28/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Cardiff City – Manchester United

Ve 12. kole anglické Premier League zavítali United na hřiště nováčka Cardiffu City, kde chtěli ukořistit další tři body. Jenže to se jim nepodařilo, byť k tomu měli hodně blízko. Z první půle jsme si odnesli vedení, které jsme si po přestávce v pohodě hlídali. Ale když už to vypadalo, že si United pohlídají svůj náskok, v nastaveném čase domácí využili přímého kopu a vyrovnali na konečných 2:2.

Po letošní již poslední reprezentační přestávce se opět vracíme k fotbalu klubovému. Naším posledním soupeřem byl Arsenal, který si v Divadla snů odvezl porážku 1:0, kterou mu uštědřil jeho bývalý hráč Robin van Persie. Díky tomuto důležitému vítězství nad lídrem Premier League přečkali svěřenci Davida Moyese repre pauzu na 5. příčce v tabulce a v dalším utkání hodlali navázat na úspěšnou šňůru devíti zápasů bez porážky. O víkendu měla nejvyšší anglická soutěž na programu 12. kolo, ve kterém Red Devils cestovali do Walesu, aby změřili síly s nováčkem soutěže Cardiffem, což je pro ně první ze tří venkovních zápasů, které mají nyní před sebou. Bluebirds sice zatím splňují předsezónní prognózy a platí za průměrný tým, avšak na domácím hřišti umí zabrat a papírovým favoritům pořádně zatopit. To se potvrdilo i tentokrát. V prvním poločase se skóre měnilo hned třikrát, ovšem blíže k vítězství měli United. Byl to dosti vyrovnaný zápas, avšak druhé dějství patřilo Rudým ďáblům, kteří kontrolovali hru, a soupeř se přes naši výbornou defenzivu k ničemu velkému nedostal. Nicméně své vedení hráči neudrželi a v nastaveném čase jsme z přímého kopu inkasovali a o výhru přišli. Nedá se nic dělat, z Cardiffu se United vracejí s jedním bodem za remízu 2:2

 

Cardiff oslavil historicky první postup do Premier League po velice vydařené sezóně z prvního místa v Championship s osmibodovým náskokem na druhý Hull City. Po boku Swansea City se stal již druhým velšským celkem hrajícím nejvyšší anglickou soutěž, což věc vskutku unikátní. Cardiff už delší čas pokukoval po postupu a před tím se mu třikrát po sobě podařilo umístit se v Championship na pozicích zajišťující boje o Premier League v play-off, ale ani v jednom případě to nevyšlo. V roce 2011 se ujal kormidla mladý a ambiciózní Skot Malky Mackay, který napočtvrté tým mezi nejlepší dvacítku přeci jen dostal a vybojoval s ním vysněný postup.

 

Tento sympatický celek se mezi těmi nejlepšími teprve rozkoukává a pohybuje se v dolní části tabulky, avšak je zřejmé, že kvalita mužstva by mu mohla zajistit příslušnost Premier League i pro další ročník. Ambice klubu udržet se v nejvyšší soutěži, by tedy měla být dodržena a Cardiff zatím jednoznačně ukazuje, že se s ním musí počítat.

 

Tým z hlavního města Walesu před touto sezónou neponechal nic náhodě a své řady posílil. K hlavním postavám, kterými jsou zkušený Bellamy či Odemwingie, přibyl dánský talentovaný útočník Cornelius, obranu vyztužil mladý stoper Caulker z Tottenhamu a ze Sevilly přišel chilský středopolař Gary Medel. Většinu mužstva, ve kterém najdeme i bývalého útočníka United Fraziera Campbella, tvoří Angličané, ovšem ani o zahraniční fotbalisty tu nouze rozhodně není.

 

Bluebirds jsou zejména v domácím útočišti, které mu skýtá stánek Cardiff Stadium, velmi nepříjemným soupeřem. Své by o tom mohli říci třeba tottenhamští Kohouti, kteří tu vydřeli tři body až gólem v nastaveném čase, ale hlavně Citizens, kteří na tomto hřišti ve 2. kole překvapivě prohráli 2:3. Podobný osud tady pak naposledy potkal i rivala Swansea, která se na vlastní kůži přesvědčila o tom, že dát zde gól, je někdy prostě nemožné.

 

Manchester United měl před sebou velmi bojovného a zarputilého soupeře a tak nám nezbývalo, než se vyzbrojit trpělivostí a pevnými nervy, pokud jsme zde chtěli naplno bodovat. Důležité bylo opět dostat pod kontrolu střed pole a nenechal protivníka moc tvořit a centrovat. Svěřenci Malky Mackaye ovšem měli o motivaci postaráno a bylo jasné, že budou chtít zaskočit i dalšího výrazného favorita. Hráči tak museli být opatrní a nepřehánět to se sebevědomím. Podcenit nováčka a vůbec jakýkoliv slabší celek se totiž nevyplácí.

 

Případná výhra by posunula United už na 4. pozici a vedoucí trojici bychom už měli konečně na dosah, jelikož hned tři týmy ze špice tabulky body ztratily.  Pro výhru bylo nutné udělat vše a do hry to chtělo poslat nejlepší sestavu.

 

Ve středu čeká Rudé ďábly důležitý venkovní zápas Ligy mistrů proti německému Leverkusenu a tak musel David Moyes přihlédnout k této skutečnosti a vhodně rozložit síly jednotlivých hráčů, jelikož někteří volno během repre pauzy neměli. Ze zraněných nebyli připraveni Carrick, Fletcher a Jones, otazníky pak visely nad Welbeckem, Vidičem, Rafaelem a úplně jistý nebyl ani start van Persieho.

 

Při absenci Carricka s Jonesem zajímalo fanoušky nejvíce to, jako manažer poskládá střed zálohy. Do úvahy přicházela zejména dvojice Cleverley Fellaini, ale prostor by mohl dostat i Anderson. Nesmělo se však zapomínat ani na velezkušeného Giggse, pro kterého byl tento match návratem do svého rodného města. Do hry měli jistě zasáhnout de Gea, Smalling, Evans, Evra, Valencia či Rooney.

 

David Moyes poslal na trávník očekávanou základní jedenáctku, ve které opět figuroval také Januzaj. Ve formaci 4-4-1-1 nastoupili tito hráči. Obrana za zády s de Geou hrála ve složení Smalling, Ferdinand, Evans, Evra. Střed zálohy vyplnili Fellaini a Cleverley, pravé křídlo obsadil Valencia, nalevo dostal důvěru již zmíněný Januzaj. Van Persie trápí zdravotní potíže, takže pro tentokrát doplnil Rooneyho v útoku Chicharito. Roli kapitána Devils plnil Patrice Evra.

 

Utkání se hrálo v Cardiffu (Wales) na Cardiff Stadium.  Výběžek vyššího tlaku vzduchu přinášel do Anglie velmi chladné, za to však slunečné počasí s minimem srážek. Během zápasu byla obloha potažena šedými oblaky; teplota -2°C.

 

Publikum bylo v dobré náladě a vše bylo připraveno k úvodnímu hvizdu, o který se postaral pan rozhodčí Neil Swarbrick. Diváci vytvořili skvělou atmosféru, ovšem v úvodních minutách sledovali spíše opatrný fotbal. Po chvíli se, ale napětí uvolnilo a týmy zakládaly první útočné akce. Balónu si více užívali Ďáblové, kteří byli aktivnější při napadání a po ztrátě míč rychle získávali zpět na kopačky.  V 6‘ poslal dlouhý centr z přímého kopu do vápna Whittingham, který našel hlavu Taylora, ovšem de Gea stál na svém místě. V 8‘ mohl být Rooney hodně rád, že viděl jenom žlutou kartu, když v souboji bez balónu úplně zbytečně nakopl Mutche. Ve 12‘ centroval Rooney z pravé strany do pokutového území, ovšem hlavička Evanse skončila vedle. United měli míč stále ve své moci, ale brzdila je nepřesnost přihrávek a také zformovaná defenziva domácích. Naši hráči navzdory tomu pokračovali v převaze a brzy slavili první úspěch. Valencia skvěle přečetl hru a ukořistil velmi riskantní přihrávku Turnera, aby následně přihrál Chicharitovi, který trochu nešikovně přenechal balón Rooneymu, ovšem ten si jej zpracoval, z hranice vápna vypálil a Medelem tečovaná rána skončila v Marshallově síti, který na změnu dráhy letu nemohl reagovat – 0:1

 

Po chybě v rozehrávce jsme se tedy ujali důležitého vedení a mohli dále pokračovat s větším klidem. Po Turnerově faulu zahrával v 17‘ z pravé strany volný přímý kop Januzaj, jehož centr našel na zadní tyči Fellaini, avšak jeho hlavičku z úhlu dokázal Marshall vyrazit. Cardiff zkoušel odpovědět a tím se hra začala otevírat a na hřišti přibylo více soubojů o míč. Ve 23‘ pálil zleva za hranicí vápna trochu z nouze Odemwingie nad bránu de Gey. Nyní to byl spíše boj o střed pole a mírně navrch měli domácí, kteří zvýšili nasazení, ovšem v ofenzivě byli neškodní. Vyrovnaný fotbal mnohdy postrádal myšlenku. Jenže ve 33‘ bylo náhle srovnáno. Medel krásnou a skvěle načasovanou přihrávkou našel za naší obranou rychlíka Campbella, ten se dostal do pokutového území a prostřelil de Geu – 1:1 

 

Tato trefa probudila utichlé fanoušky a domácí vycítili, že by mohli skóre otočit. United byli dosti zaskočeni a jakoby nevěděli, co mají hrát. Vázla spolupráce, lepší pohyb a souhra a Cardiff byl na koni. Ve 35‘ zahrál Whittingham od středového kruhu přímý kop do vápna, kde se Taylorovi podařilo hlavou dostal míč ke Campbellovi před bránu, ale ten z otočky přestřelil. V závěru prvního poločasu byli u balónu častěji opět Devils, jenže nebyli schopni něco kloudného vymyslet. Naše hra byla dosti statická a postrádala větší tempo a rychlejší kombinaci. Ve 45‘ se ovšem náš tým díky rohovém kopu dostal znovu do vedení. Ten zahrál z levé strany Rooney na přední tyč, kde se tlačilo k hlavičce hned několik hráčů, ale jako první byl u míče Evra, jehož bránění odbyl Medel a jeho hlavička po teči Cowieho znamenala změnu skóre ve prospěch United – 1:2

 

Skvěle. Gól do šatny, přišel jako blesk z čistého nebe a my mohli jedině doufat, že nalomí psychiku houževnatého soupeře. V jedné nastavené minutě už k ničemu zajímavému nedošlo a tak si šly týmy odpočinout za stavu – 1:2

 

Fanoušci domácích museli být hodně nespokojení. Jednak proto, že byl na hřišti stále Wayne Rooney, který měl být za nakopnutí Mutche vyloučen, a pak také proto, že měli Devils blíže k vítězství a přitom toho na hřišti o moc více než jejich protivník nepředvedli. Zápas byl stále otevřený a United se museli zaměřit zejména na to, aby měli pod kontrolou střed pole, nehráli na náhodu, zlepšili kombinaci a svého soupeře tak mohli dorazit dalším gólem.

 

Pokračovalo se v podobném tempu jako před přestávkou a u balónu zůstávali nadále United. V 52‘ ocenil Caulkerův zákrok na Januzaje žlutou kartou. V 53‘ centroval z přímého kopu z levé strany do vápna Rooney, kde Fellaini hlavičkou lehce tečoval a mířil k pravé tyči, avšak Marshall skvělým reflexem odvrátil na rohový kop. Red Devils byli v tomto utkání všeobecně velmi nebezpeční ve vzduchu a využívali standardních situací. Ve 54‘ jsme měli štěstí. Cleverley nepřesně přihrál zpět na obránce, k balónu se dostal Campbell, jenž chytrým lobem z hranice vápna překonal de Geu, ale jeho technickou střelu zastavilo břevno! V 55‘ obdržel žlutou kartu Whittingham za úmyslnou ruku. V 59‘ centroval zprava do pokutového území Valencia, jenže Rooneyho hlavička mířila nad bránu. Naše hra se poněkud zklidnila, přihrávky zpřesnily a sledovali jsme o poznání pohlednější fotbal. Na začátku 65‘ pálil z dálky Odemwingie jenom do tribun. A ten samý hráč byl ve stejné minutě vzápětí střídán a nahrazen Noonem. Na konci 65‘ to zkoušel z dálky také  Whittingham, který napálil skákavý balón, ale mířil o dost vedle. V 67‘ poprvé střídal také Moyes, který na hřiště poslal uzdraveného Welbecka místo Januzaje. Po hodině hry jsme sledovali vyrovnaný fotbal bez nějakých větších šancí a centem dění byl střed hrací plochy. V 73‘ přišlo další střídání na straně United. Za Chicharita přišel na plac místní rodák Giggs. Na trávníku se toho v těchto chvílích moc nedělo, tempo hry bylo nízké a ani domácí se příliš nesnažili zabrat a ještě se porvat o body. Manchester United dostával zápas pod kontrolu a v defenzivě byl dostatečně důsledný. V 77‘ podruhé střídal Malky Mackay, který místo Mutche nasadil do hry Bo-Kyunga. Mužstva se střídala v držení balónu, nikdo neriskoval a do útoku se nikomu nechtělo. V 81‘ mohl pojistit vedení svého týmu Welbeck, který si skvěle vyměnil míč s Rooneym, jenže ve vápně pálil nad bránu. V 82‘ zahrozili domácí, avšak před de Geou uhasil hrozící nebezpečí razantním odkopem Evans. V 83‘ naposledy střídal Cardiff, když lehce zraněného Campbella nahradil Cornelius. Blížil se konec utkání a Devils nenechávali svého soupeře, aby se nadechl k závěrečnému tlaku. Na konci 86‘ si žluté napomenutí vykoledoval Cleverley, který fauloval Whittinghama. United šetřili síly a hráli na jistotu. Bluebirds si s naší pozornou obranou nevěděli rady a nedařilo se jim na naší polovině udržet míč na kopačkách po delší dobu. Rudí ďáblové se v pohodě bránili. Po faulu Smallinga zahrával z levé strany přímý volný kop Whittingham. Ještě než k tomu došlo, musel rozhodčí řešit strkanice v pokutovém území. Nastaveny byly čtyři minuty. A v 90+1‘ domácí vyrovnali. Whittinghamům ostrý centr do pokutového území našel hlavu Bo-Kyunga, který zblízka překonal bezmocného de Geu – 2:2

 

Žlutá karta neminula střelce gólu Bo-Younga za sundaný dres. Devils přišli o své vedení a nyní už zbývalo málo času na zvrat. Přesto to ještě zkoušeli. Rooney měl hned v 90+2‘ velkou šanci, ale v nadějné pozici se rozhodl přihrát Welbeckovi, který zakončit nedokázal a vyběhnutý gólman Marshall mu šanci zhatil. A v 90+3‘ se po přímém kopu se ještě dostal ke střele zpoza vápna Smalling, který ale napálil míč ze vzduchu hodně vedle. Ve stejné minutě dostal žlutou kartu také Theophile-Catherine. Následně prozkoušel pozornost de Gey z dálky Cornelius, ale tento pokus byl pro našeho brankáře snadnou prací. Více se už do utkání nevešlo. Cardiff City na Cardiff Stadium v nastavení dokázal vyrovnat a s Manchesterem United nakonec remizoval – 2:2

 

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Smalling, Ferdinand, Evans, Evra – Januzaj (67‘ Welbeck), Fellaini, Cleverley, Valencia – Rooney – Chicharito (73‘ Giggs)

 

 Lavička: Lindegaard, Büttner, Anderson, Giggs, Nani, Young, Welbeck

 

Základní sestava Cardiffu City: Marshall – Theophile-Catherine, Caulker, Turner, Taylor  – Cowie, Mutch (77‘ Bo-Kyung), Medel, Whittingham – Campbell (83‘ Cornelius), Odemwingie (65‘ Noone)

 

Lavička: Lewis, Hudson, Bo-Kyung, Gunnarsson, Cornelius, Bellamy, Noone

 

Góly: Manchester United – 15‘ Rooney, 45‘ Evra

 

Cardiff City – 33‘ Campbell, 90+1′ Bo-Kyung

 

Žluté karty: Manchester United – 8‘ Rooney, 86‘ Cleverley

 

Cardiff City – 52‘ Caulker, 55‘ Whittingham, 90+2‘ Bo-Kyung, 90+3‘ Theophile-Catherine

 

Hlavní rozhodčí: Neil Swarbrick

Asistenti na čarách: S. Bennett & S. Child

Čtvrtý rozhodčí: J. Moss

 

Návštěva: 28 016 diváků

 

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

 

Cardiff City

 

Manchester United

50%

Držení míče

50%

14

Střely celkem

15

4

Střely na bránu

5

9

Střely mimo bránu

8

1

Zblokované střely

2

17

Přímé kopy

15

2

Rohové kopy

8

0

Ofsajdy

3

21

Vhazování

18

3

Zásahy brankářů

2

15

Fauly

14

4

Žluté karty

2

0

Červené karty

0

 

12. kolo anglické Premier League otevřel šlágr, kterým bylo liverpoolské Merseyside derby. V Goodison Parku se uskutečnila parádní bitva dvou městských rivalů, kteří svedli úchvatný souboj, který ale nakonec vítěze neměl. Arsenal dokázal doma přehrát Saints a Chelsea si v londýnském derby bez větších problémů poradila v Upton Parku s Kladiváři. I v neděli se bylo na co dívat, jelikož na  Etihad Stadium zavítali Spurs. Citizens ani tentokrát před domácím publikem nezaváhali a v tomto duelu Tottenham doslova zdemolovali. V pondělní dohrávce přijedou na Hawthorns Villans.

 

Sobotní zápasy (23.11.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

13:45

Everton

3-3

Liverpool

16:00

Arsenal

2-0

Southampton

16:00

Fulham

1-2

Swansea City

16:00

Hull City

0-1

Crystal Palace

16:00

Newcastle United

2-1

Norwich City

16:00

Stoke City

2-0

Sunderland

18:30

West Ham United

0-3

Chelsea

 

 

Nedělní zápasy (24.11.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

14:30

Manchester City

5-0

Tottenham Hotspur

 

Pondělní zápas (25.11.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

*21:00

West Bromwich Albion

2-2

Aston Villa

 

 

Stále ještě tomu nevěříte? Já také ne. United měli závěr zápasu plně ve svých rukou, hráli zkušeně a na jistotu a domácí se na nějaký výrazný nápor nezmohli. O to větší je zklamání ze ztráty tří bodů, o které jsme přišli až v nastavení. Z naší strany to sice nebyl příliš vyvedený match, ale přes to jsme měli navrch. Zřejmě se tu ovšem můžeme bavit o spravedlnosti, když si vzpomeneme na Rooneyho nakopnutí Mutche z 8. minuty, za což dostal náš útočník pouze žlutou kartu. První dějství bylo v našem podání poměrně zmatečné, viděli jsme dost nepřesností a z celkového pohledu jsme mohli být rádi, že nám tam padly dva góly prakticky z ničeho, jelikož náš herní systém moc době nefungoval.

 

Po změně stran už to bylo o poznání lepší. Podařilo se nám zklidnit hru a do jisté míry i uspat soupeře, který toho oproti úvodní části zase tolik nevymyslel. United si hlídali své vedení a pohodlně udávali zápasu tempo. V obraně to sice občas zaskřípalo, ale podtrženo sečteno, její organizace a přístup byl dnes velmi dobrý a protivníkovi na naší polovině pšenka moc nekvetla. Střed zálohy nebyl úplně sehraný, ale zvládl obtížnou úlohu a obstál, což ukázal hlavně ve zmíněné druhé půli. Do útoku se oběma mužstvům moc nechtělo a vyložených šancí bylo pomálu. Přesto byli o něco nebezpečnější United, jenže ti pojistku v podobně třetí trefy nepřidali a tak přišel trest. Cardiff sice nepřišel s žádným tlakem a skoro to vypadalo, jako by byl s nepříznivým výsledkem spokojen, jenže přišla jedna nevinná standardní situace a vše bylo rázem jinak. I navzdory naší snaze už se skóre nezměnilo. Nevím, koho z našich řad vyzdvihnout a nevěděl bych to, ani kdybychom vyhráli. Možná Rooneyho, který vyšel z duelu se statistikou 1+1, či někoho z obrany, který pracovala solidně. Rozhodněte sami. Inkasovaný gól byl každopádně velký šok, jelikož Devils už pomalu začínali nad nepříliš aktivním soupeřem slavit vítězství. Nakonec je ale vše jinak a náš tým se vrátí domů zklamaný a s jediným bodem, což pro něj znamená pokles na 6. příčku v tabulce. Pro Cardiff City je to zadostiučinění, jelikož na Cardiff Stadium obral o body i druhý Manchester a uhrál s United cennou remízu – 2:2

 

Dalším soupeřem Rudých ďáblů bude v pátém duelu skupiny A Ligy mistrů Bayer Leverkusen. Po hladkém vítězství na Old Trafford v prvním vzájemném souboji, cestují nyní United do Německa, kde si mohou v Bay Areně definitivně zajistit postup. Podle všeho to ale tentokrát nebude mít tým Davida Moyese tak jednoduché. Do jaké míry bude souboj podobný tomu prvnímu, to se dozvíme ve středu 27. listopadu/november. Utkání má výkop ve 20:45 našeho neboli středoevropského času (SELČ).


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!