03/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Preview sezóny 2014/2015

Uteklo to jako voda a sezóna 2014/2015 se co nevidět znovu rozjede. Pro United začíná nový ročník už tento víkend 1. kolem Premier League. V sobotu přijede na Old Trafford Swansea, čímž naostro odstartuje nová etapa Manchesteru United pod taktovkou Louise van Gaala. Pojďme se tedy společně podrobněji podívat na to, co nás čeká a nemine v následující sezóně, která i tentokrát přináší celou řadu změn.

Louis-Van-Gaal-welcome-to-Manchester-United

Ta nejpodstatnější se týká pozice manažera. Vzhledem k okolnostem, kterými si tým prošel v posledním roce, zahajujeme ročník stejně jako loni, s novým manažerem na lavičce. Neúspěšné účinkování Davida Moyese skončilo ještě před koncem uplynulé sezóny a tento skotský kouč ani zdaleka nenaplnil ambice našeho klubu. Novým lodivodem byl jmenován zkušený holandský stratég Louis van Gaal, pod jehož vedením se United budou ze všech sil snažit dostat zpět na vrchol a podmanit si fotbalovou Anglii i Evropu. Tým však čeká velká spousta práce a tvrdé dřiny. Nic už se nezdá být tak samozřejmě, jako za éry Sria Alexe Fergusona a jistého tedy nemáme vůbec nic. Stojíme zase na začátku a máme před sebou dlouhý a náročný závod.

Před každou sezónou vyvstává na povrch řada otázek, avšak oproti loňsku jich výrazně ubylo a i dojem z nového manažera a filozofie, kterou vyznává, výrazně snižuje obavy o blízkou budoucnost klubu. Je to přeci jen trochu jiná káva, jelikož van Gaal patří mezi světové špičky a na Old Trafford si s sebou, mimo jiné, přináší skvělé renomé.

Úvod a krátké ohlédnutí za minulou sezónou 2013/2014

K uplynulému ročníku se zcela jistě celá řada z vás už snad ani vracet nechce. Není se čemu divit, avšak je takovou malou povinností zhodnotit i toto nijak příjemné období. Manchester United pod vedením Davida Moyese, jenž nedokázal unést těžké břemeno, zažil nejhorší sezónu za posledních dvacet let, vyjma Community Shieldu nezískal žádnou trofej a po dlouhých letech si tým díky neuspokojivým výsledkům dokonce nezahraje ani evropské poháry, jelikož se umístil na sedmé příčce v tabulce. Vysoké standardy klubu, které zde během dlouhých let vytvořil Sir Alex Ferguson, není vůbec snadné dodržovat. To po Moyesovi také v jeho začátcích nikdo nechtěl, jenže postupem času vycházelo najevo, že Moyes si ukousl až příliš velké sousto a na tuto práci nebyl dostatečně připraven. Neměl respekt, patřičnou autoritu ani potřebné schopnosti k tomu, aby mohl United vést. Vše tak směřovalo kamsi do neznáma, nervozita stoupala a nic nenasvědčovalo tomu, že by se tomuto Skotovi mělo povést nasměrovat tým k úspěchům. Přesto už bude navždy součástí historie klubu a my mu můžeme poděkovat za služby, které mu odevzdal.

Manchester United od začátku sezóny nepředváděl výkony, na které byli fanoušci zvyklí. Mnoho hráčů hrálo pod své možnosti a postupem času jsme nabývali dojmu, že někteří, zejména ti zkušenější, snad pod Moyesem ani hrát nechtějí, a že v kabině se zvyšuje napětí. Ještě na konci roku 2013 se situace zdála být pod kontrolou, jenže poté to už začalo jít z kopce. 5.1. jsme hned v našem prvním utkání FA Cupu vypadli se Swansea, která nás na Old Trafford porazila 1:2. V Capital One Cupu Rudí ďáblové sice došli až do semifinále, jenže jsme nezvládli domácí odvetu se Sunderlandem a po penaltách se z postupu do finále radovali Černé kočky, které po celou sezónu bojovali o záchranu. S těmito neúspěchy se začaly hromadit zápasy, ve kterých jsme poztráceli velké množství bodů a United nebyli schopni prakticky celé dva měsíce vyhrát dva po sobě jdoucí duely a nastartovat nějakou sérii, která by týmu psychicky či herně pomohla.

Bylo to přesně naopak. Nebylo se čeho chytit. Tým se trápil, kritiky přibývalo, údajné spory některých hráčů s Moyesem se stále více podobaly pravdě a tlak narůstal. United vypadli z domácích pohárů, postupně ztratili reálnou šanci na zisk titulu a dokonce i na účast v Lize mistrů v další sezóně. O tu se nadobro připravili po utkání, které znamenalo konec Moyese na lavičce United.

Vedení už delší čas vědělo, že takhle to dál nejde, a poté, co Devils vypadli i z Ligy mistrů, kde byl nad naše síly Bayern, bylo o osudu Moyese definitivně rozhodnuto. Konečný verdikt padl příhodně po utkání s Evertonem, které United v Goodison Parku prohráli 0:2. Po tomto zápase byl Moyes odvolán z funkce. Stalo se tak 22.4. 2014. Pro zbývající čtyři zápasy byl dočasným koučem týmu zvolen Ryan Giggs, což byl pro fanoušky United velmi silný zážitek a alespoň v závěru sezóny si tak užili ten pocit, kdy naše živoucí legenda vedla tým a sama přitom byla stále aktivním hráčem. Giggse se dokonce v utkání s Hull City 6.5. sám poslal na hřiště a závěr své aktivní kariéry si tak užíval, jak to jen šlo.

10172682_732665370107092_6835892311946781080_n

Tato krátká epizoda však fanouškům zklamání ze sezóny nespravila. Nechci se tu už pouštět do dalších rozborů či obhajoby Moyese. Každý má na věc svůj názor, stejně jako já. Jedni tvrdili od začátku, že Moyes na to nemá, jiní to poznávali až časem a jiní se zase budou do krve hádat a tvrdit, že Moyes na to měl, ale nedostal potřebný čas a důvěru. Faktem zůstává, že pod jeho vedením se toho v průběhu sezóny mnoho nepodařilo a i výkonnost týmu jako celku výrazně poklesla.

K nejlepším hráčům patřili především Rooney a de Gea, kterým se dařilo udržet si vyrovnané výkony a k velkým překvapením sezóny pak patřil mladíček Januzaj. Ostatní už za touto trojicí zaostávali. Nedařilo se Carrickovi, za očekáváním zůstala posila Fellaini, tahoun předchozí sezóny van Persie se potýkal se zraněními a obranná řada nefungovala tak dobře. Trochu světla přinesl do týmu Mata, jenž v lednu přestoupil na Old Trafford a stal se nejdražším nákupem United v historii. Ani jeho kvality však Rudé ďábly z krize nedostaly.

10271542_10152157770712746_1567740366970919566_n

Dalšími pozitivy sezóny, kterých bylo opravdu málo, pak bylo, že se podařilo v mužstvu udržet Rooneyho, jenž se dohodl s klubem na prodloužení smlouvy, která z něho udělal jednoho z nejlépe placených fotbalistů světa a nový kontrakt podepsal také supertalent Januzaj, který odolal vábení ze zahraničí a přistoupil na podmínky United.

Po odvolání Moyese nebylo dlouho jasné, kdo vlastně usedne do manažerského křesla United. A ještě týden po skončení sezóny měla média prostor k bujarým spekulacím a fanoušci žili v nejistotě. Ráno 19.5. 2014 byl spekulacím konec. Ten den vedení klubu oznámilo, že se dohodlo na spolupráci s Louisem van Gaalem, který v té době vedl nizozemskou reprezentaci a Manchesteru United se měl ujmout až po skončení Mistrovství světa v Brazílii. Pod jeho vedením Oranjes na světovém šampionátu získali bronzové medaile, což byla tečka za van Gaalovou kariérou u národního týmu. Van Gaal se nechal slyšet, že nepotřebuje dovolenou ani čas na oddych a hned jak to bylo možné, letěl do Manchesteru, aby byl 17.7. oficiálně uveden do funkce. A nová éra mohla započít.

 

Co nás čeká a nemine?

Velezkušený 63letý van Gaal podepsal smlouvu na tři roky a je dost možné, že až mu kontrakt vyprší, ukončí kariéru manažera. Ale kdo ví, tento mistr taktiky bere vše naprosto vážně a svou práci dělá s maximální oddaností, takže ačkoliv už v kariéře manažera dosáhl prakticky na ty nejvyšší mety, může se stát, že vše bude ještě úplně jinak, jelikož vášeň jménem fotbal působí jako droga v jakémkoliv věku.

Faktem zůstává, že van Gaal toho už má za sebou opravdu požehnaně. Úspěchy sklidil v Holandsku, zejména s Ajaxem v polovině 90. let, ve Španělsku s Barcelonou a v Německu s Bayernem Mnichov. I na poli reprezentačním si vedl více než dobře, avšak jeden sen si do té doby nesplnil. Nikdy nezkusil anglickou Premier League. V této soutěži je tedy van Gaal nováčkem, ovšem tento výraz musíte brát s velkou rezervou.

Podle jeho slov byl konkrétně Manchester United klubem, který chtěl jednoho dne trénovat a už jen jeho samotná touha vést klub z Premier League o mnohém vypovídá. Van Gaal prostě ani po šedesátce nemá dost. Je to vítězný typ manažera, který se výzev nebojí a naopak je vyhledává.

Van Gaala rozhodně nečeká procházka růžovým sadem, avšak naší, respektive hlavně jeho výhodou v premiérové sezóně u United bude, že odehrajeme o několik zápasů méně, než bylo zvykem, díky neúčasti v evropských pohárech. Soustředit se tedy můžeme hlavně na ligu a domácí poháry, které představují možnost uspění na více frontách. Zejména na zisk FA Cupu fanoušci United čekají od roku 2004.

Premier League

V Premier League to bude tradičně nelítostná válka zahrnující celkem 38 bitev. Na úvod čeká Manchester United série zápasů, ve kterých by se měli tak říkajíc rozehrát. Papírově slabší soupeři jsou přesně to, co van Gaal potřebuje. V prvních dvou měsících narazíme mimo jiné i na všechny tři nováčky. Až koncem října/oktober a v listopadu/november se můžeme těšit na Big Matche s Chelsea, Man City či Arsenalem a v půli prosince/december pak na tradiční North West derby s Liverpoolem. Na přelomu roku to bude opět klidnější období a naopak s blížícím se koncem ročníku se bude lámat chleba, jelikož od poloviny dubna narazíme na všechny celky, které budou zřejmě opět okupovat horní příčky v tabulce.

Po našem neúspěchu v minulé sezóně se z titulu radovali Man City, kteří nakonec předčili ve famózní formě hrající Liverpool, který si dělal velké naděje na prolomení dlouhého čekání na titul, ovšem v závěru několikrát zaváhal a nakonec se musel spokojit se druhým místem. Až třetí skončila Chelsea, která pod José Mourinhem ztrácela body s outsidery, za to však v obou vzájemných duelech porazila pozdějšího mistra. Čtvrtý pak byl Arsenal, jenž se dlouho držel na špici, ale ve finiši mu jako v letech předešlých docházel dech. Devítileté čekání na trofej však Gunners přeci jen ukončili, když zvedli nad hlavu alespoň FA Cup.

Takto tedy vypadlo složení Big4, do kterého bychom se měli letos podle prognóz opět vrátit my. Jenže nerad bych předbíhal. Silná Chelsea a Man City budou znovu hrát o špici a posílený Arsenal také nelze přehlížet. A Liverpool? Po odchodu Suaréze bude muset Brendan Rodgers řešit absenci krále střelců z minulé sezóny, což nebude snadný úkol. Scousers zatím mohutně posilují a utrácející peníze utržené z prodeje Suaréze. Nakolik jim to bude platné, se uvidí. Rodgers se rozhodl obměnit a doplnit kádr a není úplně jasné, co můžeme od našeho věčného rivala očekávat. Pro týmz Anfield Road se doposud rozhodli Markovič, Can, Lovren, Lallana, Lambert a Origi, a zda se jim podaří se prosadit, je ve hvězdách. Scousers logicky potřebovali rozšířit kádr, jelikož je čeká velký návrat do Ligy mistrů, jde o to, zda kvantita zvítězí nad kvalitou.

Dále tu jsou tradiční kluby, které dýchající těm nejlepším na záda. Everton a Tottenham se budou snažit konkurovat špičce, jelikož vidina účasti v Lize mistrů je lákavá. Mým favoritem na zlepšené výsledky je pak Aston Villa, která se podle mě umístí mezi osmi nejlepšími a bude bojovat o Evropskou ligu.

Na rozdíl od loňského roku jsme zatím nezaznamenali mnoho přesunů manažerů, takže lze předpovídat, že celky budou pod vedením těch současných semknutější a sehranější a tím silnější. Konkurence je veliká a není radno někoho podceňovat. Bude velmi důležité a zřejmě klíčové, jak se United povede start do ligy, protože nás na úvod opravdu čeká to jednodušší a od Rudých ďáblů se budou čekat tříbodové zisky. Van Gaal přichází na scénu jako muž, který by měl Manchester United vrátit do Ligy mistrů a usilovat sním o cenné trofeje.

Louis van Gaal

O Louisi van Gaalovi už jste si toho jistě přečetli dost a dost, takže se do podrobnějších popisů pouštět nebudu. Odkazuji na výborné příspěvky mých kolegů, které vám odpoví na otázky týkající se jeho minulosti, úspěchů, stylu hry či filozofie, biografie a osobnosti. Pokud chcete vědět více stačí pouze kliknout sem a pro připomenutí si jeho první tiskové konference sem.

V krátkých bodech bych zmínil jen ty nejdůležitější charakteristiky, které by nás měly nejvíce zajímat. V první řadě je to jeho oblíbené a často využívané rozestavení 3-5-2 (3-4-1-2).což je pro naše mužstvo zásadní novinka. Podrobnosti o nově praktikované formaci najdete v tomto skvělém článku. Dále stojí určitě za zmínku práce s mladými hráči, která je jednou z výsad klubu, ale také jsou to jeho bohaté zkušenosti. Okamžitě po svém příchodu dal autoritativní van Gaal jasně najevo, za jakých podmínek se bude pracovat a co od svého týmu i ostatních zaměstnanců očekává. Nepotřeboval tedy nějaký čas na adaptaci a začal ihned úřadovat, aby měl vše podle svých představ. Nastolil jasný řád a pravidla a zahájil realizaci svých plánů. Je to zkrátka mistr ve svém oboru, ví jak vést velkoklub, a co je potřeba udělat k dosažení výsledků a k udržení týmového ducha a pozitivní atmosféry.

10352785_10152184511012746_6744912218054468369_n

Van Gaal přišel s jasným cílem – dostat United zpět na vrchol. K tomu si přivedl i své holandské kolegy. Marka Bouta pověřil vedením týmu, Frans Hoek si vzal na starost brankáře. Svým asistentem pak jmenoval Ryana Giggse, což byla podle mnohých ta nejsprávnější volba. Byl to logický tah. Giggs toho ví o týmu a jednotlivých hráčích více než kdokoliv jiný a navíc se toho po boku van Gaal může mnohému naučit a v budoucnu svých poznatků využít. Doufejme tedy, že jejich spolupráce bude jen vzkvétat.

wpid-img-20140521-wa0002

Přednosti týmu

Manchester United se mění, avšak jeho hlavní charakteristiky zůstávají v kurzu. A to je velmi důležité. Hlavní změnou bude tentokrát v našem případě úbytek zkušeností, k čemuž se ještě později vrátím. Mnohem více se tak bude spoléhat na mladé borce, kteří postupně nahrazují své starší kolegy, čímž se mění celý tvář toho mužstva, které zaznamenalo mnoho úspěchů v letech předešlých. Bude to právě ona dravost, svěžest a energie, která by měla dodat celému týmu potřebný impulz.

Můžeme se totiž opřít o vysokou hráčskou kvalitu. V mužstvu najdeme hned několik pravidelných reprezentantů, ale i dalších hráčů, kteří svým potenciálem patří k těm nejlepším ve své věkové kategorii. O budoucnost klubu se v tomto ohledu bát nemusíme. V rezervním týmu navíc čeká celá řada těch, kteří touží prorazit do Áčka. I navzdory tomu, že se to podaří jen hrstce vyvolených, se jejich nadšení nijak nemění.

Dostatek talentu je totiž dalším znakem mužstva. Na Tour po USA svou šanci opět dostali mnozí hráči Rezervy a je otázkou, kdo z nich prorazí. Januzaj v minulé sezóně ukázal, kudy cesta vede a je na ostatních, aby se vydali stejným směrem. Bavíme se tu o těch, kteří čekají na svou šanci. Konkurence je velká a to je jedině dobře. Vývoj a úspěchy mladých hráčů budeme opět pečlivě monitorovat i pod dohledem van Gaala, který je prací s mladíky pověstný. Potenciál týmu je ohromný a je tedy jen na něm, kolik toho z hráčů dokáže dostat.

Zdálo by se, že týmový duch nebude po uplynulé sezóně tak dobrý a v kabině nastanou určité spory, avšak právě zde se přechovává to, co tu vytvořil Ferguson. Skvělá parta se stala symbolem týmu a ani Moyesovi neúspěchy na dobré vztahy vliv neměly. Bylo velmi důležité, že se hráči jako takoví, dokázali v tomto směru izolovat od manažera a ten nijak nenarušil silné pouto v šatně. Tato schopnost je vzácná, avšak podle ohlasů jednotlivých hráčů přetrvává, takže se o ni může tým opět opřít v těžkých chvílích. I když hned několik představitelů týmové soudržnosti klub opustilo, stále tu jsou ti, kteří mohou tuto tradici předávat mladším. Za zmínku stojí hlavně Fletcher, Rooney či Carrick. Zkušeností má však dostatek třeba i van Persie a do ideálního věku dorostl Evans. Tito hráči patří nyní ke strážcům ohně.

Pokud bych měl zhodnotit útok, zálohu a obranu, pak bych asi uvedl, že nejsilnější zůstává v našem případě ofenziva a záloha s obranou jsou v tuto chvíli tak na hraně. V přednostech našeho týmu tedy uvedu pouze útok. Útočná čtveřice Rooney, van Persie, Chicharito a Welbeck zůstala nezměněna, což je určitě potěšující zpráva, jelikož kvalita těchto hráčů dosahuje vysokých hodnot. Vzhledem k nově praktikované formaci se Rooney posunul z pozice číslo 10 zpět do role klasického útočníka a van Persie by měl být tím, kdo mu bude zdatně sekundovat. Chicharitovi připadá role žolíka ze střídačky a Welbeck bude mít na starost spíš černou práci, takže je možné, že jej budeme vídat i na pozici wingbeka. Díky novému rozestavení, pak můžeme k útočníkům přiřadit i Januzaje, Zahu, Younga či Naniho, což by mělo zaručovat dostatečnou střeleckou produktivitu.

Slabiny týmu

Oproti Moyesovi, který měl za sebou dlouhou štaci v Evertonu a tedy letité zkušenosti z Premier League, je van Gaal mezi ostatními zelenáčem. Jenže všichni víme, jak dopadl Moyes, takže k této skutečnosti přihlížet nelze. Nejdůležitější jsou schopnosti manažera a o ty mít obavy v případě van Gaal nemusíme. Menší nevýhodou však pro něho může nové prostředí Premier League přeci jen být, zejména v začátcích. Ale je to o zvyku. Tlak na manažera United byl vždy veliký, ale na podobné věci je van Gaal zvyklý z předešlých působišť. Uvidíme tedy, jak se s tím vypořádá nyní.

Je hloupostí si myslet, že by tým ztratil po uplynulé sezóně něco ze svých schopností. Zkrátka nefungovalo na 100% téměř nic, ale na vině byla vlastně celková situace, do které dostal klub David Moyes, kterého mužstvo vlastně nikdy pořádně nepřijalo. Na Tour jsme naopak mohli vidět opět ten zdravý elán a chuť něčeho dosáhnout. I takový Young byl jako vyměněný a často kritizovaný Cleverley rovněž využil volna během Mistrovství světa k přemýšlení a zdokonalení se. Nerad bych něco zakřiknul, ale mám dojem, že se vše v dobré obrací. V tuto chvílise ale věnujeme slabinám týmu, takže se jimi pojďme zabývat.

Dostáváme se k záložní řadě. Jelikož nám odpadla hra na klasická ostrá křídla, pak je nutné mít kvalitní její střed. Pozice za oběma útočníky je obsazena dostatečnou kvalitou. Pro Matu i Kagawu je tento post šitý na míru a právě zde by se měly naplno projevit jejich schopnosti. Na jejich oblíbeném postu ale může zaskočit i Rooney a v případě potřeby v podstatě kterýkoliv ofenzivní hráč. Nejpodstatnější však bude pro tyto hráče kreativní činnost. Odtud by měly směřovat kolmice za obranu, či finální přihrávky na útočníky. Dočkáme se?

Tomuto hráči však budou sekundovat další dva hráči, kteří budou mít na starost střed pole. Jeden by měl být zpravidla tzv. box to box záložník, jenž bude velmi pohyblivý a druhý se bude více věnovat defenzivě. V ideálním případě by se na těchto pozicích měli střídat Carrick, Fellaini, Cleverley, Fletcher. U každého z nich však nacházíme určitě nedostatky či negativa. Proto United koupili Andera Herreru, jenž by měl pomoci naší statické záloze a dodat jí myšlenku, která nám po odchodu Paula Scholese stále citelně schází. Je však záležitostí čistě individuální, jak nový styl hry každému hráči sedne, a zda se v něm dokáže najít. Doufejme, že to každému z nich jenom prospěje a pomůže v dalším rozvoji. Snad už bude statické záloze Carrick – Cleverley nadobro konec.

Od Carricka už se zřejmě nějakého pokroku nedočkáme, ovšem jeho zkušenosti, tackling a poziční hra, jsou stále nespornou výhodou. Fellainimu by měl sedět spíše box to box záložník, jelikož jeho výpady vpřed zvýší nebezpečí ze vzduchu a naopak jeho agresivita se bude hodit při zastavování útoků. Cleverley by na tom mohl být podobně, ale u něho budeme stále čekat, že bude hlavně vymýšlet přihrávky. Fletcher už nikdy nebude jako dříve, nicméně na Tour ukázal, že je již v plné kondici. Nad ním visí velký otazník, ale je zřejmé, že s ním van Gaal počítá. Oddanějšího hráče klubu v týmu zřejmě nemáme a ne nadarmo byl jmenován vicekapitánem. A Herrera? Šikovnému tvořivému Španělovi, který připomíná Fabregase, by možná slušela i pozice s číslem 10, avšak jeho místo bude ve středu pole. Patří k sortě univerzálních kreativních záložníků s výbornou technikou, kterému není cizí ani defenzivní práce.

Uvidíme, jaké plány má van Gaal s Nickem Powellem, za to Andersonovy dny na Old Trafford jsou podle mě sečteny. Přetlak ve středu zálohy, kde má van Gaal několik možností ještě vyztužil Herrera a tak doufejme, že se jisté problémy vyřeší samy s tím, jak bude celý tým v novém rozestavení hrát. Dost možná ani nakonec nebudeme potřebovat nového Scholese, ale to nám prozradí až čas.

257343_226226994070804_176357015724469_965392_2641414_o

Za to bychom měli více pozornosti věnovat obraně. Jestli ještě v předešlé sezóně byla defenziva naší silnou stránkou, pak musíme bohužel konstatovat, že v té nadcházející bude právě obrana vystavena velkému tlaku a bude stěžejním článkem týmu. A to ze dvou důvodů. Budeme se totiž muset obejít bez velezkušených borců Ferdinanda s Evrou, ale citelně chybět bude také kapitán Vidič. Ke všemu kádr opustili i Fábio a Büttner, takže je nutné zamyslet se nad posilami. Novou tváří je Luke Shaw, ovšem obrannou řadu budeme potřebovat posílit ještě z jednoho prostého důvodu. Ztráta zkušeností bude doprovázena zvykáním si na nové rozestavení. Budeme totiž hrát na tři stopery a dva wingbeky. Jones, Smalling a Evans by měli být nejčastější trojicí před de Geou. Uvidíme, zda bude šance dostávat i urostlý Blackett, ale spíše očekávám, že van Gaal ještě někoho přivede, protože jinak budeme riskovat, že se nám v případě zranění může obrana rozsypat, jako domeček z karet.

Co se týče wingbeků, tak na levou stranu tu máme Shawa, Jamese, případně Younga, na druhé Rafaela a Valenciu. Tento post je pro formaci 3-5-2 klíčový a je velice náročný na fyzičku. Bude tedy třeba, abychom si byli jisti, že hráči, kteří budou tyto prostory obstarávat, nezklamou. Právě na nich bude připadat velká míra zodpovědnosti a jejich úkoly se budou lišit v závislosti na soupeři. Mám mírné obavy ze správného fungování pětičlenní obrany, jelikož na ni hráči nebyli zvyklí, nicméně věřím, že van Gaal ví, co dělá a dlouhé a pečlivé dny příprav a nacvičování se naší slabinou nakonec neukážou. Začátky ale budou těžké.

Ztráta zkušeností mi připadá, jako jedna z posledních slabin. Van Gaal si v týmu několik zkušených hráčů ponechal, ale zejména v obraně bude rozdíl oproti minulým sezónám znát asi nejvíc. Odchody Ferdinanda, Vidiče, Evry či konec Giggse se nějakým způsobem projevit musí a bude na ostatních, jak tyto legendy dokážou nahradit, a zda za ně někdo převezme zodpovědnost.

Letní Tour a příprava 2014

Manchester United se tento rok představil fanouškům v USA, kde se zúčastnil turnaje s názvem International Champions Cup, který vyhrál a v Manchesteru poté odehrál přátelský duel s Valencii. Ve všech šesti odehraných zápasech se nepodařilo žádnému soupeři nad Rudými ďábly zvítězit. Na Tour v USA si hráči zvykali na nové rozestavení a nabírali zpět fyzickou kondici. Vše šlo podle plánů a první pozitivní výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Tour tedy lze hodnotit velmi kladně.

Tour USA

Někteří hráči měli za sebou delší dovolenou po svém působení na Mistrovství světa, jiní se Tour neúčastnili vinou zranění. Tým tedy ještě není zcela kompletní a dohromady se bude dávat za pochodu. Na samotnou hru by to ovšem mít vliv nemělo, jelikož ti kdo přípravu absolvovali, by měli být připraveni.

Skvělé Tour má za sebou Young, Rooney, opět se ukázali mladíci, jako Blackett, James, Lingard, ale v dobrém světle se ukázali i obě posily Shaw a Herrera. Do USA necestovali zranění Carrick, Powell, ke kterým se později přidal i Rafael. S týmem nebyli ani Fellaini, Januzaj a van Persie. Podle posledních zpráv se menším zdravotní potíže objevily u Valencii, Shawa, Welbecka a Evanse. Nakolik vážná jejich zranění jsou není jisté, ale všichni hráči zřejmě přijdou o začátek sezóny.

Zde jsou výsledky přípravných zápasů na novou sezónu:

Manchester United 7-0 Los Angeles Galaxy

International Champions Cup (skupina A)

Manchester United 3-2 AS Řím

Manchester United 0-0 (5:3 na penalty) Inter Milán

Manchester United 3-1 Real Madrid

Finálový zápas

Manchester United 3-1 Liverpool

Přátelský zápas na Old Trafford

Manchester United 2-1 Valencia

Noví hráči:

Ani letos nepatříme k celkům, kteří jsou na přestupovém trhu nějak zvláště aktivní a všichni jsou plni očekávání, že v jeho závěru se ještě dočkáme nějaké nové akvizice. Léto je jako vždy plné spekulací, avšak zda na Old Trafford ještě někdo přijde, si musíme počkat. V médiích jsou nejvíce propíráni hráči jako Blind, Cuadrado, Vidal či Hummels.

United zatím učinili dva nákupy a nutno dodat, že ani jeden byl levnou záležitostí. 26.6. podepsal smlouvu s United 24letý španělský záložník Ander Herrera, za kterého jsme Athleticu Bilbao zaplatili 36 000 000 €. Jedná se o kreativního záložníka, který dorůstá do ideálního fotbalového věku a měl by být velkou posilou naší zálohy. Herrera je často přirovnáván ke svému krajanovi Fabregasovi. Druhou letní posilou se pak stal mladý obránce Luke Shaw. Talentovaný bek k nám přestoupil za sumu 37,500,000 € hned druhý den po Herrerovi, tedy 27.6., kdy mu bylo 18 let. Velká naděje anglické kopané zažila skvělé dvě sezóny v Southamptonu, který vysoké nabídce Manchester United neodolal a dovolil svému odchovanci odejít. Shaw by měl zastávat roli levého wingbeka, což pro něho bude znamenat zvýšenou fyzickou zátěž. Poctivý trénink a tvrdá dřina by z něho mohla brzy udělat nejlepšího krajního obránce v Anglii.

Osobně očekávám do konce letního přestupového období ještě jeden možná i dva nákupy. Louis van Gaal vyhlásil, že chce kádr zúžit, takže se dají předpokládat zejména odchody. Avšak především do obrany by se ještě nějaká posila hodila. Uvidíme, s čím si van Gaal nakonec vystačí, a kdo si bude muset z Old Trafford balit kufry. Sám van Gaal totiž ještě nikoho nevyhodil.

Odchody:

Těch jsme zatím znamenali hned několik a je velmi pravděpodobné, že pár dalších ještě přibude. Věkový průměr kádru se výrazně snížil, jelikož z Old Trafford odešli kapitán Nemanja Vidič, jehož přestup do Interu Milán byl již předem avizován. Na nové smlouvě se nedohodl Rio Ferdinand, který tak zamířil do Queens Park Rangers a Patrice Evra se rozhodl zkusit štěstí v Juventusu Turín. Definitivní konec kariéry ukončila 40letá legenda Ryan Giggs, který se stal na plný úvazek asistentem van Gaala a bude se tedy věnovat pouze trenérské činnosti.

Dalšími, kdo odešli z United byli Alexander Büttner, který přestoupil do Dynama Moskva, Federico Macheda a Fábio, kteří si oba plácli s Cardiffem City a Bebé, jenž se vrátil do své domoviny a bude hrát za Benficu Lisabon.

Dále není jasná budoucnost kolem Andersona, Naniho, ale hodně se spekuluje i o odchodu Chicharita, takže se může ještě mnohé změnit v průběhu započnuté sezóny. Oznámena totiž ještě nebyla ani žádná hostování. Takže i když van Gaal pro některé hráče místo nenajde, nemusí to ještě znamenat jejich definitivní konec na Old Trafford.

Koho sledovat?

Naší pozornosti by pochopitelně neměly uniknout nové posily, které by nám měly pomoct v rozletu a zvýšit zdravou konkurenci v týmu. Ale především bude zajímavé sledovat, jak bude hrát mužstvo jako celek pod novým manažerem v nově zavedené formaci. Ačkoliv by měl každý z hráčů ukázat, co v něm je, a přesvědčit o svých kvalitách, někteří platí za opory a budou mít pozici o to snazší. Od jiných hráčů se však přeci jen čeká více, jelikož jejich výkonnost je delší dobu problémovou záležitostí. Máme-li se opět bít o trofeje, budeme potřebovat spolehlivé, oddané a nebojácné výkony ode všech členů kádru. Někteří jedinci tedy budou pod o poznání větším drobnohledem.

Ander Herrera

Tento Španěl patřil k oporám Athletica Bilbaa, a ačkoliv si doposud nepřipsal jediný reprezentační start za seniory, když neprorazil v obrovské konkurenci, má nesporné kvality, které se United budou jistě hodit. Španělská technika a myšlení jsou v kurzu a to tento přestup jednom dokazuje. V týmu Ander doplní dvojici Mata a de Gea, kteří mu jistě pomohou se v klubu rychleji usadit a v Premier League rozšíří početnou kolonii svých krajanů. Pro fanoušky je vítanou akvizicí, jelikož se vedení konečně podařilo získat klasické CMko. Byl to drahý přestup, ale věřme, že se týmu vyplatí. Herrera se na Tour předvedl v dobrém světle a poněkud neznámého hráče jsme si tedy mohli prohlédnout detailněji. Bylo vidět, že v týmu se neztratil a měl by se prosadit. Hráče do počtu opravdu nepotřebujeme, a i když si Herrera může na anglickou ligu zvykat déle, bez pochyb bude kvalitní posilou, která dodá záložní řadě opět něco nového.

AH a LS

Luke Shaw

Tento anglický mladík má za sebou dvě velmi vydařené sezóny u Saints, které přesvědčily United, že je Shaw hoden nosit červený dres. Neváhali se kvůli jeho získání pořádně plácnout přes kapsu, takže o něho opravdu hodně stáli. Je to ten typ hráče, na kterého se podíváte a poznáte, že ve svém mladém věku se dokáže vyrovnat podstatně vyspělejším protihráčům. V Southamptonu si jej nemohli vynachválit a těžce nesli jeho odchod. On ale vycítil, že už přišel čas na velkoklub a je odhodlaný na Old Trafford uspět. Na levém kraji obrany nemá navíc nějak velkou konkurenci, takže bude podle všeho dostávat dostatek prostoru. Van Gaal na něm bude chtít stavět hru na levé straně hřiště, takže na sobě bude muset Shaw tvrdě zapracovat. Já mu věřím a z toho co jsem viděl a slyšel, se máme opravdu na co těšit. Doufejme, že jeho hvězda se v United naplno rozzáří.

Tom Cleverley

Nad Tomem už spousta lidí zlomila hůl. Bez ohledu na to, že je to odchovanec klubu a měl by tudíž mít určitou imunitu, bychom však neměli být shovívaví donekonečna. Cleverleymu se v minulé sezóně vůbec nedařilo a ani v letech předchozích to nebylo ono. Tom patří k pilným pracantům a inteligentním hráčům, takže o něm v médiích nic ve zlém moc často neuslyšíte, avšak pokud by novináři hodnotili jeho výkony, v superlativech je podávat určitě nebudou. V Clevovi všichni viděli nového Scholese, ale na to můžeme zapomenout. Tom je úplně jiným typem záložníka a navíc fotbalového talentu Ginger prince rozhodně nedosahuje. Je to dříč a maká pro tým. Avšak nabízí se otázka, zda jsou to opravdu postačující atributy hráče Manchester United. Cleverley je velice šikovným hráčem a o jeho technice bych si nedovolil pochybovat, nicméně ve svém věku už by měl patřit k hráčům, kteří budou v zápasech dělat rozdíly a vystoupí z řady v těžkých chvílích mezi prvními, aby strhli tým k lepším výkonům, či sami rozhodli zápas. Cleverley nicméně nastupuje pod van Gaalem s čistým štítem a třeba mu nový herní systém bude vyhovovat. Jeho budoucnost je sice zatím nejistá, ale Cleverley ji má ve svých rukou. A o to, že by šanci nedostal, se bát nemusí. Ukáže tedy, že si místo týmu zaslouží nebo bude po této sezóně následovat kroky svého bývalého spoluhráče Gibsona a hledat si angažmá v průměrném celku?

Tom-Cleverley-Manchester-United1_2716381

Ashley Young

Po posledním ročníku byste asi nenašli mnoho fanoušků, kteří si přáli, aby Young zůstal na Old Trafford. Youngovy utrápené výkony klesly do podprůměru, nic mu nevycházelo a zdálo se, že jeho kariéra v United se chýlí k rychlému konci. Vypadl také z národního týmu a Mistrovství světa sledoval tak sledoval pouze v televizi. Na Tour však všechny mile překvapil. Byl v plné síle a skvěle fyzicky připraven. Patřil k nejlepším hráčům v týmu a zdálo se, že zapátral v paměti a vybavil si výkony, kvůli kterým do United před třemi lety z Aston Villy přišel. Viděli jsme bojovného a aktivního Younga, který odváděl svou práci na maximum a během přípravy se dostal do parádní formy. Byl adeptem na odchod, nyní si říká o základní sestavu. Bylo by jedině dobře, kdyby se dokázal vzchopit a hrál v pohodě. Ashley na to určitě má a v jeho případě se jedná o klíčovou sezónu, která může mít zásadní vliv na jeho další působení v United. Young se k tomu postavil, jak se patří a vzal nový začátek United pod van Gaalem jako velkou výzvu. Bude určitě zajímavé sledovat, zda potvrdí svou skvělou fazónu a naváže na ni v ligových zápasech.

Robin van Persie

Náš ostrostřelec byl minulou sezónu více na marodce než na hřišti a moc toho neodehrál. Když byl se ale objevil na zeleném pažitu, dával vzpomenout na svou premiérovou sezónu v United. Pokud je van Persie zdravý, soupeř se musí mít obzvláště na pozoru. Van Persie by měl vytvořit útočný pár s Rooneym a společně by měli drtit obrany soupeře. Van Persie zná nového Bosse lépe, než kdokoliv jiný z týmu, avšak to neznamená, že by měl u van Gaala nějakou protekci. Své místo si bude muset zasloužit jako všichni ostatní. Jeho góly budeme potřebovat jako sůl, takže musíme doufat, že se mu budou zranění velkým obloukem vyhýbat. Robin patří k nejlepším útočníkům světa a jeho levačka dokáže zázraky, takže sem můžeme těšit na gólové hody v podání tohoto Holanďana, který se jistě popere o korunu krále střelců. Myslím si, že na něho bude hodně vsázet i van Gaal. Hlavně aby zůstal zdravý.

Manchester United v Everton - Premier League

Chris Smalling

Tento mladý stoper bude mít jedinečnou šanci ukázat, že není v United náhodou. Už to nebudou žádné záskoky na pravém kraji obrany, ale zodpovědná pozice v srdci naší obranné trojice. Smalling by měl hrát v tříčlenné obraně prostředního stopera. Od něho se očekává dobré čtení hry, ale především přesná rozehrávka, která není zrovna Smallingovou předností. Jelikož ale v obraně moc možností nemáme, může se Chris těšit na velkou porci zápasů, ve kterých může přesvědčit každého o svých schopnostech. Někteří v něm nevidí prvotřídního zadáka, který by podával přesvědčivé výkony. No, druhý Rio to není, co si budeme povídat, avšak Chris má jiné přednosti a snaží se eliminovat své chyby a ponaučit se z nich. Je to svědomitý hráč, který nic nevypustí a umí se obětovat. Já v něm vidím pro další roky jednu z klíčových postav týmu, která je schopna převzít zodpovědnost na sebe a předvést se v plné parádě. Snad Chris nezklame.

Chicharito

Už dlouho se mluví o jeho odchodu. Chicharito patří k velmi rychlým typům hráče číhajícím na hranici ofsajdové pasti. Je to typický chladnokrevný zakončovatel s výborným čuchem na góly a výběrem místa. Asi nikdy ale nebude patřit mezi členy základní sestavy a většinu zápasu prosedí na lavičce. Jeho osud není nijak radostný, avšak United potřebují každého hráče a Chicharito tak řeší velké dilema. Jeho rychlé nohy by chtěl získat kde kdo a v jiných týmech by hrával Chicha jistě pravidelně v základu. Já z něho však mám pocit, jakoby týmu ještě něco dlužil a chtěl mu to splatit do poslední mince. Musí přeci vědět, že přes Rooneyho s van Persiem se jen tak lehce nedostane, a pokud mu role náhradníka nevyhovuje, bylo by logické kdyby klub opustil. On však zůstává věrný United, a i když se žhavě spekuluje o jeho příštím působišti, Javier Hernandéz bude hrát i v dalším ročníku na Old Trafford kde svou práci ještě nedokončil. A kdo ví? Třeba mu okolnosti dovolí odehrát více zápasu než za poslední rok a jeho góly si budeme navždy pamatovat. Jesliže by se mu ale sezóna nepovedla, očekávám jeho odchod. Není to pěkný pohled na hráče, který se u nás herně trápí a jinde by byl za hvězdu. Držím palce.

262876_203266369728736_156087407779966_476547_1308311_n

Wilfried Zaha

Talentované křídlo či útočník přišel s velkým příslibem do budoucna, avšak nadšení z jeho příchodu brzy opadlo. Zaha zažil podivnou sezónu, ve které si za United prakticky nezahrál a její druhou polovinu strávil navíc na hostování. Údajně za to může jeho životospráva a přístup k tréninkům, ovšem úplnou pravdu už se asi nikdy nedozvíme. Rozhodně ale není obvyklé, aby hráč s takovým potenciálem vůbec nehrál. Zaha se zřejmě nechoval jako pravý profesionál a dost možná pro něho byl přestup na Old Trafford příliš velkou změnou, kterou nebyl schopen unést. Zaha je stále mladý a van Gaal mu asi stálé místo v sestavě nenajde, nicméně šanci určitě dostane, takže může své kvality potvrdit. Dokáže to?

Darren Fletcher

Málo kdo tomu věřil, ale bojovník Fletcher je zpět. Dokázal to! Tedy alespoň to tak vypadá. Fletcher překonal zákeřnou nemoc trávicího traktu, zapracoval na sobě a s ohromným odhodláním se tak mohl opět proběhnout po zeleném trávníku. Znovu se dostal do skvělé fyzické kondice a je připraven se pobít o své místo v základní sestavě. Zvyšuje tak konkurenci a na Tour bylo vidět, že ačkoliv to už není ten starý Fletcher, má dostatek zkušeností a schopnosti na to, aby si v dresu United ještě hezkou řádku zápasů připsal. Fletcher patří k mým oblíbencům a velkým sympaťákům, takže jsem rád, že je zase mezi svými. Van Gaal jej jmenoval vicekapitánem, což už o něčem vypovídá. Fletcher je připraven vrhnout se do boje po hlavě a pomoci United k trofejím. Po odchodu výše zmíněných hráčů, se stal nejdéle sloužícím Rudým ďáblem v týmu. Jeho vůle a vnitřní síla, které mu pomohly se vrátit, jsou prostě něčím úžasným. Tak snad se mu bude nadále dařit.

Adnan Januzaj

Dokáže navázat na svou povedenou premiérovou sezónu, ve které vystřelil k nebesům? Pokud mu van Gaal dá dostatek prostoru, tak rozhodně ano. Adnan bude postupně sílit a zdokonalovat se a byla by ohromná škoda, nechávat tento supertalent vysedávat na lavičce. Januzaj má za sebou rok jako ze sna, avšak sám zůstává nohama na zemi a je připraven znovu tvrdě trénovat, aby se dál vyvíjel. Pod dohledem van Gaala k tomu má ty nejlepší předpoklady. Adnan ohromil všechny svou odvahou, rychlostí, drzostí, a technikou a svými výkony si vysloužil místo v belgické nominaci na Mistrovství světa. Stále pouze 19letý Januzaj se bude snažit pokračovat v dobrých výkonech a já si jsem jistý, že se dokáže opět zviditelnit a díky svému ohromnému talentu se prosadí. Výhodou u něho je, že umí oběma nohama a může tudíž hrát kdekoliv v ofenzivě.

Kdo se zřejmě neprosadí:

Van Gaal dá jistě šanci všem, avšak někteří jedinci na United dlouhodobě nemají a neočekávám, že by je tento kouč přiměl k vyšší výkonnosti. Ale kdo ví, zázraky se dějí a třeba se dočkáme několika překvapení.

Neznáme sice plány nového manažera, avšak ten provádí detailní prohlídku kádru a jistě se ještě s několika hráči rozloučí, jelikož podle svých slov nechce mít příliš široký kádru. V mých očích jsou to stále ti samí. Divím se, že Anderson je stále členem týmu, avšak sám hráč už asi ví, že je čas na změnu. Naniho budoucnost také není jistá, ale van Gaal mu zřejmě šanci dá, aby se přesvědčil o jeho schopnostech. Dále asi nemá smysl jmenovat. Manažer se ke konkrétním hráčům moc často nevyjadřuje, takže si na jeho záměry budeme muset počkat.

Závěr:

Novinkami posledních dní jsou tyto události. Hráčům byla přidělena čísla dresů, přičemž, Januzaj zdědil po Giggsovi slavnou 11tku. Zásadní informací pak je, že Wayne Rooney byl oficiálně jmenován novým kapitánem Manchester United. Toto rozhodnutí je kontroverzní, jako útočník sám. Je jasné, že nebude nikdy vnímán stejně, jako jeho předchůdci, ovšem volba je to naprosto logická. Kdo jiný by měl pásku nosit? Fletcher zřejmě neodehraje většinu zápasů, a proto mu byla svěřena role vicekapitána. Van Persie není v týmu tak dlouho, aby si pásku zasloužil a Carrick se k této roli nikdy nehlásil. Cleverley či Evans zatím nedorostli v takové osobnosti a tak je novým lídrem Rudých ďáblů Rooney, který si to z týmu zaslouží nejvíce.

Manchester United se pokusí o restart pod vedením Louise van Gaala. Sezóna 2014/2015 je plná očekávání a rozhodně nebude jednoduchá. Možná se zdá, že to půjde samo, ale nenechte se zmást. Konkurence bude opět velmi tvrdá, zákeřná a nesmlouvavá. Tým bude muset na hřišti odevzdat maximum, aby se znovu vrátil tam, kam patří. Doufejme, že vše půjde podle plánu a Rudým ďáblům se budou vyhýbat zranění. Musíme věřit týmu, že se dokáže vzchopit a pod velením van Gaala likvidovat svou ničivou silou soupeře jednoho po druhém.

Manchester United žádá fanoušky o trpělivost a současně o zvýšenou přízeň, jelikož základem jakéhokoliv úspěchu, je podpora z nejbližšího okolí, které vám dodá sebevědomí a odvahu. Přesně to Devils potřebují k dosažení vytyčených cílů a hladkému rozjezdu. Otázkou zůstává, jaké úspěchy budeme slavit s novým rozestavením, na které v našem podání nikdo z protivníků není zvyklý. Dále bude zajímavé, na koho bude van Gaal sázet, jelikož možností má i přes mnohé odchody stále dostatek.

Tipy:

Ideální sestava: de Gea – Jones, Smalling, Evans – Valencia, Fellaini, Herrera, Shaw – Mata – Rooney, van Persie

Kdo vyhraje titul: Manchester United

Kdo sestoupí: Burnley, Crystal Palace, Hull City

Konečně je to tu! Vše začíná nanovo a před námi je sezóna 2014/2015 plná velkých výzev a bez pochyb krásných zápasů. Půjde o hodně. United budou usilovat o návrat mezi špičku a budou vystaveni velkému očekávání. Fanoušci doufají po sezóně plné neúspěchů a zklamání znovu velké úspěchy a po ročním trofejovém půstu bychom se určitě nezlobili ani za nějakou blyštivou trofej. Po dlouhých letech bude Manchester United chybět v Lize mistrů, avšak o to větší úsilí bychom měli věnovat zisku titulu v Premier League, o který budou svedeny nelítostné bitvy. Stejně tak tomu ovšem bude i v pohárech, které budou také patřit k našim prioritám. Tak co, jste připraveni? Manchester United ano. Jde se na to! Believe!

 249604_179398035448903_156087407779966_400711_3425460_n

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!