Posledný FA cup Červených diablov

V máji to bude už 10 rokov od momentu kedy Manchester United získal svoj posledný FA cup. V tomto článku nechcem písať o prítomnosti, forme, či výsledkovej a hernej kríze, skôr som sa zameral na cestu Manchestru United za svojim posledným titulom v FA cupe z roku 2004.

Cesta Manchestru United za posledným svojím víťazstvom v FA cupe bola takáto.

3. kolo: Aston Villa

Krátko po začiatku roku 2004, konkrétne 4. januára, zavítali Diabli z Manchestru na horúcu pôdu do Villa Parku. Villans prežívali vcelku vydarenú sezónu, ktorú ukončili na šiestom mieste tabuľky Premier League (čo by za šieste miesto dali dnes). Sir Alex Ferguson namiešal celkom zaujímavú “pohárovú“ zostavu:

Howard, G. Neville, Brown, O´Shea, Silvestre, Fortune, Butt, Kléberson, Giggs, Scholes, Forlán

Skóre otvoril v 19. minúte mladý, vtedy ešte len 22-ročný, Gareth Barry. Diabli sa márne pokúšali dobiť bránu súpera. Zmena nastala po odchode Forlána a O´Shea v 55. minúte, ktorých nahradil Roy Keane s van Nistelrooyom. Vďaka tímto zmenám a najmä zásluhou dvoch gólov Paula Scholesa otočili United skóre vo svoj prospech a zvíťazili 2:1. Za zmienku stojí ešte posledné striedanie Diablov. V 84. minúte sa na ihrisko dostal Darren Fletcher, ktorý vystriedal Klébersona. Fletch si tak pripísal prvých pár minút v najstaršiej klubovej súťaži sveta v drese United.

4. kolo: FC Northampton

Na svoj druhý zápas Diabli opäť cestovali na ihrisko súpera a to na pôdu treťodivízneho Northamptonu. Zápas sa odohral 25. januára a mal byť jasnou záležitosťou favorita z Manchestru, čo sa aj potvrdilo a United vyhrali hladko 3:0, po góloch Silvestreho, Diega Forlána a vlastnom góle domáceho nešťastníka Chrisa Hargreavesa. Manchester United nastúpil v tejto zostave:

Carroll, Fortune, O´Shea, Brown, Silvestre, Fletcher, Butt, Scholes, Ronaldo, Forlán, Bellion

Góly: 34´ Silvestre, 47´ Hargreaves (v.g.), 68´ Forlán

Striedania:

72´ Bardsley za Silvestreho
72´ Richardson za Scholesa
89´ Pugh za Fortuneho

Danny Pugh s Philom Bardsleym si prísali svoj debut v FA cupe, avšak nováčikom na ktorého sa sústredila všetka pozornosť nebol nikto iný ako nová akvizícia s číslom 7, Cristiano Ronaldo. Ronaldo počas celého zápasu motal hlavu súperovej obrane a hoci neskóroval, bol pri všetkých góloch United.

Debut Cristiana Ronalda v pohári FA.

5. kolo: Manchester City

V roku 2004 u našich “hlučných“ susedov ani len netušili, kde budú o desať rokov. Vtedy sa pohybovali okolo zóny zostupu, a tak tento súper nemal byť pre Diablov z Manchestru až takým problémom, obzvlášť keď sa mal zápas odohrať na vtedy takmer nedobitnom Old Trafforde. Papierové predpoklady sa naplnili a United 14. februára 2004 po vynikajúcom výkone zvíťazili 4:2.

Zostava: Howard, G. Neville, O´Shea, Silvestre, P. Neville, Fortune, Keane, Scholes, Giggs, Ronaldo, van Nistelrooy

Góly: 34´ Scholes, 71´ van Nistelrooy, 74´ Ronaldo, 80´ van Nistelrooy

Striedania:

88´ Butt za Giggsa
89´ Brown za P. Nevilla

Silná zostava zabezpečila vedenie 3:0, ktoré v 78. minúte korigoval Tarnat. Dve minúty na to pridal po prihrávke Ronalda štvrtý gól United van Nistelrooy a konečný výsledok 4:2 stanovil pár minút pred koncom Robbie Fowler.

Štvrťfinále: FC Fulham

V boji o semifinále nás opäť čakal súper z Premier League, no opäť sme mali výhodu domáceho prostredia, ktorú sme využili vo svoj prospech a Cottagers sme na Old Trafforde zdolali v pomere 2:1.

Zostava: Howard, Brown, O´Shea, Keane, P. Neville, Fletcher, Scholes, Butt, Giggs, Ronaldo, van Nistelrooy

Góly: 25´ van Nistelrooy, 62´ van Nistelrooy

Striedania:

75´ Djemba-Djemba za Keana
88´ Solskjaer za Ronalda

Víťazstvo sa nerodilo ľahko, nakoľko súper mal v 23. minúte výhodu pokutového kopu a Malbranque sa z bieleho bodu nemýlil. To sa asi nepozdávalo Ruudovi, ktorý o dve minúty na to vyrovnal a v 62. minúte svojim druhým gólom strhol víťazstvo na stranu United.

Semifinále: Arsenal FC

V semifinále nám los pridelil súpera s kategórie najťažších a to londýnsky Arsenal. Ten práve prežíval svoju historickú sezónu, v lige dovtedy neprehrali. Semifinále súťaže sa hráva na neutrálnej pôde. Wembley ešte nebolo zrekonštruované a tak sa tento duel odohral v birminghamskom Villa Parku. Bájni “invincibles“ boli pred zápasom miernym favoritom. Nakoniec neboli až takí neporaziteľní, ako napovedá ich vtedajšia prezývka. United zvíťazili najtesnejším rozdielom 1:0. Toto veľké víťazstvo sa viaže k dátumu 3. apríl 2004.

Zostava United: Carroll, G. Neville, Brown, Silvestre, O´Shea, Fletcher, Keane, Scholes, Giggs, Ronaldo, Solskjaer

Zostava Arsenalu: Lehmann, Lauren, Campbell, Touré, Clichy, Ljungberg, Viera, Edu, Pires, Bergkamp, Aliadiere

Góly: 32´ Scholes

Striedania United: 75´ P. Neville za Solskjaera
84´ Bellion za Ronalda

Finále: Millwall FC

Vo finále konanom na Millenium Stadium 22. mája 2004 nám osud doprial súpera z kategórie “papierovo“ slabších, konkrétne sa jednalo a prvodivízny Millwall na čele s hráčmi ako Tim Cahill a Denis Wise. Millwall nemal predstavovať pre United vážnejší problém v honbe za trofejov, čo sa aj potvrdilo, keď Diabli zvíťazili rozdielom triedy 3:0 a po piatich rokoch dokázali pohár FA opäť získať do svojich rúk.

Zostava United: Howard, G. Neville, Brown, Silvestre, O´Shea, Fletcher, Keane, Scholes, Giggs, Ronado, van Nistelrooy

Zostava Millwallu: Marshall, Lawrence, Ryan, Cahill, Iffil, Livermore, Harris, Ward, Wise, Elliott, Sweeney

Góly: 44´ Ronaldo, 65´ van Nistelrooy (p.k.), 81´ van Nistelrooy

Striedania United:

84´ Solskjaer za Ronalda
84´ Carroll za Howarda
84´ Butt za Fletchera