Review: Norwich City – Manchester United

Červení diabli ešte nestihli poriadne rozdýchať náročný štvrtkový zápas na pôde Hullu City a už museli všetku svoju pozornosť koncentrovať na ďalší súboj na pôde veľmi nepríjemného Norwichu, ktorý nás v minulej sezóne na svojej pôde zdolal. Rovnaký scenár hráči United tentoraz nepripustili a aj napriek nie príliš ideálnemu výkonu si na konto pripísali štvrtú ligovú výhru v rade a do tabuľky dôležité tri body.

Zatiaľ, čo iné ligy spia, tá anglická, ktorá je právom považovaná za najnáročnejšiu na svete, pokračuje ďalej závratným tempom. Po zápasoch počas tradičného sviatku Boxing Day si jednotlivé tímy oddýchli len jeden jediný deň a v sobotu, respektíve nedeľu sa opäť musia postaviť do bojov na anglických trávnikoch. Červená mašina menom Manchester United sa počas sviatkov vždy naplno rozbieha a vyzerá to tak, že výnimkou nebude ani tento rok. Na víťazstvo po skvelom obrate potrebovali Červení diabli nadviazať aj v Norwichi, aby tak mohli pokračovať v stíhacej jazde za čelom tabuľky.

V 19. kole na Manchester United čakal súboj na pôde Norwichu, ktorému po osemnástich kolách prináležala štrnásta pozícia v ligovej tabuľke.  Pre Kanárikov je to po postupe do Premier League tretia sezóna, ktorú trávia v elitnej spoločnosti a nič by na tom nechceli meniť ani po skončení prebiehajúceho ročníka. Aktuálne postavenie tímu vedeniu určite vyhovuje, no vzhľadom na to, že pred zostupovou zónou mal Norwich pred týmto zápasom len trojbodový náskok,  stále nemajú nič isté.

Žltozelení sa v sezóne 2004/05 rozlúčili s najvyššou anglickou súťažou na dlhých sedem rokov. Návrat do Premier League si dokázali zabezpečiť v sezóne 2010/11. V uplynulých dvoch ročníkoch sa konečná pozícia Norwichu v ligovej tabuľke príliš nemenila. Vo svojej „nováčikovskej“ sezóne obsadil sympatické jedenáste miesto, na ktoré v ostatnom ročníku nadviazal len o pozíciu zhoršením umiestnením.

Norwich do dnešného dňa v aktuálne prebiehajúcom ročníku dokázal päťkrát vyhrať, štyrikrát si body zo súpermi po remíze rozdelil a v deviatich prípadoch na svojho protivníka nestačil. Kanárikom sa menej darí v úlohe hosťujúceho tímu, v ktorej sa zatiaľ predstavil deväťkrát, no body získal len v troch prípadoch. Čo sa týka domácej bilancie, je na tom Norwich lepšie. Na Carrow Road bodovali v rovnakom počte zápasov šesťkrát. Pozoruhodné je, že ich bodový zápis zo zápasov pred vlastnými priaznivcami je v celkovom zúčtovaní len o dva body menší ako ten náš na Old Trafford.

Družina Manchestru United dáva v posledných zápasoch zabudnúť na slabší začiatok ročníka. Každý, kto sleduje anglickú ligu už nejaký ten piatok dobre vie, že obdobie okolo Vianoc a nového roku, kedy sú zápasy nahustené a nesledujú v rýchlom slede, je kľúčové.

V decembri/prosinci začali Červení diabli ťahať šnúru víťazných zápasov, ktorá aktuálne činí päť plných bodových ziskov v rade za sebou. Dva krát z toho, to bolo mimo Premier League – víťazstvo nad Šachtarom Doneck v poslednom skupinovom zápase Ligy majstrov a aj výhra nad Stoke City, ktorá United zaručila postup do semifinále Capital One Cupu. Po dvoch prehrách za sebou v domácej súťaži United prepol na vyšší rýchlostný stupeň a tri zápasy v rade dokázal vyhrať. Pozitívnu sériu Diabli odštartovali pohodlným víťazstvom vo Villa Parku, kde si s domácimi poradili rozdielom triedy 3:0. Troma presnými zásahmi sa nám podarilo zaťažiť aj konto West Hamu United v poslednom zápase tohto roku hranom pred vlastnými priaznivcami v Divadle Snov. Kladivárom sme prostredníctvom jedného gólu Cola dovolili výsledok už len kozmeticky upraviť. V minulom kole sme Tigrov z Hull City dokázali zdolať na ich pôde tesne 3:2.

Tradičný anglický sviatok Boxing Day vyšiel tento rok na štvrtok, čo znamená, že naši hráči príliš času na regeneráciu a prípravu na posledný zápas v kalendárnom roku nemali.

Nahustený program sa samozrejme odzrkadlil aj na základnej zostave, ktorú Moyes postavil proti Norwichu. Škótskemu trénerovi robili pri výbere hráčov problémy zranenia, ktoré sa United nevyhýbajú ani v tejto sezóne.  Dlhodobo mimo sú Fellaini s Nanim. Na zoznam zranených sa v nedávnej dobe dostal aj Phil Jones spoločne s Rafaelom. Robin van Persie už síce trénuje, no v zápase proti Norwichu si nesadol ani na lavičku náhradníkov. Najväčším problémom bolo to, že ani Wayne Rooney, na ktorom stojí a padá naša hra, nebol pred zápasom v takom stave, aby mohol nastúpiť. Aby toho nebolo málo, pre vylúčenie z minulého zápasu chýbal aj ekvádorský záložník Antonio Valencia.

Do duelu proti Kanárikom vybehla nasledovná zostava. V bráne tradičná opora David De Gea, na pozíciu pravého obrancu sa posunul Chris Smalling. Do zostavy sa po menšej odmlke vrátil kapitán Vidič, ktorý zaujal miesto vedľa Jonnyho Evansa. Na ľavom kraji obrany železný muž z Francúzska, Patrice Evra. Do stredu zálohy sa ku behavému Cleverleymu postavil Micheal Carrick, ktorý dlhšie absentoval pre problémy s achilovkou. Young sa oproti minulému zápasu presunul na opačnú stranu ihriska, kedže jeho ľavú prebral Shinji Kagawa. Na hrote dostal priestor Chicharito, ktorého mal zozadu podporovať veterán Ryan Giggs.

Manchester United vstúpil do zápasu veľmi aktívne. Rozhodne sa po skúsenostiach z posledného zápasu na pôde Hullu chcel vyvarovať zlému začiatku. S vysokým napádaním mali zverenci Chrisa Hughtona značné problémy a k lopte sa počas prvej desaťminútovky dostávali naozaj len sporadicky. Počas úvodnej fázy zápasu hostia poslali do pokutového územia Norwichu zopár centrov, ktoré obrane vedenej kapitánom Bassongom nenarobili výraznejšie problémy.

Na dlhšie sa k lopte dostali Kanárici až v sedemnástej minúte a hneď to v pokutovom území Diablov horelo. Snodgrass totiž vykúzlil peknú prihrávku, ktorou vyslal do šance Martina. Pravý obranca domácich to skúsil strelou, ktorá nemala vôbec zlé parametre, De Gea ju vyrazil pred seba, kde pred Hoolahanom ostala prázdna brána United. Domácemu hráčovi však nevyšiel prvý dotyk s loptou a následne dobre zasiahol Smalling. Norwich sa po svojej úvodnej šanci smerom dopredu výrazne osmelil a v 22.  minúte sa musel mať opäť na pozore mladý Španiel vo svätyni United, ktorý likvidoval strelu útočníka Garyho Hoopera. O štyri minúty neskôr po centri od rohovej zástavky kraľoval vo vzduchu Vidič, no pri následnom pokračovaní domácej akcie sa faulu dopustil Ryan Giggs, ktorý za svoje počínanie dostal žlté napomenutie. Hlavný rozhodca udelil počas štyroch minút po žltej karte na oboch stranách. Domácemu Ferovi za faul na Evru a hosťujúcemu Chicharitovi za postavenie pred loptu, ktorým mexický útočník zabránil rýchlej rozohrávke štandardnej situácie.

Hráči Manchestru United mali jasnú prevahu v držaní lopty, no citeľne sa prejavovala absencia Wayna Rooneyho. Lopta sa do finálnych pozícii vôbec nedostávala. Giggs bol totiž úplne vypojený z hry a nič na tom nezmenil ani japonský samuraj Kagawa, ktorý sa snažil takmer nepretržite presúvať do stredu poľa a otvárať tak ľavé krídlo pre ofenzívne výpady Patrica Evru. Náš súper to skúšal priamočiaro, loptu posielal do ohňa, no v pokutovom území Diablov vládla dvojica Vidič a Evans. Norwich si už do konca prvého polčasu výraznejšiu šancu nevytvoril. Keď v 45. minúte po kolmej prihrávke Younga aniChicharito slabou strelou neprekonal Ruddyho, do šatní odchádzalo za divácky neatraktívneho bez gólového stavu.

David Moyes cez polčas pochopil, že Ryan Giggs nemá svoj deň a na miesto skúseného Walesana poslal agilného anglického útočníka Dannyho Welbecka.

Pravdepodobne aj pod vplyvom hlasného polčasového príhovoru Davida Moyesa vstúpili Červení diabli do druhého dejstva so zvýšenou aktivitou. V 48. minúte sa po centri Younga dostala lopta na zadnú tyč ku Kagawovi, ktorý však zle spracoval, lopty sa navyše dotkol rukou a zo snubnej šance nič nebolo. Za zvýšenú aktivitu sme boli v 57. Minúte odmenení. „Darcom“ sa stal domáci obranca Bennet, ktorý po akcii vedenej Welbeckom mal loptu na nohe, no pri pokuse o odkop ju napálil len do tela anglického útočníka. Do celej situácie sa zamiešal aj Chicharito, ktorý šťastným priťuknutím vysunul do šance svojho kolegu, ktorý obišiel brankára Ruddyho a potvrdil výbornú streleckú fazónu.  – 1:0.

Bennet si následne snažil uľaviť aspoň faulom na Dannyho Welbecka, za ktorý bol v 58. minúte potrestaný žltou kartou. Po tom, ako sa zverenci Davida Moyesa dostali do vedenia sa celkom správne a rozumne nikam nehrnuli, volili sériu dlhých pomalých prihrávok, ktoré boli v tomto prípade namieste. Domáci boli po inkasovaní značne rozhodení a viac sa venovali nedovoleným zákrokom. Po jednom z nich, ktorého obeťou sa stal Chicharito, sa medzi hráčov potrestaných žltou kartou dostal Bradley Johnson.

V 69. minúte si Chicharito prebral loptu, otáčal sa s ňou dlhšie, akoby bolo potrebné, no aj napriek tomu Ruddyho v domácej svätyni natiahol. O minútku na to po prvý raz v zápase striedali aj domáci. Ihrisko opustil Gary Hooper, ktorý proti Diablom nepotvrdil svoju strelecké formu. Jeho miesto zaujal Ricky van Wolfswinkel. Prevetrať svoju zostavu sa rozhodol aj David Moyes, ktorý z hry stiahol Kagawu a na trávnik poslal mladíka Adnana Januzaja. S dlhými loptami a centrami do pokutového územia si obrana Manchestru United dokázala bez väčších problémov poradiť. V 79. minúte sa Hugthon opäť rozhodol striedať s nádejou, že čerstvý Murphy, ktorý nahradil Snodgrassa, niečo vymyslí. Úradujúci anglický majster sa v závere zápasu už rozhodol podriadiť taktiku len  výsledku, ktorý prišiel brániť v 86. minúte aj Darren Fletcher, ktorému miesto na hracej ploche prepustil Chicharito. V 89. minúte získal Januzaj rohový kop, pred ktorého rozohrávkou domáci poslali do hry svoju poslednú nádej. Elmander nahradil Hoolahana. United sa snažili záver zápasu dohrávať skúsene na polovici súpera, v rohoch ihriska, čo sa im celkom darilo. Norwich sa v posledných dvoch minútach predsa len nadýchol k poslednej akcii, ktorú zastavil Smalling faulom na rýchlejšieho Redmonda. Istá a pozorná obrana United si poradila aj s touto štandardnou situáciou a Manchester United už zápas dotiahol do víťazného konca.

Základná zostava Manchesteru United: De Gea – Smalling, Vidič, Evans, Evra – Young, Carrick, Cleverley, Kagawa, Giggs, Chicharito

Lavička: Lindegaard, Fábio, Fletcher, Anderson, Januzaj, Zaha, Welbeck

Základná zostava Norwich City: Ruddy – Martin, R. Bennett, Bassong , M. Olsson – B. Johnson, Fer – Snodgrass, Hoolahan, Redmond – Hooper

0

Najväčším pozitívom celého zápasu je určite fakt, že Červení diabli na pôde nepríjemného súpera dokázali získať tri body. Hlavný cieľ bol splnený a víťazná šnúra predlžená. Čo sa týka predvedenej hry, zďaleka to nebolo ideálne. Návratom Carricka sme síce získali nadvládu v strede poľa, čo sa prejavilo aj v štatistike držania lopty, ktorú sme hlavne počas prvého polčasu mali na kopačkách takmer nepretržite, no na druhej strane sa výrazne prejavila absencia Wayna Rooneyho. Mali sme sa problém dostať do finálnych pozícii a nebezpečných šancí. Úlohu spojky zálohy a útoku nedokázali plniť ani Kagawa, ktorému rozhodne snahu nemožno uprieť, ani Ryan Giggs. Tomu dnešný zápas absolútne nesadol a David Moyes sa ho už počas polčasovej prestávky rozohodol nahradiť Dannym Welbeckom. Toto striedanie sa napokon ukázalo ako kľúčové, kedže Welbeck sa dostal do našej jedinej tutovky v zápase, ktorú dokázal chladnokrvne premeniť a potvrdil tak, že túto sezónu je zatiaľ dobre strelecky disponovaný. Obrana United na čele so srbskou skalou Nemanjom Vidičom predviedla spoľahlivý výkon. V pokutovom území naši stopéri kraľovali, a keď už prišlo k nejakej šanci domácich, podržala náš naša tradičná brankárska opora. Posledný zápas roku tak dokázal Manchester United po dobrom defenzívnom výkone aj s patričnou dávkou šťastia vyhrať.

Od budúceho kola sa začína odvetná časť anglickej ligy. O 18:30 privítame na nový rok Kohútov z White Hart Lane, s ktorými máme ligový zápas ešte v čerstvej pamäti. S tímom, vtedy ešte vedeným Villassom-Boassom, sme na jeho pôde uhrali remízu 2:2. Situácia oboch tímov je však aktuálne diametrálne odlišná. Zatiaľ čo Manchester United sa nakopol k úspešnej sérii, Tottenham je vo veľkej kríze, ktorá vyústila v odvolanie spomínaného portugalského kouča. Dnešný výkon treba v súboji proti Tottenhamu určite výrazne zlepšiť,  no s návratom Wayna Rooneyho a Robina van Persieho by mala naša útočná hra pookriať a jej silu by mohli pocítiť v prvom zápase roku 2014 práve Kohúti.