05/03/2021

Review: Stoke City – Manchester United

V rámci 24. kola cestovali Červení Diabli na pôdu nepríjemného Stoke City, s ktorým sme, bohužiaľ, prišli o všetky tri body. Hlavným strojcom víťazstva Hrnčiarov bol Charlie Adam, po ktorého strele si dal vlastenec Michael Carrick a po zmene strán tento bývalý hráč Liverpoolu rozhodol krásnou strelou o konečnom výsledku. Za United sa strelecky dokázal po prihrávke Juana Matu presadiť len Robin van Persie.

V anglickej Premier League síce nemožno nič tvrdiť s určitosťou, no vyzerá to tak, že Manchester United z boja o titul už vypadol. Na prvú priečku, ktorú aktuálne okupuje Arsenal, totiž stráca trinásť bodov. Po 23. kolách sa nachádza na nelichotivom siedmom mieste. Hlavným cieľom zverencov Davida Moyesa na druhú polovicu sezóny bude vybojovať také miesto, ktoré Diablom zaručí účasť v základnej skupine Ligy Majstrov aj pre budúci ročník. Červení Diabli vypadli z FA cupu i Capital One Cupu a sebavedomie si nezvýšili ani na Stamford Bridge, kde Chelsea podľahli 1:3. Minulý víkend sa fanúšikovia najúspešnejšieho anglického klubu dočkali konečne aj pozitívnej správy. Americkí majitelia Manchestru rodina Glazerovcov sa buchli po peňaženke a za prestupový rekord klubu priviedli na Old Trafford kreatívneho záložníka The Blues, Španiela Juana Matu. O tomto prestupe David Moyes vyhlásil, že je len začiatkom veľkej hráčskej obmeny, ktorá by mala nastať v letnom prestupovom období.

Juan Mata si počas týždňa odbil úspešnú premiéru v červenom drese. V súboji s Cardiffom si zahral na pozícii ofenzívneho záložníka pod uzdraveným ostrostrelcom Robinom van Persiem. Zápas, ktorý bol špecifický tým, že sa na Old Trafford vrátil v roli manažéra konkurenčného tímu, bývalý legendárny náhradník United, Ole Gunar Solskjaer.

Hrnčiari zaznamenali v poslednej dobe obrovský pokles formy a výkonnosti. V tabuľke formy, ktorá je zostavená z ostatných piatich duelov, totiž evidujú len jeden jediný bod za remízu. Štyri prehry odsunuli Stoke City na 18. Miesto ligovej tabuľky, ktoré znamená zostup do nižšej súťaže.

Počas týždňa, konkrétne v stredu cestovali zverenci Marka Hughesa, bývalého hráča Diablov a manažéra konkurenčného City, do Sunderlandu, kde domácim Čiernym Mačkám podľahli najtesnejším možným rozdielom.

Je však jedno, v akej forme, či na akej pozície sa Stoke nachádza. Na svojom štadióne nás vždy dokážu Hrnčiari praktizujúci tvrdý, podľa niektorých až zákerný štýl hry, potrápiť. Nič ľahké sa neočakávalo ani pred sobotným duelom, ktorý mal výkop o 16:00.

David Moyes mohol konečne počítať s uzdravenou oporou United Waynom Rooneym, ktorého zaradil do základnej zostavy. Potvrdili sa aj zvesti, že stav Michaela Carricka sa zlepšil natoľko, že skúsený záložník mohol nastúpiť do zápasu v základnej zostave.

Meno Luisa Naniho sa v posledných dňoch prestupového  obdobia často skloňovalo. Portugalský krídelník však napokon ostal v Manchestri, ktorému však nepomôže kvôli zraneniu harmstringu ešte minimálne mesiac. Belgičana Fellainiho trápia od letného príchodu zranenia. Podľa posledných správ už je na pomedzí návratu do zostavy, no dnes sa ešte neobjavil ani na lavičke. Moyes už takisto nemohol využiť ani služby Fábia a Wilfrieda Zahu. Obaja odišli cez týždeň do Cardiffu. Prvý menovaný na trvalo, druhý na hosťovanie.

Manchester United tak vybehol do ťažkého zápasu v nasledovnej zostave : V bráne tradične David de Gea. Na pravej strane obrany dostal priestor pred Rafaelom, Chris Smalling. Stopérsku dvojicu vytvorili Evans a Phil Jones. Post ľavého krajného obrancu zaujal Patrice Evra.

V strede zálohy sme nastúpili s divácky neobľúbenou dvojicou Carrick-Cleverley. Na krajoch sa objavil v poslednej dobe hrajúci Young a náš najnovší prírastok Juan Mata. V útoku po dlhšej dobe dvojica našich skúsených hrotových hráčov, van Persie a Rooney, ktorí sa už, dúfajme, naplno vystrábili zo všetkých zdravotných problémov.

Hráči Stoke City vybehli na svojho súpera pekne od podlahy. Už v druhej minúte sme takmer prepadli v obrane. Všetko nebezpečenstvo však zahasil kapitán Patrice Evra, ktorý prihrávku Waltersa smerujúcu do nebezpečnej pozície odvrátil na rohový kop. O tri minúty neskôr získal Ronney loptu v strede poľa a ukazovali sa mu ako van Persie, tak Young. Anglický útočník však situáciu nevyhodnotil dobre a jeho pokazený pas nenašiel ani jedného zo psomínanej dvojice. Pár okamihov na to sklepol van Persie dlhú loptu pod seba na Matu, ktorý sa pokúsil o okamžité zakončenie ľavačkou. Do jeho strely sa však obetavo hodil jeden z domácich stopérov.  V desiatej minúte Evans zle odhlavičkoval dlhú loptu, tej sa zmocnil Walters, ktorý okamžitým centrom hľadal v pokutovom území Croucha. Domáci dlháň však hlavičkovať nedokázal. Evans sa dopustil chyby najmä preto, že bol limitovaný zranením. To sa ukázalo natoľko vážne, že ho musel vystriedať Rafael, ktorý zaujal miesto pravého obrancu a ku Jonesovi sa posunul Chris Smalling.

Obrovskú šancu dostať Diablov do vedenia mal v 17. minúte Wayne Rooney. Ten obdržal od Evru center na prvej tyči, odkiaľ pohotovo vypálil z prvej. Begovič ostal v svojej bráne ako zamrznutý, lopta našťastie preň aj celý Stoke skončila tesne vedľa. O desať minút neskôr bol na pravom krídle pri ofenzívnom výpade faulovaný Rafael. Center Juana Matu však zamieril len presne do rukavíc Begoviča. O päť minút neskôr to bolo po centrovanej lopte oveľa nebezpečnejšie. Van Persie sa po priťuknutí ocitol v obrovskej šanci, ktorú však nevyužil. Jeho hlavička bola tečovaná nad obrancom Stoke. V 39. minúte si loptu na rozohratie priameho kopu nachystal Charlie Adam, ktorého tvrdá strela ľavačkou by pravdepodobne presným zásahom neskončila, to by ju však nemohol nešťastne tečovať Michael Carrick, ktorý prekonal Davida de Geu. Španielsky brankár sa totiž hádzal na zem v smere dráhy pôvodnej strely, na rýchlu zmenu smeru už nestihol zareagovať. Aby toho nebolo málo, v závere prvého dejstva po hlavičkovom súboji Phil Jones dopadol hlavou na trávnik. United tak prišli aj o svojho druhého stopéra, ktorý ihrisko opustil na nosidlách po dlhom ošetrovaní. Moyes prekvapivo na jeho miesto poslal Dannyho Welbecka. Vo zvyšnom priebehu prvej štyridsať päť minútovky ani počas následného šesť minútového nadstavenia sa už nič zaujímavé nestalo. Do kabín sa tak odchádzalo za stavu 1:0 pre Hrnčiarov.

Nasadenie Welbecka poriadne preskupilo pôvodne posty našich hráčov. Welbeck zaujal miesto ľavého krídelníka, Young sa posunul na pravo, na pozíciu ofenzívneho záložníka si stúpil Juan Mata a Wayne Rooney vytvoril stredovú dvojičku s Tomom Cleverleym. Na pozíciu stopéra sa zasunul Michael Carrick. Lepší vstup do druhého polčasu, aký sme zaznamenali, sme si ani nemohli predstavovať. Po nedôraznej práci domácej obrany sa k lopte dostal Juan Mata, ktorý krásnou, ale hlavne pohotvou prihrávkou vysunul do šance Robina van Persie. Ten potvrdil povesť kanoniera a z bezprostrednej blízkosti obstrelil strelou do opačného rohu brány Begoviča. Prvý cieľ tak hráči Manchestru United splnili. Podarilo sa im vyrovnať a mohli sa začať usilovať otočiť stretnutie vo svoj prospech.

Vyrovnaný stav však, bohužiaľ, vydržal len štyri minútky. Pas do pokutového územia sklepol hlavičkou Arnautovič pod seba na Charlieho Adama, ktorý to ľavačkou trafil náramne. Jeho strela z prvej skončila presne v rohu našej svätyne. De Gea bol bez šance. V 55. minúte sme boli svedkami prvého kartového trestu. Žlté napomenutie dostal Wayne Rooney. V 60. minúte predviedol Walters sklz, za ktorý dostal žltú kartu a navyše sa pri ňom aj zranil. Nahradiť ho musel Ireland. O šesť minút neskôr sa v pokutovom území Stoke City strhla poriadna trma-vrma. Mata si pokutový kop nevypýtal, obrana hrnčiarov následne neprehľadnú situáciu vyriešila odkopom do bezpečia.  Už o pár okamihov na to sme mohli prehrávať už o dva góly. Po zaváhaní Smallinga sa snažil strelou k vzdialenejšej tyči obstreliť Davida de Geu Arnautovič, jeho pokusu našťastie chýbalo viac presnosti.

V 78. minúte to tribúnami v Stoke len tak zahučalo. Striedajúci Assaidi, ktorý bol v tom momente na hracej ploche len päť minút, zakončil po odrazenej lopte volejom len tesne nad svätyňu Diablov, na čom mal svoj podiel zákrokom aj David de Gea. V 81. minúte urobil David Moyes poslednú personálnu zmenu. Z ihriska stiahol Robina van Persieho, na ktorého miesto poslal žolíka Chicharita. O dve minúty na to si Carrick vybil svoju frustráciu na protihráčovi, ktorého zbytočne a nešetrne fauloval odzadu. Nadstavovalo sa neskutočných sedem minút. Všetci fanúšikovia Diablov verili, že povestným obratom sa podarí zverencom Davida Moyesa vyrovnať, prípadne otočiť celý zápas. Stoke sme pritlačili do vlastného pokutového územia, no nevyužili sme obrovskú skrumáž, kedy sa snažili všetci pretlačiť loptu za Begoviča. Cleverley napokon napálil loptu až na tribúny. V Stoke sme tak, bohužiaľ stratili všetky tri body. Cesta späť do Manchestru nebude určite dva krát príjemná a zábavná.

Základná zostava Manchesteru United: De Gea – Smalling, Jones (45′ Welbeck), Evans (11′ Rafael), Evra – Cleverley, Carrick – Mata, Young, Rooney – van Persie (78′ Chicharito)

Lavička: Lindegaard, Rafael, Fletcher, Valencia, Januzaj, Welbeck, Chicharito

Základná zostava Norwich City: Begovic – Cameron, Shawcross, Wilson, Pieters – Odemwingie, Whelan (83′ Palacios), Adam, Arnautovic (72′ Assaidi), Walters (60′ Ireland) – Crouch.

Lavička: Sorensen, Muniesa, Palacios, Guidetti, Assaidi, Shotton, Ireland.

0

Čo pozitívne možno povedať k tomuto stretnutiu ? Stratili sme všetky tri body s tímom bojujúcim o záchranu, navyše sa nám rozšírila maródka o dvoch stopérov. Hádam len to, že sa po zranení vrátil do základnej zostavy Wayne Rooney a že spolupráca Mata a van Persie bude pravdepodobne fungovať na výbornej úrovni. Výkonom na ihrisku sme nedokázali nadviazať na vyhlásenia o zvýšenej pohode v tíme po príchode hviezdneho Matu a víťazstve v ostatnom dueli s Cardiffom City. Domáci na nás vyrukovali zo sebe vlastným štýlom, ktorý nám, tak ako vo väčšine vzájomných zápasov, robí obrovské problémy. Nedá sa však svietiť. Treba si priznať, že opäť sme padli na dno len a len vlastnou vinou.

Ďalší zápas čaká Červených Diablov na budúcu nedeľu, kedy privítajú na Old Trafford Fulham. S londýnskm celkom, ktorý pricestuje už bez bývalého útočníka United Dimitara Berbatova, ktorý zamieril na hosťovanie do bohatého Monaca, si nemôžu zverenci Davida Moyesa dovoliť opäť zaváhať, tobôž nie pred domácimi divákmi.