30/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

RVP a ofenzivní hra

V tomto článku najdete názor na Robina van Persieho a jeho dopad na naší hru. 

Každý si asi pamatuje poslední sezónu, ve které jsme vyhráli ligový titul s poměrně velkým náskokem. Náš největší tahoun byl nepochybně Robin Van Persie, který přišel z konkurenčního Arsenalu. Stal se nejlepším střelcem ligy a ve spoustě zápasů nás zachránil. Pravděpodobně se nenajde nikdo, komu by se jeho výkony nelíbily. Svojí životní sezónu zažil také střední záložník Michael Carrick. Jejich spolupráce byla opravdu vynikající. Carrick dokázal dát přesnou, ale zároveň velmi prudkou přihrávku, kterou Robin díky své technice dokázal spracovat. Vzhledem k tomu, že jsme hráli hodně na držení míče a často jsme útočili do zformované obrany, tak tato dvojce byla velmi platná. Blíže se zaměřím na jeho celkový přínos týmu, ale především dopad na ostatní spoluhráče.

 

Pokud se budeme bavit o individuálních kvalitách Robina, tak ho můžeme celý den chválit, ale od legendárního Fergieho jsem se naučil, že hvězdy nejsou všechno. Především je důležité, aby tým správně fungoval a hráči se k sobě hodili. Není to o tom, že se vedle sebe postaví největší jména a ono to okamžitě půjde. Já osobně jsem zastánce hry s jedním útočníkem a za ním je šikovná trojce záložníků, která je zároveň gólová a minimálně křídelní hráči umí přejít protihráče v souboji jeden na jednoho.

 

 

Pokud se na tuto sestavu podíváme, tak si řekneme – super! 4 ofenzivní hvězdy vedle sebe to musí být ofenzivní smršť! Já osobně se neřídím pravidlem čím více útočníků = tím více gólů. Tato sestava je samozřejmě kvalitní, ale problémů je tu hned několik. Robin i Rooney chtějí střílet góly. Oba jsou to střelci a chtějí to být oni, kdo bude brán jako hlavní hvězda  a tahoun týmu. To je správné, protože tyto vlastnosti jsou pro útočníka důležité. Problém ovšem nastává, pokud máte dva takové hráče. Je pravda, že Rooney hraje více staženě a snaží se tvořit, ale ve spoustě zápasů je neviditelný a asistenci si připíše jen díky standartní situaci. No jen řekněte sami. Na kolik kolmých přihrávek od Rooneyho si vzpomenete, pokud hrál v zápase i Robin?

 

Další problém této sestavy je pozice Juana Mata. Díky své genialitě dokáže vymyslet nějakou gólovou přihrávku i z této pozice, ale jeho možnosti jsou značně omezené. Není to hráč, který si vezme míč a obejde 2 nebo 3 protihráče. Právě naopak potřebuje spoluhráče, kteří dokáží kombinovat. Díky tomu se často stává, že se stahuje doprostřed hřiště, aby se dostal na svou oblíbenou pozici. Jenže poté je střed hodně přehuštěný a chybí nám hráč na pravém křídle. Pak z toho vzniká chaos, ve kterém nikdo neví, kam si má naběhnout a naše hra je především hodně statická. Poté nastávají situace, že sice držíme míč, ale nikdo není volný a v nebezpečných prostorech není dostatek prostoru. Jednodušeji nám chybí dynamika a šířka. Chci zdůraznit, že tohle není vina Robina, ale Rooney podepsal novou smlouvu, takže jeho odchod je bezpředmětný a stejně mi přijde pro tento herní styl prospěšnější, protože je více pohyblivý a aktivnější v kombinaci. Jeho další plus je napadání a týmová hra, ale to pro útočníka není tolik podstatné. Každopádně je to věc, která se hodí. Robin sice letos nemá formu, ale ono by se toho moc nezměnilo, ani kdyby jí měl. Pořád by nám chyběla tolik potřebná dynamika a moment překvapení. Navíc bychom nedokázali naplno využít všechny přednosti nové posily Juana Maty. V neposlední řadě je potřeba zmínit Robinův věk, protože na vrcholové úrovni může vydržet 2 maximálně 3 roky.

 

Samozřejmě nikdo nepřeje Robinovi, ani žádnému jinému hráči zranění, ale paradoxně nám toto zranění pomohlo. Moyes si mohl vyzkoušet i jiné varianty, které očividně fungují. Jsem hodně rád, že dal šanci Matovi na pozici podhrotového hráče a ještě více jsem rád, že se Juan ukázal jako perfektní hráč na tuto pozici.

 

Podobnou sestavu jsme mohli vidět v zápase s Newcastlem, který se velmi povedl. Byl to zápas, který jsem si opravdu užil a druhý poločas byl perfektní. Krátké narážečky doplněné individuálními průniky. Především Adnan byl velmi aktivní v soubojích jeden na jednoho. Tato sestava sice nemá tolik dynamiky, kolik bych si představoval, protože Kagawa pro mě není na křídlo dlouhodobě  ideální varianta. V současném týmu ano, ale pokud myslím do budoucna, tak bych tam chtěl vidět hráče typu Adnana nebo Naniho, který se právě vrátil z dlouhodobého zranění, a pokud by vydrželo zdraví Nanimu, tak bych upřednostnil spíše jeho. To je ovšem jiný problém a to by bylo znovu na delší povídání. Pokud nastoupí tato sestava, tak máme mnohem více manévrovacího prostoru. Záloha je kreativní, ale zároveň dokáže střílet góly. Jak Juan, tak Shinji ukázali ve svých bývalých klubech, že umí vstřelit spoustu branek, takže by nám góly od Robina nechyběly. Navíc jejich největší předností je gólové šance především vytvářet.

 

Co se týče ostatních velkoklubů, tak většina týmů volí rozestavení 4-2-3-1 a 4-3-3. Ať už to je Chelsea, Real Madrid, Barcelona, Dortmund, Arsenal, AS Řím. Dále by se dalo spekulovat o tom, jaký systém hrají City, kteří začali sezónu v rozestavení 4-4-2, ale v poslední době přecházejí na rozestavení 4-2-3-1, což je dost možná způsobené zraněním Aguera. Každopádně pokud nastal nějaký důležitý zápas, tak City stejně nastoupili v rozestavení 4-2-3-1, aby byli silnější na míči. Dalším diskutabilním týmem je Bayern. Hrají formaci 4-1-4-1, která je velmi podobná systému 4-2-3-1 s tím rozdílem, že je více ofenzivní, ale díky pracovitosti a fyzičce hráčů Bayernu to není problém, protože okamžitě po ztrátě míče hráči napadají. Dalším takovým sporným týmem je PSG. Stejně jako City začali sezónu v rozestavení 4-4-2, ale postupně začali přecházet na rozestavení 4-3-3 s tím, že Cavaniho přesunuli na křídlo, což není ideální, ale celkově to týmu pomohlo. Ještě bych nerad zapomněl na Liverpool, který hraje s dvěma  hroty. Jenže podstatný rozdíl je v tom, že Suarez i Sturridge jsou hodně šikovní v soubojích jeden na jednoho, takže si dokáží udělat prostor individuální kvalitou. Rooney se sice v této činnosti zlepšil, ale pořád to není ani zdaleka na úrovni dvou výše zmiňovaných hráčů. Robin je v tomto ještě horší. Své přednosti mají jinde.

 

 

Co se týče našich hráčů, tak rozestavení 4-3-3 je možné jen velmi těžko. Mnohem větší předpoklady máme pro rozestavení 4-2-3-1. V tomto systému naplno využijeme potenciál hráčů jako Mata, Januzaj, Kagawa, Nani, Rooney, Welbeck nebo Chicharito.

 

Aby se mohl tento plán uskutečnit, tak je životně důležitý odchod Robina, protože to není hráč, kterého můžete mít dlouhodobě na lavičce. Nepochybuji, že se Robin jinde prosadí, ale pro nás je důležité, aby fungoval náš herní systém a naše hra měla nějaký řád. V případě, že by tuto situaci stejně viděl i Moyes a Robina by opravdu prodal, tak bych si přál příchod dalšího křídelního hráče, protože Young nenaplnil svůj potenciál a měl by rozhodně odejít. Valencia je podle mě mnohem lepší jako obránce, protože na křídle hru hodně brzdí a nemá dostatečně rychlou myšlenku (poslední zápas s Bayernem byla zářná výjimka). V obraně bude mít více času a nebude tolik pod tlakem, což by mu mělo vyhovovat. Zaha zatím neprokázal svůj potenciál a měl by být na hostování i příští rok stejně jako Lingard. Nechci tady spekulovat, kdo by to měl být, ale rád bych hráče, který umí přejít v souboji jeden na jednoho, ale zároveň je silný v kombinaci.

 

Jsem zvědavý, co se stane v létě a jaké plány má vůbec Moyes s týmem. Donedávna to na žádné plány příliš nevypadalo, ale zranění Robina ukázalo možnosti současného týmu. Každopádně doufám, že tyto plány budou pozitivní a je konec zápasům, které se snažíme uhrát na remízu. Tady si půjčím citát trenéra City Pellegriniho: „Možná se mýlím, ale pokaždé, když hrajete na remízu, prohrajete.“ Jestli je to pravda nechám posoudit každého zvlášť, ale naše letošní výkony proti velkým týmům toho hodně napoví.

 

 

Co si o tom myslíte vy? Chcete, aby Robin zůstal, nebo jste pro jeho prodej? 

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!