24/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Od fanúšika: Je třeba získat zpět ztracené sebevědomí

Také mě donutila současná situace v klubu a mezi fanoušky sepsat pár čistě subjektivních názorů na věc. V první řadě chci poprosit, abyste následující řádky nebrali jako jeden z dalších diskuzi či fanoušky umravňujících blogů, ale čistě jako názor někoho, kdo United fandí už léta a rozhodně není nadšen z toho, co se v aktuální sezoně s našimi hochy děje.

Nevěděl jsem, jak začít, takže jsem jen tak prolétl pár starších článků ze začátku sezony, kdy drtivá většina komentujících vyjadřovala Moyesovi podporu, viděla ho jako velmi dobrou náhradu a vkládala do něj důvěru. Postupem času se samozřejmě nálada mění a dnes prakticky není článek, pod kterým by nebyl Boss nazýván slepým trenérem bez koncepce, který nemá svoji vizi a na United jednoduše nestačí. Nebo někdy ještě hůře. Chápu, že špatné výsledky dokáží zacloumat s emocemi všech, ale obrat, jaký nejen na této stránce nastal, se mi zdá až příliš rychlý. Tak trochu se potvrzuje, že dokola opakovaná lež se stává pravdou a neustálý hate vůči Moyesovi strhává stále více a více lidí. Do svědomí si jistě každý sáhne sám. S určitostí můžu říct, že známí a kamarádi, kteří fandí úplně jiným týmům, mají u pivka mnohem střízlivější názory, než většina fanoušků United. Možná je to tím, že se dokáží oprostit od emocí, možná tím, že nejsou zahaleni internetovou rouškou anonymity, nebo se na věc prostě dívají z mnohem větší perspektivy.

 

Jak jsem nedávno psal v jedné z diskuzí, vinit ze špatné formy pouze Moyese, je chyba. Už když tým přebíral, každý věděl, že usedá na velmi horké křeslo. Po nepovedeném letním přestupovém okně, kdy se nepodařilo posílit podle představ, zatímco Chelsea, City a dokonce i Arsenal kvalitní hráče přivedli, přišel velmi těžký začátek ligy, kdy jsme museli v prvních pěti kolech čelit Chelsea, Liverpoolu i City. Z těhto tří zápasů jsme vytěžili pouze jeden bod a ihned jsme nabrali bodové manko. Po psychické stránce jsme tedy dole prakticky od samého začátku a bohužel se z toho stále nemůžeme vyhrabat. Já jsem toho názoru, že právě psychika a sebevědomí ovlivňují výkony hráčů obrovským způsobem. Stačí se podívat kolik fotbalistů mělo nebo má problém s návratem po dlouhých zraněních, při kterých je už jen rekonvalescence velmi psychicky náročná nebo kolik fotbalistů zažilo naprosto skvělé sezony, které po nepovedených přestupech nebo jen několika zápasech už nedokázali zopakovat. Dalším, trochu opačným případem, je třeba Ramsey. Dlouhou dobu takový arsenalský Tom Cleverley, jenž hrál pravidelně, ale pořád tomu něco chybělo. Mnozí ho odepisovali a letos konečně naplno rozvinul svůj potenciál, na začátku sezony se mu povedlo pár zápasů a hned z toho byla několikaměsíční superforma. Proč by se něco podobného nemohlo podařit třeba i Clevovi? 🙂 K tomu by však bylo potřeba, aby se zvedl celý tým, a tím i výkony jednotlivců.

Aktuálně je naše situace dosti alarmující, hráči si nevěří, vždyť většina z nich takovouto krizi v kariéře ani nezažila, a je hlavně na nich samotných, aby se z toho dostali. Moyes může být sebelepší psycholog a motivátor, stejně se pak ale všechno rozhoduje na hřišti. V takových situacích musí manažerovi pomoci zkušení hráči, kterých máme v kádru spoustu, a vytvořit v kabině vítěznou atmosféru. Třeba tam taková atmosféra i je, ale na hřiště to bohužel nedokážeme přenést. Soupeřům navíc vlily naše prohry do žil sebevědomí a ukázali jim, že už nemusí ani na Old Trafford vycházet z tunelu s pocitem, že už vlastně prohrávají. Když se to spojí s odhodláním porazit velký Manchester United, jež měly ostatní týmy vždy, je to pro kluky o to těžší. Nemluvě o množství zraněných. Takhle rozloženému týmu, kde se klasické opory hledají nebo jsou na marodce a pod svoje možnosti nehraje jen zlomek hráčů v čele s mladým Januzajem, je pak těžké vtisknout nějakou vizi a taktiku. V průběhu sezony jsme mohli vidět záblesky pressingu, proti Swansea hrál Valencia na své poměry hodně vysoko, více ze středu a tlačil se do vápna, Januzaj dostává při hře spoustu volnosti atd. Podobných drobností a náznaků jsme si mohli všimnout vícekrát. Není to samozřejmě nic převratného, ale netvrdil bych, že se Moyes o nic nesnaží, že se nepokouší o změnu, ale má to těžké, když sebevědomí hráčů klesá každou prohrou blíže k bodu mrazu, kazí i jednoduché přihrávky a dělají individuální chyby, což naprosto degraduje naši hru. Samozřejmě je tu pak otázka (ne)nasazování hráčů. Ani já nechápu, proč nedostává více šancí Zaha, Anderson nebo třeba Fabio. Chtělo by se říct, že v současné situaci by to byl alespoň impuls do našich strnulých řad, který přinesl už jen pouhý návrat Fletche. Tak proč sakra nehrají? Na tohle nedokáže odpovědět asi nikdo z nás (teda někdo v tom vidí Moyesovu slepotu a nízké IQ, ale to moc neberu), na tréninku je totiž nemáme možnost sledovat.

 

V poslední řadě bych se rád zmínil o zdejších reakcích na vyhlášení manažera a hráčů po zápasech. To vám opravdu tolik leží v žaludku to, co vyhlašují do novin? Ano, pokud by Moyes vzkazoval hráčům svoje námitky vůči naší hře skrze média, dalo by se to považovat za problém. Jenže tohle jsou prostě jen žvásty pro novináře. Moyes takhle sice vypadá jako blbec, když se snaží vyvolat dojem toho, že to není až tak zlé nebo se snaží svalit vinu na rozhodčí, ale hráči by asi dvakrát neprospělo, pokud by si ráno v novinách přečetl citaci od trenéra, že hrál velký kulový. Stačí, že si to vyposlechne v kabině a jsem si jistý, že hráči kartáč nebo spíše promluvu do duše, po takovýchto výkonech určitě dostávají a moc dobře vědí, co je špatně. Nevidím důvod, proč se o to dělit s médii a vytvářet tak ještě větší tlak na jednotlivé hráče nebo upozorňovat na aspekty hry, které musíme zlepšit. Na to si může každý, kdo zápasy sleduje, odpovědět sám. Hlavní je, aby na tom trenérský tým pracoval s klukama na tréninku a pokoušel se to přenášet do zápasů.

 

Moyes je v nezáviděníhodné pozici a podpora fanoušků je pro něj důležitá. Spousta faktorů hraje proti němu a prázdné tribuny na OT v závěrech zápasů určitě nevidí rád ani on, ani hráči. Věřím, že tohle období rychle překleneme. Přeju Moyesovi, ať se mu v tomto přestupovém, pro velké transfery ne zrovna příznivém okně nějaký ten majstrštyk povede a přivede posilu, která trochu pozavírá ústa nespokojeným fanouškům a hlavně přinese ten požadovaný impuls a kvalitu. Zároveň však doufám, že pokud si nebude nákupem zcela jist, nepodlehne tlaku zvenčí a raději vyčká až do léta.

 

Na závěr bych si dovolil tipnout naše umístění na konci sezony: v Premier League skončíme na třetí pozici, vyhrajeme CoC a vypadneme v semifinále Champions League. Je mi jasné, že ne každý je optimista, ale minimálně tu VÍRU bychom v sobě najít měli.

 

Od fanúšika: Hank Moody


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!