03/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Olympiacos Pireus – Manchester United

První část osmifinále Ligy mistrů se hráčům Manchesteru United vůbec nepovedla a z horké řecké půdy si vezou nepříznivý výsledek. Výkon našeho týmu nebyl dobrý. Hráči si nevypracovali žádnou dobrou střeleckou příležitost a ztroskotali na výborné obraně domácích. Ti měli s úžasnou podporou svých fanoušků psychicky navrch a předvedli proti nám skvělé představení. Rudí ďáblové vyšli střelecky naprázdno a výsledek 2:0 bude v Divadle snů velmi těžké smazat. Naděje umírá poslední, avšak po prvním vzájemném měření sil má výrazně blíže k postupu řecký Olympiakos, který může být po úvodním střetnutí maximálně spokojený.

 

Devils si po desetidenní zápasové odmlce odvezli všechny body z londýnského Selhurst Parku a díky zaváhání Evertonu poskočili po výhře nad Eagles ve 27. kole Premier League na šestou příčku v tabulce. Na ligové scéně to bude ještě usilovný a náročný běh na dlouhou trať, avšak pro nevzdávající se svěřence Davida Moyese se nyní rozbíhá i jarní část Champions League, kde o úspěchu či neúspěchu rozhodují pouze dva zápasy. Fotbalová Liga mistrů pokračovala čtyřmi osmifinálovými zápasy již minulý týden, ovšem Manchester United zahájil jarní boje o nejprestižnější evropskou trofej až o týden později, který nabídl zbylá čtyři střetnutí. Naším soupeřem byl úřadující řecký mistr Olympiakos Pireus.

 

Nikdo pořádně nevěděl, co od udatných Řeků vlastně očekávat, nicméně první zápas se hrál v Athénách, které jsou jejich unikátním útočištěm a v tomto ročníku zde nevyhráli pouze ve dvou případech ve všech soutěžích. Zápas tedy sliboval tuhou bitvu podpořenou natěšenými fanoušky, kteří jsou pověstní svou vášnivostí. Druhý match je pak na programu v březnu na Old Trafford, což je mírná výhoda pro náš celek, který se může na domácí půdě více přizpůsobit situaci. Hlavním cílem ve venkovních utkáních bývá uhrát co nejpřijatelnější výsledek do odvety. Tradičně se tím myslí udržení čistého štítu a především vstřelení alespoň jednoho gólu do sítě soupeře. United se v novém roce nemohou pochlubit nějakou úchvatnou střeleckou bilancí a obecně se dalo očekávat, že na Karaiskakis Stadium mnoho gólů nepadne.

 

Manchester United již ztratil reálnou šanci získat trofej v některé z domácích soutěží poté, co byl vyřazen z Capital One Cupu i FA Cupu. Na vedoucí Chelsea navíc ztrácíme 11 kol před koncem propastných 15 bodů a na 4. Liverpool bodů 11. Jsou to velká manka, avšak teoretické šance na umístění se v Top 4 tu samozřejmě stále jsou, nicméně se pomalu vytrácejí. 4. příčka v tabulce je tou poslední, která zaručuje účast v Lize mistrů. A právě milionářské soutěži přikládají nyní Rudí ďáblové o to větší důležitost, protože je pro ně poslední šancí jak získat v tomto ročníku nějakou trofej a s největší pravděpodobností jim zároveň jedině celkový triumf zajistí místenku v následující sezóně. Strastiplnou cestu do vytouženého lisabonského finále jsme počali na hřišti nepříjemného Olympiakosu.

 

Úroveň řecké ligy je mezi těmi evropskými spíše lepší průměr a kvalita popředních celků rozhodně není zanedbatelná. Samotný Olympiakos patří v posledních 15 letech k naprostým suverénům domácí soutěže. Od roku 1997 se stal pokaždé mistrem své země vyjma sezón 2003/2004 a 2009/2010. Je tudíž také pravidelným účastníkem Ligy mistrů, ovšem jeho největším úspěchem je zatím jejich jediné čtvrtfinále v sezóně 1997/1998. V řecké Super League postupuje do Ligy mistrů pouze vítěz. Olympiakos se do ní kvalifikoval bez problémů, když s 15 bodovým náskokem na druhý PAOK Soluň prošel sezónu s jedinou porážkou. Jarní část Champions League si Olympiakos zahraje znovu po třech letech. Ve dvou předchozích sezónách mu postup jen těsně unikl, v sezóně 2010/2011 do základní skupiny postoupit nedokázal a naposledy si zahrál osmifinále této soutěže v ročníku 2009/2010, kdy byl vyřazen Chelsea. Zajímavé je, že ve třech posledních případech, kdy hrál Olympiakos základní skupinu Ligy mistrů, se pokaždé potkal s londýnským Arsenalem.

 

Tentokrát to družině španělského kouče Michéla vyšlo jen díky lepšímu skóre a poslednímu vyhranému zápasu nad Anderlechtem. Benfica sice jako jediná ve skupině C v závěrečném duelu zdolala silné PSG, ovšem ani to jí nakonec nestačilo a postup slavili Řekové.

 

Ono se řekne Řekové, avšak i v těchto koutech Evropy platí, že se začíná stále více vsázet na krajánky, čímž dochází ke zkvalitňování úrovně tamních celků. Za invazi cizinců může pochopitelně i současný trenér Olympiakosu, kterým je bývalý výborný záložník Realu Madrid Míchel. Tento španělský stratég je v klubu sice teprve krátce, ale od začátku února (február) 2013, kdy vyměnil Sevillu za řecký klub, už toho stihl změnit docela dost. Tak na příklad všichni čtyři Španělé, kteří v týmu v současné působí, si sem přivedl on. Na 36členné soupisce pak najdeme pouze 7 Řeků a zbytek tvoří směs zahraničních fotbalistů především z Jižní Ameriky. Takže je jasné, že mužstvo je poskládané tak, aby vyhovovalo potřebám trenéra, jehož španělská krev mnohé napovídá o tom, jakou filozofii tým vyznává a jaké jsou jeho zbraně a přednosti. Není náhodou, že aktuálně patří Olympiakosu 1. příčka v tabulce s luxusním dvacetibodovým náskokem na druhý. PAOK Soluň.

 

Řekové se do podvědomí fotbalových fanoušků nejvíce vryli svým antifotbalem a defenzivním pojetím hry. Tento styl má v dnešním fotbalovém světě celou řadu odpůrců, avšak sám o sobě svá pozitiva a dokonce se s ním dá při troše štěstí slavit i úspěch, takže proč od něj upouštět? Nevídanou cestu Řecka ke zlatu na Euru 2004 si někteří nedokážou dodnes vysvětlit. A myslíte si, že Řekové chybějí mezi 32 kvalifikovanými zeměmi na letošním MS 2014 v Brazílii. No jak by mohli? Olympiakos se ovšem tomuto hernímu stylu vymyká a právě díky zástupu hráčů ze všech koutů světa vytváří tým, který svou kvalitou a možnostmi možná leckoho překvapí. Asi nejznámější postavou týmu je ostřílený Javier Saviola, avšak možná ještě více pozornosti si pro fanoušky United získá brankář Roy Carroll, který sice plní roli až gólmana číslo tři, ale rozhodně je příjemným zjištěním, že je členem kádru našeho soupeře.

 

Olympiakos v zimním přestupovém období prodal svou největší oporu a nejlepšího střelce Mitrgloua do Fulhamu, ale také ofenzivně laděného Vlada Weisse, který zamířil za penězi do Kataru. Aktuálně navíc laboruje se stehenní svalem Saviola, který se po odchodu produktivního útočníka stal hlavním tahounem ofenzivy. Toto výrazné oslabení by se mohlo projevit i na celkovém projevu řeckého celku, který se tak dost možná vydá ve stopách národního týmu a zvolí cestu urputné obrany. Avšak neprůhlednou strategii bylo velmi složité odhadnout. O to zajímavějším se tento dvojzápas jevil.

 

Červenobílý klub z Athén je pochopitelně papírovým outsiderem, avšak právě výsledek z domácího prostředí by pro něj mohl být klíčový, jelikož ubránit na Old Trafford remízu či těsné vítězství není, a zvláště ne v této sezóně, zase tak těžký úkol. Slavnější Manchester United má sice statistiky na své straně, avšak stále je to jen stín toho Manchesteru z let předchozích, čili spoléhat jsme se museli hlavně sami na sebe.

 

David Moyes si uvědomoval, že jej čeká další velký test. Obstát na horké řecké půdě byla pro něj výzva, kterou chtěl bez okolků přijmout a dokázat sílu svého týmu. United letěli do metropole Řecka bez Juana Maty, Naniho, Welbecka a s oslabenou defenzivou, které nadále chybí Jones a Evans. Naopak Rafael s týmem odcestoval.

 

Rudí ďáblové v základní skupině neprohráli a neočekávalo se, že by měli poprvé zaváhat s Olympiakosem. Jenže nevyzpytatelnost našeho soupeře byla alarmující a vše bylo tedy nutné podřídit přesné a důsledné obraně. Rychlé přihrávky, dobrý pohyb a organizace byly samozřejmostí a United byli tentokrát nuceni hrát svou hru, soustředit se na svůj výkon a jejich cílem bylo pokusit se překvapit nepředvídatelného protivníka. Bylo zřejmé, že útočné duo Rooney a van Persie se měnit nebude, stejně jako stoperská dvojka. Reálný byl start Valencii či Younga, ovšem na svou další šanci čeká také Kagawa.

 

Manažer Red Devils oproti ligovému duelu s Eagles jen lehce obměnil sestavu a vsadil na osvědčené tváře. De  Gea v bráně byl samozřejmostí. Před ním hrála nezměněná obranná čtveřice Smalling, Vidič, Ferdinand a Evra. Duo středopolařů Carrick-Cleverley bylo z krajů doplněno Youngem zleva a Valenciou zprava a v útoku nastoupili vedle sebe Rooney a van Persie. Kapitánem Manchesteru United byl Nemanja Vidič.

 

Zápas se hrál na Karaiskakis Stadium v Athénách (Řecko); teplota 7°C.

 

Bouřlivá atmosféra byla ohlušující a nádherná choreografie, kterou vytvořily vyprodané tribuny plné vášnivých fanoušků, velkolepé. Jejich podpora směrem k domácímu celku byla vskutku parádní a bylo jasné, že příznivci Olympiakosu budou v tomto utkání pomyslným 12. hráčem. Začátek zápasu byl hodně nervózní a opatrný. Ve 3‘ dostal velice přísnou žlutou kartu Evra za hraní rukou. V 8‘ poprvé vážněji zahrozil soupeř, jmenovitě Dominguez, který se vřítil do vápna a zakončil, avšak celou situaci na poslední chvíli zachránil Vidič, který mu obětavě padl do rány. Červeno bílé peklo dělalo své a United působili dosti zakřiknutě. Naše rozehrávka byla doprovázena hlasitým pískotem a bučením a cesta k bráně Jimeneze byla velmi těžce přístupná. V 17‘ se k odvrácenému skákavému míči dostal ve vápně Cleverley, ovšem jeho střela mířila nad bránu. Agresivní styl Olympiakosu nám dělal velké problémy ve všech směrech hry. Ve 21‘ napřáhl z dálky Maniatis, s jehož pokusem do středu brány ale de Gea neměl problém. Rudí ďáblové postupně začali přebírat iniciativu, nicméně kousaví Řekové, i když měli ze hry podstatně méně, byli směrem dopředu aktivnější a nebezpečnější. Ve 25‘ se před pokutovým územím uvolnil Perez, který vystřelil, ale míč skončil vedle naší levé tyče. Sledovali jsme fotbal plný osobních soubojů, drobných faulů a také nepřesností. Hrálo se sice ve svižném tempu, avšak na hřišti se toho moc zajímavého nedělo. Na konci 35‘ pálil z velké dálky Maniatis, avšak balón šel vedle pravé tyče. Na začátku 37‘ přišel šok. Po centru Campbella se od Evry odrazil k volnému Maniatisovi před šestnáctku, ten vystřelil a jeho přízemní rána by nejspíše skončila vedle, ale to by ji ve vápně nesměl tečovat Dominguez, který překonal de Geu, jenž se za míčem natahoval marně – 1:0

 

United tak náhle prohrávali a museli přidat. A to také udělali a svého protivníka ke konci poločasu dokázali zatlačit. Po Rooneyho přímém kopu, odvracel na rohový kop těsně nad břevno vlastní brány Manolas. Poté musel být ošetřen van Persie, který ve skrumáži těl hlavou narazil do důrazného gólmana a otřesený zůstal ležet na trávníku. Po chvíli byl však na nohou a připraven pokračovat. Poté se ve 42‘ dostal po rohovém kopu do zakončení ve vápně Rooney, ale jeho rána byla zablokována. Více už toho ale United do přestávky vymyslet nestihli a po jedné nastavené minutě skončila úvodní část vedením domácích – 1:0

 

Byl to velmi těžký zápas. Ačkoliv jsme měli územní převahu, fanoušci dávali Olympiakosu křídla a ten nám znepříjemňoval rozehrávku, dobře bránil, a když mohl, snažil se přímočaře útočit. United se neuměli prosadit proti houževnatému soupeři a v ofenzivě toho moc nepředvedli. Navíc jsme po tečované střele prohrávali a tlak na naše hráče se tím pádem zvýšil. V ohlušující atmosféře bylo náročné otáčet zápas, avšak právě o to se chtěli svěřenci Davida Moyese pokusit.

 

Obraz hry se po změně stran moc nezměnil. United byli častěji u míče a vytvářeli si územní převahu, avšak hrálo se hlavně ve středu hřiště a naše hráče brzdila nepřesnost přihrávek i dobrý přístup protivníka. V 55‘ však stadion explodoval radostí podruhé a domácí odskočili do dvougólového vedení. Campbell dostal přihrávku před šestnáctkou United, vyhnul se Carrickovi, kterému nasadil jesle a nádherným obstřelem okolo Ferdinanda zamířil přesně k levé tyči. De Gea neměl šanci – 2:0

 

Tak tohle už vypadalo zle. Efektivní Olympiakos pohodlně vedl a mohutně podporovaný svými příznivci měl zápas pod kontrolou. United byli evidentně zaskočeni a jakoby nevěděli, co mají hrát. Po hodině hry David Moyes reagoval na nepříznivý vývoj dvojitým střídáním. Ze hřiště odešel Valencia a Cleverley a oživit hru měli Welbeck s Kagawou. Rudí ďáblové se snažili zvýšit aktivitu a více se tlačit k bráně Jimeneze, ale k výrazné změně hry to nevedlo.  V 65‘ pálil zpoza šestnáctky střelecky velmi aktivní kapitán domácích Maniatis, ovšem mířil vedle levé tyče. V 67‘ se dostal do nebezpečného zakončení zpoza pokutového území Olaitan, který minul pravou šibenici. Na konci 67‘ připravil první střídání také Míchel, jenž na plac Fustera místo Campbella. Bezradnost Devils pokračovala a naši hráči úplně vypadli z rytmu.  Bylo to trápení. Ohromné trápení, které nebralo konce, a z Manchesteru se stával neškodný protivník. Olympiakos v poklidu bránil a vypadalo to, že si dojde pro vítězství. V 76‘ zasáhl podruhé do sestavy Míchel, jenž stáhl Domingueze a nahradil jej Machadem. Na začátku 81‘ měl van Persie na kopačce snížení, jenže to by musel po přesném centru Smallinga a dobrém zpracování zamířit mezi tři tyče. On ale pálil ale vápně nad. S blížícím se závěrem zápasu se Devils nadechovali k náporu, avšak jejich snaha se měnila v zoufalství. V náš neprospěch navíc hrál po celý zápas čas od času také rozhodčí. V 86‘ vyčerpali domácí svá střídání, když na hřiště přišel Valdéz a dolů šel Perez. V 90‘ dostal žlutou kartu Ferdinand, který zkosil Fustera. Nastavení činilo tři minuty. V nich si ale už Olympiakos zkušeně pohlídal svůj náskok a na Karaiskakis Stadium zaslouženě porazil Manchester United – 2:0

 

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Smalling, Ferdinand, Vidič, Evra – Valencia (60‘ Welbeck), Cleverley (61‘ Kagawa), Carrick, Young – Rooney – van Persie

 

 Lavička: Lindegaard, Büttner, Fellaini, Giggs, Kagawa, Chicharito, Welbeck

 

Základní sestava Olympiakos Pireus: Jimenez – Salino, Manolas, Marcano, Holebas – Maniatis, N‘dinga – Perez (86‘ Valdez), Dominguez (76‘ Machado), Campbell (67‘ Fuster) – Olaitan

 

Lavička: Megyeri, Papadopoulos, Machado, Fuster, Samaris, Bong, Valdez

 

Góly: Olympiakos Pireus – 38‘ Dominguez, 55‘ Campbell

Žluté karty: Manchester United –  3‘ Evra, 90‘ Ferdinand

 

Hlavní rozhodčí: Gianluca Rocchi (Itálie)

Asistenti na čarách: Elenito Di Liberatore & Gianluca Cariolato (oba Itálie)

Pomocní brankoví rozhodčí: Paolo Mazzoleni & Paolo Valeri (oba Itálie)

Čtvrtý rozhodčí: Alessandro Giallatini (Itálie)

 

Návštěva: 29 815 diváků

 

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

 

Olympiakos Pireus

 

Manchester United

46%

Držení míče

54%

12

Střely celkem

5

8

Střely na bránu

2

4

Střely mimo bránu

3

14

Přímé kopy

11

1

Rohové kopy

4

0

Ofsajdy

3

21

Vhazování

27

2

Zásahy brankářů

6

10

Fauly

11

0

Žluté karty

2

0

Červené karty

0

 

Pekelná athénská výheň usmažila Rudé ďábly zaživa. Zápas hraný za neskutečné atmosféry se nám nepovedl a houževnatý, agresivní soupeř slaví vítězství. Řecký fotbal bolí, o čemž se United přesvědčili na vlastní kůži. Sice se nám dařilo držet balón na kopačkách, avšak nic světoborného s ním hráči nevymysleli. V obraně jsme natropili mnoho chyb, asi největším kamenem úrazu byla nespolehlivá a slabá záložní řada a v útoku jsme naráželi na červenobílou kompaktní hráz. Zkrátka nám nic nevycházelo podle představ a naše hra vůbec nefungovala a na soupeře neplatila. Problémy jsme měli už při rozehrávce, kterou Řekové aktivně napadali a hráli hodně do těla a natěsno. Marná snaha o vytvoření si nějaké šance nám s ubývajícím časem snižovala naše sebevědomí i naději na úspěch a Olympiakos úspěšně rozbíjel jednu útočnou akci za druhou. Utkání se hrálo v dobrém tempu, avšak United na hřišti neukázali svou sílu a prakticky po celé utkání působili hodně bezradně. Opticky se možná zdálo, že soupeře přehráváme, nicméně nadvládu nad hřištěm měl ve svých rukou on. Asi není na místě tu dále pokračovat v kritice. To za mě udělají jiní. Zápas se prostě našemu týmu nepovedl a není na místě se na něco vymlouvat. Do odvety si řecký tým přiveze velmi nadějný výsledek. Stále je vše otevřené, ale každé mu musí být jasné, že zajistit si postup bude proti agresivnímu soupeři nesmírně složité. Manchester United si výrazně zkomplikoval cestu do čtvrtfinále, když na Karaiskakis Stadium podlehl Olympiakosu Pireus – 2:0

 

A na řadě je další delší pauza pro náš tým. O víkendu totiž měli hrát United derby se svým rivalem Man City, ovšem ty čeká finále Capital One Cupu se Sunderlandem a tak bylo derby přeloženo. Následující týden je pak na programu krátká reprezetačí přestávka zahrnující jeden zápas, takže až další víkend bude pro Devils zápasový kolotoč pokračovat. Příštím soupeřem Rudých ďáblů bude West Bromwich Albion, kterému se v posledních týdnech přestalo dařit a nachází se těsně nad sestupovými vodami.  Na stadionu Hawthorns čeká ve 28. kole Premier League tým Davida Moyese další složitá překážka a ten musí udělat vše pro to, aby na hřišti tohoto nepříjemného protivníka uspěl. Času na přípravu bude mít více než dost. Utkání se totiž bude hrát až v sobotu 8. března/marec s výkopem ve 13:45 našeho čili středoevropského času (SEČ).


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!