03/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Cesta k vítěztví na Stamford Bridge by měla vést přes křídla

Adrian Clarke přemítá nad tím, co by mohlo na Chelsea platit a zjišťuje, že v nedělním zápase na Stamford Bridge bylo mohla být rozhodující hra po křídlech.

 

Poslední zápas Chelsea s Manchesterem byl opatrnou záležitostí, když oba manažeři mysleli hlavně na zadní vrátka. Tentokrát však Blues okupují vrchní příčky a hráči Davida Moyese touží najít ztracenou půdu pod nohama, takže vše nasvědčuje atraktivnímu střetnutí.

 

Podobné rozestavení, různé útoky

Mohli byste jednoduše popsat jeden systém jako 4-2-3-1 a další jako 4-4-1-1, ale Chelsea a Manchester hrají v podstatě prakticky se stejnou formací. Překvapení Joseho Mourinha s rozestavením 4-2-4-0 bez útočníka, s kterým vyrukoval proti United tuto sezónu, se asi opakovat nebude.

Jak je vidět na prvním obrázku, je to Chelsea, která má větší flexibilitu a lepší pohyb ve všech důležitých oblastech za hlavním útočníkem. Oscar, Eden Hazard a Willian se vyměňují každý s každým velmi často nebo s krajními obránci či se záložníky, kteří nabíhají z hloubi pole. Dokola mění své pozice, snaží se najít otevřené prostory a defenzivní záložníci United a obránci se budou muset velmi soustředit, aby měli o všech protihráčích přehled.

 

Moyesův přístup je strnulejší, když jen Adnan Januzaj a Wayne Rooney se dostávají do neobvyklých pozic. Nicméně používají šířku hřiště lépe než Chelsea, ta si musí dávat pozor na naše obránce Rafaela s Patricem Evrou, kteří doplňují křídla tak často, jak mohou.

 

Ve venkovních zápasech United vyšlou průměrně 22 centrů za zápas, což je druhý největší počet v Barclays Premier League, zatímco 12 týmů doručí balón z křídelních pozic mnohem častěji na domácím hřišti než Chelsea na Stamford Bridge. Tyto dva týmy jsou si možná podobné, ale jejich způsoby ke vstřelení gólu jsou rozdílné.

 

Celková stabilita

Bez míče je Chelsea mnohem stabilnější jednotkou. V tomto období v Premier League proti nim zaznamenal několik šancí jen Southampton. Od třígólové prohry se Stoke na začátku prosince Mourinho preferuje udržení dobré defenzivy a jeho svěřenci vykazují skvělou disciplínu, když v devíti zápasech obdrželi pouze tři branky a podařilo se jim udržet šest čistých kont.

 

Stejně jako se snaží udržet šest hráčů za míčem včetně Davida Luize jako defenzivního záložníka a možná také jejich nově podepsaného Nemanju Matice, roste Mourihnova víra v obrannou dvojici Gary Cahill-John Terry, která také přináší ovoce. Pokud hrají tito dva Angličani společně, drží pozoruhodný rekord.

 

Stabilita není slovo, které byste mohli spojovat tuto sezónu s United. Soupeři dostávají příliš prostoru a otevřené dveře k proniknutí středem zálohy, což nechává jejich obránce roztažené a nechráněné. To je hezky zobrazeno na obrázku č. 2, kde si připomínáme gól Christiana Eriksena na Old Trafford.

Přestože je Michael Carrick druhý nejlepší v zachycování míčů v lize, když má průměr 3,3 odebraných míčů za zápas, United chybí fyzická síla při pokrývání hry, v které se hráči snaží hrát pressing s rychlým přechodem do útoku, což pak vytváří obrovský tlak na obrannou čtveřici.

 

David Moyes také stále hledá nejideálnější dvojici stoperů, to se mu však zatím nedaří, především díky řadě zranění. Od začátku prosince použil Skot pět různých dvojic, což může vysvětlovat, proč obrana občas vypadá tak křehce.

 

Pohled na křídla

Rafael da Silva a Antonio Valencia zbožňují, když spolu nastoupí na pravé straně týmu United. Oba jsou pracovití a odpovědní při hře bez míče a do hry vpřed dokáží vložit energii, tempo a dobrou kombinaci, když se Rudí ďáblové tlačí vpřed.

 

Adnan Januzaj, Ashley Young a příležitostně Danny Welbeck, kteří hrají na levé straně zálohy, mají tendence se stahovat do středu, takže jen na pravé straně mají United svoji přirozenou šířku. Fakt je, že 43% jejich útoků a 23% jejich střel jde z této strany hřiště. Pro porovnání levé křídlo se může pochlubit jen 32% a 12% ve stejných statistikách.

 

I když Chelsea více mění postup svých útoků, také mají jednu oblíbenou stranu, ze které raději střílejí, konkrétně levou. To je podpořeno formou Cesara Azpilicuety, Ashleyho Colea a Edena Hazarda (který má za tuto sezónu na svém kontě 9 gólů a 5 asistencí), 22% jejich střel šlo z této strany, přičemž z pravé šlo 13%.

 

 

Jak můžeme vidět na třetím obrázku, United jasně preferovali pravé křídlo v zápase proti Chelsea minulou sezónu, přičemž Ashley Cole podobně podporoval Hazarda (obr. 4). Můžeme očekávat, že stejný přístup v této části hřiště budou mít v neděli obě dvojice. Která z nich vyhraje důležitou bitvu u postranní čáry na Stamford Bridge, ta může držet klíč k třem důležitým bodům.

 

Předpověď

S vědomím, že Jose Mourinho nikdy neprohrál zápas Barclays Premier League na Stamford Bridge, je jednoduché více věřit Chelsea, a to zaslouženě. Co se týče držení míče, očekávám vyrovnanou bitvu. Oba týmy mají řadu hráčů, kteří mohou individuálně rozhodnout zápas, a z křídelních hráčů může být každý samostatnou hrozbou. Nicméně s nádechem nepředvídatelnosti jejich útočné hry a výrazně silnějších defenziv, předpokládám vítězství 1-0 nebo 2-1 pro Chelsea.

 

Článek připravil redaktor kerzza

 

zdroj: premierleague.com

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!