23/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Proč je Moyes stále před Martinézem

Roberto Martinez svým charakterem získal celou Anglii na svou stranu. Kdežto David Moyes je u mnohých odepisován. Paměť je ovšem krátká. Stále je Moyes tím, který dokázal víc než nemožné.

 

Kdo je nejlepší manažer? Na takovou otázku se hledá odpověď marně. U hráčů je to jednodušší, byť také obtížné. Každý má jiné úlohy, někdo dává góly, někdo jim zabraňuje. Někdo příležitosti vytváří, někdo otevírá prostor pro druhé. Kdo je tedy nejlepším fotbalistou? Ten nejtechničtější? Kdepak, dobrý fotbal nabízí mnoho různých atributů.

 

Teď ale k odpovědi na první otázku. Opět, kdo je lepší? Ten, kdo pracuje v klubu, který je v dluzích, přesto bez utrácení dokáže konkurovat ostatním? Nebo ten, kdo má za sebou šejka, ukáže si, na koho chce a vyhrává trofeje? Troufám si tvrdit, že v obou případech jsou manažeři prvotřídní.

 

Přesto u manažerů hraje roli spousta věcí. Štěstí, charakter hráčů, které zdědil (v současné době málokterý manažer má opravdu svůj tým, neboť víc než tři roky nedostane), vedení klubu, situace v klubu (viz Cardiff) a mnohé další věci.

 

Tyto řádky píšu z důvodu, že proběhla nedávná diskuze, zda je lepším manažerem Moyes či Martinez. Padala například slova, že Martinez je lepším trenérem, Moyes ovšem manažerem. A tak dále, a tak dále. Já odpověď na tuto otázku nemám, protože dle mého neexistuje. Přesto stavím Moyese v žebříčku úspěšnosti výš. Oba  manažery se pokusím porovnat. A nechť každý posoudí, kdo je opravdu tím lepším, pokud se to tak dá vůbec říci.

 

Když David Moyes přišel v březnu roku 2002, byl Everton na patnáctém místě a hrozil mu pád. Pod Walterem Smithem vyhráli Toffees od nového roku jen jednou. Tým si nevěřil a pesimisté již přemýšleli, jaké je to vlastně v nižších soutěží, které jejich klub vlastně nezná. Moyesovi ale úvod vyšel skvěle, porazil Fulham 2:1, přestože se nechal vyloučit Thomas Gravesen. Mužstvu samozřejmě výrazně pomohla branka po 21 sekundách, o kterou se postaral David Unsworth.

 

Další sezona? Sedmé místo a ocenění pro nejlepšího manažera roku, kterou udíleli samotní manažeři, respektive LMA (tuto cenu získal mimo jiné celkově třikrát! Což se kromě Alexu Fergusonovi ještě nikomu nepodařilo, ani Arsenu Wengerovi). Jen těsně přišel o pohárovou Evropu, kterou mu tehdy vyfoukl senzačně Mark Hughes s Blackburnem Rovers. Je třeba říct, že v dalším ročníku se Moyesovi sezona vůbec nevydařila, ale jak se ukázalo, šlo o výjimku. Poté totiž skončil čtvrtý, čímž překvapivě překonal slavnou Big Four. O tom se mnohým mohlo jen zdát.

 

Moyes měl procentuální úspěšnost nejlepší ze všech manažerů Evertonu od Howarda Kendalla a Colina Harveyho, čili od roku 1990.

 

Jen třikrát se Moyes s Evertonem neumístil v první sedmičce, a to přestože neměl peníze na utrácení. Pokud se podíváte na jeho největší nákupy a prodeje, je ve výrazném plusu. Což většinou bývá u těch nejchudších fotbalových celků. Rooney, Lescott, Rodwell, Arteta a další mu utíkali. Za působení Moyese často padaly názory, že chybí jediné – pořádný top útočník. Ale kde vzít peníze? Kde vzít takového útočníka? Moyes musel sahat spíše po jménech, o které ti největší nestáli.

 

Ač měl Moyes své mouchy (menší flexibilita, tvrdohlavost, prosazování svých), odvedl v Evertonu výtečnou práci. Před jeho příchodem byl Everton klubem, který za jedenáct let skončil pouze jednou v první desítce! Když ale Skot přišel, karty se úplně obrátily. Evertonu vrátil slávu a respekt. Odvedl ne 100% práci, ale 150%. Ukázal, že ve fotbale je téměř vše možné.

 

Teď se podívejme na zoubek Roberta Martineze. Oproti Moyesovi má jednu výhodu – získal trofej. Cenný a zbožňovaný FA Cup. V pohádkové jízdě, na kterou nikdo nikdy nezapomene. Nezapomenutelný moment, jeden z nejkrásnějších v historii fotbalu. Ale to byl i ten v Birminghamu, kam zavítala trofej pod taktovkou Alexe McLeishe. Copak je díky tomu tento Skot lepším manažerem než Moyes? A co pak Wenger, který od roku 2003 čeká na trofej?

 

Martinez dovedl Wigan sice k trofeji, ovšem zároveň k pádu do Championship, čímž klub zmizel ze světové fotbalové mapy a přichází o desítky milionů. Ač mu tu trofej mnozí závidějí, v neposlední řadě Fulham, který nikdy v historii žádnou nezískal, nebo onen Arsenal, který i přes svou prestiž ne a ne vyhrát.

 

Padá argument, že byl vůbec zázrak, že Wigan zachraňoval. Svým způsobem ano, ale není to málo? Vždyť Bolton pod Big Samem atakoval posty v první polovině tabulky a zahrál si také Evropu. Fulham si zahrál finále Europa League a několikrát se umístil v první polovině. Swansea rovněž. Nedá se říct, že Martinez ve Wiganu neuspěl, ale ani se nedá říct, že byl vyloženě úspěšný, ač bylo znamenité, jaký vztah s Dave Whelanem měl, jak byl loajální. Jednoduše Martinez má krásný charakter, a proto ho všichni tolik milují.

 

Daleko lépe si vedl se Swansea. Mimochodem, úspěchy v nižších soutěží má také Moyes s Prestonem. Martinez nastolil s předsedou novou cestu velšského klubu, a tak není divu, že se na něho dodnes vzpomíná. Swans dostal ve své první celé sezoně do Championship, kde se dvakrát umístil těsně za příčky zaručující play-off. Brendan Rodgers poté s klubem postoupil a dnes je úspěšně vede Michael Laudrup.

 

Tento klub je velkým příkladem pro všechny. Chudý trpaslík, který se ze třetí ligy bez velkých investic vyšplhal až do pohárové Evropy. Dokázal tedy víc, než onen Wigan.

 

Pokud do současné doby Martinez někoho naplno nepřesvědčil, musí nyní zírat. Četl jsem spoustu názorů fanoušků Evertonu, kteří si Španěla nepřáli. Báli se manažera, který s Wiganem sestoupil. Báli se manažera, který hrál na tři obránce. Manažera, který nevyznává tak propracovanou defenzívu jako Moyes, na jehož hru si mnozí zvykli. Dnes je situace jiná. Na Moyese se zapomnělo, oslavován je Martinez.

 

Ale není vše tak, jak vypadá. Everton bezesporu fotbalem baví více (ale sympatickým klubem byl i dříve, nebo to se zapomnělo?), hraje odvážně, uspěl dokonce na Old Trafford (no rýpnu si – a kdo letos ne?).

 

V současné době má Everton 34 bodů. Martinezova bilance je tak o 10% lepší než Moyesovo. Ale nepředbíhejme! Loni měli Toffees 30 bodů a byli čtvrtí. Dokonce s pětibodovým náskokem na Liverpool, který byl osmý, zatímco Chelsea okupovala sedmou pozici. I loni byla tabulka velmi vyrovnaná až na oba Manchestery, které se rozhodly všem prchnout.

 

Moyes se sice s United trápí, ale proč se z názorů, že United nemají silný kádr, stávají ty, které mluví o nekvalitách Moyese? Proč se zapomíná na to, že Old Trafford opustil nejúspěšnějších manažer všech dob, s ním jeho personál a nastaly i změny ve vedení?

 

Copak lze něco posuzovat po 18 kolech a zapomene se na dekádu předtím? Jak může být Martinez již dnes lepším manažerem než Moyes, když získal jen o čtyři body více než loňský Everton.

 

Cituji názor Ričiho, fanouška Evertonu: „Ale to není vůbec pravda, že kádr jenom převzal. Vždyť oproti loňské sezóně Martínez přivedl tři hráče do základní sestavy: Barry, McCarthy, Lukaku (přičemž Deulofeu má potenciál hrát také od první minuty) a Barkley dorostl do klíčového muže. Takhle silný tým na papíře Everton hodně dlouho neměl.

 

Nechť posoudí každý sám. Z Martineze roste velký manažer, který bude právem opěvován. A třebaže je Španěl, ačkoliv sám o sobě mluví spíš jako o Angličanovi, rád bych, aby převzal otěže po Royu Hodgsonovi. Je velkým příkladem pro všechny, ať už svou pozitivní hrou, optimismem či vizí. Ale ještě chvíli potrvá, než budu moct říct: Roberte, jsi úspěšnější než David Moyes.

 

Na závěr přiložím tabulku, kterou kdysi obstaral Riči ve svém blogu pro tento web (premierleague.cz). S ní zároveň dodám, že Everton pod Moyesem měl obrat prakticky na úrovni klubů, jako jsou Sunderland, Aston Villa, současný Norwich, Fulham a mnozí další. Přesto dostal Toffees na úroveň, o jaké se ostatním může jen zdát. Martinez tak staví na pevných vybudovaných základech a jen doufejme, že je využije k tomu, aby dostal liverpoolský celek ještě výš, pokud se to vůbec dá.

 

 

Článok bol prevzatý z webu premierleague.cz a jeho autorom je Petr Kotrlík (premierleague.cz)


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!