06/03/2021

Review: Manchester United – Liverpool

Vo finále predsezónneho turnaja Champions Cup sa Manchester United vedený Louisom van Gaalom postavil veľkému historickému rivalovi zo severozápadu Anglicka – nenávidenému Liverpoolu.

Po zbabranej sezóne si nikomu v Manchestri United ani len nesnívalo o tom, že by už na predsezónnej tour takým dominantným spôsobom ukazoval súperom svoj jasný cieľ – návrat na víťaznú vlnu a postupný návrat medzi špičku európskeho aj svetového futbalu. Taktika nového trénera Louisa van Gaala pasuje tímu červených bojovníkov dokonale a opäť to raz vyzerá, že každý v tíme ťahá za jeden povraz a ide priamočiaro za jedným cieľom – za úspechom.

United v príprave neprehrali ani jeden zápas, nastrieľali neuveriteľných 13 gólov a postupne porazili LA Galaxy, AS Rím, Inter Miláno a Real Madrid. Tak sa tím 20-násobného anglického majstra dostal na čelo tabuľky jednej z dvoch skupín Champions Cupu a vybojoval tak postup do finále v Miami.

Liverpool prežil minulý rok veľmi dobrú sezónu. Tím Brendana Rodgersa splnil svoj hlavný cieľ – kvalifikáciu do Champions League, aj keď z boja o titul nakoniec vypadol. Po sezóne sa the Reds oslabili o kontroverzného útočníka Luisa Suáreza, ktorý zamieril do katalánskej Barcelony a tak sa túto dieru vedenie Liverpoolu rozhodlo zaplátať viacerými nákupmi. Do tímu prišli zo Southamptonu Lambert, Lallana a Lovren, Can z Leverkusenu a Markovic z Benfiky. V Champions Cupe si počínal podobne, ako United – 2 víťazstvá v riadnom hracom čase a jedno po penaltách.

Z oboch táborov zaznievali hlasy o tom, že Northwest derby sa v žiadnom prípade nemôže pokladať za prípravný zápas a tak sa oba tábory fanúšikov mohli tešiť na výnimočné spestrenie predsezónnej prípravy prakticky ostrým zápasom. Aj pre manažérov bol tento zápas atraktívny, veď si takto mohli otestovať pripravenosť svojich tímov pred nezadržateľne sa blížiacou sezónou.

Louis van Gaal postavil do zápasu zostavu v rozostavení 3-4-1-2. Svätyňu strážil David de Gea, obrannú trojicu tvorili Evans, Jones a Smalling, na krídlach operovali zľava Young, sprava Valencia, v zálohe dvojica Fletcher a Herrera s ofenzívnym Matom pod útočníkmi. Dôveru do útoku dostali Rooney a Chicharito.

Hralo sa na štadióne Sun Life v Miami. Prevládoalo nepríjemné vlhko počase pri teplote 23 °C a vlhkosti vzduchu nad 90%. Zápas sledovalo 51 000 divákov.

2new_review_button_prvni_polocas shit

Hneď v úvode spálil veľkú šancu Chicharito, ktorý dostal dôveru namiesto zraneného Welbecka. Skvelý center Ashleyho Younga z bezprostrednej blízkosti v páde už nedokázal dopraviť do brány. O pár chvíľ neskôr ukončil svoje narodeninové vystúpenie Antonio Valencia, ktorý odkríval z ihriska so zranením. Nahradil ho mladík Luke Shaw, ktorý sa postavil na ľavú stranu ihriska a Young teda pochopiteľne obsadil stranu pravú. Upozorniť na seba dokázal aj Liverpool hlavičkou Jordana Hendersona, ktorú po Gerrardovom priamom kope nedokázal odvrátiť Chicharito. No krátko na to, v 14. minúte, bola mužom tímu Brendana Rodgersa ponúknutá šanca na vedenie, kedy Jones po prieniku atakoval sklzom Sterlinga, ktorý sa porúčal k zemi a vybojoval pre svoj tím pokutový kop, z ktorého samozrejme na strane United nebol nikto nadšený. Na penaltu sa postavil kapitán Steven Gerrard, poslal Davida de Geu na opačnú stranu bránky a pohodlne zakončil. – 0:1.

United sa do pozície prehrávajúceho tímu dostalivôbec po prvý krát pod vedením Louisa van Gaala. Od tejto chvíle Liverpool zorganizoval svoje rady na vlastnej polovici a takticky vyčkával, zachytávajúc útoky United. Matova zblokovaná  strela z poza vápna bola asi najviac, čo sa United podarilo v prvom polčase. Na druhej strane predviedol výborný zákrok De Gea, ktorý vychytal prízemnú strelu Phillipa Coutinha k tyči predtým, než sa najnebezpečnejší hráč Liverpoolu Sterling znova pokúšal vybojovať pre svoj tím jedenástku. Rozhodca sa však nenechal rozhodiť a ďalšiu penaltu Reds nepískol, aj keď spomalené zábery usvedčovali Andera Herreru. Prvý polčas sa teda uchýlil ku svojmu koncu za stavu mierne zvýhodňujúceho Liverpool – 0:1.

3new_review_button_druhy_polocas shit

Van Gaal urobil v polčase dve zmeny. Miesto Jonnyho Evansa zaujal Tyler Blackett a za Darrena Fletchera prišiel Tom Cleverley.

Rickie Lambert hneď na začiatku polčasu zahodil šancu na navýšenie vedenia, keď vystrelil len do pripraveného De Geu po prihrávke od Gerrarda, ktorý zachytil Herrerov pas. Onedlho na to zahral perfektnú loptu na Sterlinga Coutinho, ktorého tečovaná strela len tesne minula bránu nášho španielskeho brankára. Liverpool bol v tom čase na koni, no United sa podarilo otočiť zápas naruby počas dvoch minút. Najskôr kapitán Rooney, ktorého v prvom polčase veľmi vidieť nebolo, vyrovnal, keď poslal za chrbát Mignoleta Hernandezov center volejom ľavačkou do protipohybu. – 1:1.

Do vedenia poslal United Mata o dve minutky neskôr. Jeho strela sa odrazila od Mamadoua Sakha, čo zmiatlo Mignoleta. – 2:1

Tesne po hodine hry došlo ku kontroverznému momentu. Young zatočil center z pravej strany, ktorý sa odrazil od brvna smerom k Rooneymu. Kapitán United bez problému zakončil. Rozhodca Mark Geiger gól uznal no hráči Liverpoolu protestovali, že lopta sa odrazila od konštrukcie brány za bránkovou čiarou, čo nakoniec opakované zábery aj potvrdili.

Van Gaal pokračoval potom zmenami v zostave, na ihrisko sa dostali Nani, Kagawa a Lingard namiesto Hernandeza, Matu a Herreru.

V závere zlikvidoval Chris Smalling šancu Martina Kellyho. Zápas uzavrel Jesse Lingard, ktorý spracoval Youngovu prihrávku a prízemným halfvolejom k tyči upravil na konečných 3:1.

4new_review_button_sestavy shit

Základná zostava Manchesteru United: De Gea – Smaling, Jones, Evans(46´Blackett) – Valencia(8´Shaw), Young – Herrera(79´Lingard), Fletcher(46´Cleverley) – Hernandéz(69´Nani), Mata(69´Kagawa), Rooney

Základná zostava Liverpoolu: Mignolet – Kelly, Škrtel, Sakho(74´Toure), Johnson – Gerrard(63Lucas), Allen(63´Can), Henderson – Sterling, Coutinho(77´Peterson), Lambert(63´Ibe)

8new_review_button_zaver shit

Manchester United teda pod novým trénerom vybojoval prvú trofej síce na prípravnom turnaji ale s kvalitným obsadením. Turnaj ukázal, že tím sa zatiaľ výborne adaptuje na filozofiu a taktiky holandského trénera Louisa van Gaala a že v nastávajúcej sezóne môže pomýšľať na méty najvyššie. Liverpool bol doteraz určite najťažším súperom v príprave a po penalte v úvode zápasu dlho United k ničomu nepustil. Cez polčas však Van Gaal skvele zareagoval vystriedaním nevýrazného Fletchera a Evansa a United zavelili k typickému obratu. V zápase vynikol Ashley Young, ktorý na tomto turnaji predviedol spoľahlivé výkony a získal na svoju stranu už skeptických fanúšikov, ktorí ho odpisovali. Dobrý zápas odohrali aj Blackett, Luke Shaw, Cleverley, no bola to hlavne tímová práca, ktorá zabezpečila úspech. Manchester United teda v Miami porazil Liverpool v pomere 3:1.

7new_review_button_dalsi_zapas shit

Ďalší zápas odohrajú zverenci Louisa van Gaala v Manchestri, kde privítajú v rámci predsezónnej prípravy španielsku Valenciu. Zápas sa odohrá 12.8.2014 o 20:30 SELČ.