04/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Hodnocení sezóny 2013/2014 – záloha a útok

 

Druhá polovina hodnocení uplynulé sezony. V tomto článku se zaměříme na zálohu a útok.

 

 

 

Michael Carrick – Předminulou sezónu byl zvolený svými spoluhráči hráčem roku. Byla to vůbec ta nejlepší sezóna v jeho kariéře. V minulé sezóně na to bohužel vůbec nenavázal, což ho stálo i nominaci na Mistrovství světa. Celkově odehrál 40 zápasů a připsal si jediný gól a žádnou asistenci, což se na první pohled může zdát jako hrozivé číslo, ale na rozdíl od ostatních středních záložníků dokázal vymyslet 28 klíčových přihrávek, což je v porovnání s ostatními v týmu opravdu hodně. Naopak v porovnání s ostatními hráči ligy to bylo žalostně málo. Například Yaya vytvořil 40 šancí a Fernandinho 41. Kromě toho, že zaznamenal nejvíce vytvořených šancí, tak zaznamenal také nejvíce tacklů z našeho týmu. I když byl naším nejlepším středním záložníkem, tak se mu tato sezona vůbec nepovedla a v porovnání s záložníky ostatních velkoklubů silně zaostával. 5,5

 

Tom Cleverley – Velkou částí fanoušků silně kritizovaný a odepisovaný odchovanec United nezažil vůbec dobrou sezonu. Můžeme spekulovat o tom, že mu role defenzivního záložníka nesvědčila nebo že ztratil sebevědomí, ale tento nadějný mladík může rozhodně hrát mnohem lépe, což by se mohlo projevit hned v následující sezoně. Každopádně minulá sezona byla jedna velká katastrofa. Působil hodně bojácně a nebyl schopen vytvořit nějaké šance pro své spoluhráče. Často jsme mohli vidět, jak raději přihraje na jistotu do strany hřiště, i když má uprostřed volného spoluhráče. Tohle byl problém všech našich středních záložníků, ale u Toma to bylo nejvíce viditelné. Kolonka vytvořených šancí se zastavila u čísla 10, což je naprostá tragédie. Na jeho obranu se sluší říct, že si připsal slušných 40 tacklů(více měl pouze Carrick),  ale to nemění nic na tom, že to byla jednoznačně jeho nejslabší sezona v prvním týmu. 3,5

 

Marouane Fellaini – Největší problém Felllainiho byl v tom, že přišel v době, kdy jsme nutně potřebovali tvůrce, jenže Fellaini je všechno možné jen ne tvůrce. Zabralo to nějaký čas, ale později si fanoušci začali uvědomovat, že tvůrce hry z něho opravdu neuděláme. Vstřelil 1 gól a připsal si 4 asistence, což je sice větší příspěvek, než u ostatních záložníků, ale jeho herní přínos byl velmi malý. Pouhých 5 vytvořených šancí mluví samo za sebe. Vždyť Cleverley měl jednou tolik a Carrick dokonce pětkrát! V druhé polovině sezony už to vypadalo, že si našel své místo v sestavě a jeho výkony na pozici defenzivního záložníka se mi celkem líbily, ale bude záležet, jestli Van Gall nebude preferovat někoho tvořivější. Bude záležet jen na něm, jaké výkony předvede v přípravě. 4,5

 

Darren Fletcher – Bohužel už to není ten neúnavný box to box záložník, který svou fyzičkou ničil zálohy soupeře. Za všechno může zákeřná nemoc, kvůli které musel přerušit svou kariéru. Asi nikdy už ho asi neuvidíme běhat od jednoho vápna k druhému jako dříve, ale pořád dokazuje, že je to velký bojovník a v letošní sezoně nepropadl za ostatními záložníky. Samozřejmě po příchodu Herrery a dalšího středního záložníka to bude mít mnohem těžší a výkony z letošní sezony mu stačit určitě nebudou, ale i tak si zaslouží uznání, že se dokázal po takovéto nemoci vrátit. Bohužel u něj platí to stejné jako u všech ostatních středních záložníků. Podprůměr. 4

 

Januzaj

Adnan Januzaj – Pravděpodobně jediná pozitivní věc, která se stala v minulém roce byl právě přechod Adnana do prvního mužstva. Adnan vletěl do velkého fotbalu jako uragán a všem ukázal, že věk rozhodně není žádný problém. Především v první půlce sezony předváděl neuvěřitelné výkony a není překvapením, že po něm pošilhávala spousta velkých klubů. Adnan se ale rozhodl zůstat a podepsal novou dlouholetou smlouvu. Jenže na konci ledna přišel Juana Mata, který se okamžitě dostal do základní sestavy a nahradil v ní právě Adnana, což bylo dost nepochopitelné vzhledem k tomu, že nejlepším hráčem za měsíc leden byl vyhlášen právě Adnan. Po tom co byl vyhlášen hráče měsíce přibližně měsíc nehrál, což dost ovlivnilo jeho pozdější výkony. Druhou polovinu sezony už tolik nenastupoval a když už nastoupil, tak to nebylo tak kvalitní, jako v první polovině. I když úroveň jeho výkony z první poloviny sezony klesla, tak byl ovšem pořád naším nejlepším hráčem na křídle. Svou skvělou sezonu ještě korunoval naprosto úžasným výkonem proti Hullu. V sezone zaznamenal 5 gólů a 8 asistencí. Zajímavostí je také, že zaznamenal 18 tacklů, což je pouze o jeden méně, než Rooney.  7

 

Shinji Kagawa – Japonský samuraj znovu nedokázal naplnit svůj potenciál. Z velké části to bylo dané tím, že nehrál na svém oblíbeném postu, ale i tak by měl předvádět určitě mnohem lepší výkony. Nastoupil do 30 zápasů. Gól si nepřipsal žádný, asistence čtyři a spoluhráčům vytvořil 16 gólových šancí, což je žalostně málo. Stačí se podívat na jeho konkurenci v lize. Ozil si připsal 76 klíčových přihrávek a David Silva 84. Jak už jsem zmínil výše, tak post levého křídla pro něj určitě není to pravé ořechové, ale i tak by si měl udržet určitý standart. Potenciál v něm určitě je, ale v následující sezoně se bude muset hodně zlepšit, aby se vešel do základní sestavy. 4

 

Juan Mata – Nejdražší posila v historii našeho klubu. Stál nás sice spoustu peněz, ale už teď můžeme říct, že tento nákup chyba rozhodně nebyla. Okamžitě po svém příchodu se zabydlel v základní sestavě. V některých zápasech se musel vyrovnat s pozicí na pravé straně hřiště, ale i tak si s tím dokázal poradit a udržet si určitý výkonnostní standart. Za 15 zápasů si připsal 6 gólů a 5 asistencí. Spoluhráčům dokázal vytvořit 33 šancí. Svou genialitou upoutal nejednoho fotbalového fanouška a nic nenasvědčuje tomu, že by v tom příští rok neměl pokračovat. 8

 

 

Nani – U Naniho není moc co hodnotit. Celý rok byl vlastně zraněný a když už se vrátil, tak se dostával do formy a poté se znovu zranil. Celkově nastoupil do 13 zápasů a připsal si jeden gól. 3,5

 

 

 

 

 

 

Antonio Valencia – Ekvádorský bojovník dělí fanoušky na dva tábory. Někomu se líbí jeho bojovnost a práce směrem dozadu a těm druhým se nelíbí jeho hra směrem dopředu. Já jsem z těch, kteří od křídla očekávají především přídavek v ofenzívě. Samozřejmě kvalitní defenzíva je dobrý bonus, ale nikdy by to neměl být primární úkol hráče, který hraje na takto ofenzivním postu. Letošní sezona se mu příliš nepovedla a často působil dost bezradně. Dostal míč, rozběhl se k rohovému prapoku a tam trefil připraveného obránce. Nejeden fanoušek byl z jeho herního projevu otrávený, ale na jeho obranu musím říct, že nám chyběl pořádný střední záložník, který by mu dokázal vytvořit trochu volného prostoru, jako to dokázal legendární Scholes. Připsal si 4 góly a 6 asistencí, ale vzhledem k tomu kolik dostával prostoru a jakou měl důvěru, to není zrovna ideální. Jeho nejlepší výkony přišly proti týmům z Bundesligy. Nejdříve ve skupině s Leverkusenem a poté ve vyřazovací části s Bayernem Mnichovem. Tyto zápasy se mu opravdu moc povedly, jenže to je bohužel žalostně málo. Jeho statistika z ledna 16 úspěšných centrů z 84, nebo že hráče obejde průměrně jednou za 61 minut mluví za vše. V následující sezoně bude muset hodně zamakat, aby se dostal do základní sestavy. Kdo ví třeba už na novém postu obránce? 5

 

Ashley Young – Pravděpodobně nejvíce nenáviděný hráč současného kádru. Má to svoje opodstatnění, protože jeho výkony jsou hodně daleko za očekáváním. Spousta přetažených centrů, zbytečně zkažených přihrávek a neustále  stejný styl hry, při kterém si na levé straně míč zasekne, aby mohl centrovat pravou nohou a jelikož jsou všichni hráči v náběhu, tak při zaseknutí hráči stojí a nebo v horším případě jsou dokonce v postavení mimo hru. Jeho výkony byla jedna velká katastrofa a už to vypadalo na jeho lednový odchod, jenže co se nestalo.. Když byl pod největším tlakem, tak vstřelil dva opravdu pěkné góly a tím si zajistil místo do konce sezony. Bohužel pro nás byly tyto dva góly vše, co do konce sezony předvedl. 3

 

Ryan Giggs – V letošní sezoně si k povinnostem hráče přidal také povinnosti trenéra. Nastoupil i do některých zápasů, ale už bylo vidět, že to není úplně ono. Nicméně i když jsme si mysleli, že Ryanovi takzvaně odzvonilo, tak nám znovu předvedl nějakou tu geniální přihrávku. Co si budeme povídat. On by mohl hrát klidně další 10 let a stejně by v jeho hře byly známky geniality. Bohužel je to jeho první sezona, ve které nevstřelil žádný gól, takže svůj obdivuhodný rekord neprodloužil. Na jeho obranu je potřeba říct, že nebyl správně využíván. Ryan byl často využíván, když jsme potřebovali udržet výsledek, kde se měli projevit jeho zkušenosti, jenže on potřeboval přesný opak. Tedy jít do zápasu, ve kterém potřebujeme vstřelit gól a on měl něco vymyslet. Na konci sezony se spoustě fanoušků splnil sen, když viděl Ryana jako managera našeho milovaného klubu. Tento moment potěšil nejednoho z nás.

 

 

 

Robin van Persie – V této sezoně nenavázal na svou úžasnou formu z minulého ročníku, což byl z části způsobené i jeho dlouhodobým zraněním. Ani to mu ale nezabránilo ve střílení gólů. Robinova hra nebyla ideální to je nám vše jasné, ale gólů dával pořád dost. Na gól potřeboval 115 minut, což je nejméně z celého týmu. Během celé sezony pohybem hodně šetřil a spoluhráčům příliš nepomáhal a podle všeho nebyl pod bývalým trenér příliš šťastný. V Brazílii se také ukázal v dobré formě, na kterou by měl navázat hned v příští sezoně. 6

 

 

Wayne Rooney – Moyesův vyvolený hráč. Už od začátku svého působení ho často vyzdvihoval a na hřišti mu nechával potřebnou volnost a stavěl ho na post, kde se Rooneymu hraje nejlépe. Navíc dostal rekordní smlouvu. Na jeho výkony si rozhodně nemůžeme stěžovat. Bojoval za tým, přihrával na góly i je sám střílel. Především první polovina sezony byla od Rooneyho opravdu vynikající a byl naším opravdovým tahounem. Poté přišlo zranění a v druhé polovině už nebyl tolik výrazný. Asistence si sice stále připisoval, ale už to nebylo tak výrazné, jako první polovinu sezony. Na gól potřeboval 174 minut a celkově vstřelil 19 gólů. Asistencí si připsal 22. Taková čísla jsou vynikající, ale v následující sezoně musí navázat na první polovinu sezony. 8

 

Danny Welbeck – Znovu hrál všude možně, jen ne na jeho postě, který je v útoku. Většinu času nastupoval na levém křídle a v některých zápasech hrál dokonce na pravém křídle. Pouze jednou za celou sezonu dostal opravdovou důvěru v útoku a to bylo při prvním zranění Persieho. Matně si vzpomínám, že to bylo někdy na přelomu prosince a ledna. Právě v tuhle dobu přišla nejlepší část jeho sezony. Samozřejmě poctivě napadal, vracel se, byl dobrý v kombinaci, ale především dával góly, což je to, co od útočníků očekávám. Poté se vrátil Robin a na Dannyho znovu zbylo jen místo na levé straně hřiště. Při dalším Persieho zranění už dostávali šanci jiní hráči. Podařilo se mu vstřelit 10 gólů a na 6 přihrát. Na gól potřeboval 229 minut. 6

 

Chicharito – Mexický zabiják si uplynulou sezonu za rámeček příliš nedá. Do zápasů sice nastupoval celkem často, ale často to bylo pouze na pár minut. Celkově nastoupil do 35 zápasů, ale odehrál pouze 1435 minut, což je jednoznačně nejméně ze všech útočníků. Od první sezony se zlepšuje a nezastavil se ani letošní ročník. Největší zlepšení zaznamenal v kombinaci a v posledních zápasech sezony ukázal, že dokáže soupeře obejít v souboji jeden na jednoho a díky tomu dokázal naší hru rozhýbat. Gólů vstřelil pouhých 9, ale na jeden vstřelený gól potřeboval 159 minut, což je méně než potřeboval Welbeck nebo dokonce i Rooney. Asistence si připsal 4, ale co je nejvíce zarážející, tak hráč, o kterém si většina myslí, že se umí pouze dobře postavit do vápna vytvořil 12 šancí pro spoluhráče. Abychom si to dokázali představit, tak Welbeck vytvořil šancí 13 a Persie 16. Sezona to pro něj určitě nebyla ideální, ale i v tom málu času, který měl dokázal, že se s ním počítat musí. Bohužel stejně jako všichni ostatní útočníci doplatil na to, že neměl dostatečnou podporu ze záložní řady. 6

 

James Wilson – Další mladá naděje ze slavné klubové akademie. Debut měl vskutku fantastický. Hned při své prvním utkání v divadle snů vstřelil dva góly. Rodí se nám další nová hvězda? Je to velmi pravděpodobné. V jiných zápasech bohužel už nastoupit nestihl, tak aspoň přidám jeho statistiky z rezervy. Za rezervní tým odehrál 9 zápasů a vstřelil 7 gólů. V lize mistrů pro mladíky nastoupil do 6 zápasů a vstřelil 5 gólů. Nerad bych zapomněl i na to, že v jedné sezoně nastoupil za u18, u19,  u21 i za hlavní tým, což se ještě nikomu nepodařilo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!