30/07/2021

Holanďani otočili zápas s Mexikem v samém závěru

Až penalta v nastaveném čase, kterou s přehledem proměnil Klaas Jan Huntelaar, zajistila svěřencům Louise van Gaala postup do čtvrtfinále Mistrovství světa.

Zdá se, že pojem ‚Fergie time‘ není novému manažerovi Rudých ďáblů cizí, když to byl právě on, kdo se vytasil se střídáním, v němž poslal na lavičku kapitána Robina van Persieho výměnou za Klaase Jana Huntelaara, jenž se mu odměnil proměněnou penaltou až ve čtyřiadevadesáté minutě. Šest minut před pokutovým kopem srovnal Wesley Sneijder, přičemž do vedení Mexiko poslal v osmačtyřicáté minutě dos Santos.

První poločas probíhal v pomalejším tempu, než které celý fotbalový svět očekával, což ale bylo způsobeno především neúnosným vedrem, kvůli němuž také rozhodčí po třiceti minutách musel na chvíli přerušit zápas, aby se hráči mohli občerstvit. V této první půli pak také byli mírně aktivnější Mexičani.

Na tuto aktivitu pak navázal Giovanni dos Santos, když v osmačtyřicáté minutě otevřel skóre. Nebál se potáhnout míč středem hřiště skrz holandskou obranu, načež nedal svou tvrdou a přesnou střelou zpoza velkého vápna holandskému brankáři šanci. Gól Nizozemce pochopitelně nabudil k větší aktivitě, což jasně demonstroval Arjen Robben, který po krátkém driblingu tvrdou střelou z úhlu prověřil soustředěnost brankáře Ochoy, který v tomto zápase opět potvrzoval, že zákroky z minulých soubojů nebyly náhoda.

V pětasedmdesáté minutě pak přišel na hřiště Javier Hernandez, načež se o minutu později z trávníku musel odebrat jiný hráč United, Robin van Persie, jehož nahradil Klaas Jan Huntelaar. Které střídání bylo šťastnější, ukázal nastavený čas, nicméně ještě v osmaosmdesáté minutě srovnal na 1:1 Wesley Sneijder. Po perfektně zahraném rohovém kopu se míč dostal k ofenzivnímu záložníkovi a ten střelou z hranice vápna bez zpracování vyrovnal.

O šest minut později pak zajistil penaltový kop Arjen Robben, který se prokličkoval až do velkého vápna a teatrálním pádem, jež zapříčinil pouze minimální kontakt bránícího hráče, donutil rozhodčího k písknutí. K míči se postavil Huntelaar a fenomenálně kopnutou penaltou nedal brankáři Ochoovy šanci a do čtvrtfinále šampionátu tak poslal právě Holanďany, jež se stali prvními Evropany v této části šampionátu.