Zápas v číslach: Olympiakos

V napätom stredajšom zápase Ligy Majstrov nastúpili Červení diabli na domácej pôde proti gréckemu Olympiakosu Pireus. V tomto zápase sa však hráči nejako príliš nevyznamenali čo sa týka hernej stránky. Zápas síce vyhrali 3:0 a zabezpečili si postup, ale svojou hrou nadchli málokoho. V tomto príspevku si opäť priblížme štatistiky jednotlivých hráčov zo sezóny.

BRANKÁRI

David De Gea

David v tomto zápase udržal čisté konto a veru mal aj čo robiť. Zneškodnil dovedna tri stopercentné gólové šance hráčov súpera, pričom za zmienku stoja dva zákroky za sebou z prvej polovice. Inak bol prvý polčas pre neho s pohľadu šancí súpera oveľa pokojnejší ako ten druhý. V druhom polčase sa musel mať David na pozore nakoľko hráči United po treťom vstrelenom góle prestali búšiť do súpera a ako je to zvykom, tak sa zatiahli do obrannej ulity, ktorá však tentokrát svoj účel aj vďaka Davidovi splnila a gól neinkasovali. Za celý zápas prihrával 18-krát pričom deväť jeho prihrávok našlo svojho adresáta. Inak je to už všetko čo by bolo potrebné ohľadom na štatistiky spomenúť.

Zákroky

OBRANCOVIA

Rafael Da Silva

Ako je to u neho zvykom nastúpil na pravom kraji obrany. Na ňom strávil aj väčšinu svojho herného času. V zápase sa dostal aj do jednej útočnej pološance, ale jeho strela bola zablokovaná obranou súpera. V súbojoch jeden na jedného bol stopercentný keď v dvoch prípadoch obišiel súpera. Avšak štyrikrát zo siedmich sa nechal obísť súperom on. Napriek svojmu malému vzrastu je pozoruhodné, že v hlavičkových súbojoch bol dosť úspešný. Celkovo podstúpil päť súbojov a štyri z nich vyhral, pričom jeden bol v našej šestnástke a ostatné víťazné súboje podstúpil na pravom kraji ihriska. Neúspešne hlavičkoval paradoxne na ľavom kraji obrany. Štyrikrát zachytil prihrávku súpera, ale jedno z týchto zachytení bolo naozaj kľúčové nakoľko sa odohralo neďaleko našej päťky. Taktiež dokázal v zápase šesťkrát oslobodiť svoje mužstvo vyvezením lopty. V prihrávkach dosiahol 72% úspešnosť za 26 úspešných prihrávok z celkového počtu 36. Raz v zápase fauloval na našej polovici tesne za poliacou čiarou a raz bol faulovaný on. V zápase nevidel žiadnu kartu a odohral celé stretnutie.

Zachytené prihrávky

Patrice Evra

Nastúpil do zápasu na ľavom kraji obrany. Dosť často sa zapájal do ofenzívnej činnosti tak ako je u neho zvykom. Podobne ako Rafael aj on sa dostal do streleckej príležitosti a konkrétne do dvoch. Jednu strelu mu v 34. minúte zneškodnil brankár a tá druhá nebola presná.  Patrice skúšal v zápase raz odcentrovať, ale jeho pokus bol ihneď zrazený obranou súpera. V súbojoch jeden na jedného mal polovičnú úspešnosť. Zo štyroch prípadov uspel v dvoch.  V tomto zápase nepredstavoval Patrice pre súperov nejakú nepriechodnú stenu nakoľko v troch prípadoch dokázal obrať o loptu protihráča iba raz. Hlavičkové súboje mu nešli taktiež a vyhral iba štyri z dvanástich, ale jeden z nich bol práve vyššie spomínanou streleckou príležitosťou.  Dvakrát zachytil rozohrávku súpera a štyri razy dostal loptu do bezpečia. Za zápas mal Patrice iba 28 prihrávok, ale iba 17 z nich bolo úspešných, a to je 61% úspešnosť.  V 61.minúte videl za faul na protihráča žltú kartu. Jedenkrát bol faulovaný aj on.

Phil Jones

Nastúpil ako jeden z dvojice stopérov a bol aj viac viditeľnejší na ihrisku. Raz vyslal dokonca aj strelu na bránu súpera, ale tá mierila dosť mimo bránky. V defenzívnych štatistikách by bol stopercentný ak by neprehral štyri z piatich osobných súbojov. Inak si počínal naozaj dobre. Vyhral štyri hlavičkové súboje, trikrát zachytil rozohrávku súpera a osemkrát dokázal dostať loptu preč z nebezpečnej zóny. Dosiahol 92% úspešnosť prihrávok, pretože iba dve jeho prihrávky z dvadsiatich šiestich nenašli svojho adresáta.  Paradoxom je, že napriek defenzívnej taktike v druhom polčase, jeho prihrávky, ktoré smeroval dozadu prišli až na jednu v prvom polčase. Phil si na svoje konto pripísal aj dva fauly a jeden faul bol spáchaný aj na jeho osobu.

Prihrávky

Rio Ferdinand

Druhý zo stopérskej dvojice v tomto zápase. Avšak bol ako som spomínal menej viditeľný a fanúšikom sa predviedol až v 90.minúte kedy za protesty dostal  od rozhodcu žltú kartu. Rio sa v zápase pokúšal o jeden center, ktorý bol neúspešný a zblokovaný obranou súpera. Nepodstúpil žiaden osobný súboj a ani nezachytil žiadnu rozohrávku súpera. Prehral jeden hlavičkový súboj, ktorý mal za celý zápas. Dvakrát však dokázal odpratať loptu do bezpečia. Za celý zápas má na svojom konte 37 prihrávok pričom 32 z nich bolo úspešných a jeho percentuálna úspešnosť sa vyšplhala na 86%. Okrem žltej karty nič svetoborné v zápase nepredviedol, ale nevytvoril ani žiadnu fatálnu chybu, ktorá by nás stála postup.

STREDOPOLIARI

Ryan Giggs

Veterán v našom tíme dostal šancu v tomto zápase už od začiatku a napriek pokročilému veku pridal sympatický výkon. V zápase zahrával 5 rohových kopov a 4 z nich boli úspešné. Je potrebné však podotknúť, že dva z týchto úspešných rohov boli zahrávané na krátko. Päťkrát v zápase poslal spoluhráčom centrované lopty, ale len dve z nich boli úspešné. Napriek tomu po jednej z týchto centrovaných lôpt nasledoval faul na van Persieho a následná penalta.  Ryan zachytil štyrikrát prihrávku súpera. Percentuálna úspešnosť jeho prihrávok v zápase bola 78%. Dokopy prihrával 37-krát a 29-krát bol úspešný.  Jedna z týchto prihrávok bola aj kľúčová do šance spoluhráčovi. Raz bol v zápase faulovaný a odohral celých 90.minút.

Michael Carrick

Nastúpil v zápase ako jeden z defenzívnejšie ladených stredopoliarov spolu s Ryanom Giggsom.  V ofenzívnych štatistikách nemá z tohto zápasu žiaden záznam čo poukazuje na jeho defenzívnejšie úlohy v zápase. Avšak vtipné je, že ani v tých defenzívnych číslach toho veľa nenazbieral. Prehral jeden osobný súboj a jeden hlavičkový súboj. Avšak zachytil jednu rozohrávku súpera a raz dostal loptu do bezpečia. Z tridsiatich prihrávok boli len tri nepresné a jeho úspešnosť bola 90%. Už hneď na začiatku v 10.minúte dostal za zákrok na protihráča žltú kartu , a to ho pravdepodobne dosť limitovalo v celom zápase.

Wayne Rooney

V tejto sezóne často nastupuje na pozícii podhrotového útočníka a v tomto zápase to nebolo výnimkou.  Svoje ofenzívne kvality preukazoval počas celého zápasu. Trikrát sa dostal do streleckej príležitosti. Jedna jeho strela mierila vedľa, jednu zblokovala obrana súpera a jedna strela skončila po vytlačení brankárom na tyči. Raz zahrával rohový kop, ale neúspešne. Taktiež neúspešne si počínal Wayne pri centrovaných loptách.  Podstúpil asi najviac súbojov jeden na jedného v tomto zápase, a to desať. Šesť z nich bolo pre neho úspešných. Taktiež dokázal štyrikrát zo šiestich vyhrať osobný súboj so súperovým hráčom. V hlavičkových súbojoch sa mu veľmi nedarilo a vyhral iba dva súboje zo siedmich. Dvakrát taktiež dostal loptu do bezpečia. V zápase mal 28 prihrávok pričom osem z nich bolo nepresných. Jedenkrát fauloval a jedenkrát bol aj faulovaný.

Danny Welbeck

Do zápasu nastúpil ako krídelný hráč, ale veľa toho nepredviedol. V ofenzívnych štatistikách si pripísal záznam iba v súbojoch jeden na jedného kde vyhral tri zo šiestich. Avšak osobné súboje mu veľmi nešli nakoľko vyhral iba jeden. V hlavičkových súbojoch bol o čosi lepší a vyhral tri z piatich. Raz dokázal zachytiť prihrávku súpera. Za celý zápas mal úspešnosť prihrávok 85%, a to za 11 úspešných prihrávok z 13.  V zápase bol trikrát faulovaný a raz fauloval on.  V 81.minúte opustil hraciu plochu, pretože ho vystriedal Darren Fletcher. Avšal celkovo podľa štatistík podal Danny nemastný-neslaný výkon.

Antonio Valencia

Jednooký krídelník zo stredajšieho zápasu. Aj takto by sa dal opísať výzor Antonia po nepríjemnej zrážke hneď z úvodu, z ktorej si odniesol škaredú podliatinu na oku. To však nijako nelimitovalo jeho výkon, ktorý bol naozaj sympatický, čo sa týka optického aspektu hry. V štatistikách to je len o čosi lepšie ako u Dannyho Welbecka. Dvakrát v zápase skúšal centrovať , ale neúspešne.  Štyrikrát bol v súboji jeden na jedného a dva z nich vyhral . Obranné osobné súboje m však veľmi nešli a vyhral iba jeden z piatich. Takisto obstál aj v hlavičkových súbojoch- jeden vyhral a štyri nie. Raz zachytil prihrávku súpera a raz dokázal upratať loptu do bezpečia. Na svojom konte má 22 úspešných prihrávok z 31. V tomto zápase bol Antonio dosť často okopávaný, ale aj on bol tým kto často fauloval.  Štyrikrát bol faulovaný a on sa faulu dopustil až päťkrát. Dobré pre neho je, že nedostal ani jednu žltú kartu. V 76.minúte bol striedaný Ashleym Youngom.

Ashley Young

Na ihrisko prišiel v 76. minúte a nahradil Valenciu. V zápase nepredviedol nič svetoborné. Jedenkrát ustál obranný osobný súboj, ale prehral päť hlavičkových súbojov. Jedenkrát zachytil súperovu prihrávku a raz odkopol loptu do bezpečia. Za svoj pobyt na ihrisku si pripísal 7 prihrávok a tri z nich boli neúspešné.

Darren Fletcher

Na ihrisko prišiel v 81. minúte, ale na základe štatistík bol skoro neviditeľný. Prehral jeden hlavičkový súboj a pripísal si na svoje konto jednu úspešnú a jednu neúspešnú prihrávku.

Marouane Fellaini

Prišiel na ihrisko až v 91.minúte kedy nahradil zraneného van Persieho.  Avšak za kratučký čas dokázal zanechať lepší dojem ako obaja ďalší striedajúci hráči. Za zmienku stoja jeho tri úspešné prihrávky zo šiestich. Taktiež sa na konci zápasu ukázal hlavne ako hráč, ktorý dokáže podržať loptu a nepustiť k nej súpera. To bolo pravdepodobne aj jeho úlohou.

ÚTOČNÍCI

Robin van Persie

Nastúpil na horte útoku a po nevýrazných výkonoch z posledných zápasov sa v tomto zápase ukázal naplno. Ako prvé spomeniem jeho hattrick. Robin bol v tomto zápase 100% nakoľko z troch gólových šancí dal tri góly. Jeden gól padol z penalty, jeden z hry a jeden z priameho kopu. Zahrával aj dva rohové kopy, ktoré oba boli úspešné. Taktiež v zápase štyrikrát centroval. Dva z jeho centrov boli kľúčové a presné a dva nenašli svojho adresáta. V súbojoch jeden na jedného bol úspešný na polovicu, jeden vyhral a jeden nie.  Obranné osobné súboje mu šli vynikajúce nakoľko vyhral dva z dvoch. V hlavičkách však neexceloval a prehral všetkých osem súbojov. Dvakrát dokázal upratať loptu do bezpečia. V zápase prihrával 19-krát a 14-krát prihrával presne. Dvakrát fauloval a dvakrát bol aj faulovaný. V 91.minúte odišiel na nosidlách mimo ihriska a bol striedaný Fellainim.