03/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Změny v kádru, systém hry a pozice podhrota

Už teď je jasné, že tato sezóna pro Manchester United příliš úspěšná nebude, ale jako Moyesova premiérová, která by se dala označit jako rozkoukávací, se dá hodnotit rozhodně kladně, i když se to tak na první pohled nemusí zdát. V té další ovšem budou nároky a požadavky o poznání větší a měřítko přísnější. A teprve tehdy pro našeho manažera nastane období, kdy bude jeho rukopis rozhodovat o dalších úspěších našeho milovaného klubu a o jeho blízké budoucnosti a dost možná i o pozici Moyese samotného, co by manažera United.

Rád bych se vyjádřil k některým událostem z posledních dní a pokusil se shrnout to, co nás čeká v příštím půlroce. Na úvod otevřu, nicméně jen lehce naťuknu pár aktuálních témat, jelikož je nechci dlouze rozebírat. Zmínit je ale musím, abych se postupně prokousal až k jádru věci.

 

V tomto ročníku stále ještě doznívá účinek přítomnosti Sira Alexe Fergusona na lavičce United. Kádr zůstal prakticky nezměněn a Moyes až letos v létě začne naplno obměňovat mužstvo, které by chtěl v nejbližších letech přebudovat a vrýt mu svou vlastní tvář a filozofii. Je to těžké nezklamat a udržet klub na vrcholu poté, co veleúspěšná éra pod taktovkou Sira Alexe nadobro skončila, nicméně fotbal se odvíjí v jistých etapách, které mají svůj začátek i konec. Ferguson tu dokázal něco mimořádného a jeho osobnost nahradit nelze, stejně jako nelze kopírovat všechny jeho zvyklosti, způsoby či herní styl. Laťka už snad ani nemohla být nastavena výš.

 

Vždy, když se budete bavit o United, nejde nezmínit jméno Sir Alex, jenž si s sebou po svém odchodu v podstatě vzal i kus tohoto klubu a Moyes se nyní bude snažit tu chybějící část něčím nahradit. Nesmí se bát a musí jít svou vlastní cestou a dát klubu něco svého a něco jedinečného. Teprve po odchodu Fergieho si každý plně uvědomil, jaký to byl trenér a člověk. Ale tak to v životě chodí. Něco končí, ale něco nového začíná a my fanoušci, máme to štěstí, že můžeme být u toho a sledovat v přímém přenosu, kam se bude klub dále ubírat. Bezesporu je to období plné otázek bez jasných odpovědí, období plné očekávání a nervů vyžadující trpělivost. Období nesmírně vrušující.

 

Jakým směrem však to bude? Myslím si, že při volbě Moyese, byli United přesvědčeni o správnosti svého rozhodnutí. Nezvolili manažera světové kvality – kariéristu, který přijde, během pár let tu posbírá pár úspěchů a trofejí a půjde o dům dál (viz. Mourinho, Ancelotti a řada dalších známých jmen) s tím, že po sobě zanechá velkou spoušť a tým, který nebude schopen dále pokračovat bez velké přestavby, kterou bude muset provést další nástupce.

 

V zájmu vedení i nás všech bylo, přivést silného a odolného člověka, jenž pracuje tvrdě s dlouhodobou koncepcí a má předpoklady pro to, aby vybudoval něco, na čem se bude v budoucnu moci stavět. Stabilita našeho klubu je závislá na dlouholeté práci a vývoji, čímž se v mnoha věcech odlišujeme od většiny ostatních. S tím úzce souvisí i práce s mládeží. Stále tu žije duch Sira Matta Busbyho, jehož hodnoty a tradice si vzal k srdci Sir Alex a mimo jiné se zasadil se o vybudování mládežnické akademie. Žezlo po něm převzal Moyes a my si tak můžeme pouze přát, aby byl při nejmenším jeho důstojným pokračovatelem, tím, kdo dokáže jít ve šlépějích velkého Sira Alexe a být dalším dlouhověkým manažerem United.

Moyes byl přesně tím, který splňovat tvrdá kritéria. Druhý Ferguson to pochopitelně nebude, takže si fanoušci prostě musí zvyknout na to, že Fergie už je nenávratně pryč a nyní se začíná tzv. od píky, byť se spousta věcí nezměnilo. Avšak to jen zdánlivě, protože s tím, s čím tu pracoval Fergie, s tím z určité části pochopitelně nebude chtít a ani nechce pracovat Moyes, jelikož každý si potřebuje své pracoviště přizpůsobit tomu, co mu vyhovuje nejvíce. Avšak napřed si musí rozmyslet, co vlastně potřebovat bude a co nikoliv. Jako první proto přišly nevyhnutelné změny na pozicích jednotlivých trenérů a asistentů.

 

O tom, jaký je Moyes trenér, zda dokáže vést klub světového kalibru nebo jestli zvládne či nikoliv kočírovat hvězdné hráče, kteří pod Fergusonem slavili zisk mnoha trofejí, se budeme bavit až někdy příště a až přijde ten správný čas na nějaké objektivní hodnocení.

 

Co se Moyesovi povedlo

 

Možnosti, kterých může Moyes v novém působišti využívat, jsou sice omezené, nicméně mimořádně široké. Od Akademie, trenérů, personálu, zázemí až po hráče áčka záleží jen na něm, kdo z nich bude v jeho plánech figurovat i nadále. Několik věcí, jimiž nám signalizoval některé své další kroky, již vyšly na povrch a nutno říct, že se povedly.

 

Marouane Fellaini byl jedinou letní posilou, a zatím se stále čeká, zda potvrdí kvality, pro které byl tolik oceňován a uznáván v Evertonu. Mnozí jsou vůči němu skeptičtí, jiní však věří, že tento belgický reprezentant zbytečným nákupem rozhodně nebyl. Otázkou je, jak si zvykne na styl naší hry a nakolik dokážeme jeho potenciálu a atributů využít. Moyes jej určitě nepřivedl jen pro to, aby byl jen do počtu a je jisté, že s ním má své plány, které bude brzy realizovat.

Dále tu je další Belgičan Adnan Januzaj, jehož přechod z Rezervy do áčka, byl bleskový a stejně tak bleskový byl jeho nástup na scénu v Premier League. Jeho um a talent nadchly každého a vycházející hvězda je zatím asi nejsvětlejším bodem Moyesova dosavadního počínání. Dal mu šanci a on se jí pevně chytil. Na druhou stranu většina z nás nedokáže přenést přes srdce přehlížení Wilfrieda Zahy, který přišel z Crystal Palace jako jeden z největších anglických talentů své generace, ovšem zatím měl minimum šancí své schopnosti potvrdit, byť je starší a tedy i zkušenější než Januzaj. Vše má své pro a proti, avšak z Januzaje má každý radost a jeho začlenění do prvního mužstva bylo skvělým tahem.

 

Juna Mata, o kterém bude řeč níže, je jedním z hráčů, se kterým lze počítat na dlouhá léta dopředu. Jeho schopnosti, kvalita, ale i povaha a myšlení, vzbuzují ohromné sympatie a uznání. Vypadá to na velice vydařený nákup, který o nějaký ten milion překonal klubový rekord. Matův potenciál je mimořádný a je to právě on, kdo blíže nastiňuje systém hry, který by mohl Moyes praktikovat.

I když Moyes už pár rekordů překonal a dozajista ještě překoná, pár jich bylo i nelichotivých, ovšem fotbal není a nikdy nebude vždycky jen o rekordech. Ty jsou vždy jen bonusem a nikoliv prioritou. Ten další nás možná čeká už brzy. Ať už to bylo jakkoliv, je zřejmé, že příchod David Moyese na Old Trafford přispěl k udržení Wayna Rooneyho, o kterém se budeme níže rovněž ještě jednou bavit, a ten po létě plném spekulací a fám, zůstal v mužstvu. Navíc je pro tuto sezónu klíčovým a v podstatě nepostradatelným hráčem a jen dokazuje, že je světovým hráčem s obrovským vlivem na tým. Splňuje tedy očekávání, roli lídra a rozdílového hráče, jak jsem se v létě 2013 snažil dokumentovat tímto příspěvkem.

 

V tuto chvíli se navíc rokuje o prodloužení jeho smlouvy a navýšení jeho platu na těžko uvěřitelných 300 000 liber týdně. Diskutabilní téma má mnoho odpůrců a tato suma má Rooneyho přesvědčit o setrvání v Manchesteru United. Je to správná cesta? Ať tak či onak je velmi důležité, aby Rooney v příštích letech zůstal v mužstvu Davida Moyese a pomohl týmu dostat se zpět na vrchol.

 

Co bude dál?

 

Moyesovi se tedy několik věcí opravdu povedlo a má položeny základy pro ty další, které chce podnikat. Bude to opravdu náročné a hektické léto 2014, kterému bude předcházet Světový šampionát v Brazílii. Jak už ale bývá zvykem, jednání mezi hráči a kluby začíná už dlouho před tím a toto období bude stát našeho manažera, ale také šéfa exekutivy Eda Woodwarda hodně úsilí, nervů, ale i stresu.

 

Během letních měsíců by také mělo bude tu tedy prostor pro hlubší pozorování a analýzy Moyesových plánů, zahrnující pokračování omlazování mužstva a stím související odchody hráčů. Budou to však především posily, které nám naznačí, jakým směrem se Moyes vydá, a určí a blíže objasní nám také předpoklady pro následující sezónu. A právě tuto problematiku jsem si vybral pro tento článek. Herní systém a styl, jakým se United prezentují, je hlavním klíčem k úspěchům. Ale pro to, aby vše fungovalo, musíte mít nutně i ty správné hráče.

 

Uvědomme si totiž, že to co hráči předváděli pod Fergusonem, nebudou zákonitě předvádět také pod Moyesem. Funguje tady totiž ta psychologická stránka, umění motivovat a zacházet s povahou každého hráče, ale vliv tu má i respekt a autorita. Moyes a Ferguson si možná jsou v něčem dost podobní, v něčem se však velmi liší a právě zde nastává okamžik, kdy musí Moyes začít věci řešit a dělat je po svém, protože se sami automaticky neudělají.

 

Je zřejmé, že odchodů v létě také dost, proto lze pomalu vytvářet tým, který bude mít Moyes k dispozici pro další sezónu. Nechci tu teď nesmyslně spekulovat a vytvářet sci-fi příběh, ovšem dovolte mi vyjádřit svůj názor a podívat se na situaci odchodů střízlivým pohledem. Pochopitelně je to jen hrubý odhad a realita bude zřejmě jiná a dost možná se dočkáme i několika překvapení, ovšem mít určitou představu není na škodu. Uvedu jen ty, kteří jsou pro nadcházející přestupové období nejdiskutabilnější a nejreálnější. Tak tedy.

 

Jisté je, že kádru opustí kapitán Nemanja Vidič, což jsem osobně nečekal, jelikož tento hráč ještě může 3-4 roky hrát na té nejvyšší úrovni a našemu týmu má stále co nabídnout. I jeho ukončení reprezentační kariéry bylo znamením toho, že Vida chce věnovat všechen svůj čas klubovému fotbalu. Odchod jednoho z mých největších oblíbenců a navíc kapitána mi do hlavy nejde, ovšem tento oddaný obránce má své důvody a jeho rozhodnutí musíme plně respektovat.

 

Zatímco Vidič bude ztráta citelná, odchod Andersona, který toho i díky svým častým zraněním týmu v posledních letech mnoho nepřinesl, by byl mnohem logičtějším. Andy už je jednou nohou z Old Trafford a Moyes s ním očividně moc nepočítá, což značí i jeho půlroční hostování ve Fiorentině. A ať už je jeho mentalita a láska ke klubu jakákoliv, jeho kvality na United prostě nestačí. Pro mě další favorit na změnu působiště.

Nani, který se s klubem vloni konečně dohodl na nové smlouvě s platností do roku 2018, zažívá další nevýraznou sezónu, ve které jej navíc provází vážnější zranění. Jeho kvality jsou nesporné, ovšem zda Moyesovi zapadá do plánů, je nejisté. Dost možná mu byla smlouva prodloužena hlavně proto, aby byl za něho případný zájemce nucen dobře zaplatit, jelikož reprezentant Portugalska má pochopitelně stále svou hodnotu. Ano, Nani už v minulosti ukázal, co umí, ovšem mě zkrátka do týmu nesedí a druhý Ronaldo z něho ani náhodou nebude. Jeho odchod si spíše přeji, než že bych věřil, že se tak v létě stane.

 

Antonio Valencia není a nebude top křídlem. Není to žádný technik ani driblér, ovšem má vlastnosti, kterými nahrazuje některé nedostatky. Výbušnost, rychlost, tvrdost, zodpovědnost, ale také oddanost a obětavost. Vzpomeňme na jeho zranění kotníku, které si způsobil v utkání Ligy mistrů proti Glasgow Rangers v roce 2010. Není od té doby trochu jiný? Možná, ale jisté je, že pokud chce Moyes zůstat u hry na rychlá křídla, pak by mu měl Valencia stačit. Vzhledem k zápasovému vytížení to tedy na jeho odchod nevidím a ani si jej nepřeji.

Darren Fletcher je po svém návratu odhodlaný pokračovat ve své kariéře a natolik zkušený, že již přebral roli lídra, motivátora a učitele pro mladší. Za něho jsem nesmírně vděčný a upřímně mám ohromnou radost z toho, že ho můžeme znovu vidět na hřišti. Pokud vše půjde jak má, příští sezóna může být jeho. Každý ví, jaký je Fletch bojovník a čeho všeho je schopen.

 

Pomalu stárnoucí, ovšem stále platný a velmi zkušený Patrice Evra u týmu podle mě ještě minimálně rok zůstane, o odchodu Carricka ani nepřemýšlím, van Persie je natolik kvalitní, že by byla hloupost jej prodávat. Young či Kagawa by podle mě ještě měli dostat šanci i v příští sezóně, ale pokud se jí ani za rok nechytí, teprve pak bych pro, aby odešli jinam.

 

Nevěřím a nepřeju si, aby hráči jako Patrice Evra, Michael Carrick nebo třeba Robin van Persie, Ashley Young či Shinji Kagawa odešli už tohle léto a jejich budoucnost budeme řešit třeba zase za rok.

 

A zajímavá bude také budoucnost služebně mladších hráčů United, kteří toho zatím mnoho nepředvedli a v ohromné konkurenci ani jejich talent na prosazení se do áčka s největší pravděpobodností nikdy stačit nebude. Jsou to hlavně Alexander Büttner, Bebé a Federico Macheda.

 

Otázkou však zůstávají i Ryan Giggs a Rio Ferdinand. Živoucí legenda Giggs už hrává velmi zřídka a jeho věk jej zřejmě konečně dostihl. Giggs by se měl podle mnohých věnovat především trenérské činnosti a po sezóně ukončit svou neuvěřitelně bohatou a dlouhou kariéru. U Ferdinanda jsem trochu zdrženlivější. Rio, pokud jednou někam odejde, bude to zřejmě do USA, avšak ještě minimálně rok si jej na Old Trafford představit dovedu. Myslím si, že Moyes s ním počítá a bude tedy záležet na něm, zda se smíří s rolí 4. obránce a bude se podílet na rozvoji svých nástupců, kterými jsou Jones, Evans a Smalling, kterým už rychlostně nestačí.

A pak mám trochu obavy o Cleverleyho. Ferguson mu dával hodně šancí, avšak Moyes bude zřejmě preferovat Fellainiho a odchovanci United nezbyde, než tvrdě bojovat o své místo podobně, jako to kdysi musel dělat Fletcher. Clev totiž v tomto ročníku nezaznamenal žádný pokrok a jeho vývoj spíše stagnuje. Jeho talent zřejmě nedosahuje velikosti hodné Manchesteru United, nicméně vzpomeňme třeba na Garyho Nevilla a jeho neuvěřitelné odhodlání. Může Clev dokázat něco podobného? Uvidíme, jelikož povahově je to trochu jiný charakter.

 

Útok jako jediný nepotřebuje sebemenší úpravy, avšak všichni volají po nákupech světového středopolaře a dost možná na to konečně dojde, takže někdo bude muset z kola ven. V záloze je stále nutností přivést středního záložníka, jelikož Mata, Kagawa ani Rooney pro tuto pozici nemají ty správné předpoklady a jejich využití je efektivnější na jiných postech. Dále se mluví o koupi křídla, avšak i včetně Zahy a Januzaje máme celkem 5 plnohodnotných krajních záložníků, takže si myslím, že zde také není důvod posilovat, samozřejmě za předpokladu, že nikdo z nichneodejde.

No a obrana? Ta je rovněž zajímavým tématem. Poté, co do Cardiffu přestoupil Fábio, byl oznámen odchod Vidiče a spekuluje se o Ferdinandovi či Evrovi, je dost možné, že Moyes nebude spoléhat jen na mladé obránce či talenty, které vychovala Akademie a bude nakupovat, protože v obraně by neměla chybět zkušenost. Nejvíce se mluví o Bainesovi či Coentraovi, ovšem potencionálních posil je celá řada. Nezapomínejme navíc na Michaela Keana, Toma Thorpa, Marnicka Vermijla, Tylera Blacketta či Guilerma Varelu. Minimálně jeden z této pětice by se mohl do užšího výběru Davida Moyese v příštím roce vejít.

 

S ohledem na tyto skutečnosti se konečně dostáváme k věci samé a tou je herní systém.

 

Změna herního systému?

 

Je zřejmé, že David Moyes se snaží vnutit mužstvu nový styl hry, avšak k tomu, aby jej mohl bezproblémově aplikovat, potřebuje vhodné hráče. Je tedy otázkou, kdo ze stávajícího kádru mu bude zapadat do plánů a kdo naopak ne.

 

Nyní je trochu složitější se zorientovat v tom, co chce vlastně Manchester United hrát, jelikož na každého protivníka je taktika trochu odlišná. Nicméně základy rozestavení zůstávají víceméně stejné. Je to flexibilní formace 4-4-1-1, kterou Moyes převzal po Fergusonovi a bude ji chtít pozměnit. Mnohdy je to trochu paskvil s hrou na jedno křídlo, kterým je většinou Valencia a nalevo to je Kagawa či Welbeck, ale nově to zřejmě bude i Mata, kteří jsou při útočení po levé straně vydatně podporováni Evrou a v tu chvíli se hraje spíše na tři obránce s tím, že Carrick jistí prostor na levé straně hřiště. Ten obrázek, který je k vidění během zápasu několikrát a vypadá nějak takhle.

A zajímavé je, že v obrácené gardu, tedy napravo podobná situace zase tak často nevzniká a slouží spíše k bránění, což je způsobeno typologií Valencii, který místo kombinace volí raději individuální a přímočarou akci, zakončenou nejčastěji přihrávkou či centrem před bránu.

 

Pak je tu moderní pojetí hry v systému 4-2-3-1, které zdánlivě připomíná 4-4-1-1, avšak s tím rozdílem, že zde křídla neplní úlohy hráčů podél lajny, ale hrají blíže k ose hřiště a snaží se více podporovat hrotového útočníka nátlakovou hrou a kombinací po zemi, než jen centrovanými balóny. Proto musí být také křídelní záložník skvěle technicky vybavený pro souboje 1 na 1 a individuální akce. Avšak nevýhodou této formace je, že podhrotový hráč, v každém konkrétním případě samozřejmě s trochu odlišnými úkoly, musí stíhat jak útočit, tak i tvořit, což mu brání plně se věnovat pohybu v pokutovém území. Takto se pro představu při útočení prezentuje Real Madrid, Borussia Dortmund nebo třeba také Arsenal a Manchester City.

 

 

No a třetí formace, která přichází v úvahu, a kterou lze považovat spíše za experimentální je diamant 4-1-2-1-2, kde odpadá hra na ostrá křídla, je posílen střed pole a také hodně záleží na kombinačních schopnostech a poziční hře hráčů. Tuto volbu Moyes využívá jen minimálně a vzhledem k počtu křídelních hráčů je zřejmé, že bude chtít hru roztáhnout více do šířky. Avšak pokud chce do hry zapojit Matu, Rooney, van Persieho a Januzaje zároveň, bude se muset hledat alternativa. Přizpůsobit vše roli podhrotového hráče je někdy problém, jelikož tato pozice se stala alfou a omegou naší hry. A navíc, někdo musí bránit.

 

Nicméně je pravdou, že pokud bychom měli riskovat nebo hráli proti slabšímu soupeři a chtěli jej přimáčknout a zahledět se výhradně do útoku, pak by zřejmě bylo na místě rozestavení 4-1-3-2, po kterém mnoho fanoušků často volá. Obětovat jednoho středního záložníka a posílit ofenzivu by byl velmi smělý a odvážný tah, avšak podobné riziko lze za jistých okolností podstoupit, ale těžko říct, zda by to fungovalo a přineslo kýžený efekt. Jelikož spolupráce středních záložníků je klíčová pro založení útočné akce a tak by se Rooney či Mata stejně musel stahovat hlouběji do pole a chodit si pro balóny. Tato silná sestava by za aktuální situace vypadala nejlépe asi takhle.

 

 

Dá se uvažovat i o hře na tři obránce, avšak to pro United nikdy nebylo typické a tento systém je velmi těžké využít v Premier League a začít hrát najednou úplně jiný fotbal. Výjimky se ovšem najdou. Vzpomeňme třeba na Wigan Athletic, který to zkoušel se sestavou 3-4-3. O něco podobného se snaží také Liverpool, ale pokud chcete učebnicový příklad využití hry na tři střední obránce, pak jej najdete hlavně v Itálii, kde to jen srší přesnou taktikou a propracovanými obranami. Nejlépe si to ukážeme na Juventusu, který svou hrou sice dominuje na Apeninském poloostrově, avšak ve fotbalové Evropě tvrdě naráží na jiné styly, které jej překonávají.

 

Systém 3-5-2 je použitelný jen v konkrétních situacích na určité typy soupeřů, kde funguje jako skvělá zbraň, avšak jindy ztrácí efekt. I na to totiž potřebujete vybrané typy hráčů. V případě Juve je stěžejní záloha. Pirlo v roli nepostradatelného tvůrce hry, dva běhaví pracovití záložníci s podporou útoku, ale i poziční hrou hlídající střed a dvě rychlá a neúnavná křídla, která musejí vědět, kdy se vrátit, a kdy je naopak potřeba vyrazit vpřed. Dovolte mi jen ukázat obrázkem.

Pokud chce Moyes dovést herní projev k dokonalosti, musí hráčům přidělit přesné úkoly, ale hlavně musí mít jistotu, že daný hráč svou úlohu bude schopen splnit a přinést i něco navíc (asistenci, gól, klíčový souboj o míč či dobrou poziční hru při bránění). A tyto věci je někdy velmi těžké spojit dohromady a tak je třeba mít k dispozici dostatek kvality.

 

Taktizování a hraní si se sestavami je pro nás fanoušky možná zábavné, avšak při skládání základní jedenáctky je to pro manažera mnohdy velmi složité. Zvolit správnou strategii je někdy i nemožné.

 

Co chce ale Moyes hrát? V Evertonu praktikoval v posledních letech svého angažmá spíše defenzivnější styl 4-5-1 s hrou na jediného útočníka, kterým byl Jelavič či Mirallas. Před mini to byli Saha nebo Anichebe. Bude to nyní podobné a zůstane se u formace 4-4-1-1?

 

Pravděpodobně ano. Je vidět, že Moyes by rád nadále využíval hru na křídla s podporou krajních obránců. Není proto divu, že se snažil v létě přivést Leightona Bainese či Coentraa, avšak myslet se musí i na střed pole, kde musí po boku čističe Carricka hrát někdo, s kým by Carrick nepůsobil ve středu hřiště tolik staticky a profesorsky. Absence hráč, který umí bránit i podporovat útok, ale hlavně se nebojí vytvářet šance, je hlavním problémem celé naší hry už pár let zpátky nebo lépe řečeno, po odchodu dlouholeté opory Paula Scholese.

 

Neuchytili se jak Anderson, tak ani Gibson a tím vhodným hráčem se nezdá být ani Cleverley, který si však dokáže odmakat svoje a je tedy spolehlivý směrem dozadu, jenže pokud hraje po boku Carricka, měl by to být on, kdo dá naší hře myš.enku, což se neděje. Tím, že Carrick, není příliš impulzivní a energický, jako byl svého času Roy Keane, spadá veškerá tvůrčí činnosti na záda jeho kolegovi ze zálohy. Je to opravdu oříšek, jelikož pak je více vytížen i podhrot, jenž má na bedrech naloženu ještě větší zodpovědností. Tuto roli plní Rooney výtečně, ale stále tu je otázka, zda Moyes hodlá Rooneyho nadále využívat jako klíčového muže na hřišti a nerozložit síly i na ostatní. Pokud totiž Rooney chybí, je to hodně znát, a pokud zároveň chybí i Carrick, pak nastává velký problém. Úkolem Moyese tedy je, aby byl při absenci jednoho či dvou hráčů schopen nahradit je.

 

Kagawa toho na pozici podhrota moc neukázal, za což může i to, že nastupuje hlavně na levé straně. Alternativou by tedy mohl být Mata, který je velmi pohyblivý a technicky skvěle vybavený. Musí však umět strhnout tým a svou energií stíhat také vypomáhat vzadu.

Pak zde ale máme také mladíky, kteří by mohli v budoucnu týmu pomoci. Můžeme být rádi, když se z Rezervy každý rok probojuje to áčka jeden případně i dva hráči, avšak spoléhat na Rezervu Moyes určitě nechce, i když je velmi smutné loučit se s nadějnými hráči, kteří dlouhé roky tvrdě a poctivě dřou a rostou nám před očima, aby se následně vydali hledat štěstí jinam. Pokud se bavíme konkrítně o záloze, nedávno to byl třeba Tunnicliffe, který zamířil do Fulhamu, ale to je jen jeden z mnoha případů. Před rokem a půl odešel do Juventusu velký talent Pogba, který by se nám v tuto chvíli náramně hodil právě vedle Carricka, avšak to už je pouhé kdyby.

 

Z úspěšného hostování v Birminghamu se v zimě vrátil nadějný 21letý Jesse Lingard, který zanechal skvělý dojem a i on má určitě na to, aby se pokusil v tvrdé konkurenci probít do výběru Davida Moyese. Je zvyklý hrát více zleva, ovšem ani pozice za útočníkem mu rozhodně není cizí.

 

Ve Wiganu máme ofenzivně laděného stále ještě 19letého mladíka Nicka Powella, jenž svůj potenciál ukazuje v celé své kráse, a doufejme, že je zahrnut v plánech Davida Moyese, protože jeho talent je očividný a za zkoušku určitě stojí.

 

Dále je tu již dosti zkušený 22letý Ital Davide Petrucci, který trpělivě čeká na svou šanci už nějaký ten pátek, nicméně to čekání nebude nekončené a tento technický záložník dříve nebo později opustí Old Trafford, jestliže bude nadále přehlížen. A v Akademii nám roste i mnoho dalších mladíků, nejvýraznější z nich se zdá být Ben Pearson, avšak ten má ještě dost času na přípravu pro velký fotbal.

 

S trochou nadsázky by se dala řekněme za pět let poskládat takováto sestava. Avšak avizované posily mohou výrazně zamíchat kartami.

Můžeme se tedy jen a pouze těšit na to, jak to všechno bude. Tato testovací sezóna byla jen jakousi přípravou na víceré změny, které přijdou v dalších letech. Zejména pak ty hráčské. Ty začnou už v létě a vypadá to, že jich nebude málo. United mají skvělou základnu mladých talentů, avšak přišel čas je doplnit zkušenostmi a konečně rozbít bank. Moyes má údajně k dispozici až 200 000 000 liber na přestupy a nemusí se už omezovat tak jako v Evertonu. Může si dovolit přivést ty nejkvalitnější hráče a posílit ochablý Manchester United, který potřebuje vzpruhu a novou energii. Talentů a nadějí už bylo dost. Tentokrát je na místě koupit 1-2 hotové hráče, kteří budou v zápasech, ve kterých se nedaří, dělat rozdíly a táhnout tým k výšinám.


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!