29/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Kdo může za špatnou sezonu Manchesteru United?

Není pochyb o tom, že Manchester United zažívá velmi nepovedenou sezonu. United vypadli z FA Cupu, jsou z boje o ligový titul a jednou nohou jsou také venku z Carling Cupu. Kde však hledat příčinu neúspěchu? Každý fanoušek ukazuje na někoho jiného. Pojďme se na hlavní viníky podívat trochu podrobněji…

 

 

Rodina Glazerů
Americká rodina Glazerů převzala anglický klub v roce 2005 a je nutno zmínit, že se nejedná o oblíbené majitele. Mnoho fanoušků Manchesteru United jim nemůže přijít na jméno, nelíbí se jim především to, jakým způsobem klub získali a jak jej zadlužili. Pokud ovšem dáte stranou emoce a podíváte se na to objektivně, mohlo by to být o dost horší. Do chodu klubu se výrazněji nevměšují a fotbalové starosti nechávají fotbalovým odborníkům.

 

Rodina Glazerů však měla výhodu v tom, že v čele klubu stál jeden z největších manažerů britského, ale i světového fotbalu. Sir Alex Ferguson byl téměř zárukou úspěchu. Finančně, i když má klub nemalý dluh, ten je postupně splácen a klub každý rok vydělává více a více peněz. Sir Alex Ferguson navíc vždycky poukazoval na to, že pokud bude chtít, dostane od majitelů klubu tolik financí, kolik bude potřebovat.

 

I když Manchester United v posledních pěti letech moc neutrácel, angažování 29letého Robina Van Persieho za 24 milionů liber, kterému pomalu končila smlouva v Arsenalu, ukazuje na to, že američtí majitelé klubu by nějak výrazně šetřili. Spekuluje se o tom, že v letním přestupovém termínu uvolní na přestupy 150-200 milionů liber. Po nepodařeném minulém přestupovém období se dá jen těžko dokázat, jak moc jsou tyto spekulace pravdivé. Na tuto otázku si však budeme muset počkat až do léta.

 

 

Edward Woodward
Ed Woodward se v roce 2012 stal zastupujícím výkonným ředitelem Manchesteru United a jakmile přišel do týmu David Moyes, převzal od Davida Gilla odpovědnost nad přestupy hráčů. Jeho první přestupové okno bylo však bezpochyby katastrofou.

 

Poté, co se nepodařil dojednat příchod Cesce Fabregase a Thiaga, došlo k urgentním nabídkám za další hráče. Dvě nabídky za dvojici Leighton Baines a Marouane Fellaini klub z Liverpoolu považoval za „urážející“, nepodařilo se přilákat k návratu Cristiana Ronalda a přestupová sága ohledně Andere Herrery by se dala přirovnat ke komedii, stejně tak jako příchod Portugalce Fabia Coentraa, jehož přesun se na Old Trafford údajně nepodařilo dojednat včas.

 

Poslední přestupový den se tak podařilo získat alespoň záložníka Marouane Fellainiho, avšak za cenu 27,5 milionu liber, což je částka o 4,5 milionu více, než za kterou mohli United Belgičana vykoupit ze smlouvy o měsíc dříve. Woodward byl bezpochyby skvělým obchodním ředitelem, který United zajistil několik kvalitních sponzorů, stejně tak jako výrazné komerční příjmy klubu. Co se týče přestupů hráčů, tak jednoznačně selhal. V létě bude muset své chyby napravit.

 

 

David Moyes
Ve fotbale odpradávna platí, že za neúspěchy klubu ja vždy vinen manažer. Je to manažer, který dostane vyhazov, když se týmu nedaří, je to manažer, který čelí tlaku médií a fanoušků. David Moyes byl dlouhodobě považován za ideální náhradu za Sira Alexe Fergusona poté, co s průměrným Evertonem dokázal úžasné věci.

 

Po nástupu do křesla manažera Manchesteru United však zdědil tým, který potřebuje masivní reorganizaci, a k tomu mu nepomohl ani výkonný ředitel klubu Ed Woodward. Je do značné míry otázkou, jak moc byl tým United, který v minulé sezoně slavil zisk ligového titulu, silný. V pozici manažera byl Sir Alex Ferguson, Robin Van Persie hrál v životní formě a ostatní týmy podávaly velmi nevyrovnané a průměrné výkony. Kritika na Davida Moyese míří také proto, že si na Old Trafford přivedl svůj realizační tým. Bylo by určitě namístě, aby v úvodní fázi přechodu byl u mužstva Rene Meulensteen nebo Mike Phelan. Někteří však tvrdí, že Meulensteenovi byla nabídnuta pozice asistenta manažera, kterou však odmítnul.

 

Celkově tak můžeme říct, že největším problémem Davida Moyese je fakt, že to prostě není Sir Alex Ferguson. Je to přeci jenom člověk, který dostal nelehký úkol, a je jasné, že bude potřebovat čas. Někteří kritizují Moyesovu taktiku nebo výběr základní sestavy, ale ani u Sira Alexe Fergusona tomu nebylo jinak. Manažeři dělají chyby a David Moyes se stále učí.

 

Moyes se určitě přes noc nestal špatným manažerem. V týmu má čtyři nebo pět špičkových hráčů, z toho Rooney a Van Persie jsou momentálně zraněni. Moyes musí pracovat s týmem, který zdědil, a který papírově určitě není v Premier League nejlepší. Až si vybuduje svůj vlastní tým, poté jej můžeme doopravdy soudit. Pro tuto chvíli je velmi snadné jej kritizovat, nicméně kritika možná není úplně namístě.

 

 

Hráči
Základní sestavu sice vybírá manažer, ale jsou to pak samotní hráči, kteří vyběhnou na trávník a snaží se o co nejlepší výsledek. Každý hráč v týmu má své úkoly. Mnoho hráčů Manchesteru United momentálně podává podprůměrné výkony, což je faktem i u zkušených borců. Můžeme začít i Nemanji Vidiče a Patrice Evry, kapitána a zastupujícího kapitána Manchesteru United. Oba hráči předvádějí výkony pod své možnosti a hodně se mluví o tom, že z týmu odejdou.

 

Zranění a možná i vysoké očekávání zatím přibržďují Michaela Carricka, který v posledních dvou letech předváděl v záloze úžasné výkony. Další záložníci na tom nejsou mnohem lépe. Tom Cleverley se sice snaží, ale ani on nepodává adekvátní výsledky. Více se čekalo i od Marouane Fellainiho, který rovněž bojuje se zraněními, nicméně možná je ještě brzo jej soudit. Problémy má Manchester United i na křídlech, Ashley Young a Luis Nani také hrají výrazně pod své možnosti.

 

Velkým otazníkem je také Shinji Kagawa. Mnoho fanoušků tvrdí, že by měl dostávat více herních příležitostí, že by měl nastupovat pod hrotem, nicméně zatím neukázal nic převratného, co by jej opravňovalo na této pozici nastupovat. Není pochyb o tom, že to je kvalitní hráč, nicméně v Manchesteru United se stále hledá. Pochválit můžeme Adnana Januzaje, který je rovněž podhrotovým hráčem, ale dokáže nastoupit i na křídle, kde jeho výkon není horší. Ba naopak.

 

V útoku momentálně klub trápí zranění. Neúčast Van Persieho a Rooneyho má na výkon týmu velký vliv. Danny Welbeck sice má svojí kvalitu, ale není to typický koncový hráč. Je těžké obviňovat hráče, kteří se snaží ze všech sil podat co nejlepší výkon. Zkušení hráči však hrají pod své možnosti a za to musí určitě nést svůj podíl viny.

 

 

Rozhodčí
Nedávno byl David Moyes pokutován finanční částkou 8,000 liber za své kritické komentáře na adresu rozhodčího v utkání Carling Cupu proti Sunderlandu. V průběhu sezony se objevily některé sporné momenty jako například neodpískaný pokutový kop na Ashleyho Younga v ligovém utkání proti Tottenhamu. Nicméně takových rozhodnutí bylo a bude ještě plno a to proti každému týmu. Je možné, že rozhodčí nebudou při absenci Sira Alexe Fergusona u postranní čáry dělat tolik rozhodnutí ve prospěch United, nicméně vymlouvat se na rozhodčího nezakryje nedostatky v týmu. Jak již bylo uvedeno výše, sporných okamžiků je v každém utkání mnoho a vymlouvat se na ně není ospravedlněním.

 

 

Jak se na tuto problematiku díváte vy? Koho viníte nejvíce za neúspěchy United?

 

Zdroj: MUFClatest.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!