01/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Rozhovory

Rozhovor: Saidy Janko

Švýcarský obránce Manchesteru United Saidy Janko byl vyzpovídán časopisem Inside United.

 

 

Tvůj přestup se udál poslední možný den v září, věděl si o tom už dříve?
Ne, nevěděl, protože po zkoušce v Manchesteru United řekli, že pošlou do FC Curych nabídku, ale to se samozřejmě dělo mimo mě. Takže jsem musel čekat až do poslední chvíle, než se vše potvrdilo.

 

Kdy proběhla zkouška a jaká byla?
Bylo to v létě. První dny pro mne byly opravdu těžké, všechno pro mě bylo nové a United jsou velkým klubem. Ale po dvou trénincích jsem si na to zvykl.

 

Poprvé si na sebe upoutal minulý rok během turnaje Blue Stars, když si hrál za FC Curych…
Ano, Curych ten turnaj vyhrál. Bylo to poprvé, co jsem hrál před zraky tolika fanoušků. Nejlepším hráčem turnaje byl vyhlášen Adnan Januzaj, byl famózní.

 

Překvapil tě zájem United?
Hodně lidí mi říkalo, že jsem hrál dobře, ale nečekal jsem, že by se mohlo přihodit něco takového. Nikdy jsem neslyšel o zájmu United. Samozřejmě jsem o Manchesteru United věděl spoustu věcí, jelikož jsem sledoval Premier League a věci kolem toho. Nicméně musím přiznat, že jsem byl fanouškem Arsenalu.

 

Obdivoval jsi nějaké hráče?
Vždy jsem rád sledoval Thierry Henryho a také Didiera Drogbu v Chelsea. Nicméně v útoku jsem nikdy hrát nechtěl. Věděl jsem, že nemám kvality na to, aby ze mě byl kvalitní zakončovatel.

 

Byl jsi vždy takový rychlý a silový typ hráče?
Ne. V týmu jsem vždy patřil k nejmenším a nejlehčím hráčům. Když mi bylo 15 nebo 16 let, tak jsem začal růst. Všechno to přišlo velmi rychle. Když jsem byl malý, tak jsem nebyl tak rychlý, ale postupem času jsem se zlepšoval.

 

Adaptoval ses rychle na UEFA Youth League vzhledem k tvému kontinentálnímu působení?
Bylo to fajn a myslím si, že jsem měl více mezinárodních zkušeností. Chybělo nám štěstí, i když jsme jako tým U19 předtím nehráli. Snad se bude mladším hráčům dařit příští rok lépe, pokud budeme tuto soutěž hrát.

 

Byla to dobrá zkušenost cestovat na evropské zápasy spolu s prvním týmem United?
Vždycky, když je vidíte, tak si říkáte: „Jednoho dne bych chtěl být v letadle s prvním týmem“.

 

S koučováním v této soutěži týmu pomáhal Paul Scholes, který řekl, že tě vidí jako budoucího hráče prvního týmu…
Pokud to řekne taková legenda, jako je Paul Scholes, tak si toho velmi vážíte. Určitě vás to velmi podpoří do další práce a dodá vám to potřebné sebevědomí.

 

Převážně nastupuješ na pravém kraji obrany, myslíš, že bys v budoucnu mohl nastupovat i na pravém křídle?
Je mi jedno, kde hraji. Je fajn hrát na několika pozicích. Já preferuji o něco více pozici pravého obránce, ale Warren Joyce mě rád využívá i v záloze nebo na pravém křídle. Je tam rozhodně více prostoru než v obraně.

 

Antonio Valencia je taky schopen nastoupit na obou pozicích a taky je to velmi rychlý a silový hráč, sleduješ jej podrobněji?
Je to opravdu skvělý hráč, ale sleduji všechny hráče prvního týmu a to jak na hřišti, tak i mimo něj. Někteří hráči si přidávají v posilovně nebo zůstávají na tréninku o něco déle a trénují přihrávky nebo další věci. Je úžasné je pozorovat a učit se od nich.

 

Mluvíš dobře anglicky, pomohlo ti to hodně?
Někteří hráči, kteří tady přišli, neuměli anglicky ani jedno slovíčko, takže to pro ně bylo určitě složitější. Jelikož můj otec mluvil jak německy, tak anglicky, tak jsem neměl tolik problémů se tady usadit. Hodně času trávím se zahraničními hráči, což mi určitě taky velmi pomáhá.

 

V této sezoně se ještě můžeš těšit na řadu věcí, včetně několika zápasů U21 na Old Trafford…
Hodně jsem se těšil na své první utkání na Old Trafford, na všechny věci kolem toho. Ani samozřejmě to není jenom o stadionu a hřišti. Všechno je to jako sen. Není to jenom o fotbale, ale také o historii a skutečnosti, že jsme tady jedna velká rodina.

 

Jaké jsou tvé cíle pro zbytek sezony?
Chci být úspěšný s týmem U21, protože jsme zatím na takové úrovni příliš utkání neodehráli. Takže už se na to moc těším.

 

Zdroj: ManUtd.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!