28/07/2021

Review: Everton – Manchester United

David Moyes nezažil šťastný návrat do Evertonu, kde strávil v pozícii trénera niekoľko rokov. Manchester United sa v Goodisonovom parku trápil, domáci ho prevýšili vo všetkých ukazovateľoch a po presných zásahoch Bainesa a Millarasa zaslúžene zvíťazili.

Po dvojtýždňovej pauze nastúpil Manchester United opäť na zápase domácej Premier League. Stroskotanie vo štvrťfinále Ligy majstrov na nemeckom majstrovi Bayerne Mníchov určilo, že Červení Diabli budú hrať do konca sezóny už len o česť a prípadné mierne vylepšenie dojmu z celkovo nevydareného ročníku. Za zhody určitých okolností si zverenci Davida Moyesa ešte môžu zabezpečiť účasť v Európskej lige pre budúcu sezónu. Ťažko však povedať, či bude pre hráčov Manchestru United toto tá pravá motivácia do záverečnej fázy sezóny. Názory fanúšikov sa v tomto rôznia. Jedni si želajú, aby sa Diabli v pohárovej Európe predstavili, iný by boli radšej, keby sa mohli v novej sezóne naplno venovať anglickej lige. Dnes čakal výnimočný zápas na  manažér Červených Diablov David Moyes, keďže jeho aktuálni zverenci zavítali na trávnik tých bývalých. Vôbec po prvý raz od odchodu do Manchestru sa škótsky manažér vrátil do Evertonu, kde dlhé roky trénoval a práve svojou prácou v tomto celku, s ktorým podával sympatické výkony, presvedčil Sir Alexa o tom, že má na to, stať sa jeho nástupcom.

V 32. kole čakal na Manchester United súboj na pôde nepríjemného Evertonu, ktorému aktuálne prináleží piate miesto ligovej tabuľky. Zverenci Roberta Martinéza ešte bojujú s Arsenalom o štvrté miesto zaručujúce Ligu majstrov. S Toffies sme sa po prvý raz v tomto ročníku stretli v decembri minulého roku. Na Old Trafford sme žiaľ prišli o všetky tri body, o čo sa v závere zápasu postaral presným zásahom po prihrávke Lukaka Oviedo.

Everton v aktuálnom ročníku zatiaľ devätnásť krát vyhral, deväť krát si so súperom body po remíze rozdelil a šesť krát okúsil horkosť prehry.

Pri pohľade na posledné vystúpenia Evertonu v domácej lige zistíme, že Toffies vyhrali až štyri z posledných piatich duelov. Jediné zaváhanie z posledného obdobia sa im pritrafilo v minulom kole, kedy prekvapujúco podľahli doma nováčikovi súťaže Crystalu Palace.

Manchester United má v tabuľke pravdy zostavenej z posledných piatich duelov o tri body menej ako Everton. Oproti svojmu dnešnému súperovi sme zaznamenali o prehru viac. Minulé kolo však Červeným Diablom vyšlo výborne. Na pôde Newcastlu United predviedli hráči Manchestru United výborný výkon okorenený víťazstvom 4:0.

David Moyes mohol pri skladaní základnej zostavy počítať už so stopérom Johnym Evansom a dokonca aj s Waynem Rooneym, ktorého zranenie sa zdalo byť vážnejšie a hovorilo sa aj o tom, že by v závere sezóny už anglický útočník nastúpiť nemal. Napokon to všetko dopadlo inak a Rooney bol na zápas plne pripravený. Naopak, naša druhá ofenzívna hviezda Robin van Persie stále laboruje so zranením a k dispozícii nebol. Pripravený brázdiť pravý okraj obrany nebol ani Rafael.

Manchester United vybehol na trávnik Goodisonovho parku v nasledovnej zostave: Do brány sa postavila naša tradičná jednotka a opora David de Gea. Na pravý okraj obrany si stúpol Chris Smalling, stopérsku dvojicu vytvorili Evans s Philom Jonesom. Na ľavo dostal pred Patricom Evrom prednosť Alexander Büttner. Belgičan Fellaini, ktorý mal tiež menšie zdravotné ťažkosti sa do základnej zostavy v zápase proti svojmu bývalému tímu nedostal, stredovú dvojku vytvorili skúsený Carrick s bojovníkom Fletcherom. Pred nimi mala v ofenzíve operovať trojica Kagawa, Mata, Nani. Na hrot útoku sa dostal Wayne Rooney, čo fanúšikov dozaista potešilo.

V búrlivej atmosfére sa stretnutie začalo poriadne z ostra. Oba tímy sa snažili o útočenie. Ich ofenzívne výpady však končili pred pokutovým územím. Miestami sme dokázali svojho súpera zatlačiť do defenzívy, vo finálnej fáze sa nám však proti pozornej a sformovanej obrane Toffies presadzovalo ťažko. V 22. Minúte sa to snažil zmeniť Wayne Rooney, ktorý ukázal svoj skvelý prehľad a krásnou prihrávkou našiel v pokutovom území nabehnutého Smallinga. Anglický obranca sa pokúsil prekvapiť  Howarda priamym zakončením. Skúsený brankár si však situáciu postrážil. O dve minúty neskôr zblokoval v pokutovom území tvrdú ranu Evans. Domáci priaznivci sa domnievali, že rukou a pýtali si pokutový kop. Hlavný rozhodca stretnutia Mark Clattenburg však ich želanie nevyslyšal.

Everton v týchto momentoch pridal, čoho dôkazom bola ďalšia šanca Naismitha, do ktorej sa bývalý hráč Glasgowu Rangers dostal po výbornom priťuknutí Lukaka. V obrovskej tutovke však Steven Naismith trestuhodne zlyhal a svojou strelou postrašil tak maximálne divákov za našou bránou. Aktívna dvojica Naismith a Lukaku sa v 27. minúte dostala do rýchleho brejku dvoch proti dvom. Lukaku, ktorý hosťuje v Evertone z londýnskej Chelsea, sa rozhodol vziať to na seba, prehodil si loptu na ľavačku a tvrdo vypálil. Jeho pokus zastavil Phil Jones, no bohužiaľ rukou, ktorá sa v tomto prípade nedala poprieť. Loptu si na biely bod postavil ľavý obranca Leighton Baines, ktorý poslal De Geu do pravej strany našej svätyne a sám zakončil s prehľadom strelou do stredu brány. 0:1

V 38. minúte si na prízemný center nabiehal Lukaku, v sklze však na loptu nedosiahol. Táto šanca belgického snajpera akoby bola predzvesťou druhého presného zásahu domácich, ktorý prišiel o päť minút neskôr. Hráči United útočili do plných, stratili však v strede poľa loptu a Everton opäť raz potvrdil ako výborne má zvládnuté brejkové situácie. Coleman si na hranici ofsajdovej línie všimol pohyb Kevina Mirallasa, ktorého vysunul do stopercentnej šance. Domáci záložník v stopercentnej šanci nezaváhal, presnou strelou k ľavej žrdi prekonal De Geu a rozhodol o tom, že do kabín sa pôjde za stavu 2:0.

Počas polčasovej prestávky sa zrodilo jedno striedanie, ktoré pripravil Roberto Martinéz. Z hry odstúpil skúsený stopér Distin, na ktorého miesto vybehol Alcazar.

Do druhého polčasu sme vstúpili aktívne, po pár sekundách hry sa v pokutovom území dostal k lopte Wayne Rooney, ktorý si to pripravil na pravačku, no zakončenie mu bolo zmarené skvelým defenzívnym zákrokom Alcazara, ktorý sa anglickému zakončovateľovi hodil pod nohy a čistým spôsobom odvrátil na rohový kop. V 47. Minúte Smalling si to po pravej strane nasadil okolo Barkleyho, ktorý nemal rýchlosť a tak nášho obrancu fauloval za cenu žltej karty. Po následnom priamom kope sa k strele spoza pokutového územia dostal Kagawa. So strelou japonského kreatiívneho záložníka nemal Howard vážnejšie problémy. Predchádzajúca obeť nedovoleného zákroku, po ktorom nasledovalo žlté napomenutie Chris Smalling, si v 49. minúte vyšliapol na Garetha Barryho a aj on sa dostal do notesu hlavného rozhodcu. O štyri minúty neskôr vyzval pred hranicou pokutovéoh územia Nani na individuálny súboj Leightona Bainesa. Portugalčan si šikovne svojho súpera zasekol, ktorý ho následne poslal k zemi. Priamy kop rozohral Juan Mata, nenadviazal však na svoj presný zásah z posledného ligového zápasu s Newcastlem, jeho strelu tečoval mimo nebezpečných priestorov múr Evertonu.

V 56. minúte nám predviedol Everton skvelé napádanie našej rozohrávky, z ktorého sme sa dokázali vymaniť a Alexander Buttner hľadal okamžite dlhým nákopom v pokutovom území nabiehajúceho Naniho. Pre technického krídelníka to však bolo pridlhé a loptu poľahky ukryl vo svojej moci Howard.V 60. minúte sa dostal k centru z ľavej strany Alexander Büttner, ktorý našiel na zadnej žrdi dvojicu svojich spoluhráčov. Smalling s Kagawom si však nezakričali, dôsledkom čoho bola len propagačná hlavička prvého menovaného. McCarthy si v tej istej minúty zozadu tvrdo vyšliapol na Matu, za čo bol správne potrestaný žltou kartou. David Moyes sa po hodine hry odhodlal k dvojnásobnému striedaniu. Zápas sa skončil pre Naniho s Evansom, ktorých na hracej ploche nahradili Valencia a Chicharito. Jednalo sa o jasné posilnenie ofenzívy.

V 64. minúte sa práve Chicharito prezentoval peknou individuálnou prácou. Jeho prvá strela však bola zblokovaná a následné zakončenie Fletchcera po práci mexického útočníka bolo veľmi nevydarené. Dvadsať minút pred koncom riadneho hracieho času pripravil prvú zmenu Roberto Martinéz, ktorý z hry stiahol Barkleyho a nahradil ho Leonom Osmanom.V 75. Minúte vyčerpal Moyes aj poslednú možnosť striedania. Na ihrisko poslal Dannyho Welbecka, ktorému uvoľnil miesto Kagawa. O päť minút neskôr to mohlo s nami vyzerať ešte horšie, skvelým zákrokom proti technickému obstrelu Naismitha po rýchlej kontre Evertonu nás však podržal David de Gea. Je to neuveriteľné, no až v 87. minúte sme sa dostali k prvej stopercentnej šanci v zápase. Wayne Rooney sa ocitol zoči-voči Timovi Howardovi, ktorý mu zmenšil strelecký uhol a kapitán United v dnešnom zápase ho nedokázal prestreliť.

Záver stretnutia a ani nadstavený čas, v ktorom ešte McGeady nahradil Mirallasa, už nezmenil nič na výsledku. Everton tak dokázal takmer po 50 rokoch vyhrať počas jedného ročníku oba zápasy s Manchestrom United.

Základná zostava Manchesteru United: De Gea – Smalling, Evans (61. Chicharito), Jones, Büttner – Fletcher, Carrick – Nani (61 Valencia), Mata, Kagawa (75. Welbeck) – Rooney

Lavička: Lindegaard – Giggs, Valencia, Fellaini, Januzaj, Hernández, Welbeck.

Základná zostava Aston Villa: Howard – Coleman, Stones, Distin (45. Alcaraz), Baines – Lukaku, McCarthy, Barkley (70. Osman) , Barry, Mirallas (90+4 McGeady) – Naismith.

Lavička: Robles – Hibbert, Garbutt, Alcaraz, McGeady, Osman, Deulofeu.

0

V prvom polčase sme niekoľkokrát dokázali svojho súpera pritlačiť pred jeho pokutové územie. Naše kombinačné akcie medzi Matom, Kagawom, Nanim či Rooneym však proti pozorne sformovanej defenzíve Toffies úspech neslávili. Chýbala nám väčší pohyb a spresnenie finálnej fázy. To, že sme mali lepšie držanie lopty je síce pekné, no nie je nám to nič platné, ker sa naše kombinácie odohrávali len pred pokutovým územím. Everton ukázal, že rýchle kontry do rozhodenej obrany súpera sú jeho veľmi silnou stránkou. Koniec koncov oba jeho góly padli v prvom dejstve po rýchlych brejkoch. Futbalisti Manchestru United sa do vážnejšej šance nedostali. Za všetko hovorí fakt, že sme len dva krát preverili Howardovu pozornosť, pričom hlavičkové zakončenie Jonesa prišlo v samom závere prvého polčasu.

Aj v druhom polčase sme pokračovali v bezradnom výkone. V ofenzíve sme boli pomalí, statický a neschopní niečo zaujímavé vymyslieť. Defenzíve Evertonu sa stačilo len presúvať pred svojim vlastným pokutovým územím. Za všetko hovorí smutný fakt, že smi si v celom zápase vypracovali jednu stopercentnú šancu, aj to v samom závere zápasu. Ťaťko vybrať niekoho, koho výkon by sa dal za dnešok pochváliť. Chicharito sa to po príchode na trávnik snažil oživiť, bol aktívny a nevyčkával len v pokutovom území. Bohužiaľ, ani to nestačilo. Dnes sme toho predviedli žalostne málo a veľkonočnú nedeľu nám hráči svojim výkonom príliš nespríjemnili.

Ďalší zápas čaká na zverencov Davida Moyesa v sobotu, kedy doma privítame Norwich. Fanúšikovia budú očakávať trojbodový zápas a najmä zlepšený výkon.