Review: Manchester United – Aston Villa

15

Manchester United sa dokázal pred utorkovým šlágrom Ligy majstrov s mníchovským Bayernom naladiť pohodovým víťazstvom nad Aston Villou rozdielom triedy. Aston Villa sa síce dokázala dostať do vedenia zásluhou úspešne zrealizovaného priameho kopu Westwooda, no Diabli na to odpovedali štyrmi presnými zásahmi a dokonale otočili vývoj stretnutia vo svoj prospech.

Do konca anglickej Premier League ostáva aj s týmto kolom sedem zápasov. Väčšina fanúšikov Manchestru United sa už pravdepodobne konca sezóny nevie dočkať a teší sa na letné prestupové obdobie, ktoré by malo priniesť tak očakávané a potrebné zmeny v hráčskom kádri. Po potupnej týždňovej prehre v derby so City, ktorému sme na Old Trafford podľahli rozdielom triedy, sa chceli hráči United na čele s Davidom Moyesom v zápase s Aston Villou aspoň čiastočne rehabilitovať svojim fanúšikom a hlavne sa dostať do akej takej pohody pred utorkovým zápasom s Bayernom Mníchov. David Moyes je po prehrách s Liverpoolom a Manchestrom City pod ohromným tlakom, ktorý sa naňho sype zo všetkých strán. Skupina fanúšikov Červených Diablov sa dokonca poskladala na lietadlo, ktoré malo počas zápasu s Villans preletieť ponad Old Trafford ťahajúc za sebou odkaz – Wrong One – Moyes Out!“

V 32. kole čakal na Manchester United domáci súboj s Aston Villou, ktorej aktuálne prináleží dvanáste miesto ligovej tabuľky. S Villans sme sa po prvý raz v tomto ročníku stretli v decembri minulého roku. Zápas na pôde Aston Villy patril zo strany Manchestru United k tým vydarenejším, kedže sme vyhrali po dvoch presných zápasoch z kopaček Welbecka a Cleverleyho.

Aston Villa do dnešného dňa v aktuálne prebiehajúcom ročníku dokázala deväťkrát vyhrať, sedemkrát si body so súpermi po remíze rozdelila a v štrnástich prípadoch na svojho protivníka nestačila.

Pri pohľade na výsledky posledných piatich ligových stretnutí zistíme, že Aston Villa v nich dokázala získať osem bodov s bilanciou dve víťazstvá, dve prehry a jedna remíza.

Takmer totožne ako náš dnešný súper sme v posledných piatich kolách dopadli aj my. V náš prospech hovorí oproti Villans jediné víťazstvo.

David Moyes nemohol pri skladaní základnej zostavy počítať so zraneným holandským bombardérom Robinom van Persiem. Mimo hry je stále aj dvojica stopérov Jonny Evans a Chris Smalling.

Medzi tri tyče sa postavila naša brankárska jednotka David de Gea, ktorý sa môže pochváliť fantastickou formou. Na pravý okraj obrany si stúpol Rafael, stopérsku dvojicu vytvoril spoločne s kapitánom Diablov, Nemanjom Vidičom Phil Jones. Na ľavom okraji obrany dostal pred trápiacim sa a vyčerpaným Patricom Evrom prednosť Alexander Büttner, ktorého sme síce v základnej zostave už dlho nevideli, no potrebuje sa rozohrať, nakoľko v utorok proti Bayernu s veľkou pravdepodobnosťou nastúpi. Stredový tandem v zálohe vytvorila kombinácia, po ktorej mnoho fanúšikov United dlho volalo. Vedľa škótskeho bojovníka Darrena Fletchera sa postavil v poslednej dobe slušne hrajúci  Belgičan Fellaini. Na pravom krídle dostal pred Antoniom Valenciom a Nanim priestor Ashley Young, na opačnú stranu sa postavil Shinji Kagawa. Na hrot sa posunul Wayne Rooney, ktorého mal z pozície ofenzívneho záložníka podporovať Juan Mata.

Niekoľko desiatok sekúnd po úvodnom výkope preletelo ponad Old Trafford avizované lietadlo s anti odkazom voči Davidovi Moyesovi. Fanúšikovia z najhlučnejšej časti Divadla snov, z tribúny Stretford End tento krok odmenili piskotom a odpovedali hlasitým povzbudzovaním svojich miláčikov. Otváracia fáza stretnutia príliš veľa zaujímavého nepriniesla. Naši hráči neboli príliš často pri lopte a Aston Villa dokázala kombinovať maximálne v strede poľa. V dvanástej minúte predviedol fatálnu hrúbku Ashley Young, ktorý akoby sa vrátil v čase a kolmicou vysunul vpred svojho bývalého spoluhráča Gabriela Agbonlahora. Rýchlonohého Angličana musel za cenu faulu a žltej karty zastaviť pred pokutovým územím Rafael. Exekúciu následného priameho kopu si na starosti zobral Ashley Westwood, ktorý prestrelil múr a pekne umiestnenou technickou strelou, ktorá zapadla k pravej žrdi prekonal Davida de Geu. Ten si síce na loptu siahol, no mimo priestoru svätyne Diablov ju vytesniť nedokázal. 0:1

Inkasovaný zásah určite hráčom Manchestru na pohode nepridal. O tri minúty neskôr totiž v ľavom rohu ihriska zoťal protihráča Alex Buttner, ktorý bol za svoju tvrdosť odmenený žltým napomenutím. Už v šestnástej minúte tak boli potrestaní obaja naši krídelní obrancovia. Dva Youngove centre z pravej strany nenašli v pokutovom území adresáta, zato Shinji Kagawa si počínal podstatne lepšie. Japonský playmaker sa na ľavej strane zbavil brániacich hráčov Villans, potiahol si loptu na stred a skvelým centrom našiel v pokutovom území úplne voľného Wayna Rooneyho, ktorý jemným pohybom hlavou usmernil loptu nechytateľne k ľavej tyči Guzanovej svätyne. Anglický útočník tak prelomil svoj domáci strelecký pôst a po dlhej dobe sa prezentoval presným zásahom aj na Old Trafford. 1:1

V 26. minúte si prišiel Juan Mata pro loptu hlbšie do stredu ihriska, s eleganciou sebe vlastnou sa zbavil dvojica protihráčov, čo neuniesol Ryan Bertrand, ktorý ho doslova podťal. Hlavný rozhodca stretnutia Atkinson však kartu nevytiahol. Po vyrovnávajúcom zásahu hráči Red Devils ožili a spoločne s nimi aj tribúny, ktoré ich hnali dopredu. Postupom času sme prevzali kontrolu nad stredom ihriska a loptu sme vo svojej moci držali oveľa dlhšie, ako v úvode prvého dejstva. Skvele si rozumeli Kagawa s Matom, ktorých kombinácie boli pohladením pre ubolenú dušu všetkých fanúšikov United. V 33. minúte sa Shinji Kagawa ocitol na hrote ihriska, jeho nábeh za obranu neušiel pozornosti Juana Matu, ktorý ho okamžite posielal dlhým pasom do stopercentnej šance. Tento zámer však prekazil Clark, ktorý hlavičkou predlžil loptu do moci svojho brankára Brada Guzana.

V momente, kedy sa riadny hrací čas prvého polčasu začal schyľovať ku svojmu koncu, prepadli hostia v pokuse o ofenzívny výpad, loptu vyviezol Rafael, ktorý ju posunul na Shjiho Kagawu. Japonec mal na výber dve možnosti pre prihrávku. Napokon vysunul fantastickou kolmicou Juana Matu, ktorý si chcel v pokutovom území zaseknúť Bacunu. Ten ho však fauloval, čoho dôsledkom bola žltá karta pre obrancu Villans a penalta pre Manchester United! V 45. Minúte si loptu na biely bod postavil Wayne Rooney, ktorý nezaváhal – Guzan síce smer jeho strely vystihol, no na presne umiestnené strelu bol prikrátky. 2:1

Manchestru United sa tak ešte do polčasovej prestávky podarilo nepriaznivý vývoj stretnutia otočiť vo svoj prospech. Do druhého polčasu už nezasiahol brazílsky obranca Rafael, ktorého miesto zaujal Michael Carrick. V našej obrane tak došlo k určitým výmenám pozícii. Carrick sa posunul k Vidičovi na post stopéra a Phil Jones sa posunul na miesto pravého obrancu.

Už v piatej minúte druhého dejstva mohli Clarets stav stretnutia vyrovnať. Výborný pas totiž dostal do pokutového územia hosťujúci útočník Benteke, ktorý si loptu spracoval, pri pokuse o zakončenie ľavačkou zľuftoval, De Gea išiel k zemi, hosťujúci hráč mal pred sebou voľná bránu, no opätovne sa pokúsiť o zakončenie mu nedovolil Michael Carrick, ktorý skvelým defenzívnym zákrokom poslal loptu na rohový kop. Ďalší dôkaz, že naša defenzívna činnosť nie je ideálna ani v dnešnom stretnutí, sme dostali už o štyri minúty neskôr. Albrighton nemal najmenší problém z pravej strany odcentrovať cez Buttnera do pokutového územia, kde si na loptu naskočil na zadnej tyči opäť Benteke, ktorý vyhral hlavičkový súboj s Vidičom a loptu poslal len tesne nad brvno. Celú situáciu sa našťastie naším hráčom podarilo upokojiť v 57. Minúte, kedy Buttner zabojoval, svojou hlavičkou našiel v pokutovom území Fellainiho, od ktorého sa aj s prispením šťasteny odrazila lopta ku Juanovi Matovi, ktorý chladnokrvne poslal loptu pravačkou k ľavej tyči Guzanovej brány. Hosťujúci brankár ani nezareagoval, ostal ako zamrznutý. Španielsky technik a januárová / lednová posila z The Blues, si tak otvorila strelecké konto u Diablov. 3:1

V 64. minúte ťahal rýchlu kontru Manchestru United Young, ktorý bol faulovaný. Nedovoleným zákrokom sa prezentoval opäť Ryan Bertrand, ktorému už Atkinson spočítal všetky prechádzajúce fauly a zapísal ho do svojho notesa. O štyri minúty neskôr opustil ihrisko jeden z najlepších hráčov zápasu Shinji Kagawa, ktorý prepustil svoje miesto na ľavej strane ihriska mladíkovi Adnanovi Januzajovi. Belgický klenot Červených Diablov sa okamžite po nástupe na ihrisko prezentoval peknou individuálnou akciou, pri ktorej si poradil s niekoľkými protihráčmi a dokázal aj zakončiť. Jeho strela však nebola z kategórie najtvrdších a Guzan si s ňou poradiť. Hosťujúci tréner Paul Lambert pripravil svoje prvé striedanie v 71. minúte, kedy stiahol z hry Gabriela Agbonlahora a na hraciu plochu vyslal Alexsandra Toneva. Pätnásť minút pred koncom riadnej hracej doby nastal čas aj pre Chicharita, ktorý na ihrisku nahradil Wayna Rooneyho. Ten sa tak už mohol šetriť a v mysli pripravovať na súboj s Bavormi. V 78. Minúte opäť hrozil Benteke, ktorý tentoraz len tesne nedosiahol na Delphov center. Desať minút pred koncom sa zápas skončil pre Albringtona, ktorého miesto pravého krídelníka zaujal Mathew Lowton.V 88. Minúte unikal Fellaini, ktorého taktickým faulom stiahol k zemi Clark. Rozhodca Atkinson ohodnotil jeho počínanie žltou kartou.Fanúšikovia Červených Diablov a špeciálne priaznivci mexického zakončovateľa Chicharita sa potešili v prvej minúte nadstaveného času, kedy sme pridali štvrtý presný zásah. Veľkú zásluhu na ňom má i Adnan Januzaj, ktorý si na ľavej strane obhodil Bacunu a obľúbenému Hráškovi poslal loptu pred odkrytú sieť. Chicharito ju v páde dopravil na miesto určenie. 4:1

Stretnutie zakončil v tretej minúte nadstaveného času nedovoleným zákrokom na Januzaj Mathew Lowton, ktorý za svoj zákrok vykonaný už viac-menej z frustrácie dostal od Atkinsona žlté napomenutie.

Základná zostava Manchesteru United: De Gea – Rafael (Carrick 46‘) , Vidič,  Jones, Büttner – Fletcher, Fellaini – Young, Mata, Kagawa (Januzaj 68‘) – Rooney (Chicharito 75‘)

Lavička: Amos, Carrick, Valencia, Giggs, Nani, Welbeck, Chicharito

Základná zostava Aston Villa: Guzan – Bacuna, Vlaar, Clark, Bertrand – Albrighton (Nowton 78‘), A. Westwood, Delph – Weimann, Benteke, Agbonlahor (Tonev 71‘)

0

Do stretnutia sme mali opäť slabší štart, v úvode sa nám vôbec nedarila kombinácia a Aston Villa bola častejšie pri lopte. Z letargie nás musel prebrať až inkasovaný zásah z kopačky Westwooda. Našťastie, vyrovnať sme dokázali celkom skoro zásluhou exluzívneho pasu Kagawu a hlavičky Rooneyho. Od tohto momentu sme sa viac tlačili do útoku, dvojica našich ofenzívnych playmakerov Kagawa a Mata začala ukazovať, že si na ihrisku fantasticky rozumie. Práve po úžasnej spolupráci 26 a 8 kopal Manchester United pokutový kop, ktorý Wayne Rooney bezpečne premenil.

Z kraja druhého dejstva to v našom pokutovom území dva krát poriadne horelo. Prvú šancu Bentekeho dokázal vynikajúcim defenzívnym zákrokom zahatať Carrick a pri druhej sme mali aj trošku šťastia, keď útočník Villans hlavičkou len tesne minul bránu De Geu. Tretím presným zásahom sme však všetko dokázali upokojiť, Juan Mata sa po práci Fellainiho dostal v pokutovom území k lopte a vedel, čo s ňou urobiť. Peknú bodku za pekným stretnutím dal v závere ešte Chicharito, ktorý  zužitkoval skvelú robotu Adnana Januzaja.

V zápase z môjho pohľadu vyložene nikto nesklamal, s výnimkou dvojice Young a Vidič. Srbský kapitán ukázal, že v tomto ročníku je len slabým odvarom skaly, ktorá celé roky dominovala našej obrane. Často  si nevedel dať rady s Bentekem, jeho nákopy do územia nikoho sú kapitola sama o sebe. Sám o sebe je kapitolou aj Young, ktorý bol vyložene najslabším článkom našej dobre fungujúcej ofenzívy. Zdalo sa, že všetko na čo Angličan siahne, skončí zle. Aj napriek tomu však odohral celé stretnutie.

Na záver už len dodám, že Manchester United určite svojim fanúšikom spríjemnil sobotné popoludnie. Možno aj tým, ktorí stoja za akciou s lietadlom.

Ďalší zápas čaká na zverencov Davida Moyesa už v utorok a bude to stretnutie so súperom najťažšieho možného rangu. V úvodnom zápase štvrťfinále Ligy majstrov sa stretneme s dokonale fungujúcou mašinériou Pepa Guardiolu, ktorá už v poriadnom predstihu oslavuje nemecký titul a s obhajobou to určite myslí vážne aj v najpretížnejšej klubovej súťaži. Pre hráčov i realizačný tím nášho milovaného klubu to bude veľká skúška. Ostáva nám len veriť, že to Diabli zvládnu a so cťou sa pobijú o semifinálovú miestenku.