28/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Manchester United – Swansea City

V zahajovacím 1. kole anglické nejvyšší soutěže přivítali Rudí ďáblové v Divadle snů Swansea, což byl zároveň otevírací zápas nové sezóny Premier League. Tento match ve znamení několika debutů se nám však nepovedl podle představ a po velkém očekávání je na místě se zamyslet nad výkonem týmu. Výborná defenziva soupeře byla nad naše síly a jeho dva brejky rozhodly o vítězství Labutí. Náš tým byl lepším celkem a měl balón častěji na kopačkách, jenže v ofenzivě jsme se trápili a nedokázali jsme se výrazněji prosadit. Z překvapivé výhry 1:2 se radují Swans.

MU SC

Devils za sebou mají vydařenou přípravu, která zahrnovala Tour po USA. Neprohráli jsme jediný zápas, triumfovali v International Chmapions Cupu a celkově lze letní přípravu hodnotit pozitivně. Tým si již zvykl na nové rozestavení, které mu naordinoval nový manažer Louis van Gaal, a zdá se, že bychom s ním mohli sklízet úspěchy. Jediným mínusem přípravy jsou zranění, avšak kádr zůstal dostatečně široký a šanci by tak mohli dostat i mladíci, kteří v letech předchozích působili v Rezervě. Hned několik jich totiž figuruje na soupisce prvního týmu a tak byli připraveni naskočit už do utkání se Swans. Velšské mužstvo se bude muset vypořádat s několika odchody, a protože se celková tvář kádru mění bude to pro Labutě složitý začátek. Ti si však pro porážku nepřijeli a na Old Trafford chtěli uspět.

1new_review_button_pred_zapasem shit

Rudí ďáblové mají po minulém ročníku co napravovat, a tak chtěli hned v 1. kole vyřídit Labutě a nastartovat sérii výher. Tým je znovu plný sebevědomí a pozitivní energie. Nic jiného, než tři body, fanoušci ani nebrali. Utkání mělo jasného favorita, avšak United v nové formaci museli splnit dané úkoly, aby měli hru pod kontrolou a prosadili se v útoku. Úvodní zápasy jsou vždy obtížné a plné otazníků, jelikož tým ještě není rozjetý a stále nám navíc chybí několik hráčů. Ještě nejsme kompletní a vše si ještě musí sednout. Van Gaal tudíž musí trochu improvizovat, ale na druhou stranu je to jenom dobře, protože šanci tak mohou dostat mladíci, kteří se budou chtít ukázat. Bylo zřejmé, že si několik z nich zahraje už proti Swansea a dočkáme se tedy několika debutů.

Swansea v létě příliš neposílila a naopak z Liberty Stadium hráči spíše odcházeli. S  manažerem Garry Monkem na lavičce bych tudíž Labutě nepasoval k nějakým silným celkům a vůbec bych se nedivil, kdyby se po 12. příčce z minulé sezóny propadli na konci té letošní ještě o několik pater níže. Monk v únoru/februar převzal tým po Michaelu Laudrupovi a důvěru od vedení dostal i v této sezóně. Nezkušenost hraje proti němu a tak uvidíme, do jaké míry dokáže zvládnout své svěřence, pro které byl ještě do nedávna spoluhráčem.

Od sezóny 2011/2012, kdy se Swans podařilo postoupit do Premier League, se stali celkem hrajícím o střed tabulky a svým sympatickým fotbalem určitě patřili k tomu lepšímu v celé soutěži. Jejich útočná hra je založena na filozofii rychlých přihrávek a držení míče, nicméně energie z týmu pomalu vyprchává a změn, kterými tým prochází, je přeci jen dost, od složení kádru až po celkový herní projev. Já toho od nich tedy moc neočekávám a nevěřím, že by v této sezóně dokázali splnit své standardy. Ale uvidíme, třeba jim vyjde start, na kterém budou moci stavět.

Labutě odehráli v přípravě 7 zápasů (3x výhra, 3x prohra a 1x remíza) a není úplně jasné, v jaké herní pohodě se nacházejí. Na začátku léta získali z Lyonu Gomise, který přišel jako volný hráč a měl by nahradit Michua, jenž zamířil na hotování do Neapole. Tým města ležícího na jižním pobřeží Walesu obměnil kádr i na dalších postech a bude zajímavé sledovat jeho další působení v Premier League, jejímž účastníkem je čtvrtý rokem po sobě.

Louis van Gaal měl před sebou ostrý debut v Premier League a chtěl z něho vyjít jako vítěz. Přes to musel řešit několik problémů v sestavě kvůli vcelku početné marodce, na kterou během léta přibylo dost hráčů. Podle dostupných informací nebyli na Swansea připraveni Evans, Rafael, Welbeck, Carrick, Valencia, Shaw a Anderson. Ani v jednom případě se sice nejedná o vážné zranění, avšak nepříjemností máme na začátek docela dost. V plné kondici pak není ani van Persie a důležité tedy bylo, aby měl manažer jistotu, že ti, kteří nastoupí, budou fyzicky připraveni a nezklamou.

Z toho, co měl van Gaal k dispozici, poskládal očekávanou jedenáctku, která hrála ve formaci 3-4-1-2. Před de Geou hrála obranná trojka Jones, Smalling a Blackett. Střed pole vyplnili Fletcher a Herrera, vpravo se představil mladík Lingard, vlevo operoval Young. Na podhrotu kryl Mata záda Rooneymu a Chicharitovi v útoku. Kapitánem United byl Wayne Rooney.

Utkání se hrálo v Manchesteru na Old Trafford. Obloha byla zatažená beze srážek; teplota 17 C°.

 

2new_review_button_prvni_polocas shit

Vyprodaný Old Trafford už se nemohl dočkat. Atmosféra byla vynikající, vše bylo připraveno a tak mohl hlavní rozhodčí Mike Dean utkání zahájit. Z novinek připomínám, že si svůj velký debut v Premier League odbyli mimo van Gaala také mladíci Blackett, Lingard a také nová posila Ander Herrera. Rooney pak poprvé vedl tým jako nově zvolený kapitán. Začátek patřil Rudým ďáblům. Byli jsme mnohem aktivnější, častěji u balónu a obrana soupeře čelila prvním útočným výpadům. Po ztrátě míče, se nám navíc dařilo jej rychle vybojovat zpět a Labutě tedy neměli moc prostoru k založení nějaké akce. Před bránu Fabiankiho létalo ze stran hodně centrů, ale žádný adresáta nenašel. Ve 12‘ zpoza vápna vystřelil Sigurdsson, ale de Gea míč bez problémů chytil. Ve 13‘ se na druhé straně rozhodl otestovat gólmana Rooney, ovšem ten si se slabou střelou poradil. United se snažili o rychlou kombinaci po zemi, což na protivníka platilo, avšak střed hřiště byl přehuštěný a cestu jsme tedy hledali hlavně po stranách. Viděli jsme hodně ostrých střetů, které zatím rozhodčí odmítal trestat, a to ani poté, co Williams bolestivě zasáhl Lingarda, který musel být ošetřen. Lingard se poté do hry ještě vrátil a zkusil pokračovat, avšak ve 24‘ musel být z trávníku stažen a jeho náhradou se stal Januzaj. Po pěkné kombinaci ve 25‘ Jones sice zakončil a jeho ránu dokázal brankář Swans zlikvidoval, avšak náš obránce byl na pravé straně hřiště faulován, takže jsme zahrávali přímý kop. Matovu střela ovšem Fabianski vyrazil. Ve 26‘ se poprvé žlutilo, když Dyer sestřelil Herreru. Ve 27‘ se po dalším centru do vápna dostal k hlavičce Rooney, avšak gólman dobře reagoval a balón zachytil. Od 28‘ jsme prohrávali. Labutě se se svou kombinační souhrou po zemi pomalu přibližovali k naší bráně a United špatnou poziční hrou nestačili k hráčům přistupovat. Sigurdsson proto nabil před šestnáctku úplně volnému Sung-Yongovi, který bez přípravy střelou ke vzdálenější pravé tyči překonal marně se natahujícího de Geu – 0:1

Po vysoké útočné aktivitě byl pro Devils tento inkasovaný gól velkou nepříjemností, protože to byla v podstatě první povedená akce soupeře. United ovšem z rytmu nevypadli, dál pokračovali ve své hře a tlačili se vpřed. Centrované míče ale nebyly úplně to pravé, protože defenziva Labutí měla ve vzduchu převahu. Tempo utkání nebylo nijak velké, jelikož se v podstatě hrálo jen na jednu bránu. Obranný blok protivníka ale držel pevně. Pomalu se blížil konec úvodní části a Devils, ačkoliv zůstávali u balónu, marně bušili do bílé hráze. V první půli se nastavovaly tři minuty. Ani v těch se ale United nepodařilo přelstít Labutě, které tak odcházely do šaten spokojenější s vedením – 0:1

Zatím tomu z naší strany něco chybělo. Vytvářeli jsme si převahu a drželi balón, ovšem oba útočníci byli dobře hlídáni a obrana Swans vytvořila neprostupný blok. Cesta nevedla ani přes centrované míče, jelikož vzdušný prostor před bránou Fabianskiho byl dobře střežen. Soupeř navíc po jediné povedené akci vedl, takže jsme museli skóre ve druhé půli otáčet. Chtělo to ještě více přidat a pokusit se něco změnit, protože jsme byli lepším celkem. Myslet jsme ale stále museli i na zadní vrátka.

3new_review_button_druhy_polocas shit

Ihned po přestávce udělal van Gaal druhou změnu v sestavě. Místo Chicharita vyběhl na plac Nani. United pokračovali ve svém útočení a Swans vyčkávali v obranném bloku s možností na rychlý brejk. Ve 48‘ dostal žlutou kartu Taylor, který zkosil Januzaje. Po následném přímém kopu a centru Maty do vápna se ale ve 49‘ hosté ubránili. V 51‘ prověřil pozornost de Gey svou ránou zpoza vápna Bony, ale de Gea byl na svém místě. V 52‘ se skvělým průnikem dostal do vápna Januzaj, který vybojoval rohový kop, ze kterého se nám podařilo skóre srovnat. Ještě před tím ale poprvé Labutě v 53′ střídali, když se náhradou Taylora stal Tiendalli. Poté už Mata odcentroval z pravé strany na přední tyč, kde se Jonesovi podařilo prodloužil míč na zadní, kde číhal Rooney, jenž bleskově vyhodnotil situaci a na malém vápně vystřihl efektními nůžkami vyrovnal – 1:1

Poněkud utichlý Old Trafford rázem explodoval a hned to bylo veselejší. United toužili po obratu, a tak se chvíli na to opět hrnuli vpřed. V 54‘ obdržel žluté napomenutí Shelvey, za svůj zákrok na Matu. V 57‘ to skvěle udělal Rooney, kterému se ve vápně podařilo přejít přes Williamse, jenže stačil svým zákrokem na poslední chvíli Rooneymu míč přeci jen ukopnout. Převaha Red Devils pokračovala a soupeř byl vystaven náporu, jelikož United jej nenechávali hrát a dobře napadali. V 62‘ se zkoušel prosadit individuální akcí po pravé straně Januzaj, ale zakončení mu vůbec nevyšlo. V 65‘ fauloval Amat před šestnáctkou Rooneyho, z čehož pramenil další přímý kop pro United. Jeho exekuce se chopil Rooney, jehož přímá střela se odrazila mimo od pravé spojnice! V 67 podruhé střídal Garry Monk, který na trávník poslal Montera na místo Dyera a poslední změnu v sestavě udělal současně manažer Rudých ďáblů, který nahradil Herreru Fellainim. United kontrolovali hru a diktovali její tempo, jenže Swans využili na začátku 73‘ další z ojedinělých protiútoků ke druhému gólu v síti de Gey. Monterovi se podařilo z levé strany odcentrovat na zadní tyč, kde se o zakončení z voleje pokusil Routledge, avšak jeho nepovedená střela dopadla přesně k nohám volného Sigurdssona na penaltě, který toho pohotově využil a prostřelil de Geu – 1:2

Další rána pro United znamenala opět dotahování skóre. Nepříjemné Labutě toho zatím moc nepředvedly, ale přesto vedly, hrály v pohodě a mohly o to větší pozornost věnovat defenzivě. Za to na United začala být patrná nervozita, množily se nepřesné přihrávky a nedařilo se nám dostávat se do zakončení před Fabianskim, který byl v podstatě bez práce. V 77‘ hosté potřetí střídali. Za Bonyho, přišel Gomis. Konec zápasu se pomalu blížil, takže už nebylo nač čekat, a bylo třeba vrhnout všechnu sílu do útoku. V 82‘ si žlutou kartu vysloužil Sung-Yong, který zastavil Fellainiho. V 83‘ si vzal Blackett do parády Gomise, ale přehnal to s důrazem a dostal také žlutou kartu. United byli bezradní a nebyli schopni se proti dobře bránícímu soupeři jakkoliv prosadit. Nic nám nevycházelo a Swans si v pohodě hlídali svůj náskok. V 86‘ zastavil Young svým faulem Routledge. To už fanoušci ve velkém opouštěli svá místa, protože už se na tu bídu nemohli déle dívat. Utkání dospělo k nastavení, které činilo čtyři minuty. Ani v něm se ale žádný závěrečný nápor nekonal. Největší možnost měl Januzaj pro kterého sklepl míč ve vápně Fellaini, ale Januzaj pálil jen před sebou stojícího obránce. V 90+5‘ trefil Januzaj svým centrem ve vápně ruku Sigurdssona, ale píšťalka zůstala němá. Manchester United po velkém očekávání prohrál svůj první zápas sezóny, a tak Swansea City si veze z Old Trafford vítězství – 1:2

4new_review_button_sestavy shit

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Jones, Smalling, Blackett – Lingard (24‘ Januzaj), Fletcher, Herrera (67‘ Fellaini), Young – Mata – Rooney, Chicharito (46‘ Nani)

Lavička: Amos, M. Keane, James, Kagawa, Fellaini, Januzaj, Nani

Základní sestava Swansea: Fabianski – Rangel, Amat, Williams, Taylor (53′ Tiendalli) – Sung-Yong, Shelvey – Routledge, Sigurdsson, Dyer (67‘ Montero) – Bony (77′ Gomis)

Lavička: Tremmel, Tiendalli, Bartley, Richards, Montero, Sheehan, Gomis

5new_review_button_statistika shit

Góly: Manchester United – 53‘ Rooney

Swansea City – 28‘ Sung-Yong

Žluté karty: Manchester United – 83′ Blackett, 86′ Young

Swansea City – 26‘ Dyer, 48‘ Taylor, 54‘ Shelvey

Návštěva: 75 339 diváků

Hlavní rozhodčí: Mike Dean

Asistenti na čarách: S. Bennett & D. England

Čtvrtý rozhodčí: M. Oliver

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

Manchester United

 

Swansea City

60%

Držení míče

40%

14

Střely celkem

5

5

Střely na bránu

4

5

Střely mimo bránu

0

4

Zblokované střely

1

22

Přímé kopy

15

4

Rohové kopy

0

1

Ofsajdy

1

29

Vhazování

13

2

Zásahy brankářů

4

14

Fauly

20

2

Žluté karty

4

0

Červené karty

0

 

6new_review_button_ostatni_duely_pl shit

Začínáme znovu a na startovní čáře máme opět i tři nováčky. Leicester, Burnley a QPR. United a Swans roztočili kolotoč, do kterého v sobotu naskočilo dalších 10 týmů. Mnoho gólů nepadalo a spíše se dařilo hostujícím týmům. V neděli se předstaili první dva celky z uplynulého ročníku. Scousers přivítali Saints, kteří odjeli z Anfield Road z prázdnou a Man City jeli do Newcastleu, kde ukořistili všechny body. V pondělní dohrávce se Chelsea představila na Turf Moor, kde olopila nováčka soutěže také o všechny body.

 

Sobotní zápasy (16.8.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

16:00

Leicester City

2-2

Everton

16:00

Queens Park Rangers

0-1

Hull City

16:00

Stoke City

0-1

Aston Villa

16:00

West Bromwich Albion

2-2

Sunderland

16:00

West Ham United

0-1

Tottenham Hotspur

18:30

Arsenal

2-1

Crystal Palace

 

Nedělní zápasy (12.1.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

14:30

Liverpool

2-1

Southampton

17:00

Newcastle United

0-2

Manchester City

 

Pondělní zápas (13.1)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

21:00

Burnley

1-3

Chelsea

 

8new_review_button_zaver shit

Prvním zápasem v nové sezóně se Rudí ďáblové doslova protrápili a svůj první cíl nesplnili. Tým Garryho Monka zato vytěžil v minima maximum a může se radovat z velkého úspěchu. Měli jsme více ze hry než soupeř, po většinu utkání kontrolovali zápas, ale přes to nebylo v našich silách vícekrát překonat výbornou obranu soupeře, který se na nás dobře připravil. Swans stačily dva protiútoky k tomu, aby z Manchesteru odjížděli s úsměvem. Labutě toho totiž v ofenzivě moc nepředvedli, ale i to málo jim ale stačilo. United začali velmi dobře, avšak jejich aktivitu a útočnou snahu Swansea úspěšně odrážela. Hosté šli navíc do vedení, které udrželi až do přestávky. Ve druhé části se Devils opět pustili do urputného dobývání brány Fabianskiho, která byla pozorně střežena. Rooneymu se však po změně stran podařilo skóre přeci jen srovnat, a chvíli to vypadalo na velký obrat, jenže to bychom museli být nebezpečnější a drát se vpřed.

Těžko říct, co bylo hlavní příčinou našeho neúspěchu. S blížícím se koncem utkání jsme ztráceli až příliš moc míčů a naše akce končily na kopačkách soupeře. Fabianski se tak moc nezapotil ani v závěru, kdy je zvykem United vytvořit si drtivý nápor. Ten ale také nepřišel a United už další góly nepřidali. Výkon týmu je třeba hodnotit opatrně. Zápas nám nevyšel a někteří hráči byli hodně neviditelní. Jiní naopak potvrdili, že si hrát v základu zaslouží. Bude zajímavé sledovat, jak se United popasují s aktuální situací, jelikož bylo dnes evidentní, že nás čeká ještě spousta práce. Nedělejme však ukvapené závěry. Jsme na samotném začátku a bude zřejmě chvíli trvat, než se naplno rozjedeme. Hlavně v ofenzivě budeme muset přidat, protože s tímto rozestavením se proti urputně bránícímu soupeři příliš dobře prosazovat neumíme. Labutě odvedli v defenzivě skvělou práci a odvážejí si z Old Trafford tři body za vítězství – 1:2

7new_review_button_dalsi_zapas shit

Ve 2. kole Premier League zavítají Rudí ďáblové na půdu Sunderlandu, kde se budou snažit vybojovat první body. Na Stadium of Light se nehraje snadno a bude to velký boj, jelikož houževnatý soupeř nám určitě nedá nic zadarmo. Doufejme, že v první venkovním utkání se nám povede lépe a na nevyzpytatelné Černé kočky se dokážeme řádně připravit. Zápas je na programu v neděli 24. srpna/august a začne v 17:00 našeho čili středoevropského letního času (SELČ).

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!