30/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Kdo nahradí Davida Moyese?

Kdo se stane nástupcem Davida Moyese na pozici manažera Manchesteru United? V tomto článku vám přinášíme deset nejžhavějších kandidátů na tento post.

 

 

1. Louis van Gaal (62 let, trenér nizozemské reprezentace)
Podle sázkových kanceláří je trenér nizozemské fotbalové reprezentace Louis van Gaal nejžhavějším kandidátem na post manažera Manchesteru United. Van Gaal už dříve uvedl, že po MS v Brazílii u nizozemské reprezentace končí a rád by trénoval klub. Už dříve se také vyjádřil, že by rád trénoval nějaký top team z Premier League. „Mojí ambicí je stát se manažerem jednoho z top týmů v Premier League. Nikdy jsem neměl šanci zažít zkušenost s anglickým fotbalem“. O zkušeného holandského trenéra už projevil zájem také londýnský Tottenham, ale pravděpodobně by raději dal přednost Manchesteru United. Podle deníku De Telegraaf se údajně van Gaal už sešel se zástupci Manchesteru United před deseti dny v Amsterdamu. Podle deníku The Mirror by se van Gaal měl tento týden v Portugalsku, ve své vile v Algarve, setkat se zástupci Manchesteru United.

 

Že se jedná o úspěšného trenéra, nemůže být vůbec žádný pochyb. S Ajaxem Amsterdam vyhrál v 90. letech třikrát ligu, jedenkrát holandský pohár, pohár UEFA a Ligu mistrů. S Barcelonou pak dvakrát získal ligový titul a jeden pohár. V roce 2009 dovedl k zisku ligového titulu průměrný AZ Alkmaar a úspěchy slavil i v Bayernu Mnichov, se kterým v roce 2010 vyhrál Bundesligu a německý pohár. Od roku 2012 působí van Gaal u nizozemské reprezentace, kterou dovedl na MS v Brazílii, když z deseti kvalifikačních zápasů devět vyhrál a jeden remizoval s celkovým skóre 34:5.

 

Podle různých informací jsou tréninky Louise van Gaala velmi náročné, důraz je kladen na přísnou životosprávu a také na dodržování klubových pravidel. Van Gaal také dává velkou příležitost mladým hráčům, které zapracovává do prvního týmu. Co se týče taktiky, tak dává přednost ofenzivní a technické hře.

 

 

 

2. Jürgen Klopp (46 let, trenér Borrusie Dortmund)
Současný trenér německé Borussie Dortmund Jürgen Klopp v současnosti patří ke světově nejžádanějším trenérům světa. Můžou za to výsledky a předvedená hra. S Borussií Dortmund vyhrál v letech 2011 a 2012 ligový titul a jednou také německý pohár. V těchto letech byl zároveň vyhlášen nejlepším trenérem Německa. V minulé sezoně dovedl svůj tým do finále Ligy mistrů. Za tento úspěch si vysloužil druhé místo v anketě FIFA World Couch of the Year.

 

Problémem však je, zdali ho německý klub uvolní, jelikož zde má platnou smlouvu až do roku 2018. Navíc samotný Klopp se údajně pro deník The Guarding vyjádřil: „Manchester United je skvělý klub a soucítím s jejich skvělými fanoušky, ale můj závazek k Borussii Dortmund a lidem okolo je nezlomitelný“. O trenéra má zájem údajně také španělská Barcelona, k jejímu zájmu vydal klub oficiální stanovisko: „Jürgen Klopp odmítl spekulace o možném odchodu do Barcelony na našich oficiálních webových stránkách a v klubu zůstane minimálně do roku 2018. Neexistuje žádné kdyby a ale“.

 

Mezi největší přednosti Jürgena Kloppa patří fakt, že se jedná o velmi populárního a charismatického trenéra, který vyznává ofenzivní pojetí hry.

 

 

 

3. Ryan Giggs (40 let, dočasný manažer a hráč Manchesteru United)
40letý záložník Manchesteru United Ryan Giggs, který byl zároveň jedním z asistentů bývalého manažera United Davida Moyese, byl anglickým týmem jmenován prozatímním manažerem Manchesteru United. V oficiálním prohlášení klubu stojí: „Po odchodu Davida Moyese z pozice manažera Manchester United oznámil, že Ryan Giggs, jako jeden z nejoddanějších hráčů v klubové historii, převezme zodpovědnost nad prvním týmem do té doby, dokud nebude jmenován stálý manažer“.

 

Z tohoto prohlášení je patrné, že Giggs bude pouze prozatímním manažerem a klub hodlá jmenovat v budoucnu jiného manažera, který bude tuto práci vykonávat nastálo. Je samozřejmě možné, že by jim mohl být i Ryan Giggs, ale to pravděpodobně za předpokladu, že by s týmem ve zbytku sezony předváděl skvělé výkony a týmu by se nepodařilo sehnat jednoho z vytipovaných trenérů. Ačkoliv by většina fanoušků Giggse určitě uvítala, zatím mu chybí zkušenosti z pozice hlavního trenéra a Manchester United přece jenom bude chtít vložit důvěru do zkušeného manažera.

 

 

 

4. Diego Simeone (43 let, trenér Atlética Madrid)
Argentinský trenér Diego Simeone patří mezi mladou generací trenérů, který je však v poslední době na velkém vzestupu. Simeone začal s trenérskou kariérou v roce 2006 v argentinském Estudiantes, kterému pomohl získat ligový titul. O dva roky později slavil ligový titul i s River Plate. Začátkem roku 2011 se stal hlavním trenérem italské Catanie, které se pomohl zachránit v italské nejvyšší fotbalové soutěži. Pak se vrátil zpátky do rodné Argentiny, ale od prosince roku 2011 je hlavním trenérem Atlética Madrid. Tento tým Simeone znatelně pozvedl a v roce 2012 s ním vyhrál Evropskou ligu. Následně se španělským týmem získal také Superpohár, když porazil Chelsea vysoko 4:1. V roce 2013 s týmem vyhrál španělský ligový pohár a v probíhající sezoně pod jeho vedením Atlético Madrid vede španělskou ligu před Realem Madrid a Barcelonou a s týmem postoupil také do semifinále Ligy mistrů, kde na něj bude čekat londýnská Chelsea.

 

Simeone je jednoznačně velmi talentovaným trenérem, který v Atléticu dokázal skvěle skloubit porozumění mezi klubem, realizačním týmem, hráči a fanoušky. Někteří dokonce věří, že by se Simeone mohl stát v budoucnu podobným typem trenéra jako je José Mourinho.

 

 

 

5. Laurent Blanc (48 let, trenér Paris Saint-Germain)
Bývalý reprezentační obránce Laurent Blanc začal svojí trenérskou kariéru v Bordeaux a hned v první sezoně tým dovedl ke svělému druhému místu v ligové tabulce a byl vyhlášen Nejlepším manažerem roku. V roce 2009 už tým dovedl k ligovému titulu a s týmem slavil také zisk ligového poháru. V následující sezoně dovedl francouzský tým až do čtvrtfinále Ligy mistrů. V roce 2010 se Blanc stal novým hlavním trenérem francouzské reprezentace, když nahradil po neúspěšném MS Raymonda Domenecha. Národní tým dovedl na EURO 2012, kde však s týmem vypadl už ve čtvrtfinále se Španělskem. Po neúspěšném mistrovství Blanc na lavičce Francie skončil. V roce 2013 se Blanc stal hlavním trenérem PSG, kde nahradil Carla Ancelottiho mířícího do Realu Madrid. V aktuální probíhající sezoně s týmem slavil zisk ligového poháru a pokud se nestane nic mimořádného, bude s týmem slavit i zisk ligového titulu. V lize mistrů pak s PSG dokráčel až do čtvrtfinále, kde jeho tým vypadl s Chelsea.

 

Laurent Blanc patří taky mezi úspěšné trenéry a jeho předností je určitě to, že jej většina odborníků považuje za vůdčí typ, což dokázal už i během své profesionální kariéry fotbalisty.

 

 

 

6. Antonio Conte (44 let, trenér Juventusu Turín)
Bývalý hráč Juventusu Turín Antonio Conte začal svojí trenérskou kariéru v italském Arezzu, nicméně v roce 2007 se stěhoval do Bari. Tomu v roce 2009 pomohl k postupu do Serie A. Conte následně působil v Atalantě Bergamo a Sieně, které v roce 2011 také pomohl k postupu do Serie A. Od května roku 2011 je však Conte trenérem milovaného Juventusu Turín, který dovedl v letech 2012 a 2013 dvakrát k zisku ligového titulu a i v probíhající sezoně má Juventus nakročeno k zisku ligového titulu. Za skvěle výkony na lavičce italského klubu byl v roce 2013 vyhlášen Nejlepším trenérem roku v anketě Globe Soccer Award. Za zmínku stojí i fakt, že v roce 2012 dostal Conte trest, kdy deset měsíců nesměl na lavičku svého týmu. Trest dostal od Italského fotbalového svazu kvůli tomu, že neoznámil ještě jako trenér Sieny příslušným úřadům dva podezřelé zápasy, jež byly kvůli sázkám ovlivněny, přičemž Conte o tom měl vědět.

 

Conte je také často srovnáván s José Mourinhem co se týče posedlostí taktikou a vítěznou mentalitou. Nejčastěji Conte volí taktiku 3-5-2 nebo 4-3-3. Zatímco však v domácí lize předvádí s týmem skvělé výkony, na evropské scéně zatím příliš neprorazil.

 

 

 

7. Frank de Boer (43 let, trenér Ajaxu Amsterdam)
Bývalý výborný fotbalista Frank de Boer nastartoval svojí kariéru trenéra v roce 2007, kdy se ujal mládežnického týmu Ajaxu Amsterdam. Během MS v roce 2010 působil také na pozici asistenta trenéra nizozemského národního týmu. Koncem roku 2010 se stal hlavním trenérem prvního týmu Ajaxu Amsterdam, s kterým v letech 2011, 2012 a 2013 slavil zisk ligového titulu. V letošním roce s největší pravděpodobností i tentokrát bude slavit zisk ligového titulu. Úspěchů Franka de Boera si v minulosti všiml i anglický Liverpool, ale de Boer jej odmítl. V minulém roce de Boer získal cenu Rinuse Michelse pro nejlepšího trenéra roku v Nizozemsku.

 

Je jasné, že Ajax Amsterdam se pomalu pro Franka de Boera stává malým a trenér by se chtěl posunout o level výše. Je otázkou, zdali už je dost zkušený na to, aby převzal tým jako je Manchester United.

 

 

 

8. Josep Guardiola (43 let, trenér Bayernu Mnichov
Podle deníku The Telegraph se vedení Manchesteru United pokusí zlákat z německého Bayernu Mnichov trenéra Josepa Guardiolu. Guardiola je bez pochyby jedním z nejúspěšnějších manažerů poslední doby. S trénováním začal v roce 2007, kdy se ujal b-týmu FC Barcelona. Prvního týmu španělského klubu se Guardiola ujal v roce 2008. S katalánským celkem získal několik trofejí. K těm nejvýznamnějším patří zisk ligového titulu (2009, 2010, 2011), ligového poháru (2009, 2012) a Ligy mistrů (2009, 2011). Španělský trenér získal také řadu individuálních ocenění pro nejlepšího trenéra včetně ocenění FIFA World Coach of the Year za rok 2011. V Barceloně se rozhodl skončit na vlastní žádost v roce 2012 a po roční pauze se vrátil k trénování, když přijal nabídku Bayernu Mnichov. S tímto klubem v letošní sezoně vyhrál Bundesligu, bude bojovat o ligový pohár a v semifinále Ligy mistrů jeho tým narazí na Real Madrid.

 

Josep Guardiola je jeden z nejlepších trenérů, které fotbalový svět může v současnosti nabídnout. Jako trenér má Guardiola na svém kontě už 340 odkoučovaných zápasů s úspěšností výhry 72,94 %! Ačkoliv by byl pro Manchester United velkým přínosem, nepředpokládá se, že by z bavorského klubu odešel předčasně. Smlouvu zde má ještě na další dvě sezony a v dnešním rozhovoru navíc uvedl: „Jsem tady v Bayernu a zůstanu zde ještě dva roky. Věřím, že náš tým se ještě může zlepšovat“.

 

 

 

9. Roberto Martinez (40 let, trenér Evertonu)
Roberto Martinez je ve zmíněném seznamu možná trochu překvapením a mohl by hrát roli černého koně. Roberto Martinez začal s trénováním ve Swansea, které v roce 2008 pomohl k postupu do Premier League. Zatím největšího úspěchu dosáhl s Wiganem, se kterým v roce 2013 vyhrál FA Cup, když ve finále porazil Manchester City. Paradoxně, ve stejné sezoně Wigan z Premier League sestoupil. Před letošní sezonou se stal manažerem Evertonu, kde nahradil právě Davida Moyese mířícího do Manchesteru United. Roberto Martinez Everton výrazně pozvedl, ten se momentálně nachází v tabulce Premier League na pátém místě a stále má šanci bojovat o příčky zaručující start v Lize mistrů, a pozvedl i samotné hráče. Everton v letošní sezoně podává skvělé výkony a i když prohraje, nemusí se za předvedenou hru stydět.

 

Martinez ještě nemá dostatek zkušeností a nabízí se i otázka, zdali by mohl vést velký klub jako je Manchester United. Ačkoliv pravděpodobně nebude novým manažerem Manchesteru United, má našlápnuto k zářivé budoucnosti. Martinezových kvalit si už dříve všiml také Liverpool, který jej v roce 2012 chtěl na pozici manažera, Martinez však tehdy zůstal věrný Wiganu.

 

 

 

10. Carlo Ancelotti (54 let, trenér Realu Madrid)
Carlo Ancelotti patří mezi zkušené a úspěšné fotbalové trenéry. Italský trenér začal svojí profesionální kariéru v italských klubech, většího úspěchu ale dosáhl až v AC Milán, do kterého přišel v listopadu roku 2001. Během necelých osmi let strávených na San Siru s týmem vyhrál jednou italskou Serii A (2004), jednou italský pohár (2003) a dvakrát Ligu mistrů (2003, 2007). Následovalo angažmá v Chelsea, s kterou v roce 2010 vyhrál jak anglickou Premier League, tak FA Cup. Koncem roku 2011 se Ancelotti stal trenérem Paris Saint-Germain, kterým vyhrál v roce 2013 francouzskou ligu. Od letošní sezony je trenérem Realu Madrid, s kterým letos vyhrál španělský pohár Copa del Rey, bojuje o ligový titul a v semifinále Ligy mistrů narazí jeho tým na německý Bayern Mnichov.

 

Ancelotti by byl určitě rovněž dobrou volbou, nicméně těžko říct, zdali se bude po jednom roce chtít stěhovat z Realu Madrid, kde se mu prozatím daří. Italský trenér však okomentoval odchod Davida Moyese: „Davida Moyese je mi líto, ale takový už je život fotbalových trenérů. Někdy prostě věci nejdou podle vašeho plánu a tak dostanete padáka. Jsem přesvědčen o tom, že Moyes dostane šanci v dalším týmu, ale vždycky soucítím s těmi, kteří dostanou padáka. Trošku mě to překvapilo, protože Manchester United toto většinou nedělá.“

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!