01/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Darren Fletcher – z nemocničního lůžka zástupcem kapitána

Manchester United v generálce na ligovou sezonu porazil na Old Trafford Valencii 2:1, což byla významná událost nejen pro manažera Louise van Gaala, ale také pro záložníka Darrena Fletchera.

Fanoušky United výkon jejich miláčků pravděpodobně příliš nenadchl, zvláště poté, co během předsezonního turné Rudí ďáblové porazili věhlasné soupeře, přesto je však musela potěšit zpráva ohledně výběru kapitána a jeho zástupce před startem nové sezony.

V úterý večer bylo potvrzeno, že novým kapitánem Manchesteru United bude Wayne Rooney. Pro Rooneyho to je určitě významná událost a nový manažer tak dal jasný signál, že anglickému útočníkovi důvěřuje. S kapitánskou páskou na rukávu tedy bude nastupovat Rooney, nicméně pozornost si zaslouží i Darren Fletcher, který byl zvolen zástupcem kapitána. Hráč, který žije a dýchá pro Manchester United, ale který také ukázal velkou obětavost a velký kus tvrdé práce po vážných zdravotních problémech, které jej zužovaly poslední dva roky.

Poté, co skotský záložník zmeškal kvůli červené kartě finále Ligy mistrů, se stal v sezoně 2009/2010 stabilním hráčem záložní řady United. Ve středu zálohy nastupoval po boku Michaela Carricka a i díky tvrdé práci a houževnaté mentalitě se dostal do výběru PFA Premier League team of the Year. Poté, co se stal základním kamenem sestavy Rudých ďáblů, přišly zdravotní komplikace a v sezoně 2010/2011 nastoupil pouze k několika utkáním v posledních dvou měsících sezony. Začátek nové sezony musel Fletcher opět kvůli svému zdraví oželet.

Když pak v polovině září nastoupil v utkání Ligy mistrů proti Benfice Lisabon, nebylo na něm znát, že by jej poslední měsíce trápilo záhadné onemocnění. Hráč poté opět začal nastupovat v základní sestavě, na své konto si připsal 300. odehraný zápas v dresu United, a v listopadu se v utkání proti Benfice Lisabon zapsal i do střelecké listiny. Poté ale Fletcher vyhlásil, že si bude muset na delší čas dát od fotbalu pauzu a pokusit se vypořádat se svou nemocí. Pro většinu fanoušků byl odchod jednoho z manchesterských odchovanců překvapením a nikdo pořádně nevěděl, jaké zdravotní problémy hráče trápí. Až v prosinci se objevila zpráva, že Fletcher trpí chronickou ulcerózní kolitidou.

Co je ulcerózní kolitida? Ulcerózní kolitida (idiopatická proktokolitida) je chronické onemocnění střevní sliznice. Je to onemocnění, které začíná obvykle postižením konečníku a omezuje se na tlusté střevo, zřídkakdy může být zánětem poškozena i konečná část tenkého střeva. Ulcerózní kolitida poškozuje sliznici a působí zánětlivé změny a vředy na jejím povrchu. Onemocnění probíhá chronicky, často se střídají klidná bezpříznaková období s fázemi aktivace nemoci.

Po této informaci se ihned začaly objevovat spekulace, podle kterých se už Fletcher nikdy nemusí k fotbalu znovu vrátit. Jedná se o nemoc, která nejde kompletně vyléčit, ale případné operace mohou celou situaci zlepšit. Bolest a utrpení nebylo nic ve srovnání s tím, že musel sledovat, jak bez něj Manchester United bojuje v různých soutěžích.

Po návštěvě specialisty se Fletcher rozhodl, že nejlepším řešením bude podstoupit operaci, která by jeho problémy mohla zmírnit a on by se tak mohl vrátit ke své lásce – fotbalu. Ačkoliv je tato operace náročná a nemusí být úspěšný, podstoupil ji Fletcher v lednu 2013. K velké radosti jeho rodiny se operace povedla. Aby se však skotský internacionál mohl vrátit k fotbalu, čekala ho dlouhá rekonvalescence spočívající především v odpočinku a relaxaci. Po dlouhých jedenácti měsících se Fletcher vrátil, když za velké podpory fanoušků nastoupil do utkání proti Aston Ville.

Od té doby se už 30letý hráč nedívá zpátky do minulosti a po příchodu holandského manažera Louise van Gaala se stal nedílnou součástí jeho týmu. Fletcher nastoupil ve většině přípravných zápasů a skvělými výkony pomohl zpevnit střed zálohy United, který pod vedením Davida Moyese trpěl. Poté, co se Fletcher střelecky prosadil v posledním přípravném utkání proti Valencii, byl následně zvolen zástupcem kapitána. Téměř rok od chvíle, kdy ležel na nemocničním lůžku, napojen na kapačkách a přemýšlející o tom, zdali se ještě někdy vrátí k fotbalu. Fletcher tak nyní bude podporovat Wayne Rooneyho v nové pozici.

I přes tak hroznou nemoc, která jej postihla, Darren Fletcher nevykazuje žádné větší známky toho, že jej postihl takový druh onemocnění. Skotský záložník je zpět, aby si vybojoval místo v základní sestavě, a je velmi pravděpodobné, že v sobotním ligovém utkání proti Swansea City bude v základní sestavě. Vážné zdravotní problémy má hráč snad za sebou a nyní je připraven United pomoci vrátit se na špici Premier League, kde tento tým určitě patří.

Poté, co fanoušci nevěděli o jeho stavu, se Fletcher v únoru tohoto roku pro BBC otevřeně vyjádřil ke své nemoci a o účincích, které měly vliv na jeho rodinu.

„Za den můžete jít desetkrát, dvacetkrát nebo dokonce třicetkrát na záchod a ztratíte hodně krve. Několikrát jsem skončil v nemocnici na kapačkách. Operace mi umožnila, že může být zpátky, a já jsem za to velmi šťastný.“

Dlouhou dobu ani Fletcherovy kamarádi a spoluhráči nevěděli, že trpí těmito problémy.

„Až do roku 2011 nebo 2012 jsem o tom s nikým nemluvil. Není to věc, o které chcete veřejně mluvit. Moje rodina a blízcí přátelé o tom věděli, ale v klubu jsem to nikomu neřekl. Bylo ale obtížné hledat výmluvy na to, proč jsem nebyl na tréninku, proč vypadám nemocně, proč je mi špatně nebo proč spěchám na záchod. Vlastně jsem lhal lidem přímo do obličeje.“

Nakonec se musel se svými problémy svěřit a otevřít se svým spoluhráčem, a když se tak stalo, samozřejmě, že se setkal s velkou podporou a láskou. Úspěšná operace znamená, že nejhorší má Fletcher za sebou a může se tak dívat jenom dopředu. To, že Louis van Gaal Darrena Fletchera jmenoval zástupcem kapitána, není z pouhé lítosti nebo soucitu. Van Gaal si vybral Fletchera, protože nikdo si to nezaslouží více než on.

Manažer věří, že záložník je přirozeným vůdcem a když viděl jeho spolupráci s Rooneym, bylo o jeho zástupci jasno. Fletcher je nyní určitě vzorem a inspirací pro většinu fotbalistů působících v Premier League a to také díky tomu že ztělesňuje postoj Manchesteru United – boj a sílu v tváři v tvář nepřízni osudu. Hráč však ví, že má před sebou ještě velký kus práce, ale bude bojovat a prát se o svou šanci.

„Nemůžu se spokojit s tím, že jsem zpátky a že jsem součástí týmu. Chci hrát každý zápas, být klíčovým hráčem týmu, reprezentovat národní tým Skotska, vyhrávat trofeje a dosáhnout úspěchů. Chci dohnat ztracený čas, o který jsem přišel.“

Darren Fletcher byl určitě okraden o část své fotbalové kariéry, přesto je však zpět, problematickou minulost hodil za hlavu, a je připraven psát novou budoucnost Manchesteru United.

Zdroj: mufclatest.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!