25/07/2021

Review: Manchester United – Sunderland

Na stadionu Old Trafford se v odvetném semifinálovém utkání Capital One Cupu rozhodovalo o postupujícím do finále mezi Devils a Black Cats. Bylo to velké drama bohužel s neradostnou koncovkou pro Manchester United. Vyrovnaný duel skončil v základní hrací době díky přesnému zásahu obránce Jonny Evanse 1:0, takže se pokračovalo prodloužením.

V něm padlo na každé straně ještě po jednom gólu, když na trefu Bardsleyho dokázal v nastavení druhé části prodloužení reagovat Chicharito. A tak přišly na řadu pokutové kopy. Ty zvládl lépe Sunderland, jenž si díky tomu přeci jen zajistil postup do vysněného finále. United nepředvedli v tomto utkání nějaký úchvatný výkon a nebyli schopni jej rozhodnout během normální hrací doby a propršený zápas si tím značně zkomplikovali, což se Rudým ďáblům nakonec také vymstilo. Ve Wembley si překvapivě zahrají Černé kočky, neboť dnes večer zřejmě pršelo štěstí z nebe právě jim.

Manchester United se nadále trápí. Zatímco v posledních šesti zápasech roku 2013 United slavili pokaždé výhru, v prvních z pěti duelů roku nového prohráli hned čtyřikrát. Jedním z těchto prohraných klání bylo i to na Stadium of Light, kde jsme Sunderlandu před dvěma týdny podlehli 1:2 a Mackems tak měli k postupu o krok blíže. Po trpké nedělní porážce na Stamford Bridge byla odveta Capital One Cupu dobrou příležitostí k napravení reputace a postup do finále soutěže by měl jistě pozitivní dopad na celý tým, které se v poslední době potýká s herní mizérií. Černé kočky si ovšem nadějný výsledek z prvního vzájemného střetnutí přijeli do Divadla snů obhájit a porvat se o účast ve Wembley, kde na postupujícího čeká Manchester City, jenž bez větších obtíží vyřadil West Ham United.

Černým kočkám se pod taktovkou Guse Poyeta pomalu vrací ztracené sebevědomí a víra a tým začíná sbírat body. Zatím sice jen díky lepšímu skóre, ale přeci jen už Sunderland není posledním týmem tabulky a je zřejmé, že jí bude nadále stoupat, jelikož bojovné týmové výkony mužstva mu přinášejí první úspěchy. Sunderland byl již před zahájením sezóny považován za adepta na sestup a po polovině ročníku se tato skutečnost nemění, nicméně boj o záchranu bude ještě nesmírně zajímavý, a pokud bude mužstvo nadále držet při sobě a tvrdě pracovat, pak by měli v Premier League zachránit.

Mackems našli sami sebe a na Stadium of Light začíná po otřesném startu do sezóny svítat na lepší časy. Už jen samotná účast v semifinále Ligového poháru je i pro fotbalové experty velkým překvapením. Poslední tým, který ve čtvrtfinále skončil na kopačkách Černých koček, totiž byla silná Chelsea, která na jejich hřišti padla v prodloužení. Celek ze severovýchodu Anglie chtěl ale ještě více a sen o Wembley byl po domácí výhře nad United v prvním semifinálovém utkání více než reálný. Druhý, ale o to náročnější krok k postupu je však čekal na Old Trafford, což byl zároveň jejich vůbec první duel na hřišti soupeře v letošním ročníku Capital One Cupu.

Rudí ďáblové zkrátka museli, jestliže se chtěli vyhnout dalšímu návalu kritiky. Nikdo z fanoušků si nechtěl připustit, že by Devils odvetu nezvládli, avšak pochybovačů byla celá řada, která jen čekala na to, co zase United předvedou, aby mohli znovu nemilosrdně kritizovat. Tlak na tým byl obrovský a odhodlání Sunderlandu uspět proti favoritovi vytvářelo neuvěřitelné napětí. Nezbývalo tedy, než věřit, že Manchester udělá vše pro to, aby si zajistil vstupenku do Wembley.

První utkání skončilo výhrou Sunderlandu 2:1 a v Ligovém poháru neplatí pravidlo počtu gólů vstřelených na hřišti soupeře, takže pokud by United vyhráli jakýmkoliv výsledkem o jeden gól, prodlužovalo by se.

Velkou neznámou byla tradičně sestava. K dispozici nebylo stále několik opor, avšak Moyes si nemohl dovolit riskovat a hřiště bylo třeba poslat to nejlepší, jelikož ve hře bylo hodně a navíc se nebylo na co šetřit, jelikož o víkendu byl na programu FA Cupu, ze kterého už Devils vypadli. Takže je další match čeká až příští týden v úterý. Devils se museli obejít i tentokrát bez nepřipravených Rooneyho, van Persieho a Fellainiho, kteří se teprve během tohoto týdne vrátili do plného tréninkového procesu, dále zraněného Naniho a Ferdinanda, ale rovněž i vykartovaného kapitána Vidiče.

Moyes neponechal nic náhodě a na hrací plochu poslal to nejlepší, co mohl. Ve formaci 4-4-1-1 mužstvo poskládal takto. Bránu hájil de Gea, před ním zprava nastoupili Rafael, Smalling, Evans a Büttner. Střed hřiště dostali na starost Fletcher s Carrickem, které z křídel doplnili zprava Januzaj a zleva Kagawa, kteří měli vydatně podporovat útočnou dvojici Welbeck-Chicharito. Kapitánem Manchesteru United byl Darren Fletcher.

Utkání se odehrálo v Manchesteru na Old Trafford nad kterým byla obloha zatažená s mírným deštěm; teplota 7°C.

Stadion byl zaplněn a fanoušci plni očekávání vytvořili pro svůj tým výbornou atmosféru. Čas výkopu byl dodržen a nic už nebránilo v tom, aby pan rozhodčí Lee Mason zápas zahájil. United museli nejprve smazat deficit z prvního střetnutí a čekalo se tedy, že od prvních minut si budou chtít tvořit hru a získat převahu na polovině soupeře, který se bude hlavně bránit. A přesně tak tomu v začátku duelu i bylo. Rudí ďáblové se s Černými kočkami nemazlili, hýřili aktivitou a s fanoušky v zádech se hnali vpřed. V 5‘ byl Borinim na pravé straně nedovoleně zastaven Januzaj, který z následného přímého kopu skvěle nacentroval do vápna, kde se k hlavičce dostal Chicharito, avšak Mannone si připsal první povedený zákrok. V 9‘ chtěl de Geu z dálky prověřit Sung-Youeng, ale po zemi nemířil přesně. V 10‘ hlavičkoval ve vápně vedle O’shea. Hosté přežili úvodní nápor, ovšem dlouho si neoddechli, jelikož Devils zůstávali u míče a přesnou kombinací se pokoušeli vytvořit si další příležitost. Hra se však po chvíli vyrovnala, protože Ďáblové ubrali plyn, měli potíže s rozehrávkou a kousavý soupeř dobře napadal. V 19‘ napálil skákavý míč z dálky Borini, jehož rána prosvištěla nad břevnem brány de Gey. Svěřenci Davida Moyese toho následně moc vymyslet nedokázali a balón se nejčastěji pohyboval okolo půlící čáry a zápas ztratil na tempu. I Sunderland si čas od času užil chvíli s míčem, ale žádná z jeho akcí zakončením neskončila. Po několikaminutové klidnější pasáži, kdy jsme viděli mnoho osobních soubojů, se Devils nastěhovali před bránu Black Cats a záhy udeřili. Už ve 36‘ měli Devils blízko k vedoucímu gólu, když po Kagawově centru z pravé straně zastavila zakončení D. Fletchera, který se na zadní tyči prodral do šance, právě ona tyč! Welbeckovu dorážku pak Mannone zlikvidoval. Ve 37‘ jsme ale konečně smůlu prolomili. Kagawa díky své chytrosti vybojoval rohový kop, který jsme ale, jak ukázal opakovaný záběr, kopat neměli. Nicméně Januzaj od rohového praporku z pravé strany nacentroval, ve vápně se z Welbeckova nepřesného zakončení stala přesná přihrávka na na zadní tyči zapomenutého Evanse, který dobře zareagoval a hlavičkou z blízka neměl problém skórovat – 1:0

United z ničeho nic udeřili a byli tak zpět ve hře. Se závěrem první části ale Mackems přidali a tak zůstávala hra nadále vyrovnaná. Ve vápně de Gey si hosté vypracovali pár nebezpečně vyhlížejících situací, avšak obrana byla jak na zemi, tak hlavně ve vzduchu pozorná a náš brankář tedy nemusel zasahovat. Sudí nastavil navíc jednu minutu, ve které se první půle dohrála ve středu hřiště a do šaten se tak šlo za stavu – 1:0

Až na úvodní nápor Red Devils bylo první dějství dosti vyrovnané. United měli problémy s rozehrávkou a moc šancí si nevypracovali. Nepříjemný protivník srdnatě bojoval, dobře bránil, presoval a naši útočníci byli vypojeni ze hry. Přes to jsme se ujali vedení po rohovém kopu a to nás do druhé pětačtyřicetiminutovky stavělo do výhodné pozice. Jenže Mackems po našem gólu zvýšili aktivitu a bylo jasné, že se budou chtít se stávajícím stavem něco udělat. Úkolem Ďáblů bylo soupeře dorazit a dojít si pro postup, ale k tomu bylo třeba přidat plyn, jelikož hosté nepřijeli do Divadla snů na rekreaci.

Hned ve 46‘ byl před vápnem Sunderlandu faulován Chicharito, avšak Januzaj mířil v 47‘ z přímého kopu z dobré pozice nad. V 50‘ napřáhl zpoza šestnáctky Rafael, jehož střela proletěla těsně nad břevnem. Tempo utkání se o něco zvýšilo a díky tomu, že se Mackems snažili útočit, se hra více otevřela. Na konci 53‘ střílel před pokutovým územím Johnson vedle pravé tyče. V 55‘ zkusil z dálky štěstí Januzaj, jehož střela šla jen pár centimetrů vedle pravé tyče. Hosté odvážně kombinovali na polovině Devils, kteří začali hrát dost pasivně a spoléhali se hlavně na protiútoky, což nevěstilo nic dobrého, jelikož náš soupeř začal svůj nápor stupňovat. V 61‘ tudíž přišla první změna na straně Devils. Januzaj se přesunul na svou oblíbenější levou stranu a místo Kagawy naskočil do hry Valencia na pravé křídlo. Poté United opět získali balón pod kontrolu a soupeř byl nucen se znovu více věnovat obraně. V 66‘ si žlutou kartu vysloužil Borini, jenž nedovoleně zastavil Evanse. V 67‘ vystřelil ze střední vzdálenosti po zemi nepřesně Januzaj. Na začátku 69‘ nabil Valencia před hranici šestnáctky Januzajovi, avšak tomu rána z první nesedla a skončila o dost vedle levé tyče. United vedli stále jen o gól a tento výsledek si potřebovali pojistit, aby hráli s větším klidem. V 71‘ musel Mannone daleko z brány, aby odkopl míč do zámezí před naběhnutým Rafaelem. V 72‘ Colback tečoval střelu Januzaje a stejný hráč roh také rozehrál, avšak Welbeck si v brankovišti počínal až příliš důrazně a nic z toho tedy nebylo. Následně United několikrát zachybovali v rozehrávce a protivník opět přitlačil na pilu. Napětí a nervozita na obou stranách stoupaly. V 78‘ odpustil rozhodčí Smallingovi faul, kterým si pomohl při zastavení S. Fletchera, který mohl po jeho zaváhání jít sám na de Geu. V 79‘ se de Gea pouze ohlédl za křížnou ránou Alonsa z levé strany, která minula vzdálenější tyč. V 80‘ pálil zpoza vápna zprava Johnson, avšak de Gea bez potíží zasáhl. V 83‘ střídal poprvé Gus Poyet, který nahradil Cattermola Gardnerem. Na konci stejné minuty, se ve vápně Devils pokusil o nůžky Borini, ale mířil velmi nepřesně. Na začátku 85‘ udělal druhou změnu v sestavě Moyes, který stáhl ze hřiště Büttnera a poslal na něj Evru. V sérii střídání pokračoval v 86‘ Sunderland. Dolů šel Borini a na plac vyběhl Altidore. Konec druhého poločasu se blížil a hosté nevypadali, že mají sílu na nějaký vzdor a skoro to vypadalo, že by jim prodloužení vyhovovalo více. United s míčem u nohy kontrolovali utkání, avšak ani oni riskovat nechtěli a zápas pomalu spěl do prodloužení. Na začátku 90‘ vyskočil po rohovém kopu Januzaje z pravé strany ve vápně Mackems nejvýše Smalling,ovšem Mannone stáhl balón ze vzduchu. Navrch byly nastaveny tři minuty. Naše defenziva nepřipustila žádné ošemetné situace před de Geou a Černé kočky už se o postupový gól nepokoušeli. V 90+3‘ měli navíc na mále, když O’shea fauloval za cenu žluté karty před šestnáctkou Chicharita a Devils mohli skóre z velmi dobré pozice ohrozit bránu hostů. Přímý kop zahrál Januzaj, nicméně jeho technické střele scházela razance a Mannone si ji robinzonádou vychutnal. Vzápětí se ozvala píšťalka rozhodčího, která poslala utkání do prodloužení. Skóre zápasu po základní hrací době bylo – 1:0

Nyní už to začínala být loterie. Hráčům odcházely síly a United, kteří nebyli schopni match rozhodnout v normální hrací době a byla otázka, kolik energie jim zbylo do závěrečné půlhodiny rozdělen na dvě části. Na řadu tedy přišlo prodloužení, jelikož v Capital One Cupu neplatí pravidlo gólů vstřelených na půdě soupeře, ale výsledky obou zápasů se pouze sčítají. Dnešní deštivý večer se nám tedy ještě o něco protáhl.

Stále nerozhodnutý duel pokračoval. Tempo se opět poněkud zvýšilo. V 95‘ vybojoval pro svůj tým přímý kop S. Fletcher, kterého fauloval Smalling. Ještě před jeho zahráním ale musel David Moyes sáhnout k poslednímu střídání, jelikož lehce zraněný Carrick nebyl schopen ve hře pokračovat a tak jeho post zaujal Jones. Gardnerova následná střela skončila nad břevnem. Ve 102‘ to na pravé straně výborně udělal Januzaj, který poslal Chicharita do úniku, jenže ten se se zakončením unáhlil a jeho střela zpoza vápna skončila vedle levé tyče. Ve 103‘ se k zakončení dostal Welbeck, ovšem jeho slabou střelu Mannone v pohodě chytil. V první čtvrthodině žádná minuta navíc přidána nebyla, takže nadále platilo skóre – 1:0

Po krátké pauze a další změně stran pokračoval dlouhý match dál. Ve druhé části prodloužení se oba týmy stále snažily vpředu něco vymyslet, ale sil bylo stále méně, hráčům už se nechtělo moc běhat a komplikovat si život a tak se hrálo hodně na jistotu a oba soupeři věnovali pozornost hlavně obraně. Hosté měli ovšem v této fázi zápasu stále více navrch a byli hodně nebezpeční, jenže defenziva Devils si vedla znamenitě. Ve 109‘ fauloval Gardner Januzaje, za což viděl žlutou kartu. Na začátku 112‘ se hnal středem hřiště Januzaj, který možná mohl přihrávat nabíhajícímu Jonesovi, ovšem zvolil střelu zpoza šestnáctky, kterou Mannone zlikvidoval. Ve 113‘ neminula žlutá karta Jonese, který poslal na trávník Johnsona. Nikdo nechtěl zbytečně riskovat, jelikož stačilo malé zaváhání a mohla přijít pohroma. Ve 117‘ byl žlutou kartou potrestán Januzaj za nedovolený zákrok na Colbacka. Ve 118‘ dostal žluté napomenutí také Alonso za faul na Valenciu. Nepřestávalo se útočit a Mackems si vytvořili tlak na půlce United. Zahrávali několik rohových kopů a vycítili, že nyní je ta pravá chvíle na úder, který také přišel. I když úder. Sung-Yueng přihrál ve 119‘ před vápno Bardsleymu, ten vypálil a de Gea nedokázal jeho střelu, která před ním skončila, zkrotit v rukavicích a balón mu na kluzkém trávníku prošel až do sítě – 1:1

Byla to ohromná hrubka a de Gea situaci hodně podcenil. Tábor hostů rázem vybuchl radostí a vypadalo to, že je definitivně rozhodnuto. Nastavení ve druhé části prodloužení činilo dvě minuty. Sunderland byl blízko k senzaci, jenže United se nevzdali, zabrali a o minutu později díky skvělé akci Januzaje strhli vedení opět na svou stranu. Odvrácený centr zachytil Jones, který posunul Januzajovi, ten přihrál do pokutového území Smallingovi, který mu chytrou narážečkou vrátil, Januzaj poté ve vápně svou přihrávkou našel před prázdnou bránou volného Chicharita a ten ve 120+1‘ z blízka nezaváhal a upravil stav na – 2:1

Neuvěřitelné drama, jehož svědkem bylo Divadlo snů, tedy ještě nekončilo. Zanedlouho ke svému závěru dospěla i druhá část prodloužení a tak opravdu došlo na osudné pokutové kopy, jelikož utkání nepoznalo vítěze a skončilo – 2:1

V penaltovém rozstřelu to už je hodně o psychice a nervech a United museli doufat hlavně v podporu svých příznivců. Los vyhrál Sunderland, který tudíž začínal.

Za hosty jako první kopal Gardner, který hned na úvod přestřelil!

Za United si míč jako první postavil na značku pro penaltu Welbeck, ale i on zaváhal a netrefil bránu!

Po první sérii to tedy bylo – 0:0

Jako druhý za Mackems šel kopat S. Fletcher, který zvolil střelu po zemi k levé tyči, což de Gea vystihl a balón chytil!

Druhým exekutorem penalty Manchesteru United byl D. Fletcher, který si na rozdíl od svého jmenovce vedl mnohem lépe a střelou do středu brány poslal svůj tým do vedení!

Po druhé sérii jsme vedli – 0:1

Na řadu přišel za Černé kočky Alonso, který střelou k pravé tyči penaltové skóre srovnal!

United mohli zvýšit své naděje, jenže Januzaj mířil po zemi k levé tyči, což gólman hostů uhodl a míč lapil!

Po třetí sérii to tedy bylo znovu nerozhodně – 1:1

Čtvrtou sérii načal Jihokorejec Sung-Yueng. De Gea zvolil skok doleva a na střelu do středu brány neměl nárok!

Rudé ďábly měl vrátit do hry Jones, jenže ten situaci nezvládl a bránu přestřelil!

Nyní začalo napětí dosahovat maxima, protože Mackems se po čtvrté sérii ujali vedení – 1:2

S Ďábly to vypadalo bledě a Johnson, který šel kopat pátou penaltu za Sunderland, tedy už mohl definitivně rozhodnout, ovšem de Gea jeho razantní ránu ke středu skvěle vyrazil nad bránu!

Stále jsme žili, nicméně velká zodpovědnost v tu chvíli připadla na Rafaela, který musel další penaltu nutně proměnit, aby stav srovnal. Brazilský obránce ale v kritické chvíli selhal a Mannone mu jeho střelu k levé tyči chytil!

Po páté sérii pokutových kopů – Manchester United – Sunderland – 1:2

Bylo rozhodnuto – Sunderland míří do Wembley!

Zatraceně dlouhý večer a neuvěřitelné drama skončilo pro Devils nešťastným koncem. Sunderland v zápase prohrával 1:0, a tudíž přišlo na řadu prodloužení, ve kterém se dlouho hrálo bez gólu, avšak těsně před koncem druhé části Mackems skórovali. Jenže Devils se nesložili, našli v sobě poslední zbytky sil a vzápětí dokázali bleskově zareagovat. V penaltách ovšem přes to postup Sunderlandu nedokázali odvrátit. Za United proměnil pokutový kop pouze D. Fletcher, za hosty Alonso a vítěznou trefou rozhodl Sung-Yueng, který zajistil svému týmu účast ve finále Capital One Cupu. Nám nezbývá, než našemu protivníkovi k tomuto úspěchu pogratulovat a znovu se hluboce zamyslet nad tím, co bylo špatně.

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Rafael, Smalling, Evans, Büttner – Kagawa (61‘ Valencia), Carrick, D. Fletcher, Januzaj – Welbeck, Chicharito

Lavička: Lindegaard, Evra, Jones, Giggs, Cleverley, Young, Valencia

Základní sestava Sunderland: Mannone – Bardsley, Brown, O‘Shea, Alonso – Colback, Cattermole, Sung-Yueng, Johnson – Borini, S. Fletcher

Úterní zápas 21.1.

West Ham United 0:3 Manchester City (celkové skóre 0:9)

Kdo by to byl řekl, že se z tohoto nijak atraktivního duelu nakonec stane takové drama, které dospěje až k penaltám. Fotbal nám poskytl další krásný fotbalový zážitek, bohužel s nešťastnou koncovkou pro United. V tomto deštivém a poměrně vyrovnaném utkání Devils nepředvedli příliš přesvědčivý výkon. Moyes poslal na hřiště asi to nejlepší, co měl a jeho trochu smutné, že to byl znovu 18letý januzaj, kdo byl ústřední postavou našeho týmu, který ač dělal co mohl, určitě měl stále své rezervy a chybělo mu sebevědomí. Bojovalo se, dřelo se, makalo. Zápas stál obě mužstva hodně sil, ale i nervů. Devils byli dnes velmi dobře sehraní v obraně a de Gea musel řešit především střely zpoza vápna a vysoké centry, než nějaké tutovky soupeře. Poté co vyrobil školáckou chybu, ji napravil při penaltách, jenže zde zase selhali jiní. Dvojice Evans se Smallingem fungovala myslím dobře a Rafael s Büttnerem se zase neúnavně snažili podpořit útok, který byl často odpojen ze hry. Carrick s Fletcherem plnili roli dvou štítů a vše přenechávali hlavně Januzajovi s Kagawou a Welbeckem. Šlo to však ztuha, v naší hře bylo dost nepředností a ve vápně jsme si moc šancí nevypracovali. Kagawa byl logicky střídán, jelikož ani v tomto duelu toho nám moc neukázal. Náš nepříjemný protivník nás dokázal hned několikrát potrápit a hrozil především ze vzduchu. Díky Evansovi jsme sice vedli, ovšem dorazit soupeře a rozhodnout v základní hrací době nebylo v našich silách. A tak se prodlužovalo.

V prodloužení oba týmy sympaticky přidaly a vydaly ze sebe maximum. S blížícím se koncem hosté přiložili pod kotlem a Devils doplatili na svou neschopnost rozhodnout domácí utkání a také na přílišnou pasivitu. Na trefu Bardsleyho naštěstí stihl bleskurychle zareagovat Chicharito a tak se šlo na penalty. V nich jsme sice vedli, ovšem šťastnější byli nakonec domácí. Málokdo věřil tomu, že Mackems dokážou přes Devils postoupit, ale nakonec se to stalo skutečností a finále si zahraje Sunderland. Rudým ďáblům nelze upřít snahu, bojovnost ani je nemůžeme obviňovat z toho, že by nehráli naplno. Na víc ale asi zkrátka v současné době nemáme a Černé kočky navíc skvěle bránili a znepříjemňovali nám život, jak je to šlo. Chyběla nám opět tvořivá záloha, myšlenka a více fotbalovosti. Možná i více zkušenosti, a každopádně kousek štěstí. Nic na plat Manchester United končí před branami Wembley, kde si finálový zápas proti Manchesteru City zahraje Sunderland. Ten zvládl lépe penaltový rozstřel a po domácí výhře 2:1 vyřadil Rudé ďábly konečným výsledkem v odvetném zápase – 2:2 (na penalty 1:2)

O víkendu jsou na programu zápasy FA Cupu, ze kterého byli United již vyřazeni a další zápas tedy sehrají až příští týden. Jejich soupeřem bude velšský celek Cardiff City, jenž nedávno vyměnil manažera a na místo Malkyho Mackaye usedl na lavičku Bluebirds miláček fanoušků United Ole Gunnar Solskjaer, který má po příchodu z norského Molde před sebou těžký úkol, a sice dostat trápící se tým z posledního místa tabulky a zajistit mu účast v Premier League i pro další sezónu. Oleho velký návrat domů na Old Trafford se uskuteční 28. ledna/januar a začne ve 20:45 našeho čili středoevropského času (SEČ).