23/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Manchester United – Olympiakos Pireus

Odvetu osmifinále Ligy mistrů Rudí ďáblové k velké spokojenosti nás všech přeci jen zvládli a po výhře 3:0 na Old Trafford vyřadili řecký Olympiakos. Ač to byl zápas v podstatě vyrovnaný, více ze hry měli Rudí ďáblové, kteří byli od prvních minut velmi aktivní, před bránou nebezpeční a bažili po gólech a otočení výsledku. Mužem zápasu je jednoznačně snajpr van Persie, který třemi góly zničil našeho soupeře, a vystřílel nám postup. Úžasný výkon ovšem předvedl také de Gea v bráně, jelikož v naší obraně to dost skřípalo a ta za sebou rozhodně nemá nejvydařenější představení. Mrzet nás to ale nemusí. Tým kouče Míchela se totiž gólu v Divadle snů nedočkal, i když se hodně snažil a srdnatě bojoval až do závěrečného hvizdu. Síly mu ale rychle docházely, a přes to, že nebylo do poslední chvíle rozhodnuto, už jejich vzdor radost Rudým ďáblům nezkazil. Ti slaví postup a zahrají si čtvrtfinále.

Po posledním víkendu nám rozhodně nemůže být do zpěvu, jelikož se naše naděje na splnění ambicí opět zmenšily. United nezvládli důležité derby s Liverpoolem, kterému na Old Trafford podlehli 0:3. Tento zápas měl být jakýmsi odrazovým můstkem pro zbytek sezóny, kterou se chtějí Moyesovi svěřenci pokusit ještě zachránit. Času však už moc nezbývá a vyhlídky na další zápasy nejsou moc dobré. Selhání s naším úhlavním rivalem opět rozvířilo vody a před dalším střetnutím se nad Manchesterem začala stahovat černá mračna. K odvetnému osmifinálovému klání přicestoval do Divadla snů Olympiakos Pireus. Čerství řecký mistr si s sebou přivezl náskok 2:0. Tímto výsledkem skončil zápas v Athénách, kde Devils naprosto propadli a předvedli velmi špatný výkon. Každý doufal a věřil ve zlepšení. Těch, kteří doufali v postup, však už bylo méně. Čekala nás napínavá podívaná, ve které museli United zvítězit o tři a více gólů, pokud si chtěli zahrát čtvrtfinále.

 

Nepříjemný řecký celek nám v prvním vzájemném střetnutí na Karaiskakis Stadium ukázal své kvality, ale dal zároveň i najevo, že je k poražení. United však v tomto vzpomínaném utkání nepředvedli v útoku zhola nic a nevytvořili si žádnou vážnější šanci. Za to soupeř ty své i s trochou štěstí proměnil a celkově působil velmi živým a sympatickým dojmem. Své dělali také tamní fanoušci, kteří hnali svůj tým vpřed. Důležitá pro něj byla hlavně defenzivní stránka hry, kde tým kouče Michéla odvedl skvělou práci, odrazil veškerou snahu United a slavil historický úspěch. Rozdělnou práci ovšem bylo potřeba dodělat, protože jsme byli stále jen v poločase.

 

Obranná fáze byla tudíž o to významnějším prvkem hry Olympiakosu v odvetě na Old Trafford. Tam Pireus cestoval s jediným cílem – zkázu Rudých ďáblů dokončit a pokusit se zastavit útočnou hrozbu Devils. Dal se od nich očekávat neprostupný beton a antifotbal se vším všudy. Nicméně gól v síti United by byl zřejmě definitivním zmarem našich nadějí a tudíž si v defenzivní taktice Řeků našly své místo i příležitostné brejky. Navíc nám Pireus na svém hřišti ukázal, že ani kombinační fotbal mu není cizí a hráče na to má. Zajímavostí je, že suverenita Olympiakosu v ligové soutěži byla po zápase s Manchesterem United výrazně narušena a hned dva ze tří zápasů prohrál. I tak si ale s předstihem pěti zápasů zajistil svůj už jednačtyřicátý titul v řecké nejvyšší soutěži a tým se tedy nachází v obrovské euforii, které bude chtít využít k tomu, aby vyřadil Red Devils z Ligy mistrů.

 

Rudí ďáblové byli opět favoritem na výhru, nicméně s šancemi na postup už to tak žhavé nebylo. United balancovali na pokraji propasti a na hřišti museli odevzdat skutečně maximum. Už nebylo cesty zpět a každý si uvědomoval, co je třeba pro postup udělat. David Moyes a jeho tým byli i díky prohře s Liverpoolem pod neuvěřitelným tlakem, který snad už nemohl být větší. Zdálo se však, že si tuto skutečnost snad ani nechtějí nepřipustit a do boje chtěli jít s čistou hlavou. Jenže nervozita je musela dohnat a tak bylo nutné, plně se soustředit na samotný zápas a vše ostatní úplně vypustit.
Bylo jasné, že Devils budou chtít útočit. Koneckonců jim ani nic jiného nezbývalo, jenže zahledět se příliš do útoku nebylo rozumné. Bylo třeba vhodně zvolit taktiku a učinit veškerá opatření pro to, aby už po poločase byla situace příznivější. Jenže ani v obraně se nesmělo nic zanedbat.

 

Jsou schopnosti současného Manchesteru United opravdu dostatečné? Mnozí silně pochybovali. Volalo se po nasazení 3 útočníků, hře na tři beky, avšak jak to všechno bude, nevěděl nikdo. Bylo na místě zvolit zkušenost, která by přinesla klid na kopačky a mohla tak dodržet taktiku nebo raději mladé dravce, které by svou aktivitou přejeli svého protivníka?

 

United potřebovali rychlé vedení, které by jim dodalo klid na kopačky, a poté už jen pevné nervy, trpělivost a také dostatek kreativity a sebevědomí. Nesměla se opakovat situace např. ze zápasu s Fulhamem (2:2), kdy velké množství centrů nestavilo valný úspěch. Rychlý pohyb a kombinace po zemi měla být klíčem k úspěchu. Řekové se však obrnili a jejich obrannou hradbu bylo těžké překonávat.

 

Manažer neměl k dispozici Smalinga, Evanse, Chicharita ani Vidiče. Úplně fit pak nebyl ani Nani. Bylo tak třeba zvážit všechny možnosti a sestavit jedenáctku, která bude ofenzivně laděná. Vybrat ty správné hráče bylo složité a my jsme se finální podobu dozvěděli zhruba hodinku před výkopem.

 

Moyes poslal do hry silnou sestavu, ale nezapomněl se vytasit i s jedním překvapením. Ve variabilní formaci 4-3-3 hráli před de Gou v obraně Rafael, Ferdinand, Jones a Evra. Po boku Carricka nastoupil ve středu pole zkušený Giggs, zprava hrál Valencia, vlevo pozici falešného křídla zastal Welbeck. Rooney operoval na velkém prostoru a kryl záda vysunutému van Persiemu. S kapitánskou páskou hrál Patrice Evra.

 

Utkání se hrálo v Manchester na Old Trafford. Obloha byla vyjasněná, byl klidný večer;  teplota 10°C.

 

Vyprodaný stadion se otřásal v základech a byl připraven hlasitě podpořit svůj tým. Hlavním rozhodčím byl zvolen pan Björn Kuipers z Nizozemska. Začalo se ve svižném tempu a Devils se snažili svou aktivitou vytvořit si první střeleckou možnost. Olympiakos nezvolil pevnou ulitu a i on se pozkoušel a útočit. Nicméně United po chvíli začali hru ovládat, měli míč až na krátké úseky pod kontrolou a začali protivníka tlačit.  V 6‘ drnkl Manolas o nohy unikajícímu Welbeckovi, za což viděl první žlutou kartu. Z následného přímého kopu to v 7‘ zkoušel přímo na bránu Rooney a gólman hostů raději vyrážel nepříjemnou střelu jen před sebe. Ve stejné minutě se Valencia hlavou srazil s Campbellem a nad levým okem se mu záhy vytvořila nepěkná podlitina. I s ní byl ale schopný pokračovat. V 10‘ dostal žlutou kartu Dominguez za faul na Valenciu. O chvíli později si žlutý kartónek prohlédl také Carrick za svůj zákrok na Pereze.  V 11‘ si vzal míč na pravé straně Rooney, který cpal balón do šestnáctky a po teči jednoho z beků, se k němu dostal van Persie, byl však těsně bráněn a jeho střela byla zablokována.  Devils se snažili o rychlou hru po křídlech, ovšem obrana soupeře měla dobrý přístup k našim hráčům. V 16‘ zahřmělo před de Geou, když se Campbell na pravé straně vápna zbavil Jonese, a poté našel před bránou Pereze, jenže ten dostal míč na paty a v těžké pozici naštěstí přestřelil. V 18‘ se po krásném centru Giggse blýskl ve vápně po dobrém náběhu přesnou hlavičkou Rooney, avšak míč zastavila za lehkého dotyku Jimeneze levá tyč!  Devils přidávali plyn a ve 23‘ přišel první klíčový moment utkání. Van Persie byl ve vápně povalen Holebasem a hlavní sudí nařídil penaltu. Míč si na bílý bod postavil ve 25‘ van Persie, a i když gólman uhodl stranu, razantní rána doprava rozvlnila síť – 1:0

 

Byly to nervy a nebyla to lehká úloha, ale vzápětí přišla velká úleva. Van Persie si poradil a postaral se o obrovský výbuch radosti. Bylo ovšem nutné nepodlehnout euforii a dál útočit. Po úvodním gólu se hra trochu uklidnila a také vyrovnala. Rudí ďáblové však nadále prahli po míči a po chvíli znovu zvýšili svou aktivitu. Řekové věděli, že nesmí být zbytečně zalezlí, a tak se snažili kombinovat a chodit dopředu ve větším počtu hráčů. De Gea ale zůstával bez práce. United se snažili hrát po stranách, nicméně cestu hledali i přes dlouhé nákopy, jenomže defenziva Olympiakosu byla pozorná, a když už z některé akce něco bylo, byl to nanejvýš rohový kop. Na začátku 35‘ ovšem poslal míč do pravého rohového praporku van Persie, který na bližší tyči našel Evru, který byl natěsno strážen Maniatisem, avšak dostal se k hlavičce, která mířila do pravého horního rohu brány, ovšem po dobrém zákroku Jimeneze skončila nad. Ďáblové předváděli dobrý pressing, jenže po získání míče začínali být s končící první půlí dosti bezradní. Defenziva Řeků totiž hrála důrazně a hodně do těla a v nouzi si vypomáhala fauly. Bylo tudíž těžké jí projít či nějakým způsobem překvapit. Ve 40‘ se musel opravdu hodně činit de Gea. Rychlou akci táhl po pravé straně rychlík Peréz, který zavezl míč až k pokutovému území a před bránou skvělou přihrávkou našel Fustera, který nebezpečně z blázka hlavičkoval, ovšem de Gea výborným zákrokem vyrazil před sebe, a jelikož naše obrana zapomněla u levé tyče i na dobíhajícího Domingueze, musel vše opět hasit náš brankář, který dalším vynikajícím zákrokem nohama vykopl balón a rohový kop. Ve 41‘ si penaltu žádal Valencia, který v osobním souboji spadl ve vápně na zem, ale hrálo se dál. United poté opět přidali a snažili se vymyslet nějakou akci a pokusit se vstřelit gól do šatny. A to se nám po další pěkné akci také povedlo. Když se rozběhla jedna nastavená minuta, zpracoval si Rooney na pravé straně Giggsův krásný pas, podíval se, a poté výbornou přihrávkou našel před bránou soupeře van Persieho, který po zemi prostřelil brankáře hostů – 2:0

 

Tak to bylo něco! Další exploze radosti ze strany fanoušků. Red Devils ještě během první půle stihli smazat náskok svého protivníka a v zatím vzrušujícím zápase vedli – 2:0

 

Na Rudých ďáblech byla od prvních minut vidět velká chuť útočit a hrát naplno. De Gea sice svými zákroky musel několik ataků nepříjemného soupeře likvidovat, za to na druhé straně udeřilo hned dvakrát. V obou případech z kopačky van Persieho. Od United byly k vidění aktivní hra, pressing i několik šancí a zdálo se, že si neohroženě jdeme pro postup, ale stále nebylo dobojováno a podobným herním projevem bylo třeba zvládnout i druhé dějství. Síla svěřenců Davida Moyese byla na hřišti hodně cítit, a i když se dal od Olympiakosu očekávat odpor, bylo třeba jej zlomit a dorazit dalšími góly.

 

Pokračovalo se ve vysokém tempu a hra byla dosti otevřená, což vyhovovalo hlavně Rudým ďáblům. Ti byli nadále hodně nebezpeční a herně svého soupeře převyšovali. Na samotném konci 51‘ se Old Trafford radoval potřetí. Welbeck v 50‘ po zpracované přihrávce akci před šestnáctkou přibrzdil, a následně byl faulován Manolasem. Devils tak měli dobrou možnost z přímého kopu, kterou využili beze zbytku. Rooney po domluvě s van Persiem míč jen přeběhl a na van Persieho přímou, ale ne zas tak dobře umístěnou, ránu na bránu, gólman Jimenez, který toho moc neviděl, zareagovat nestihl – 3:0

 

Skvělé zahraná standardní situace a Devils se náhle ocitli v roli postupujícího. Byli jsme na koni a hosté hodně znervózněli. Jenže náš protivník nepřestával bojovat a posléze opět zvýšil svou aktivitu. V 54‘ se tečovanou střelou prezentoval Dominguezem. V 56‘ hlavičkoval vedle levou tyč špatně hlídaný Perez, jehož ofsajdové postavení uniklo pozornosti rozhodčích. V 57‘ reagoval na vývoj duelu Míchel, který za Pereze poslal na plac Valdeze. V 61‘ si žlutou kartu za šlapák vysloužil Evra. V 62‘ si žlutou kartu z blízka prohlédl také Solino, který nesportovně zakopl míč po odpískaném ofsajdu. Pireus to nevzdával a pokračoval ve své útočné snaze a naopak Devils začali hrát ustrašeně a o dost pasivněji, což nevěštilo nic dobrého. V 64‘ to zkoušel zpoza vápna Valdéz, ale mířil nad břevno. V 66‘ našel Dominguez před hranicí pokutového území Fustera, který napálil míč z první a de Gea měl i trochu štěstí, že rána mířila přesně do středu brány. V těchto chvílích Devils úplně přestali hrát a koledovali si o to, že přijdou o svůj nadějný výsledek. Olympiakos držel balón ve své moci a kombinoval na půlce United. V 74‘ přišla druhá změna na straně hostů. Hřiště opustil Salino, jehož náhradníkem se stal Machado. V 76‘ po postupu po ose hřiště zakončil svou individuální akci nepřesnou střelou Campbell. Na 77‘ připravil první střídání David Moyes. Na úkor napuchlého Valencii přišel Young. Na začátku 80‘ měl dobrou možnost Olympiakos. Dominguez, prověřil ostrou a lehce tečovanou ranou z pravé strany z ostrého úhlu de Geu, který dalším výtečným zákrokem vyrazil. Následně se balón dostal ke Campbellovi, jenže tomu se rána z první vůbec nepovedla a mířil hodně vedle. V 82‘ Moyes posílil defenzivu svého mužstva, když za Welbecka naskočil Fletcher. Poslední střídání se rozhodl vyčerpat ve stejné minutě kouč řeckého celku, jenž stáhl Fustera a nahradil jej Vergosem. V 84‘ získal odvrácený míč před šestnáctkou Flercher, který nabil Rooneymu, ovšem jeho falšovaná rána za hranicí pokutového území skončila na tributně. Soupeři pomalu docházely síly a otěže přebíralo opět naše mužstvo. Hra byla v závěru prvního dějství dosti vyrovnaná a týmy se často střídaly u míče. Drama ještě nekončilo a napětí rostlo, protože jediný gól mohl vše změnit. Ne příliš jistá obrana Devils se čas od času hodně zapotila a Pireus věděl, že musí vytrvat. V 88‘ Manolas trefil kolenem van Persieho, který zůstal ležet na trávníku a musel být ošetřen. Mezitím už se rozběhlo nastavení, které činilo pět minut. V 90+1‘ si žlutou kartu vysloužili Marcano, za řeči směrem k rozhodčímu a Ferdinand, jenž také přidal několik slov do debaty. Red Devils také naposledy střídali. Hrdina zápasu Van Persie musel být odnesen na nosítkách a byl nahrazen Fellainim. United se snažili dělat vše pro to, aby míč udrželi co nejdále od brány, a to se jim dařilo velmi dobře, přičemž uplatňovali své zkušenosti. Hosté už se na žádnou další akci nezmohli a Ďáblové dosáhli svého. Manchester United postupuje do čtvrtfinále přes Olympiakos Pireus, který porazil na Old Trafford – 3:0

 

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Rafael, Ferdinand, Jones, Evra – Valencia (77‘ Young), Carrick, Giggs – Welbeck (82‘ Fletcher), Rooney, van Persie (90+1‘ Fellaini.

 

 Lavička: Lindegaard, Fellaini, Fletcher, Young, Janusa, Kagawa, Chicharito

 

Základní sestava Olympiakos Pireus: Jimenez – Salino (74‘ Machado), Manolas, Marcano, Holebas – Maniatis, N‘dinga – Perez (57‘ Valdez), Dominguez, Fuster (82‘ Vergos) – Campbell

 

Lavička: Megyeri, Papadopoulos, Machado, Vergos, Samaris, Bong, Valdez

 

Góly: Manchester United –  25‘ (penalta), 45+1‘ a 51‘ van Persie

Žluté karty: Manchester United – 10‘ Carrick, 61‘ Evra, 90+1‘ Ferdinand

 

Olympiakos Pireus – 6‘ Manolas, 10‘ Dominguez, 62‘ Salino, 90+1‘ Marcano

 

Hlavní rozhodčí: Björn Kuipers  (Nizozemsko)

Asistenti na čarách: Angelo Boonman & Erwin Zeinstra (oba Nizozemsko)

Pomocní brankoví rozhodčí: Pol van Boekel & Richard Liesveld (oba Nizozemsko)

Čtvrtý rozhodčí: Charles Schaap (Nizozemsko)

 

Návštěva: 75 000 diváků

 

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

 

Manchester United

 

Olympiakos Pireus

49%

Držení míče

51%

12

Střely celkem

14

9

Střely na bránu

7

3

Střely mimo bránu

7

18

Přímé kopy

18

8

Rohové kopy

7

4

Ofsajdy

3

25

Vhazování

20

7

Zásahy brankářů

6

14

Fauly

17

3

Žluté karty

4

0

Červené karty

0

 

 

Tonoucí se stébla chytá. United to dokázali a předvedli malý zázrak. Do zápasu jsme vstupovali jako outsideři na postup, ovšem síla a vůle hráčů Devils byla silnější než ta soupeřova. Do utkání jsme dali vše a výsledek se také po zásluze dostavil. Z celkového pohledu to nebylo po herní stránce úplně dokonalé, a náš tým má určitě ještě na víc. Dnes to byla hlavně nepřesvědčivá obrana, která neměla svůj den a několikrát zaspala, takže musí poděkovat brankáři de Geovi, protože ten byl tentokrát jistý, naprosto bezchybný a tým v kritických chvílích hodně podržel. Nebýt jeho zákroků, kdo ví, jak by to dopadlo. Hrdinou napínavého večera je ovšem jiný muž. Robin van Persie zaznamenal hattrick a jeho góly zajistily Rudým ďáblům vítězství, ale hlavně postup, protože vedly k obratu celkového skóre. Na United bylo už od začátku vidět, že chtějí hrát ofenzivní, rychlý fotbal a co nejrychleji udeřit. Van Persie vše načal proměněnou penaltou, ještě do poločasu smazal gólový deficit po přihrávce Rooneyho, a aby nebyl jeho gól do šatny málo, zkompletoval hattrick skvěle zahraným přímým kopem, kterým krátce po změně stran své velkolepé dílo dokončil. Devils však museli mimo to myslet i na zadní vrátka, jelikož Olympiakos hned několikrát nepříjemně zahrozil a měl i trochu smůlu v koncovce. Zákroky famózního de Gey držely naděje mužstva nad vodou a náš gólman výrazným dílem přispěl k výhře a připsal si čisté konto, což je vzhledem k tomu, co předváděla obrana opravdu skvělý úspěch.

 

V ofenzivě to klapalo dobře. Řecký celek sice v zadních řadách pracoval solidně, jenže se chyb nevyvaroval, několikrát v obraně polevil a United to po trestali po svém. Giggs po delší době dostal šanci ukázat, jak vyzrálým a dobrým hráčem stále je i ve svém vysokém věku. Byl jedním z nejlepších na hřišti, ačkoliv se ve druhé části ze hry mírně vytratil. Spolupráce Rooney & van Persie byla dnes ukázková.

Rooney v roli nahrávače a van Persie v roli zakončovatele. Zdatně jim sekundoval i pracant Welbeck, který se sice výrazněji neprosadil, ale své úkoly splnil výborně. Celý tým podal velice dobrý, soustředěný výkon a zanechal dobrý dojem, který nicméně mírně pokazil svou pasivitou v závěru utkání, kdy bylo velmi riskantní nechat hrát Pireus na naší polovině hřiště. Řekům však docházel dech a nebezpečí z jejich strany pomalu pomíjelo, takže jsme vše nakonec za pomocí zkušeností zvládli. Samotný závěr si Red Devils pohlídali a další komplikace už nepřipustili. Družina Davida Moyese tedy slaví postup do čtvrtfinále. Manchester United na Old Trafford porazil Olympiakos Pireus – 3:0

 

Čtvrtfinálového soupeře se dozvíme v pátek 21.3, kdy bude ve francouzském Nyonu ve 12:00 našeho času zahájeno losování Ligy mistrů. Sledovat jej bude možné na stanici Eurosport nebo na oficiálních stránkách uefa.com

 

Dalším soupeřem Rudých ďáblů bude ve 31. kole anglické Premier League West Ham United. Londýnský celek se řadí k průměru nejvyšší soutěže a pohybuje se ve velmi vyrovnaném středu tabulky. Pro Devils bude jistě velmi nepříjemným soupeřem, protože potřebuje každý bod. V jeho případě se totiž nedá ani náhodou tvrdit, že je z boje o záchranu venku. Avšak s největší pravděpodobností se tak stane. Cílem Sama Allardyce je klidný střed tabulky a k jeho dosažení se bude chtít pokusit obrat o body i Manchester United. Zápas v Upton Parku je na programu v sobotu 22. března/marec s výkopem v 18:30 našeho čili středoevropského času (SEČ).

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!