30/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Manchester United – Manchester City

Manchesterské derby. Tento zápas byl dohrávkou 28. kola Premier League a tři body putují na Emirates Stadium. Citizens totiž dobyli Old Trafford a i když v tomto zápase rozhodně nedominovali, celkové skóre jim už nikdo nevezme. Brzký gól vyvedl United z míry, avšak ti se oklepali a snažili se odpovědět. Viděli jsme krásný zápas a skvělý fotbal  vplném tempu a nasazení, avšak povedený výkon našeho celku ztrácel na efektu. Skórovat se nám však nepodařilo a naopak druhý gól Edina Džeka, který přišel po změně stran, byl rozhodujícím momentem večera. Pak už bylo těžké reagovat, a i když se United nadále snažili s výsledkem něco udělat, neměli nárok. Yaya Touré v závěru Rudé ďábly třetí trefou dorazil a pojistil svému celku tři body.

Zdá se, že v závěru ročníku se United přeci jen mírně zvedají a sami tak mohou litovat prospaného začátku roku 2014. Výkonnostní růst pokračoval minulou středu, kdy se Ďáblům podařilo otočit vývoj osmifinále s Olympiakosem a řeckého soupeře po výhře 3:0 v odvetném zápase vyřadit. Následoval výjezd do Upton Parku, kde Devils předvedli solidní představení, a po dalším vydařeném klání si připsali tři body. Nyní je však čekal soupeř z trochu jiné sorty a jeden z nejvýznamnějších duelů druhé poloviny sezóny, pokud se budeme bavit o domácí soutěži. Do Divadla snů zavítal náš městský rival Manchester City, který si stále dělá velké naděje na titul. Tradiční Manchester derby bylo pochopitelně ostře sledovanou bitvou a velikost zápasu byla vyznačena i houstnoucí atmosféra, která tyto zápasy obvykle doprovází. V Manchesteru se na chvíli zastavil čas, protože proti sobě stály dva nesmiřitelné týmy, jejichž souboj přitahoval pozornost nekonečné řady fanoušků po celém světě.

 

Byl to opět match, na který se každý těšil, a u kterého chtěl každý být. Bitva odvěkých městských rivalů byla tu. Cesty obou Manchesterů jsou v této sezóně dosti odlišné. Citizens stále věří v zisk titulu a na kontě již mají jednu cennou trofej a sice Capital One Cupu, ovšem na druhou stranu již vypadli z prestižní Ligy mistrů, kde byla jejich katem Barcelona. Za to United budou rádi, když si v příštím ročníku zahrají alespoň Evropskou ligu, jelikož jejich ligová bilance je výrazně za očekáváním a na Big4 už zřejmě nedosáhnou. Po heroickém výkonu v osmifinále Ligy mistrů, však budeme hrát čtvrtfinále, do kterého nám los přisoudil skupinového soupeře Man City Bayern Mnichov, který tak během jedné sezóny okusí i slavnější klub z Manchesteru

 

Manchester City se nepřestává opírat o finanční možnosti štědrého šejka Mansoura a jeho celková tvář se ani pod taktovou chilského stratéga Manuela Pellegriniho příliš nezměnila. Man City mají kvalitní kádr a velmi silné mužstvo, které ovšem dokáže zaváhat i s papírovými outsidery, a rovněž ani velké zápasy mu ne vždy vycházejí podle představ. Mluvím především o jejich vyřazení z FA Cupu od Wiganu, či o zápasech s Barcelonou v Lize mistrů nebo ligových duelech se svým největším soupeřem v boji o titul Chelsea, které Londýňané oba vyhráli. Naši hluční soudedé se však nevzdávají a do poslední chvíle chtějí o titul bojovat. Tabulka totiž klame, jelikož Blues mají odehrány o tři zápasy více Manchester City, který tak může svou ztrátu hravě dohnat. Musí ovšem vyhrávat.

 

Zajímavé je, že Chelsea, Man City i Man United před sezónou vyměnili manažera, ale United jako jediní vypadli z trendu předchozích let a na špici tabulky výrazně ztrácejí. Nicméně způsob a filozofie, jakou na Old Trafford vyznávají, se od zmíněných protivníků velmi liší. Stabilita klubu je pro nás prioritou a pro udržení si tradic a hodnot bylo třeba podstoupit těžké období, ve kterém probíhá celá řada změn, které mají vést k navrácení rovnováhy. Sázka na Davida Moyese se zatím mnohým nejeví jako příliš rozumná, nicméně skotský lodivod dostal od vedení dostatek času a prostoru k tomu, aby se mu podařilo se usadit a vytvořit vítězný tým pro budoucí roky. Klíčové pro dosažení tohoto cíle má být především letošní léto. Očekává se totiž, že se Rudí ďáblové po několika letech opět připojí k tradičně aktivním a horlivě nakupujícím mužstvům a i oni se tentokrát pořádně plácnou přes kapsu.

 

Z Citizens jde strach. Na Etihad Stadium jsme na podzim utrpěli těžkou porážku 1:4, a když k tomu přidáme i fakt, že nedávné důležité derby s Liverpoolem dopadlo rovněž neslavně, začala nás přepadat nejistota. Velké zápasy nám prostě nejdou a bude zřejmě ještě nějakou dobu trvat, než opět vzroste naše konkurenceschopnost a dokážeme se i těm nejsilnějším celkům vyrovnat. United se pochopitelně chtěli pokusit toto tvrzení vyvrátit a razantně odpovědět na kritiku odpůrců i slova zatvrzelých skeptiků, jenže to byl pro ně nesmírně náročný úkol. V náš neprospěch navíc hovořila i domácí bilance. Zatímco ve venkovních zápasech se nám daří výborně a dokonce nejlépe ze všech týmů Premier League, ve statistice domácích utkání figurujeme s pěti prohrami a třemi remízami až na 12. místě.

 

Městský rival je ve hře o titul, a jelikož již vypadl z Ligy mistrů i FA Cupu, na nic jiného už myslet nemusí a soustředí se pouze na ligovou scénu. Dalo se tedy čekat, že udělají vše pro to, aby na Old Trafford uspěli. Bylo jen a jen na Rudých ďáblech, jak se k tomuto ostře sledovaném klání postaví, a zda dokážou odolat síle svého rivala a nepovolit ve svém vzdoru.

 

Zápas nabitý tvrdými souboji, energií, napětím, ale i opředený koncentrací a taktikou mohl skončit opravdu jakkoliv. Maličkosti či nenápadné chyby mohly vést k pohromě na jedné či druhé straně, ovšem hranice mezi nasazením a zběsilým tempem a trpělivostí, opatrností a udržením nervů na uzdě byla zatraceně tenká.

 

Času na přípravu týmy zase tolik neměly, protože jejich souboji předcházely zápasy víkendové, ovšem energii hráčům dobíjela už jen samotná myšlenka na následující match, ve kterém je čekala nelítostná řežba s rivalem.

 

Mírným favoritem tohoto střetnutí byli podle mého názoru Citizens a z toho měl podle mě vycházet i Moyes. Čekala se hra na jednoho útočníka, při nejmenším na dva, ale s tím, že Welbeck, pokud by tedy opravdu nastoupil, by hrál křídla. Při absenci van Persieho však bylo jasné, kdo se v útoku objeví na 100%. Rooney měl táhnout svůj tým za vítězstvím a otázkou tedy bylo, kdo mu bude krýt záda a vytvářet šance. V záloze neměl chybět trojlístek Carrick, Mata a Fellaini a otázkou tedy zůstávalo, kdo dostane šanci na křídlech. Moyes pak musel řešit i složení defenzivy, kde na rozdíl od jiných postů, zase tolik možností neměl a musel improvizovat. Právě obrana byla totiž nejdůležitějším prvkem naší hry, protože s Citizens si není radno zahrávat.

 

Marodka United se během posledních dvou týdnů opět rozšířila a postihla zejména zadní řady. Nastoupit nemohli Evans, Smalling a mimo hru byl také van Persie a kvůli suspendaci i kapitán Vidič. Menší problémy se zády pak hlásil Ferdinand a jistý nebyl ani start Naniho a Valencii.

 

David Moyes se nevytasil s žádným větším překvapením a na hrací plochu vyběhla velmi nadějná flexibilní sestava, jejíž formace se dala vyložit různě, avšak neschůdnější byla asi defenzivnější možnost 4-5-1. Před de Geou se zprava seřadili v obraně Rafael, Jones, Ferdinand a Evra. Zhuštěný střed pole zaopatřovala trojice Carrick, Fellaini a Cleverley, z pravé strany hrál Mata a zleva Welbeck, kteří doplňovali vpředu vysunutého Rooneyho. Kapitánská páska patřila Patrice Evrovi.

 

Manchester derby se hrálo v Manchesteru na Old Trafford. Obloha byla zatažená s mírným deštěm, který v průběhu utkání úplně ustal; teplota 6°C.

 

Vyprodané Divadlo snů dunělo a otřásalo se v základech. Za výborné atmosféry mohl být duel úvodním hvizdem sudího Michaela Olivera zahájen. Samotný začátek byl ovšem jako ze zlého snu, protože hned z první akce se Citizens dostali do vedení. Po přistrčení Yaya Tourého stačil ještě průnik Silvy do pokutového území včasným skluzem zastavit Rafael, ovšem odvráceným míč vrátil do vápna Kompany, který na levé straně našel Nasriho, u kterého chyběl právě Rafael. Nasriho následnou střelu sice zastavila levá tyč, jenže míč se odrazil na kopačky volného Džeka, který byl ve správný čas na správném místě a pohotově zakončil do odkryté brány – 0:1

 

Soupeř nachytal naši obranu nepřipravenou a uštědřil jí velmi rychlý a nečekaný úder.  Citizens následně drželi míč a nikam nespěchali, za to United byli jako polití studenou vodou a ani za hlasitého povzbuzování fanoušků se jim nedařilo míč podržet a dostat se to tempa, které nastolil soupeř. Nebylo se čemu divit. Bylo nutné se rychle oklepat, jenže nervozita byla na našich hráčích hodně znát, o čemž nejvíce svědčily velké problémy s rozehrávkou. Ve 13‘ zastavil Kompany nedovoleným způsobem Welbecka, za což dostal žlutou kartu. Po první čtvrthodině se zápas začal rozjíždět. V 16‘ si Welbeck při svém postupu po ose hřiště předkopl míč, který stihl čistě odehrát Zabaleta, který se však poté s Welbeckem nepříjemně srazil a oba hráči museli být ošetřeni. Welbeck navíc vyfasoval žlutou kartu. V 18‘ zachytil odkop de Gey Yaya Touré, který z první přihrál Silvovi, ten našel ve vápně Džeka, který zakončoval k pravé tyči, ovšem de Gea svou chybnou rozehrávku výtečným zákrokem napravil a ránu vyrazil. V těchto chvílích se už hrálo ve vysokém tempu a hra byla dost otevřená. Sledovali jsme atraktivní rychlý fotbal. Více ze hry měli nadále hosté, kterým se dařilo držet balón a kombinovat, za to Rudí ďáblové to zkoušeli vpřed hlavně rychlými brejky, které ovšem obrana protivníka zachytávala. Ve 22‘ schoval Hart v náruči tečovanou střelu Rooneyho z levé strany. Na konci 24‘ poslal do vápna z pravé strany pěkný centr Carrick, který za sebe prodloužil Welbeck na Fellainiho, jenž napálil skákavý balón ze vzduchu, jenže Hart byl skvěle pozičně postaven a jeho umístěnou střelou bezpečně chytil do rukavic. United se snažili vpředu něco vymyslet a defenziva Man City několikrát se štěstím odvracela naše bleskové útoky. Po půlhodině hry se hra poněkud vyrovnala a svěřenci Davida Moyese začali přebírat iniciativu. Ve 30‘ při krytí míče udeřil Fellaini loktem do obličeje Zabaletu, což rozhodčí ocenil žlutou kartou. Citizens v závěru prvního dějství znejistěli a byli to oni, kdo zalezl do obranného bloku a čekal, s čím United přijdou. Ve 40‘ posílal poslal do vápna přízemní centr Rafael, který pustil Rooney na Matu, který ovšem pálil nad. Devils nedávali svému soupeři vydechnout a stupňovali tlak, jenže hluční sousedé odolávali. Nastavení činilo tři minuty. Ve 45+3‘ byl žlutou kartou potrestán Fernandinho, který podrazil nohy Rooneymu. Ten mohl být vzápětí rád, že sám neviděl žlutý kartónek, protože zezadu sestřelil Džeka. Do šaten se šlo za vedení našeho rivala – 0:1

 

Sledovali jsme pohledný fotbal a zatím dosti vyrovnaný duel. Po bleskovém vedení narostla Pellegriniho týmu křídla a ten následně ovládal hru, ovšem Devils se otřepali z nepříjemného otřesu, hrozili z rychlých protiútoků a karta se pomalu začala obracet. Rychlé tempo vyhovovalo více našemu mužstvu a v závěru úvodní části již byly role úplně obrácené. United tlačili a Man City se bránili, jenže jejich obrana držela pevně. Rozhodnuto ještě zdaleka nebylo a nás čekala velmi napínavá druhá půlka zápasu.

 

Do druhého dějství už nenastoupil Cleverley, kterého Moyes zřejmě kvůli lehčímu zranění nahradil Kagawou. Podobně jako na začátku utkání vlétli Citizens na United i po změně stran a hýřili aktivitou, ovšem naše defenziva odolala. Vyrovnaná bitva pokračovala a hru začala ovládat taktika. Jenže soupeř zůstával nadále u míče a po rohovém kopu Silvy prodlužoval v 52‘ na přední tyči Kompany hlavičkou před bránu, kde našel Fernandinha, ale ten mířil naštěstí těsně nad břevno. To byl pro naši defenzivu jasný signál, avšak jak se po chvíli ukázalo, ta jej nezachytila dostatečně včas. V 56‘ totiž po dalším rohovém kopu přišel druhý zásah Man City. Na Nasriho rohový kop z pravé strany si ve vápně naběhl Džeko, který se na malý moment zbavil Ferdinanda, a na jeho přesné zakončení z první neměl de Gea sebemenší nárok – 0:2

 

Tak to bylo zlé. Náskok rivala se navýšil a na United bylo vidět, že jejich sebevědomí opět pokleslo. Citizens naopak nalezli pevnou půdu pod nohama a znovu začali kontrolovat tempo zápasu, který měli pod kontrolou. Ďáblové to ještě nevzdávali a snažili se ze všech sil, co nejrychleji odpovědět, avšak nyní už to šlo všechno ztuha a naši kombinaci brzdily nepřesné přihrávky a řada nedorozumění. V 66‘ si na Carrickův pas naskočil na hranici vápna Fellaini, ale mířil vedle. Vzápětí byl Fellaini střídán a na hřišti jej nahradil Valencia. V 68‘ poprvé střídali hosté, když místo Navase naskočil do hry Kolarov. V 69‘ nabil Yaya Touré na hranici šestnáctky Fernandinhovi, který pálil z první, ale míč skončil mezi diváky. V 70‘ na druhé straně přihrál Rooney Welbeckovi, který z levé straně zakončoval ve vápně k bližší tyči, kde byl však Hart připraven. V 72‘ si United vypracovali dobrou šanci. Poté, co Rooney zachytil odvrácený míč, uvolnil Mata na pravé straně Rafaela, ten našel před bránou Welbecka, který zkoušel zakončit překvapivou patičkou, ovšem gólmana Citizens nezaskočil a ten dokázal vyrazit. V 74‘ přišlo druhé střídání na straně Manchesteru City. Plac opustil Nasri, jehož náhradou byl Milner. V 77‘ vyčerpal David Moyes možnosti ke střídání, když vyměnil Chicharita za Welbecka. V 79‘ potřetí střídal také Manuel Pellegrini. Místo Džeka přišel Negredo. Hra byla v těchto chvílích kouskována a po sérii střídání se mohlo pokračovat, nicméně čas rychle ubíhal a Devils začali být zoufalí. V 81‘ to zkoušel z přímého kopu z levé strany přímo na bránu Rooney, ovšem bezchybný Hart vyrazil nepříjemně kroucený projektil do bezpečného prostoru. Rudým ďáblům začaly docházet síly i nápady. Defenziva soupeře držela pevně a bylo velmi těžké se přes ni dostat. Závěr zápasu se kvapem blížil a naše naděje na úspěch pomalu pohasínaly. Man City hráli na jistotu a nepouštěli Devils do svého pokutového území. Na jedné i druhé straně jsme viděli pár náznaků šance, ale obrany si se vším poradily. Na konci 90‘ ovšem Citizens přeci jen zpečetili své vítězství. Milnerův centr z pravé strany zablokoval Jones, jenže míč se odrazil k Yaya Tourému, který si jej zpracoval, a poté přesnou střelou po zemi ke vzdálenější tyči nedal de Geovi, který toho přes před ním stojícího Ferdinanda moc neviděl, žádnou šanci a zvýšil na – 0:3

 

Bylo hotovo. Ve třech nastavených minutách se ještě United snažili vstřelit alespoň čestný úspěch a dohrát zápas se ctí, ale Citizens si už další zbytečné starosti nepřidělali. Na první pohled jednoznačné skóre neodpovídá předvedenému výkonu Red Devils, ovšem na to už se nikdo ptát nebude. Manchester United na Old Trafford prohrál s Manchesterem City – 0:3

 

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Rafael, Jones, Ferdinand, Evra – Mata, Cleverley (46‘ Kagawa), Carrick, Fellaini (66‘ Valencia), Welbeck (77 ‚ Chicharito) – Rooney

 

 Lavička: Lindegaard, Büttner, Fletcher, Valencia, Young, Kagawa, Chicharito

 

Základní sestava Manchester City: Hart – Zabaleta, Kompany, Demichelis, Clichy – Fernandinho, Yaya Touré – Nasri (74‘ Milner), Silva, Navas (68‘ Kolarov) – Džeko (79‘ Negredo)

 

Lavička: Pantilimon, Kolarov, Lescott, Garcia, Jovetič, Milner, Negredo

 

Góly: Manchester City – 1‘ a 56‘ Džeko

 

Žluté karty: Manchester United – 16‘ Welbeck, 30‘ Fellaini

 

Manchester City – 13‘ Kompany, 45+3‘ Fernandinho

 

Hlavní rozhodčí: Michael Oliver

Asistenti na čarách: S. Burt & D. England

Čtvrtý rozhodčí: P. Dowd

 

Návštěva: 75 203 diváků

 

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

 

Manchester United

 

Manchester City

53%

Držení míče

47%

10

Střely celkem

13

4

Střely na bránu

4

3

Střely mimo bránu

5

3

Zblokované střely

4

11

Přímé kopy

13

5

Rohové kopy

8

1

Ofsajdy

3

26

Vhazování

13

1

Zásahy brankářů

4

12

Fauly

8

2

Žluté karty

2

0

Červené karty

0

 

 

Všechny úterní a středeční zápasy jsou dohrávkami. Bitvou o Manchester bylo dohráno 28. kolo Premier League, v ostatních duelech se dohrávalo kolo 29. Gunners na domácím stadionu dlouho prohrávali, ale skóre se jim dvěma slepenými góly podařilo otočit. Nicméně z výhry se přeci jen neradovali, jelikož vlastní gól M. Flaminiho v samotném závěru skóre srovnal. Karamelkám se podařilo něco podobného, jako Citizens. Herně nedominovali, ale přes to si vezou ze St. James Stadium jednoznačnou výhru nad Strakami. Zítra změří síly Kladiváři s Tigers a Scousers s Black Cats.

 

Úterní zápasy (25.3.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

20:45

Arsenal

2-2

Swansea City

20:45

Newcastle United

0-3

Everton

 

 

Středeční zápasy (26.3.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

20:45

West Ham United

Hull City

21:00

Liverpool

Sunderland

 

*výsledky zápasů doplním

 

167. Manchester derby je za námi. Byli jsme svědky dalšího parádního zápasu, jenže ten pro náš tým skončil nezdarem a musíme skousnout další hořkou porážku, ovšem my můžeme i přes to směle konstatovat, že United dali do zápasu opravdu všechno. Jenže ani to na Citizens nestačilo. Konečný stav rozhodně neodpovídá průběhu utkání ani předvedené hře. Náš rival šel hned po své první akci do vedení, což byla pro naši psychiku první velká rána, avšak po chvíli se Devils vzpamatovali a pokračovalo ve svižném tempu, ze kterého profitoval hlavně náš tým, a obrana soupeře si musela hlídat rychlé kontry, které byly sice nebezpečné, avšak efekt nepřinášely. Nicméně United poté začali hru více kontrolovat a jejich tlak narůstal. Několik náznaků a šancí jsme měli, jenže nám tam nic nespadlo, a tak přišel po změně stran trest. Druhý gól v naší síti byl zlomový. Ďáblové se následně snažili zareagovat, ale to už Man City hřiště ovládali a nemuseli nikam spěchat. Ani střídání žádnou změnu či impuls nepřinesla, a ač hráči nic nevypustili a hráli naplno až do posledních chvil, střelecky se neprosadili. Nebylo se ani čemu divit, že síly rychle ubývaly. Celý tým odehrál velice dobré utkání a především náš výkon v první půli byl opravdu výborný, jenže jak víme, minul se účinkem. Na co totiž nestačila obrana hostů, vyřešil sebevědomím oplývající Hart.

 

Naše brana nebyla úplně jistá a několik zmatků a nedůsledností si neodpustila. Vinit de Geu z gólů tudíž v žádném případě nemůžeme. Pochvalu si však určitě zaslouží naše záloha a útok, ačkoliv jsme paradoxně vyšli střelecky naprázdno. Rooney podal parádní výkon, ale o mnoho pozadu nebyli ani Mata a Welbeck. I Carrick s Fellainim odvedli pořádný kus poctivé práce a nelze jim toho moc vyčítat. Spokojeni však být přes to nemůžeme a konečný výsledek je velkým zklamáním pro nás všechny. Navzdory tomu, že hráči odvedli svou práci na maximum, nestačilo to. Jak se říká, anglická královna se neptá, jaký byl zápas, ale kolik to skončilo. To je přesně případ tohoto utkání. Jen sami hráči vědí, co šlo udělat lépe, ale podle mého názoru toho moc nebylo a taktika a pokyny byly dodrženy. Rozhodně nemůžeme mluvit o nespravedlnosti, koneckonců výkon rozhodčího byl dnes výborný a nelze se tak na nic vymlouvat. Výsledek zápasu je pro nás ale přeci jen hodně krutý. Manchester United na Old Trafford podlehl Manchesteru City – 0:3

 

O víkendu pokračuje anglická Premier League 32. kolem, ve kterém budou Rudí ďáblové hostit na Old Trafford Aston Villu. Birminghamský celek se pohybuje v klidném středu tabulky a aktuálně jej najdeme na 11. příčce. V podstatě už nemá o co hrát, avšak to vůbec nic neznamená, jelikož soupeři mu jsou neustále v patách a tým Paula Lamberta bude chtít Rudé ďábly jistě potrápit a pobít se o body, které si z Divadla snů letos není zas tak těžké odvést. Zápas se bude hrát v sobotu 29. března/marec a začne už ve 13:45 našeho čili středoevropského času (SEČ).


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!