24/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Přestupové okno z pohledu United – úspěch či neúspěch?

Před pár dny skončil letní přestupový termín, ve kterém Manchester United získal hned šest nových posil, včetně Radamela Falcaa a Daleyho Blinda, kteří do týmu z Old Trafford přestoupili poslední možný přestupový den.

_66007940_edwoodwardone

Manchester United posílil dobře. Obranu vyztužili Luke Shaw a Marcos Rojo, do záložní řady přibyli Daley Blind a Ander Herrera a pak také přišly dvě hvězdné posily – Angel di María a Radamel Falcao. Tato dvě poslední jména určitě překvapila většinu fanoušků RedDevils a ukázala, že Manchester United stále patří mezi největší fotbalové kluby na světě, který dokáže přivést hráče tohoto kalibru. Z United ale také putovalo mnoho hráčů opačným směrem, včetně Shinjiho Kagawy a Dannyho Welbecka, kteří klub opustili v posledních dnech přestupového termínu.

Manchester United čekalo perné léto a všichni byli ve velkém očekávání, kdo tým z Old Trafford posílí. Zraky všech se upínaly na výkonného ředitele Eda Woodwarda, který si vysloužil tvrdou kritiku za (ne)posílení týmu v minulém letním přestupovém okně. V letošním letním přestupovém termínu United utratili skoro 150 mil. liber. Nastává ale otázka, bylo přestupové okno pro United úspěšné? Dostál Ed Woodward svých slibů nebo si i nadále zaslouží kritiku ze strany fanoušků?

Na začátku přestupového období byl Manchester United velmi aktivní a s velkým předstihem se podařilo dotáhnout přestupy Andera Herrery a Luke Shawa. Oba hráči tak mohli s týmem odcestovat na předsezonní turné do USA a pro United to byl určitě skvělý vstup do klíčového přestupového okna. Během předsezonního turné pak Ed Woodward poskytl pro MUTV rozhovor, ve kterém uvedl, že United jsou teprve na začátku s nákupy nových hráčů.

„Jsme připraveni a ochotni investovat. Nemáme žádný stanovený přestupový rozpočet. Finančně jsme na tom velmi dobře a finanční prostředky jsou k dispozici. Louis celou situaci pečlivě vyhodnocuje a v zákulisí se děje spousta práce. Samozřejmě, že je v našich možnostech utratit za jednoho hráče 60 nebo 70 milionů liber. Takovým způsobem vůbec neuvažujeme.“

Pak ale bylo dlouho ticho. Následovaly týdny spekulací a spekulací, ale žádná akce se nekonala. Vše podrobně sledovali fanoušci United, kteří začali být nervózní, a začaly se obávat dalšího nepovedeného přestupového okna. Neutichaly spekulace o příchodu záložníka Arturo Vidala z Juventusu Turín, popřípadě se spekulovalo o tom, které holandské reprezentanty si do kádru přivede Louis van Gaal. Dokonce se objevily i spekulace, podle kterých se na Old Trafford mohl vrátit Cristiano Ronaldo. Pořád ale žádné skutečné posily.

Začala Premier League, první ligový zápas a porážka od Swansea City na domácím hřišti. Mnozí fanoušci ihned začali mluvit o nepovedené přestupové politice United a začali se obávat o průběh nové sezony. Většina těchto fanoušků okamžitě požadovala hlavu Eda Woodwarda, který není schopen svojí funkci vykonávat tak dobře, jako např. před ním David Gill. Těmto fanouškům se muselo dát za pravdu, přesto však zbývalo do konce letního přestupového termínu dost času na to, aby anglický tým ještě nějací hráči posílili. Těžko říct, zdali se porážka se Swansea stala jakýmsi katalyzátorem. Možná van Gaal konečně zhodnotil skutečný stav jeho týmu a rozhodl se, že potřebuje posílit. Možná se Ed Woodward chystal dokončit přestupy, které měl naplánované už delší dobu. Ať tak či onak, po úvodním kole Premier League začal pro United rušný zbytek přestupového okna.

Všechno to začalo argentinským obráncem Marcosem Rojo, který přišel za 16 milionů liber ze Sportingu Lisabon. Hráč, který se předvedl na MS v Brazílii, kde s argentinskou reprezentací dokráčel až do finále. Rojo byl určitě skvělým doplněním kvality nezkušené obrany United, přesto se však zraky fanoušků upíraly na jméno většího kalibru, především pak středního záložníka. Woodwardova slova o neomezených financí a schopnosti utrácet velké částky se začaly míjet s účinkem. Pak se ale konečně všichni dočkali. Velká přestupová bomba a hráč, který umí rozhodovat zápasy – Angel Di María. Přestupová částka téměř 60 milionů liber. Přesto někteří začaly spekulovat o tom, zdali United skutečně potřebují hráče tohoto postu. Jak fanoušci, tak novináři spíše očekávali středního záložníka. Pozici, na které už United několik let pořádně tlačí bota. Na druhou stranu, jakmile se objevily zprávy, že Angel Di María je k prodeji a Florentino Perez o hráče jeho kvalit (proč?) nestojí, bylo logickým krokem, že se United rozhodli konat.

Edu Woodwardovi se dlouho předhazovalo, že není schopen do klubu přivést hráče světových kvalit, zejména i kvůli tomu, že United v letošní sezoně nebudou hrát Ligu mistrů, přesto však dokázal těmto pochybovačům opak. Di María, nedávný vítěz Ligy mistrů a finalista MS, přestoupil z Realu Madrid na Old Trafford za rekordní sumu, jakou kdy britský klub vyplatil za jednoho hráče. Věci se daly do pohybu. Ani tímto přestupem si ale Woodward na svoji stranu nezískal všechny nespokojené fanoušky. Jeden velký přestup nemůže ihned vykompenzovat poslední nepovedený rok. Fanoušci United chtěli více a více a dočkali se. Museli si však počkat až na poslední přestupový den. Až do posledních minut fanoušci netrpělivě čekali než se potvrdily přestupy Daleyho Blinda a Radamela Falcaa.

Přestupové okno se zavřelo a mnozí o nových posilách United začali mluvit jako o „Galacticos“ a do jisté míry jim můžeme dát za pravdu. Di María a Falcao rozhodně patří mezi hráče světových kvalit, které by chtěl mít v týmu každý manažer. Tyto přestupy ukázaly, že slova a sliby Eda Woodwarda nebyly pouhým prohlášením. Manchester United potřebovali získat levého obránce, středního obránce, středního záložníka a křídlo. Na těchto pozicích klub skutečně posílil a jako bonus přivedl jednoho z nejlepších útočníků na světě, takže v tomto ohledu nemůže panovat zklamání. Pokud pochybujete o kvalitách Marcose Rojo a Daleyho Blinda, oba tito hráči se dají považovat za velmi chytré přestupy, zvláště kvůli tomu, že se jedná o velmi univerzální hráče.

Takže jak přestupové okno zhodnotit? Realisticky, žádný fanoušek Manchesteru United si nemůže stěžovat na hráče, kteří do United přestoupili, a nemůže si stěžovat na van Gaala, že by tým moc neproměnil. Ale co Woodward a rodina Glazerů, kteří všechno financovali? Woodward odvedl dobrou práci, že se mu podařilo do týmu přivézt Di Maríu a Falcaa. Na druhé straně je škoda, že se tyto přestupy zkompletovaly až na konci přestupového termínu. Tým začal sezonu bez výraznějších posil a v anglické lize kvůli tomu ztratil několik bodů. Nikdo asi nebude Woodwardovi nebo Glazerům na zem pokládat červený koberec, jelikož se po dlouhých letech jednalo o první přestupové okno, na kterém se výrazně prosadil Manchester United. Jako většina fanoušků United můžeme být s posilami spokojeni a opět můžeme pomýšlet na to, že budeme hrát na špici tabulky. Do budoucna je ale potřeba, aby byl Manchester United na trhu aktivní každý rok. Teprve potom budeme moci mluvit o tom, že Ed Woodward je mužem na správném místě.

A jaký je Váš názor?

Zdroj: mufclatest.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!