Review: Manchester United – Tottenham Hotspur

Rudí ďáblové nevstoupili do nového roku vůbec dobře, když na vlastním stadionu prohráli s londýnským Tottenham v poměru 1:2. Byla to už čtvrtá domácí porážka Manchesteru United v letošní sezoně, přičemž právě díky této výhře dokázali kohouti předskočit v tabulce Rudé ďábly a odsunout je tak sedmé místo.

Už to vypadalo, že se červená mašina jménem Manchester United rozjíždí a do roku 2014 vstoupí ve staré dobré formě, ale do cesty se ji postavil celek Tottenhamu s novým manažerem Timem Sherwoodem a slibný závěr roku ji tak překazil.

Manchester United dokázal v rámci Premier League porazit Tottenham z jednadvaceti zápasů hned sedmnáctkrát, takže všichni na stadionu Old Trafford mohli hýřit optimismem. Pouze jednou dokázal Tottenham porazit Rudé ďábly, což se mu povedlo v minulé sezoně právě na domovském stánku Rudých ďáblů.

David Moyes postavil do zápasu pravděpodobně nejsilnější možnou sestavu s už uzdraveným Michael Carrickem, po jehož boku začal utkání Tom Cleverley. K dispozici nicméně nebyli stále hráči jako Robin van Persie, Nani, Rafael, či Fellaini, což ale dokázal David Moyes zalepit například ve formě hrajícím Dannym Welbeckem, Smallingem, či vycházející superstar Adnanem Januzajem. Na straně druhé pak nový manažer svěřil z důvodu zranění hráčů jako Defoe, Townsend, či Sandro místo v základní sestavě hráčům jako Lennon, Capoue, Demblele, Eriksen, Soldado, či Adebayor.

Zápas začali hráči United velmi aktivně, což dokazoval především velmi aktivní presink v podání Welbecka, či Antonia Valencii. Právě prvně jmenovaný mohl už v páté minutě skórovat, do cesty se mu však doslova postavil brankář Tottenhamu Hugo Lloris. O chvíli později pak opravdu aktivní hru United dokázal svým průnikem Chris Smalling, který ale mířil pouze do správně postaveného golmána Tottenhamu.

Po tomto ohrožování ze strany United si však vzali slovo hráči Tottenhamu, když ve třinácté minutě dokázal perfektní přihrávkou vyslat do velké příležitosti Aarona Lennona Roberto Soldado. Střelu anglického reprezentanta však dokázal španělský brankář ve službách United David de Gea zpacifikovat.

Ve čtyřiatřicáté minutě pak dokázal londýnský celek skórovat, když si na přesný centr Eriksena naběhl Adebayor a v osobním souboji se Smallingem nedal stoperu Albionu šanci, stejně jako ji přesným umístěním hlavičky nedal ani de Geovi.

Šest minut před přestávkou pak dokázali hráči Tottenhamu zahrozit znovu, ale velkou šanci neproměnil v gól Soldado.

Stejně laxně jako Rudí ďáblové ukončili první půli, tak tu druhou také začali. Pouze Danny Welbeck se pět minut po přestávce dostat po pasu Michaela Carricka do velké šance, ten ji ale nevyužil. V jednašedesáté minutě pak na hřišti přišli oživit zmatený tým United Chicharito a Shinji Kagawa, nicméně požadovaný efekt toto střídání nemělo. Výše zmíněná šance Danny Welbecka byla na dlouho jediná větší šance Rudých ďáblů, přičemž jejich neaktivitu dokázali Kohouti přetavit v druhý gól.

Ten padl v šestašedesáté minutě zápasu, když po sraženém centru Lennona dokázal hlavičkou uklidit míč do sítě dánský záložník Christian Eriksen. Ten v souboji pro změnu porazil Antonia Valenciu, jež se právě přemístil na post pravého obránce.

Rudí ďáblové však dokázali rychle odpovědět, když v sedmašedesáté minutě skóroval ve vynikající formě hrající Danny Welbeck. Mazácky lobovaným míčem nedal Llorisovi šanci.

Ve čtyřiaosmdesáté minutě pak v rámci oživení hry přišel na místo Toma Cleverleyho Ashley Young, což vyústilo ve zvýšenou aktivitu United.

Nápor Manchesteru United se s přibývajícím časem stupňoval, až vyústil v sérii několika rohových kopů, z níž pramenily velice slibné šance, zvláště nebezpečná byla pak hlavička Nemanji Vidiče, či střela Adnana Januzaje, která se však i přes nebezpečné zatočení mezi tři tyče nevešla.

Manchester United: de Gea – Smalling, Evans, Vidič, Evra – Valencia, Carrick, Cleverley, Januzaj – Rooney, Welbeck

Tottenham Hotspurs: Lloris – Walker, Dawson, Chiriches, Rose – Lennon, Dembele, Capoue, Eriksen – Soldado, Adebayor

Góly: Manchester United – Danny Welbeck (67.)

Tottenham Hotspurs – Emmanuel Adebayor (34.), Christian Eriksen (66.)

Žluté karty: Manchester United – Wayne Rooney (42.), Adnan Januzaj (89.)

Tottenham Hotspurs – Mousa Dembele (81.)

Rozhodčí: Howard Webb

Po slibném ukončení roku 2013 přišlo na Old Trafford opět vystřízlivění. Zápas s Kohouty charakterizoval celou letošní sezonu Manchesteru United, na kterém lze místy vidět kvalitu a světlé momenty, nicméně těch horších chvil bylo jak v dnešním zápase, tak v celé sezoně více. Fanouškům nezbývá nic jiného než doufat v co nejlepší návrat nejlepšího loňského střelce Robina van Persieho, který by mohl Rudé ďábly pozvednout.

11. 1. odehraje Manchester United na domácím stadionu zápas se Swansea, v jejíž dresu řádí exsparťan Bony Wilfried. Celek z Walesu se nyní nachází na třinácté pozici s třinácti bodovým odstupem na Manchester United.

Autorem tohoto článku je redaktor YOUAREMYSOLSKJAER.