Manchesteru, se pohybovala kolem 5,6 milionu liber. Všechny tyto odchody byly správné. Dokonce i odchod Evry, protože by nebylo správné bránit mu v odchodu. Byl to projev vděku za předchozí úspěšné roky.

Předposledním hráčem, který odešel, byl Shinji Kagawa. Z Dortmundu přišel jako nejlepší hráč Bundesligy a klíčový hráč Jurgena Kloppa, jenže v Manchesteru se nikdy naplno prosadit nedokázal. Důvodů bylo několik. Často nastupoval na křídle, neseděla mu tvrdost Premier League, byl na něj větší tlak než v Dortmundu a v neposlední řadě mu neseděla pomalá hra United. Tím nechci říct, že vše bylo špatně a Shinji byl perfektní, ale bylo tady příliš mnoho faktorů, které hrály proti němu. Nicméně i přes tyto negativní faktory jeho výkony měly být jednoznačně lepší. Během dvou let se fyzicky prakticky vůbec nezlepšil a v osobních soubojích byl neustále slabý, takže na jeho neúspěchu v našem dresu má velký vliv i on sám. V každém případě je nemyslitelné, aby takový hráč odešel za 8 milionů liber. To je naprosto směšná částka. Jediné, co by tuto částku vysvětlovalo by mohlo být zapracování nějakého jiného hráče Dortmundu, který k nám po sezoně přijde. Možná to bude hráč, který nastupuje na křídle, ale to ukáže čas. Ovšem samotná částka za Shinjiho je naprosto neadekvátní. Navíc v týmu jsou jiní hráči, kteří by měli odejít, takže tento přestup musím hodnotit negativně.

Shinji Kagawa benchedNa závěr jsem si úmyslně nechal kluka, který byl odkojen v dresu Manchesteru United a hráče, který si prošel celou akademií a je červený skrz na skrz. Na mysli nemám nikoho jiného, než Dannyho Welbecka. Populární „Danny boy“ se postupně přes několik hostování dostal do prvního týmu a Sir Alex Ferguson do něj vkládal velké naděje a chtěl z něj udělat světového útočníka. Dannymu se ze začátku příliš nedařilo, protože byl příliš zbrklý a spoustu šancí zahodil. Postupně to ale začal zlepšovat a jako vyvrcholení jeho největší formy byly zápasy s Realem Madrid nebo o rok později s Bayernem Mnichov. Právě v těchto zápasech ukázal svou velikost. Jeho skvělé výkony zesměšnily obrany těchto dvou velkoklubů. Zlom v jeho kariéře podle mého nastal minulý rok, při zranění van Persieho. Danny dostal větší šanci v útoku a odvděčil se několika góly. Klasicky byl aktivní v kombinaci, napadal, obcházel protihráče, ale především dával góly. Jaká byla jeho odměna? Po uzdravení Robina usedl znovu na lavičku náhradníků, popřípadě nastupoval na křídle.

Jistě můžeme se jednoduše podívat na jeho statistiku a říct, že je to útočník a ten se hodnotí podle gólů, ale to by bylo příliš jednoduché. Dannyho začátky nebyly dobré, často nastupoval na křídle, kde sice hrál velmi dobře a pro tým odváděl neocenitelnou práci, ale góly z této pozice nestřílel. Podle mě Danny vyrostl v opravdu kvalitního útočníka, což nám ukáže už letos v Arsenalu.  Navíc má v sobě stále obrovský potenciál a jednou z něj bude opravdová hvězda. V neposlední řadě to byl kluk z akademie. Borec, který ukazoval, že class 92 nebyla jednorázovou záležitostí. Jistě nejde každých 5 let vychovat několik světových hráčů, ale ty opravdu kvalitní, které vychováme, bychom měli udržet a Danny byl přesně tento případ. Jeho přestup hodnotím jednoznačně negativně.

MadeofManchester_Welbeck.ashxPrávě tyto dva poslední prodeje naprosto změnily můj pohled na letošní přestupové léto. S příchody jsem spokojen, ale s odchody jsem rozhodně nespokojen. Odejít prostě měli jiní hráči. Na druhou stranu s tím už nic neuděláme a kritika Van Gaala už ničemu nepomůže. Já jsem z těchto odchodů zklamaný, ale momentálně zažíváme těžší časy, takže je potřeba překousnout tyto nepopulární odchody a musíme doufat, že to bude pro dobro klubu. Z odchodu Welbecka zase může těžit talentovaný James Wilson. Z rezervy se do prvního týmu může podívat také šikovný Ben Pearson, takže vše není tak černé, jak to vypadá. Vždy se dá na negativní věci najít to pozitivní a je jen na nás, co chceme vidět.


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!