30/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Je Moyes opravdu ten pravý?

Po posledním zápase s hlučnými sousedy jsem si řekl, že napíšu článek o Moyesovi a trochu shrnu nějaké problémy, které se do dnešního dne objevily. Pokusím se upozornit na věci, které dosud nebyly tak často zmíněny.

 

Problémy v obraně

 

Všichni moc dobře vědí, že náš tým má velké problémy v obraně, ale několikrát jsem si všiml, že v těžších zápasech (např. Shakthar, Olympiakos, City  atd.) jsme nastoupili v sestavě, která byla založena na tom, abychom soupeře ubránili. Když se na to koukne laik, tak si řekne, že máme problémy v obraně, tak obranu více posilníme a tím zacelíme naše slabiny. Realita byla ovšem úplně jiná a místo toho, abychom hráli z pevné obrany a dostávali se do protiútoků, tak byla naše hra zmatená. Ofenzivní hráči neměli dostatečnou podporu a nefungovala ani defenzíva. Jako příklad bych uvedl zápas v Řecku s Olympiakosem nebo oba zápasy se City. V těchto zápasech jsme přijeli s tím, že chceme ubránit defenzivní výsledek a pokud možno vstřelit gól z protiútoku, ale vzešla z toho pouze velmi špatná hra a zmatek, což se projevilo i na konečném výsledku.

 

Nejsme ale jediný tým, který má problémy v obraně. Podobně, ba dokonce hůře, (my jsme obdrželi 37 gólů a LFC dokonce 39) je na tom náš největší rival a překvapení letošní sezóny. Nemyslím nikoho jiného než Liverpool. Klub z města Beatles má v obraně velké problémy stejně jako my. Jejich hráči dělají zbytečné chyby a jsou nejistí. Jenže rozdíl je v tom, že o této slabině moc dobře vědí, takže se soustředí především na útok (naši hráči vstřelili 48 gólů a hráči LFC 84) a snaží se soupeře přestřílet, čímž eliminují svou největší slabinu (defenzivní část) a naopak ukáží svou největší přednost (ofenzívu). Z dlouhodobého hlediska samozřejmě není ideální nemyslet na obranu a myslet si, že každého soupeře přestřílíme, ale momentálně musí pracovat s tím, co mají a to se jim daří výtečně. Ostatně pokud se podíváme na současný kádr obou klubů, tak rozhodně nemáme horší hráče, ba naopak máme větší hvězdy.  Dovolím si použít citaci Barkleyho: „V minulé sezóně jsme přemýšleli jak gól nedostat, ale v letošní sezóně přemýšlíme, jak gól vstřelit.“

 

Je náš tým dostatečně kvalitní?

 

Od velkého množství fanoušků, ale i odborníků je stále více slyšet, že náš tým není dostatečně kvalitní. S tímto názorem s části souhlasím, ale pouze z části. Je pravda, že někteří hráči nedosahují takové výkonnosti jako dříve, a to především starší hráči jako Rio Ferdinand, Nemanja Vidic, Patrice Evra nebo Michael Carrick, ale nesmíme zapomínat na zbytek mužstva, který není v žádném případě výrazně horší ve srovnání s nejlepšími anglickými kluby. Příklad si znovu musím vzít z Liverpoolu, protože rozhodně nemají tým, který by byl nabitý hvězdami. Jejich největší hvězdy jsou Gerrard, Suarez a Sturridge, který přišel za 15 miliónů a nechtěli ho v City ani Chelsea. Narozdíl od nich máme v týmu nejlepšího střelce EPL posledních dvou sezón, kterým není nikdo jiný než Robin van Persie. Nejlepšího hráče Bundesligy a miláčka Dortmundských fanoušků Shinjiho Kagawu. Nejlepšího hráče posledních dvou sezón současného lídra tabulky Juana Matu. Dlouhodobě největší hvězdu anglické kopané a nejlépe placeného hráče v lize, který dlouhodobě prokazuje nadstandartní výkonnost a tím není nikdo jiný než milovaný i nenáviděný Wayne Rooney nebo vůdčí osobnost skromného Evertonu Fellainiho, který nejednou dokázal potrápit silného soupeře a v poslední sezóně vstřelil 11 ligových gólů z pozice záložníka. Když k tomu přičtu geniálního mladíčka Januzaje a nebo další kvalitní hráče jako Evans, Jones, Rafael, Nani, Welbeck nebo Chicharito, tak z toho rozhodně nevyjde nějak špatný tým. Tenhle příklad jenom potvrzuje slova Garyho Nevilla, že utracení spousty peněz neznamená automaticky zaručený úspěch. S tímto názorem jednoznačně souhlasím. Mnohem důležitější je poskládat tým tak, aby se z něj stal fungující celek a všechno do sebe dokonale zapadalo. Tím nechci říci, že nepotřebujeme žádné posily. To v žádném případě ne, protože například na pozici kreativního záložníka máme evidentní nedostatky a o moc lepší to není ani na pozici levého beka, kde Patrice Evra často nestíhá. Kádr je potřeba vhodně doplnil, ale není třeba utrácet spoustu miliónů za průměrné hráče, kteří zrovna v této sezóně měli vynikající formu a kluby za ně hned žádají astronomické částky.

 

Podivné změny v sestavách

 

Druhá věc, která mi přijde přinejmenším divná, je častá změna herní taktiky po úspěšných zápasech. Samozřejmě nemůžeme bezhlavě útočit proti velkým týmům, protože to dokáží potrestat. Na druhou stranu mi přijde opravdu podivné úplně překopat taktiku po vyhraném zápase a navíc po kvalitním výkonu. Proti West Hamu jsme se snažili hrát aktivně a chtěli jsme přehrát soupeře, ale o pár dní později přišel zápas s mnohem zvučnějším soupeřem a náš cíl se úplně změnil. Místo toho, abychom chtěli vymyslet pěknou akci a vstřelit gól, tak nás zajímalo, jak ubránit ofenzivní hvězdy City. Výsledek tohoto snažení přišel hned v první minutě. Silva prošel mezi třemi hráči a před gólem nás zachránil až Rafael, ale o pár sekund později dostal spoustu času ve vápně Nasri a trefil tyč. Po odrazu od tyče míč dorazil nehlídaný Džeko.

 

Tohle bohužel nebyl jediný takový příklad, ale uvedl jsem ho, protože ho všichni mají v živé paměti. Podobný scénář byl po zápase s Crystal Palace, ve kterém jsme vyhráli a znovu jsme se snažili přehrát soupeře. Následující zápas se hrál v Řecku a i když Olympiakos není žádný velkoklub, tak zápas to byl pro nás více než důležitý a podle toho také vypadala sestava, která nastoupila v podobném složení jako ve většině s týmy té nejvyšší kategorie.

 

Z těchto změn jsem poměrně zmatený a nevím, co tím Moyes sleduje a řekl bych, že to neví většina z nás. Pro milovníky statistik tu přidám nějaké zajímavé statistiky. První se týká našeho odchovance Toma Cleverleyho, kterého osobně nepovažuji za  klíčového hráče, ale vzhledem k tom do kolika důležitých zápasů nastupuje, to není tak úplně pravda. Tom nastoupil v zápasech dvakrát proti – City, Spurs, Arsenalu, Shaktharu a jedenkrát proti Liverpoolu, Chelsea a Olympiakosu. Naopak nenastoupil proti týmům jako Chelsea, Olympiakosu doma a Liverpoolu doma. Další zajímavá statistika se týká vítězných zápasů proti Crystal Palace a WBA, ve kterých byla naše sestava téměř totožná. Jediná drobná změna byl Rafael místo Vidiče.

 

Hvězdná jména vs. forma hráčů

 

Toto je další věc, na kterou bych se chtěl zaměřit. V našem týmu je spousta velkých individualit, ale fotbal nikdy nebyl o tom seřadit vedle sebe spoustu hvězd, protože to úspěch nezaručí. Mnohem důležitější je sestavu správně namíchat, aby fungovala jako celek. Pomalu se dostávám k tématu.

 

V letošní sezóně spousta hráčů nemá formu, ale ne každý dostává stejnou porci zápasů na to, aby svou formu získal. Jako první mě nemohl napadnout nikdo jiný než Robin van Persie, který je pouze stínem toho zabijáka z minulé sezóny. Góly sice střílel, ale ve spoustě zápasů měl pro naší hru minimální přínos a jeho spolupráce s Rooneym vůbec nefungovala. Několikrát se nabízelo jeho posazení na lavičku, ale přednost vždy dostal Robin. Ano, je těžké posadit takhle velkou hvězdu na lavičku, ale nikdo neříkal, že tahle práce bude jednoduchá. Někdo může namítnout, že se odvděčil v zápase s Olympiakosem, což by byla pravda, ale jeden zápas nesmaže řadu špatných.

 

Hráčů se slabší formou je spousta, ať už je to Cleverley, Young, Valencia, Ferdinand nebo Vidič, ale já se zaměřím na jiné dva hráče. Prvním hráčem bude Michael Carrick, který byl vyhlášen hráčem sezóny od spoluhráčů a pravděpodobně to byla jeho nejlepší sezóna nejen v rudém dresu, ale v celé jeho kariéře. Jenže začala nová sezóna a spousta z nás ho nepoznávala. Nezvykle kazil přihrávky a byl hodně pomalý v práci s míčem. Během sezóny střídal lepší momenty s horšími, ale nedokázal si udržet formu dlouhodobě. V poslední době se začínají ozývat hlasy, že by měl být v základní sestavě nahrazen někým jiným a já s tímto tvrzením souhlasím. Carras má nejlepší roky za sebou a věk bohužel nezastaví. Stejně jako u Robina tu byla několikrát možnost ho posadit, protože třeba takový Fletcher předváděl lepší výkony, ale příležitost dostával pravidelně Carrick. Stejně jako u Robina mu pomohla především vynikající poslední sezóna, ve které si udělal mnohem větší jméno, než dosud měl.

 

Posledním hráčem do party na kterého se blíže zaměřím je Patrice Evra. U něj je to pro mě úplně nejtěžší, protože to je můj oblíbenec a nepochybně je to srdcař, který United miluje. Bohužel jeho výkony jsou pouze stínem těch, které předváděl ve své největší formě. Rychlostně už evidentně nestíhá a směrem dopředu je často nevýrazný. V letošní sezóně měl zápasy, ve kterých hrál směrem dopředu opravdu dobře, ale více bylo těch špatných a to nemluvím o bránění, které má opravdu laxní a jak už jsem zmínil, tak v rychlostních soubojích nestačí. V zápase proti West Hamu se ukázal velmi dobře Büttner, ale další zápas nastoupil znovu Evra, který evidentně nemá formu a v zápase proti City to pouze potvrdil. Tím nechci říci, že by nás Büttner spasil. To vůbec ne. Jeho výkony byly v letošní sezóně horší než u Evry a bránění u něj téměř neexistovalo, ale pokud odehrál zápas takhle kvalitně, tak se přímo nabízelo, aby nastoupil i v tom dalším. Bohužel znovu zaúřadoval faktor většího jména a na hřiště se dostal Pat. Většina z nás by se zachovala pravděpodobně stejně, i když si to nepřizná, jenže to je jeden z miliónu důvodů, proč na té lavičce nesedíme. Potřebujeme osobnost, ze které budou mít hráči respekt, ale v současné době je to spíše naopak.

 

Co dále?

 

Můj názor je takový, že v současné době by jeho odchod ničemu nepomohl. Sice mě v žádném případě nepřesvědčil, ale dávám mu šanci do konce letošní sezóny, aby ukázal, že dokáže vést tým plný hvězd a dokáže je všechny ukočírovat. Pokud by odešel teď, tak by to stejně ničemu nepomohlo a řešilo by se to nějakým krátkodobým řešením nebo v horším případě by přišel trenér, který je momentálně volný. Podle mého názoru by tedy měl do konce sezóny zůstat a ukázat, jestli na to má nebo naopak nemá. Pokud by do konce sezóny prokázal, že dokáže změnit herní tvář a nebojí se ani větší hvězdy na lavičku, tak bych ho s radostí podpořil, protože nikdo nechce, abychom měnili trenéra, pokud to není opravdu nutné. Pochybuji, že by někdo chtěl měnit trenéra každý rok jako v jiných nejmenovaných klubech, ale na druhou stranu bychom neměli jít ani hlavou proti zdi jen kvůli tomu, abychom ukázali, že nikdo nemá pravdu, protože by to mohlo mít katastrofální následky. Nám fanouškům nezbývá nic jiného, než věřit, že se vedení rozhodne správně  a my se postupně vrátíme tam, kam patříme. Nepochybuji, že zase budeme na vrcholu a na druhou stranu je dobré si prožít i takhle těžký rok. O to hezčí později budou úspěchy.

 

Jaký je váš názor na výměnu trenéra nebo na témata, která jsem naťukl?

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!