04/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Manchester United – Swansea City

Ve 3. kole FA Cupu Rudí ďáblové překvapivě prohráli na Old Trafford se Swansea City s touto soutěží se loučí. Ačkoliv Labutě v utkání rychle vedli, Devils dokázali bleskově odpovědět a soupeř poté prakticky po celý zápas tahal za kratší konec. Vytrvalá převaha ani zvýšený tlak United, ovšem k obratu skóre nevedly. V 80‘ se však nechal hloupě vyloučit Fábio a karta se obracela. Ale když už se zdálo, že United se budou muset smířit s remízou a vše dospěje k odvetě, hosté udeřili podruhé a zajistili si tím postup do dalšího kola a Manchester United musel před domácím publikem skousnout další hořkou pilulku.

Po sérii šesti výher za sebou ve všech soutěžích se United přetrhla nit a sedmý korálek již navléknout nedokázali. Jejich úspěšnou šňůru překazil v 19. kole Premier League Tottenham, který díky své solidní obraně a účelné hře na brejky vyloupil Divadlo snů. Devils si mohli spravit náladu v FA Cupu, ve kterém se na úvod představili na domácí půdě proti Swansea City. 3. kolo nejstarší klubové soutěže totiž zahrnovalo i týmy z Premier League a právě Labutě se mohli zasloužit o jedno z překvapení, o které v pohárových soutěžích rozhodně není nouze.

 

Na tuto trofej čekají Rudí ďáblové už bez mála 10 let, jelikož ji naposledy zvedli nad hlavu v roce 2004. Nyní byl před nimi první důležitý krok na letošní cestě za v Anglii tolik populárním FA Cupem. Na Old Trafford zajížděli Swans, kterým se sice v lize v posledních zápasech tolik nedaří, za to však bodují v Evropské lize, kde si zajistili účast v jarním play-off.

 

Tým Michaela Laudrupa okupuje střed tabulky a na útok na špici to zatím moc nevypadá. Účast ve fotbalové Evropě si Labutě zajistili vloni triumfem v Capital One Cupu, což byl pro klub historický úspěch. Jak je ovšem známo i vítězství v FA Cupu je vstupenkou do evropského fotbalu a velkou motivací pro každého. Mimochodem takto si ke své účasti v Evropské lize přišel před rokem Wigan Athletic, který sice příliš úspěšný nebyl, za to však ukázal druhým, že i tudy vede cesta.

 

Swansea City FA Cup nikdy nevyhráli a pouze dvakrát došli do semifinále. Manchester United je se svými třinácti tituly nejúspěšnějším celkem této soutěže. Důležitou informací také je, že pokud zápas v této fázi soutěže skončí remízou, hraje se odveta.

 

Papírovým favoritem byl pro tento match jednoznačně tým Davida Moyese, který si chtěl po prohře s Kohouty udobřit domácí fanoušky a dokázat jim, že se jednalo o pouhé zaklopýtnutí. Zároveň bylo jeho hlavním cílem udržet se ve hře na všech frontách. Vyřazení hned v úvodním zápase FA Cupu v této sezóně by bylo jistě velkým zklamáním.

 

Tomu musel on, ale pochopitelně i jeho protějšek, přizpůsobit taktiku a plány. Obyčejně v takových utkáních dostávají šanci hráči širšího kádru, ovšem pro tentokrát bylo na místě zůstat v pohotovosti a příliš neriskovat. Přes to nebylo úplně jasné, kdo vlastně půjde na hřiště. Mimo hru totiž zůstává hned několik opor. Úderná dvojka Rooney a van Persie měla být ušetřena, jelikož se stále potýkají se zraněními. Tyto dva tak měli zastoupit ve formě hrající Welbeck a Chicharito. V záloze chyběli Fellaini, Nani, Young a potažmo i Jones. Fit nebyl ani Rafael, ovšem jinak byla obrana kompletní a vyloučit se proto nedaly starty zkušených borců Vidiče s Ferdinandem, kteří toho za poslední dobu moc nenahráli.

 

Celkem šest změn doznala základní jedenáctka oproti poslednímu duelu s Tottenhamem. United šli do boje ve flexibilní formaci 4-4-1-1. V bráně se k velkému překvapení po dlouhé době objevil Lindegaard. V obraně se seřadili zprava Smalling, Ferdinand, Evans a Büttner. Střed pole vyplnili Fletcher s Cleverley, na křídlech nastoupili Kagawa a Valencia. V útoku pak hrál po boku Welbecka podle očekávání Chicharito. Kapitánskou pásku si navlékl Rio Ferdinand.

 

Zápas se hrál v Manchesteru na Old Trafford. Obloha byla zatažená a očekával se déšť, který ke konci duelu také přišel; teplota 8°C.

 

V Divadle snů vládla skvělá atmosféra a každý už vyhlížel moment, kdy se poprvé ozve píšťalka hlavního rozhodčího, kterým byl pan Mike Dean. Začátek střetnutí byl poměrně živý, týmy na nic nečekaly a hrnuly se vpřed. Míče si více užívali Devils, kteří svého soupeře také začali přehrávat. Na první náznaky šancí nechala zapomenout 12‘, kdy United zakombinovali, ovšem Chicharito nedokázal ve vápně těžký míč dobře trefit a Tremmel měl snadnou práci. Jenže záhy udeřilo na druhé straně. Pozuelo výborně načasovanou přihrávkou vysunul vpřed Routledge, jenž si zběhl za obranu United, a ještě než jej dostihl sprintem se vracející Smalling, měl Routledge dostatek času na to, aby chytrým obloučkem přehodil vyběhnutého Lindegaarda a otevřel tak skóre – 0:1

 

United se opět ocitli v pozici prohrávajícího týmu, a bylo pouze na nich, jak rychle dokážou zareagovat a vrátit se do hry. Naštěstí jsme museli na odpověď čekat pouze do 16‘. Kagawa na levé straně přihrál Büttnerovi, ten na nic nečekal a skvělým centrem naservíroval balón před bránu Chicharitovi, který už se z blízka nemýlil a postaral se o vyrovnání – 1:1

 

Hosté si tedy vedení moc dlouho neužili a Manchesteru dodal vstřelený gól sebevědomí. Na konci 18‘ Welbeck přistrčil ve vápně Valenciovi, ale ten pálil nad břevno. Rudí ďáblové byli aktivnější a častěji u míče. Hrálo se ve svižném tempu. Ve 24‘ poslal Shelvey z přímého kopu ránu jen do zdi. United se snažili rychle kombinovat a hrát přímočaře, což do naší hry přinášelo dost nepřesností. Chtělo to ubrat na zbrklosti a přidat více klidu a rozvahy. De Guzmanův přímý kop do středu brány Lindegaard ve 30‘ bez větších potíží chytil. Po půlhodině duelu se hra vyrovnala a něco vymyslet se pokoušeli i Labutě, avšak naše defenziva byla precizní a Lindegaardovi značně usnadňovala práci včasným rozbíjením postupných útoků soupeře. Na začátku 33‘ zkřížil Chicharitovi cestu na hranici vápna Flores a United zahrávali přímý kop z dobré pozice. Exekuce se trochu překvapivě ujal Büttner, který se snažil obstřelit zeď, ovšem brankář Swans byl proti jeho přízemní střele na místě. United hýřili pohybem i nápady, nimécně scházela lepší spolupráce a pochopení. Nepřesností bylo i nadále hodně a to nám znemožňovalo ohrozit bránu Swansea. Střed hřiště však byl pod naší kontrolou a vše navíc jistila pozorná obrana, takže protivník neměl ani moc prostoru pro nějaké brejky. Ve 41‘ byl žlutou kartou potrestán Amat, jenž zkosil Chicharita. V závěru první půli Devils opět přidali a vytvořili si mírný tlak a předvedli několik pěkných akcí. Ve 45‘ Evans dlouhým pasem našel ve vápně Chicharita, který to po způsobu „alá van Persie“ zkoušel trefit z voleje, ale mířil vedle. Nastavena byla jedna minuta, která nic zajímavého nepřinesla a do šaten se tak šlo za nerozhodného stavu – 1:1

 

V úvodní části měli o poznání více ze hry United, kteří však ve finální fázi dopláceli na nepřesné přihrávky a v mnoha případech se špatně pochopili. Za to však dokázali rychle reagovat na vedení hostů a nenechali se brzkým inkasovaným gólem vyvést z míry. Swans toho vyjma gólové akce moc nepředvedli a vesměs se spíše bránili. Bylo ale zřejmé, že pokud Rudým ďáblům vydrží aktivita a nápady, musí jim to tam dříve nebo později zákonitě spadnout. Přesnější přihrávky a více trpělivosti měly vést ke kýženému obratu.

 

Red Devils vstoupili do druhého dějství plni odhodlání a nadále určovali tempo hry. Ani v šatně Labutí ovšem rozhodně nebylo o přestávce ticho, jelikož ti se nechtěli nechat zahnat do kouta, ale naopak se snažili útočit a naše defenziva tedy musela být neustále v pohotovosti. United však zůstávali u balónu a i přes vzdor protivníka začal náš tlak postupně sílit. Po hodině zápasu se tempo opět trochu zklidnilo. Devils to zkoušeli všemožně, jenže defenziva soupeře byla stále o krok napřed. V 63‘ zahrál Flores před vápnem rukou a United tak mohli ohrozit bránu hostů z dobré pozice. Ještě před tím, ale David Moyes poprvé střídal. Místo Valencii vyběhl na plac Januzaj. Cleverley poté z přímého kopu mířil jenom do zdi. V 64‘ střídali také Labutě. Za Shelveyho se přišel bít Canas. Poté jsme se opět vrhli do útočení a zamkli soupeře na jeho polovině hřiště, avšak jeho obranná hradba stále odolávala a Devils začali být bezradní. V 74‘ se v jednom ze soubojů nešťastně zranil Ferdinand, který nebyl schopen pokračovat ve hře. V 76‘ tak musel být střídán a nahradil jej Fábio. Kapitánskou pásku převzal Fletcher. Konec utkání se pomalu, ale jistě blížil a o vítězi stále nebylo rozhodnuto. V 80‘ ovšem přišel zřejmě klíčový moment zápasu a velká rána pro United, nikoliv však gólová. Fábio, který na hřišti nepobyl ani pět minut totiž šlapákem atakoval Canase a sudí Dean mu rovnou ukázal červenou kartu. Velmi hloupý zákrok oslabil Rudé ďábly a značně jim zkomplikoval situaci. Nyní bylo velmi složité se pokoušet strhnout vedení na naši stranu, jelikož se zároveň muselo více myslet na defenzivní činnost. V 82‘ obdržel žlutou kartu Flores, jenž ve středovém kruhu zastavil rozběhnutého Chicharita. V 83‘ dostal za svůj zákrok na Chicharita také Tiendalli. V 85‘ došlo ke druhému střídání na v mužstvu Michaela Laudrupa. De Guzmana nahradil Vazquez. Poté se tempo opět zrychlilo a hra poněkud otevřela. United možná chtěli až moc tento match vyhrát a zapomněli, že už hrají pouze v deseti. Přidali totiž také Swans, kteří vycítili šanci zaskočit oslabeného protivníka. A to, čeho jsme se obávali nejvíce, přišlo v 90‘. Routledge na levé straně nesprintoval Fletchera, nacentroval před bránu a volný Bony Wilfried hlavičkou překonal Lindegaarda – 1:2

 

Šokovaný Old Trafford ztichl. Hlavní sudí přidal k dobru čtyři minuty a dal tak Rudým ďáblům ještě naději, jenže teď už bylo pozdě něco dohánět. Labutě byli všude a zformovaná defenziva dělala s útoky United krátký proces. V 90+3‘ mohl ještě pojistit výhru Bony, ale ten mířil z úhlu na pravé straně vedle. Trápení Devils bylo záhy ukončeno. Swansea City se raduje z výhry a postupu poté, co porazila Manchester United na Old Trafford – 1:2

 

Základní sestava Manchesteru United: Lindegaard – Smalling, Ferdinand (76‘ Fábio), Evans, Büttner – Kagawa, Fletcher, Cleverley, Valencia (63‘ Januzaj) – Welbeck, Chicharito

 

 Lavička: De Gea, Fábio, Anderson, Carrick, Giggs, Zaha, Januzaj

 

Základní sestava Swansea City: Tremmel – Tiendalli, Amat, Flores, Taylor – De Guzman (85‘ Vazquez), Britton – Pozuelo, Shelvey (64‘ Canas), Routledge – Bony

 

Lavička: Davies, Cornell, Williams, Rangel, Canas Donnelly, Vazquez

 

Góly: Manchester United – 16‘ Chicharito

 

Swansea City – 12‘ Routledge, 90‘ Bony

 

Žluté karty: Swansea City – 41‘ Amat, 82‘ Flores, 83‘ Tiendalli

 

Červená karta:  Manchester United – 80‘ Fábio

 

Hlavní rozhodčí: Michael Dean

 

Návštěva: 73 190 diváků

 

 

Asi by se nabízelo označit naši prohru jako nespravedlivou. Jelikož po celý zápas byl náš tým lepší, měl více ze hry, určoval tempo a vytvořil si i více šancí a nebezpečných situací před bránou soupeře, jenže jak se říká – fotbal se hraje na góly. Naše obrana byla solidní a krom pár drobných zaváhání si vedla znamenitě a vlastně ani moc práce neměla. Dvě povedené gólové akce soupeře byly opravdu jediné za celý zápas a efektivita byla v tomto případě naším nepřítelem. Devils totiž sice umě vyrovnali poté, co se Swans dostali do vedení, jenže následně nastala odmlka a naše ofenziva byla proti obraně protivníka bezradná, byť nám nechybělo nasazení a snaha se našim hráčům upřít také nedala. V záloze vše fungovalo celkem dobře. Fletcher dodával hře klid a začínala u něho většina akcí. Cleverley toho zase hodně oběhal a plnil černou práci, tudíž nebyl ve hře moc vidět. Hodně se mi líbil bojovný Kagawa, kterému ale nebylo přáno. Díky fungující záloze se tedy mohla činit ofenziva, jenže jak už jsem naznačil, většina pohledných akcí nebyla dotažena do konce a troskotali jsme na finální fázi, kde scházela dobrá přihrávka na nohu. Rychlost, pohyb a aktivita totiž byla utlačována nepřesnostmi a nesehraností. Hráči se buď špatně pochopili, nebo se nechali chytit do ofsajdu a střely mířily ve většině případů buď vedle, nebo byly zblokované. Nechyběla tomu ani tak myšlenka jako spíš účelné provedení.

 

Bylo to vesměs trápení a pravděpodobně to chtělo více odvahy a nebojácnosti, i když tyto aspekty jsem dnes na hřišti také našel. Tak že bychom postrádali více kvality? Dost možná, že bychom ten obrat dokonali, nebýt onoho nesmyslného šlapáku, který předvedl po svém párminutovém pobytu na hřišti Fábio, jenž byl záhy poslán ze hřiště zase pryč. United se následně měli asi více soustředit na bránění a smířit se s remízou, ale nakonec bylo vše jinak a veškerá útočná snaha tentokrát vyšla vniveč. Devils si zasloužili vyhrát, avšak jak to tak v této kolektivní hře občas bývá, odešli ze hřiště jako poražení. Swansea City si na Old Trafford zajistila postup do 4. kola FA Cupu výhrou nad Manchesterem United – 1:2

 

Opravdu nesmírně nabitý novoroční program nyní dovoluje United odpočívat a připravit se na dalšího soupeře pouhých 48 hodin, jelikož se příhodnější termín prostě najít nedal. Dalším protivníkem bude v prvním utkání semifinále Capital One Cupu tým Sunderlandu. Dokážou Devils napoprvé uspět na Stadium of Light, aby měli poté v domácí odvetě postup usnadněný? To uvidíme v úterý 7. ledna/januar. Duel začne ve 20:45 našeho čili středoevropského času (SEČ).

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!