28/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Manchester United – Sunderland

Anglická nejvyšší soutěž vrcholí a tentokrát bylo na programu již předposlední 37. kolo, v němž na Old Trafford přicestovali Černé kočky. Ty však v roli outsidera uspěly a trápící se United dokázaly před domácími fanoušky obrat o všechny body. Našemu soupeři k tomuto úspěchu stačilo utkání odbránit, a přidat jeden góly, jelikož náš celek předvedl velmi bídný výkon, nevytvořili jsme si ani žádnou pořádnou šanci a naší hře scházel systém a zápasem se doslova protrápil. Sunderlandu je naopak po tomto klání do zpěvu, protože tyto tři vybojované body jej dost možná zachrání v Premier League. 

Konec se sezóny už hlasitě klepe na dveře a brzy budeme rekapitulovat, nicméně pár zápasů ještě přeci jen zbývá. Nyní, bez Davida Moyese, jako kdyby všechno vypadalo jednodušeji a přirozeněji, ovšem realita je taková, že Rudé ďábly čeká ještě pořádné penzum práce. Premiéra na lavičce United vyšla Ryanu Giggsovi na výbornou. První půle domácího utkání s Norwichem sice za moc nestála, nicméně po změně stran z hráčů opadla nervozita a výsledkem bylo skóre 4:0, které dvě góly zařídili Rooney a Mata. Již před tímto duelem, která Red Devils ovládli, Giggs vyhlásil, že chce všechna zbývající utkání vyhrát a tak uvidíme, nakolik lze brát jeho slova vážně, protože u Davida Moyese, jsme se na tohle spoléhat nemohli.

 

Giggs by si rád své dočasné manažerování odbyl bez ztráty kytičky a fanoušci tudíž očekávali podobný scénář zápasu i proti dalšímu celku silně ohroženému sestupem. Nicméně Mackems se ke konci sezóny začali herně zvedat a boj o udržení se mezi nejlepší dvacítkou ještě rozhodně nevzdali, o čemž vypovídají i jejich poslední výsledky, které dostaly tento tým dvě kola před koncem na 17. a tedy poslední nesestupovou příčku v tabulce. Soupeř zase z trochu jiného soudku si tedy v žádném případě nejel do Divadla snů pro porážku a z jeho strany se dala čekat otevřenější patrie.

 

Alespoň mírně spravit fanouškům náladu se po zbytek sezóny pokouší družina Ryana Giggse. Už před námi není žádný Big match, avšak to neznamená, že United už konec sezóny vypustí. Naopak. Rudí ďáblové vědí, že jeden nevydařený ročník nic neznamená, a i když jim už v podstatě o nic nejde, musejí nadále tvrdě pracovat a pokusit se poslední tři soupeře porazit. Naděje na Evropskou ligu totiž ještě úplně nevyhasly. Naším dalším protivníkem byl Sunderland, který je ve vážné situaci a snaží se ze všech sil udržet mezi členy Premier League.

 

Tým Gustava Poyeta, který se stal manažerem Sunderlandu v průběhu sezóny a konkrétně v říjnu/oktober minulého roku, se nedokázal vybičovat k výkonům, které by vedly k vzestupu tabulkou. Black Cats se sice probojovali na úkor Manchesteru United až do finále Capital One Cupu a ve Wembley dokonce vedli, jenže Citizens je nakonec o radost připravili. Přes to to byl pro Sunderland velký úspěch. Za to v lize se jim pod vedením uruguayského kouče vůbec nedařilo a v posledních deseti zápasech posbírali pouhých 8 bodů. Krize Black Cats dlouho neznala hranic a Poyet s mužstvem nedokázal nic udělat. Někdy chybělo štěstí, jindy a to mnohem častěji, jeho hra troskotala na nedostatku kvality či taktice.

 

I proto se propadli až na poslední 20. příčku a vypadalo to s nimi hodně bledě, jelikož pro ně los na závěr ročníku není dvakrát příznivý. Jenže, jak se zdá, Černé kočky se z toho těžké pádu oklepaly a nehledě na kvalitu soupeře se rozhodly vrátit zpět do boje, který pro ně ještě není ani zdaleka prohraný. Ze tří posledních duelů totiž dokázali získat sedm z výše zmíněných osmi bodů a to považte, že remizovali s Citizens, jako první tým v této sezóně vyplenili Stamford Bridge a naposledy jasně přehráli Cardiff, který stejně jako Mackems bojují o záchranu.

 

Díky těmto počinům se díky lepšímu skóre vyhoupl Sunderland před Norwich a před 37. kolem okupoval 17. příčku. Jako polití živou vodou cestovali Černé kočky na Old Trafford, kde chtěli na tyto zápasy navázat. V cestě jim však stálo mužstvo Ryana Giggse, které hodlá fanouškům alespoň částečně vynahradit nepovedenou sezónu.

 

Hráče nebylo na co šetřit a na hřišti se tedy budou podle všeho objevovat silné ofenzivní sestavy, které zaručí body, ale také ostatek gólů. Devils potřebují získat ztracenou sebedůvěru a připravit se na náročné léto, kterému bude předcházet Světový šampionát v Brazílii, což pro mnohé z nich znamená reprezentační povinnosti a v jejich zájmu je si na turnaji zahrát. A že si to zaslouží, musejí ukázat ve svém klubu. Na druhou stranu, se však mohou zranit a o MS přijít, ovšem takový už je hold je osud fotbalistů.

 

Giggs měl k dispozici celý tým až na zraněného Rafaela a nemocného Lindegaarda. Otazník visel nad Rooneym, který si na tréninku poranil třísla, ovšem o ofenzivu jsme mít obavy nemuseli. Konečně připraven totiž měl být van Persie a k dispozici byli samozřejmě i Chicharito a Welbeck.

 

Manažer United ani tentokrát nepřikročil k experimentům a vsadil na osvědčené hráče a na hřiště tedy vyběhlo zkušené mužstvo, které hrálo ve formaci 4-4-1-1. Mezi třemi tyčemi v bráně jsme v obraně hráli zprava z Jonesem, Ferdinandem, Vidičem a Evrou. V záloze se objevili Carrick s Fletcherem, zprava začal Young, zleva potom Nani, ale čekalo se, že tito dva si místo v průběhu duelu vymění. Pozice podhrla připadala Matovi, který doplnil vpředu vysunutého Chicharita. Kapitánem Rudých ďáblů byl Nemanja Vidič.

 

Zápas se hrál v Manchesteru na Old Trafford. Bylo jasno až skoro jasno postupně však zataženo; teplota 14°C.

 

Do Divadla snů i tentokrát proudily davy fanoušků, kteří chtěli vidět Rudé ďábly pod vedením Ryana Giggse v akci, což je pro ně zase něco nového a navíc vzrušujícího. Atmosféra byla skvělá. Hlavním arbitrem zápasu byl pan Howard Webb, který dal svou píšťalkou znamení k výkopu. United vstoupili do utkání na rozdíl od svého soupeře mnohem aktivněji a začali si vytvářet první šance. Young po centru Naniho, poprvé prozkoušel Mannonea, který však měl s jeho nepovedenou střelou snadnou práci. V 9‘ to zkusil zpoza šestnáctky Mata, který však mířil hodně mimo. Ve 12‘ našel Jones ve vápně hlavu Younga, ale tomu se zakončení vůbec nepovedlo. Ve 14‘ vystřelil z dálky Jonhson, ale jeho střela skončila vedle levé tyče. Devils si začali vytvářet převahu a Mackems byli po většinu času bez balónu. V 19‘ se po nepovedené střele Carricka opřel před šestnáctkou do míče Nani, ale pálil nad. Utkání nemělo žádné větší tempo, hrálo se především ve středu pole a obě mužstva se prezentovala pomalou kombinací po zemi. Rudým ďáblům scházel lepší pohyb a chtělo to hru více roztáhnout do stran. Aktivita Naniho a Maty byla na obranu soupeře nestačila a přidat se museli i ostatní. Ve 26‘ si za ostrý zákrok na Boriniho vysloužil Carrick. Ve 27‘ vystřelil Alonso velmi nepřesně. United hledali správný rytmus a v naší hře jsme viděli dost nepřesností či nedorozumění. Sunderland měl navíc dobře pokryté velké vápno a netrvalo dlouho a z ojedinělého protiútoku soupeř nečekaně udeřil. Ve 30‘ si na centr Wickhama z pravé strany od postranní čáry do vápna naběhl Larsson, jehož přesná střela z voleje po zemi k levé tyči nedala de Geovi nejmenší šanci zasáhnout – 0:1

 

Po inkasovaném gólu se Devils probrali, snažili rychle odpovědět a viditelně zvýšili svou aktiviti, jenže Black Cats byli ve zformovaném bloku připraveni na odpor. A tak započalo obléhání jejich pokutového území a čekání na chybu obrany. Ovšem United neměli kudy a do střeleckých příležitostí se dostávali velmi složitě. Ve 31‘ dostal za faul na Younga žlutou kartu Alonso. Naše ofenziva zůstávala s blížící se přestávkou bezradná, podpora ze zálohy nepřicházela a obrana soupeře bez problémů odolávala. Ve 45‘ napálil odvrácený balón zpoza šestnáctky Mata, avšak Mannone byl na zemi včas. Nastavena byla jedna minuta, která však jen prodloužila trápení United, protože ti po prvním dějství prohrávali – 0:1

 

Devils toho na hřišti moc nepředvedli, a i když do utkání vstoupili lépe, jejich aktivita se postupně kamsi vytratila. Mackems se věnovali hlavně obraně, a poté co se ujali vedení, neměli kam spěchat, a proti neškodným United jim to stačilo. Z naší strany to byla skutečně bída. Nic nám nevycházelo, centry byly vesměs nepřesné a celkově jsme byli v útoku zcela bezzubí. Čekala se proto zvýšená aktivita, protože dívat se na to, jak hráči doufají, že jim to tam spadne samo, už nikdo z nás nechtěl.

 

I na začátku druhé půlky měli více ze hry Red Devils, kteří se snažili útočit a tlačit se vpřed, ale připravené Černé kočky veškeré ataky úspěšně odvracely. V 51‘ proto přišlo očekávané střídání na straně Manchesteru United. Místo Naniho poslal Giggs na hrací plochu Januzaje. Náš tým pokračoval v náporu a Sunderland v těchto chvílích jen odkopával míče do bezpečí. Hrálo se zejména na polovině soupeře, který začínal mít v defenzivě potíže. Na začátku 58‘ poprvé střídali i hosté, když Giachcerini nahradil Johnsona. United svírali kleště a přidali se i do té chvíle utichlí diváci. Konečně jsme viděli fotbal, který jsme čekali od začátku. Naši hráči mačkali soupeře jako citrón a ten se snažil hru co nejvíce kouskovat. Ale nebylo mu to nic platné. V 65‘ podruhé střídal Gus Poyet, dolů šel Wickham, kterého vystřídal Altidore. V 66‘ přikročil Ryan Giggse k posledním dvěma změnám v sestavě. Na konci 66‘ nahradil van Persie Matu a na začátku 67‘ naskočil do hry Welbeck na útok Younga. To byl pro Mackems jasný signál opět zvýšit pozornost v defenzivě, jenže jakoby tato další dvě střídání naši hře spíše uškodila a naší hře začala scházet myšlenka, přesnost a zejména centry se nám vůbec nedařily, takže náš tlak polevil a soupeř dostal prostor k útočení. V 72‘ jsme měli štěstí, když z pravé strany odcentroval do vápna Altidore, který našel Giaccheriniho a od druhého gólu nás po jeho zakončení z první zachránila levá tyč! Od ní se ještě míč odrazil ke Colbackovi, který však už pálil jen do boční sítě. Chvíli na to se na druhé straně v 73‘ dral po přihrávce z pravé strany do zakončení před bránou van Persie, který ale mířil vedle pravé tyče. V 74‘ vyčerpal poslední možnost střídání Poyet, který poslal na hřiště Bridcutta místo Larssona. V 77‘ vypálil zpoza pokutového území Welbeck nad břevno. V 81‘ pálil po přihrávce Evry vysoko nad Chichartito. Čas rychle ubíhal a hra na tři útočníky stále nepřinášela potřebný efekt. Bylo to neuvěřitelné trápení a z naší hry bolely oči. Houževnatý protivník se dobře bránil a navíc hrozil z protiútoků, jako na začátku 85‘, kdy z hranice vápna vypálil Borini a de Gea se jen ohlédl za jeho povedenou ránou, kterou zastavilo břevno! Následně se míč odrazil k Alonsovi, ale ten mířil nad. Trápení Devils nebralo konce a mohli jsme být rádi, že soupeř nevede o více gólů, protože za této situace stále dala řešit. Ovšem závěr utkání už ťukal na vrátka a Rudí ďáblové zůstávali bezradní a bezúčelně naráželi na neprostupnou zeď vystavěnou z bránících hráčů Mackems. Útočníci potřebovali přesné centry do vápna, které nepřicházely. Nastavení činilo čtyři minuty. Ale ani v něm se nějaké útočení či náznak tlaku ze strany Devils nekonaly a Sunderland držel balón v bezpečné vzdálenosti od své brány. V 90+1‘ dostal Vidič žlutou kartu za velmi nebezpečný zákrok oběma nohama na Altidora. Zoufalství bylo dokonáno. Naši hráči závěr vypustili a Sunderland dosáhl svého, protože se mu podařilo udržet těsné vedení a porazit Manchester United na Old Trafford – 0:1

 

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Jones, Ferdinand, Vidič, Evra – Nani (51‘ Januzaj), Carrick, Fletcher, Young (67‘ Welbeck) – Mata (66‘ van Persie) – Chicharito

 

 Lavička: Amos, Smalling, Valencia, Fellaini, Januzaj, Welbeck, van Persie

 

Základní sestava Sunderlandu: Mannone – Vergini, O’Shea, Brown, Alonso – Cattermole – Borini, Colback, Larsson (74‘ Bridcutt), Johnson (58‘ Giaccherini) – Wickham (65‘ Altidore)

 

Lavička: Ustari, Bardsley, Scocco, Bridcutt, Giaccherini El Hadji, Altidore

 

Góly: Sunderland – 30‘ Larsson
 

Žluté karty: Manchester United – 26‘ Carrick, 90+1‘ Vidič

 

Sunderland – 31‘ Alonso

 

Hlavní rozhodčí: Howard Webb

Asistenti na čarách: D. Cann & S. Massey

Čtvrtý rozhodčí: A. Marriner

 

Návštěva: 75 347 diváků

 

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

 

Manchester United

 

Sunderland

63%

Držení míče

37%

17

Střely celkem

8

2

Střely na bránu

1

12

Střely mimo bránu

6

3

Zblokované střely

1

14

Přímé kopy

13

8

Rohové kopy

0

2

Ofsajdy

3

19

Vhazování

19

0

Zásahy brankářů

2

11

Fauly

12

2

Žluté karty

1

0

Červené karty

0

 

 

Nejsledovanějším zápasem 37. kola je bez pochyby večerní match Toffees s Citizens v Goodison Parku. Domácí nadále bojují o Ligu mistrů, hosté naopak reálně pomýšlejí na titul. Tuto bitvu však zvládli lépe svěřenci Manuela Pellegriniho, kteří sice pohrávali, ovšem skóre se jim podařilo otočit a z Liverpoolu si vezou zřejmě rozhodující tři body, vzlhedem k dalším výsledkům tohoto kola. Otevíracím zápasem byla londýnská bitva Kladivářů s Kohouty, po které zůstaly všechny body v Upton Parku a tím, že Spurs klopýtli, se zvýšily naděje United na účast v Evropské lize. Avšak naše prohra vše opět změnila. V neděli byly na programu dva duely, které se odehrály v Londýně. Gunners přivítali Baggies, které porazili tím nejtěsnějším možným rozdílem a v podstatě si tím zaručili účast v předkole Ligy mistrů. Chelsea hostila Canaries, se kterými navzdory velkému tlaku jen remizovala, vypadla tudíž definitivně z boje o titul a připravila se o možnost získání nějaké trofeje. V pondělí pak kolo dohravali o titul urputně bojující Scousers na půdě Crystalu Palace. V Selhurst Parku se strhal dramatická bitva. Eagles prohrávali s týmem Brendana Rodgerse už 0:3 a vypadalo to, že je rozhodnuto, avšak domácí heorickým výkonem v závěru utkání dokázali skóre úžasným způsobem dotáhnout a liverpoolským se tak vítězství v lize z ničeho nic pomalu ztrácí z dohledu. Vrušující ligový finiš! Právě v tom spočívá kouzlo Premier League. Nic není takové jaké se zdá, a za okamžik, může být vše úplně jinak.

 

Sobotní zápasy (3.5.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

13:45

West Ham United

2-0

Tottenham Hotspur

16:00

Aston Villa

3-1

Hull City

16:00

Newcastle United

3-0

Cardiff

16:00

Stoke City

4-1

Fulham

16:00

Swansea City

0-1

Southampton

18:30

Everton

2-3

Manchester City

 

 

Nedělní zápasy (4.5.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

14:30

Arsenal

1-0

West Bromwich Albion

17:00

Chelsea

0-0

Norwich City

 

 

Pondělní zápas (5.5.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

21:00

Crystal Palace

3-3

Liverpool

 

 

Asi jsme od Ryana Giggse po jeho premiérové výhře čekali zázraky, jenže dnes jsme se opět přesvědčili na vlastní oči o kruté realitě. Byla to taková klasika Manchesteru United v této sezóně. Prakticky žádná podpora zálohy, nepřesné centry, špatný pohyb, prostě nám nic nevycházelo a nic se nedařilo. Nebylo to ani tak o tom, že by hráči zápas vypustili či odchodili, ale na hřišti bylo vidět, a to zejména v jeho závěru, že chuť tento match vyhrát jim zkrátka chyběla. Šancí bylo velmi málo a tak je na místě hledat příčiny další domácí prohry v této sezóně od outsidera. Bylo totiž krásně vidět, jak hodně nám chybí Rooney. Mata se sice snažil jej zastoupit, ale přišlo mi, že je vypojen ze hry. Nerozehraný Nani se utápěl v kličkách, o výkonu a umění Younga nsad ani mluvit. Podle mě jsme měli na hřišti až moc zkušeností a nejde mi do hlavy, proč Giggs nenasadil už od začátku střetnutí do hry mladíky a nedodal nám tak větší dravost a energii, zejména co se útoku týče. Začátek obou poločasů byl možná z naší strany povedený a v těchto fázích duelu jsme byli i patřičně aktivní, jenže ona aktivita se následně kamsi vytratila. Bylo to velké trápení a United na kobylku dobře bránícímu soupeři nebyli schopni dostat. Naše ofenziva byla úplně bezzubá a Černým kočkám dnes v podstatě ani nedělalo moc starostí udržet čisté konto. A že by měla být na něco hrdá naše defenziva, se rovněž říci nedá. Její rozehrávka byla špatná a nakonec jsme vlastně mohli být rádi, že skóre není ještě výraznější, protože nás dvakrát zachránila branková konstrukce. Na to, že Mackems po většinu utkání bránili, to opravdu za moc nestálo.

 

Dnes snad ani nemám koho pochválit. Chicharito se sice snažil, jenže když se trápí celé mužstvo, pak nám ani on sám nepomůže. Doufám, že tento match dal všem najevo, že Giggs nám trn z paty nevytrhne, a že k týmu nutně potřebujeme pevnou ruku a v létě obměnu kádru. Celková kvalita týmu je možná dobrá, ale bez správného systému a řádu, nám to fungovat nemůže ani pod vedením klubových legend. Tentokrát se na naši hru místy dívat vážně nedalo, i když každý hráč určitě dobře věděl, že takhle hrát nemůžeme. Čím to tedy je? Pro Manchester United to byla už sedmá domácí ligová porážka v této sezóně, tentokrát od týmu, který bojuje o záchranu. Sunderland si z Old Trafford odváží pro něj velmi cenné vítězství – 0:1

 

Příštím soupeřem United bude Hull City. Zápas na Old Trafford bude dohrávkou 34. kola. Tigers sice mají téměř po starostech se záchranou v Premier League, avšak do Divadla snů zcela jistě nepojedou prohrát. Svěřenci Steva Bruce jsou považováni za outsidera, ovšem Rudí ďáblové budou muset papírové předpoklady potvrdit na hřišti. Utkání se bude hrát už toto úterý 6. května/máj a začne ve 20:45 našeho čili středoevropského letního času (SELČ).

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!