04/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Manchester United – Arsenal

Šlágrem 11. kola Premier League byl souboj Rudých ďáblů a lídra tabulky Gunners, kteří si to rozdali na Old Trafford. V první půli byli lepší United, ve druhé měli navrch hosté, mužstvo David Moyese je však po bitvě na ostří šťastnější, jelikož mu tři body jedinou trefou zápasu symbolicky zajistil bývalý útočník soupeře Robin van Persie.

Minulý víkend United povedeným vstupem do zápasu s Fulhamem vyloupili Craven Cottage a nadále tak pokračují ve sbírání bodů a dělají vše, pro to, aby stoupali tabulkou vzhůru. V úterý se jim pak sice utkání Ligy mistrů nevyvedlo podle představ, když si ze Španělska odvezli bezgólovou remízu s Realem Sociedad, ovšem pozitivem zůstává, že to byl už osmý neprohraný duel v řadě. Sebevědomí a forma našeho mužstva stále stoupá a zlepšujících se výkonů chtěli Devils využít i proti rozjetým Gunners. Ti přijížděli do Divadla snů v pozici lídra tabulky a čekala nás tedy nelítostná a zároveň atraktivní bitva. Tu začali lépe domácí, kteří měli více ze hry, a i když jsme díky pečlivě dodržované taktice mnoho šancí neviděli, přesná hlavička van Persieho  po rohovém kopu dala Manchesteru náskok. Druhá část zápasu patřila Arsenalu, který si vytvořil územní převahu a zvýšil svou aktivitu, jenže té naše dnes stoprocentní defenziva dokázala odolat a svěřenci Arséna Wengera si koneckonců mnoho šancí vypracovat nedokázali. Mírný nápor protivníka postupně ztrácel na intenzitě a soupeři ke konci docházely síly a závěrečný nápor se nekonal. United tedy uhájili čistý štít a nad Arsenalem slaví výhru 1:0.

 

Tým Arséna Wengera zažívá snový vstup do sezóny a po deseti odehraných kolech měl před druhou Chelsea pětibodový náskok. Po prohře s Aston Villou hned v 1. kole, zaváhali Gunners jenom s West Bromwichem a jinak jsou v lize suverénní a svým pohledným kombinačním fotbalem nechávají v úžasu celou Anglii. Ostatně tak to dělají už několik let. Přinese jim to však letos konečně úspěch a zisk některé z trofejí?

 

Ještě dnes to vypadá, že by to vyjít mohlo, jenže zdání klame. Sezóna je zatraceně dlouhá a v tuto chvíli je stále velmi předčasné označovat někoho za vítěze. V minulosti jsme se mohli už nesčetněkrát přesvědčit, že na konci, je to všechno úplně jinak. Za aktuální situace to samozřejmě vypadá, že Gunners neohroženě kráčejí za titulem, ale až budeme s Arsenalem hrát odvetu na Emirates Stadium, je docela dobře možné, že se nám náš dnešní soupeř už bude dívat na záda.

 

Arsenal byl již vyřazen z Capital One Cupu po prohře s Chelsea, takže zůstává ve hře o tři trofeje. Gunners se opírají zejména o svou záložní řadu, která je doslova nabitá kvalitou. Ofenzivní trojice Podolski, Oxlade-Chamberlain a Walcott Manchester United neohrozí, jelikož je aktuálně na marodce, avšak hráči jako Ramsey, Cazorla, Arteta, Wilshere, Rosický, Flamini a v ne poslední řadě i historicky nejdražší posila Arsenalu Mesut Özil, představují slinou zbraň, která dokáže velké věci a táhne tým vpřed. Nákupem německé hvězdy splnil francouzský manažer fanouškům sen, a jak se zdá, tato investice by mohla Arsenal posunout zase o stupínek výš a udělat tým konkurenceschopnějším.

 

Pohyb, kombinace, kreativita a hlavně rychlost, to jsou přednosti hry londýnského celku, který září nejen na Ostrovech, ale i v prestižní Lize mistrů. Důležité pro ně bude udržet si konzistenci výkonů a porážet i ty nejsilnější celky jako Citizens, Chelsea a United. Sbírat body ovšem musí i na hřištích soupeřů, no a tradičně musí doufat, že vlna zranění je nepostihne v takové míře, jako v letech předešlých.

 

Historicky se jednalo se už o 218. vzájemný souboj těchto týmů. Soupeření s Arsenalem nabývá vzhledem k jeho postavení v tabulce opět na intenzitě a nebylo úplně snadné odhadnout, jaký bude mít tento duel průběh. Kanonýři mají z Emirates Stadium skalpy Tottenhamu i Liverpoolu, avšak nyní jeli na Old Trafford, odkud si všechny tři body naposledy odvezli 17. 9. 2006 za hubenou výhru 1:0. Na našem hřišti se jim zkrátka nedaří, ovšem nyní už stojí proti Wengerovi David Moyes, což poněkud mění situaci. Čekala nás opatrná vyčkávací bitva nebo jsme se měli připravit na přestřelku a ofenzivní představení ve vysokém tempu na hony vzdálené od takticky svázané partie? Naše vzájemné zápasy totiž mají zpravidla různorodý charakter a tak záleželo hlavně na motivaci a sebedůvěře. Jisté ale bylo, že nudit se nebudeme a napínavá bitva poskytne krásný fotbalový zážitek.

 

Rudí ďáblové chtěli v domácím prostředí uspět a podat kvalitní výkon, kterým by dokázali rozjetého soupeře přibrzdit. Tím by ještě zvýšili svou už tak dobrou formu, kterou se hráči v posledních týdnech prezentují a zároveň by se jejich náskok na špičku opět ztenčil. Zůstávalo otázkou, na koho manažer vsadí, jelikož možností měl spousty a počítat nemohl pouze se zraněným Welbeckem, nicméně ani Rafael, Evans či Cleverley, kteří z různých důvodů střídali v duelu s Fulhamem už po poločasové přestávce a vynechali i střetnutí v Lize mistrů, na Arsenal nebyli plně připraveni.

 

Do obrany bylo třeba nasadit zkušenost, o což se měla postarat dvojice Ferdinand s Vidičem a největší otazník tak visel nad pravým krajem.  Ani záloha se nedala tak lehce tipnout. Nejistý byl totiž start Carricka a každý byl zvědavý na to, kdo dostane důvěru na křídlech. Bude to opět Januzaj? A co Nani, který poslední dva zápasy nezasáhl do hry? Dvojice Rooney a van Persie byla naopak jasnou volbou.

 

Karty byly odkryty zhruba hodinu před zápasem a David Moyes poslal na plac asi to nejlepší, co mohl. Hráli jsme v tradičním rozestavení 4-4-1-1. Bránu hájil de Gea, před kterým se v obraně zprava seřadili Smalling, Vidič, Evnas a Evra. Do zálohy se vrátil Carrick, kterého ve střed pole doplnil Jones. Pravé křídlo obsadil Valencia, nalevo hrál Kagawa. Rooney v roli podhrota vytvořil útočný pár s van Persie. Kapitánská páska patřila pochopitelně Nemanja Vidičovi.

 

Zápas se odehrál v Manchesteru na Old Trafford. Přes Britské ostrovy o víkendu přecházela studená fronta, a tudíž bylo během zápasu chladné počasí s vyjasněnou oblohou; teplota 4°C.

 

Vyprodané Divadlo snů bylo natěšeno na další krásný zápas. Diváci vytvořili opravdu skvělou atmosféru a po představení obou týmů a minutě ticha, která byla držena za padlé britské vojáky, už nic nebránilo úvodnímu hvizdu, o který se postaral pan rozhodčí Michael Oliver. Úvodní minuty patřily domácímu celku. Devils měli balón na kopačkách a rozvíjeli první útočné akce. Bylo vidno, že to bude tuhý boj plný ostrých střetů a týmy si nic nedarují zadarmo. V 10‘ vyslal Rooney zpoza vápna na Szczesnyho testovací střelu, ale ten si hravě poradil. Zatím se hrál opatrný fotbal bez výraznějšího tempa a týmy soustředily hlavně na dodržování taktických pokynů, poziční hru a na to, aby neudělaly chybu v obraně. Soupeři se nedařilo dostat do zápasu a útočit pomocí svých pověstných bleskových kombinací. Naše defenziva si totiž počínala znamenitě, Gunners nic nedovolovala a přístup našich obránců byl ukázkový. United diktovali tempo utkání a s míčem o nohy jsme Arsenal přehrávali, jenže jeho obrana pracovala také dobře a tak se na první velkou šanci stále čekalo. Čekání ale trvalo pouze do 27‘, kdy Rudí ďáblové otevřeli skóre. Rooney zahrál rohový kop z levé strany na přední tyč, kde vyskočil nejvýše nedůsledně hlídaný van Persie a jeho přesná hlavička skončila v síti – 1:0

 

Důležitý první gól ještě více nabudil už tak skvělé publikum a United byli i díky tomu v psychické výhodě. Jenže protivníka inkasovaný gól nezaskočil a naopak se snažil odpovědět zvýšenou aktivitou. Ve 31‘ byl žlutou kartou potrestán Sagna, který nedovoleně zastavil Evru. Byla to dosti vyrovnaná partie, ale v tuto chvílí aktivnější svěřenci Arséna Wengera nebyli schopni dostat se do pokutového území. V závěru první půle se především bojovalo ve středu hřiště a postupné kombinace obou týmů se střeleckým příležitostem nevedly. Ve 42‘ dostal poněkud přísnou žlutou kartu Jones, který se hlavou při výskoku ve vápně Arsenalu srazil se Szczesnym, který musel být následně ošetřen, avšak ve hře po chvíli pokračoval. Ve 44‘ viděl žlutou kartu také Flamini, který svým skluzem skosil Jonese. Nastaveny byly dvě minuty. Ve 45+2‘ zůstal po vzdušném souboji s Giroudem na trávníku ležet otřesený Vidič, který musel být ošetřen, a nevypadlo to s ním moc dobře, ovšem nakonec odešel do šaten po svých. Devils úvodní části zápasu vyhráli – 1:0

 

Byla to taktická bitva, která doposud moc krásného fotbalu nenabídla, a šancí bylo rovněž poskromnu. Rozdílový gól van Persieho znamenal psychickou výhodu pro naše mužstvo a soupeř se zatím nemohl dostat na dostřel de Gey, jelikož naše defenziva si počínala výborně. Rozhodnuto ještě zdaleka nebylo, a tak jsme mohli těšit na to, co nám přinese dějství druhé.

 

David Moyes byl po přestávce nucen střídat a zraněného Vidiče nahradil Cleverley, takže se na stopera se posunul Jones a kapitánskou pásku převzal Evra. Ve 47‘ se dostal ke střele v našem vápně Ramsey, ovšem trefil jen Jonese, který proti němu dobře vystoupil. Ve 49‘ mířil Vermaelen z přímého kopu jenom do diváků. Obraz hry se příliš nezměnil, avšak nyní měl více ze hry Arsenal, který zvýšil nasazení a aktivitu při napadání a tlačil se vpřed. Ovšem naše obrana zůstávala v pohotovosti a soupeř v ní marně hledal nějakou skulinu. Na konci 58‘ pálil ve vápně Özil, který trefil boční síť. V 59‘ prozkoušel de Geu z dálky po zemi Ramsey, ovšem náš brankář bez problému chytil. Na konci 59‘ si Rooney skvělým způsobem udělal za hranicí vápna prostor ke střele, jenže jeho následná střela po zemi  mezi nohoama Koscielnyho skončila těsně vedle pravé tyče. V 61‘ sáhl poprvé do sestavy Wenger, který vyměnil Flaminiho za Wilshera. Gunners pokračovali v mírném náporu, měli větší držení míče, nicméně naše defenziva bez větších obtíží odolávala. V 67‘ zabojoval van Persie, který obral o míč Artetu, Valencia poté přihrál Rooneymu, ale ten se se střelou unáhlil a zpoza vápna mířil vedle. Pasivita Manchesteru ovšem začínala být na pováženou, a bylo třeba hru vyrovnat, jelikož nechat dělat Arsenal na naší polovině co se mu zlíbí, nebylo zrovna nejrozumnější. V 75‘ neminulo žluté napomenutí Rooneyho, který svým ostrým zákrokem podťal Ramseyho. V 76‘ to zkusil z voleje Gibbs, jehož ránu ještě lehce tečoval van Persie, ale de Gea si poradil. V 78‘ oba týmy podruhé střídaly. Za United naskočil do hry místo Kagawy Giggs a za hosty přišel na hřiště Bendtner, který nahradil Cazorlu. V 81‘ si žlutou kartu vysloužil Wilshere, který na levé straně poslal k zemi Evru. Z následného přímého kopu centroval van Persie do pokutového území, kde se před bránou zjevil volný Smalling, jenže nedokázal těžký míč, který před ním skončil, usměrnit do brány. V 83‘ naposledy střídali Gunners. Náhradníkem za Artetu byl Gnabry. Nápor hostů rostl a naší obraně začínalo být úzko. Zatím sice vše zvládala, jenže si docela dost koledovala. V 84′ střílel ve vápně z otočky Giroud, ale jeho střela skončila po teči Jonese vedle levé tyče. V 85‘ střídal potřetí také David Moyes, který místo van Persieho nasadil na poslední minuty utkání Fellainiho. Rudí ďáblové bojovali o každý míč jako lvi, ovšem Arsenal měl ze hry stále více a naši hráči hrozili hlavně z protiútoků, než že by sami něco vymýšleli. Devils drželi těsné vedení a hostům pomalu docházeli síly i nápady. Hlavní sudí se rozhodl přidat k dobru tři minuty. V nich musela obrana čelit ještě několika nepříjemným atakům, ale vše zvládla na výbornou a i s trochou štěstí Manchester United nakonec na Old Trafford uhájil nad Arsenalem těsné vedení – 1:0

 

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Smalling, Vidič (46‘ Cleverley), Evans, Evra – Valencia, Jones, Carrick, Kagawa (78‘ Giggs) – Rooney – van Persie (85‘ Fellaini)

 

 Lavička: Lindegaard, Fellaini, Giggs, Cleverley, Nani, Januzaj, Chicharito

 

Základní sestava Arsenalu: Szczesny – Sagna, Koscielny, Vermaelen, Gibbs – Arteta (83‘ Gnabry) Flamini (61‘ Wilshere) – Ramsey, Özil, Cazorla (78‘ Bendtner) – Giroud

 

Lavička: Fabianski, Monreal, Jenkinson, Hayden, Gnabry, Wilshere, Bendtner

 

Góly: Manchester United – 27‘ van Persie

 

Žluté karty: Manchester United – 42‘ Jones, 75‘ Rooney

 

Arsenal – 31‘ Sagna, 44‘ Flamini, 81‘ Wilshere

 

Hlavní rozhodčí: Michale Oliver

Asistenti na čarách: S. Burt & S. Long

Čtvrtý rozhodčí: A. Marriner

 

Návštěva: 75 138 diváků

 

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

 

Manchester United

 

Arsenal

41%

Držení míče

59%

5

Střely celkem

10

2

Střely na bránu

2

3

Střely mimo bránu

4

0

Zblokované střely

4

12

Přímé kopy

13

5

Rohové kopy

6

2

Ofsajdy

2

26

Vhazování

26

2

Zásahy brankářů

1

12

Fauly

11

2

Žluté karty

3

0

Červené karty

0

 

Ostře sledovaný souboj United s Gunners uzavřel 11. kolo Premier League společně s duelem, ve kterém Swans hostili Potters. LAbutě prohrávali už o dva góly, ale dokázali výsledek otočit. Na góly bohatý duel na Liberty Stadium však nakonec skončil remízou. Blues doma jen remizovali West Bromem a to si ještě alespoň bod zachránili proměněnou penaltou v nastavení poté, co rozhodčí špatně posoudil nafilmovaný pád v pokutovém území. Zaváhali také Toffees, naopak Scousers si na Anfield Road s přehledem poradili s Cottagers a Saints si doma vedli obdobně proti Tigers. V neděli favorité nebodovali vůbec. Překvapivý tříbodové zisk slavili Straky na hřišti herně lepších Kohoutů a Citizens si i přes množství šancí nevěděli rady s obranou Sunderlandu na Stadium of Light.

 

Sobotní zápasy (9.11.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

16:00

Aston Villa

2-0

Cardiff City

16:00

Crystal Palace

0-0

Everton

16:00

Chelsea

2-2

West Bromwich Albion

16:00

Liverpool

4-0

Fulham

16:00

Southampton

4-1

Hull City

18:30

Norwich City

3-1

West Ham United

 

 

Nedělní zápasy (10.11.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

13:00

Tottenham Hotspur

0-1

Newcastle United

15:05

Sunderland

1-0

Manchester City

17:10

Swansea City

3-3

Stoke City

 

 

Byl to tuhý a fyzicky náročný souboj, se šťastným koncem pro svěřence Davida Moyese. Zápas dvou poločasů lze v celkovém zúčtování označit za vyrovnanou bitvu, kterou rozhodl jediným gólem van Persie. Náš tým začal lépe a po celý první poločas měl ze hry více. Dokázal navíc skórovat, když opět zafungovala spolupráce Rooney – van Persie, kdy prvně jmenovaný zahrál rohový kop a jeho parťák z útoku hlavičkou zakončoval přesně. Po změně stran začali úřadovat hosté, kteří přebrali iniciativu, měli balón na kopačkách mnohem častěji, ale nevěděli si rady a naráželi jen na výtečně připravenou obranu United. Ta dnes pracovala vskutku ukázkově. Přístup, nasazení, hlavičkové souboje, organizace, obětavost, to vše zdobilo parádní představení zadní řady a de Gea si vlastně ani moc nezachytal, jelikož za něj práci odvedli spoluhráči v poli. Měli jsme i trochu štěstí, ale to k tomu patří, a i když jsme si v závěru dost koledovali o vyrovnání přílišnou pasivitou, obrana nakonec vše zvládla a uhájila čistý štít. Stejně jako Gunners, ani United si v tomto utkání mnoho šancí nevypracovali, jelikož defenzivní pojetí hry a semknuté defenzivy, byly ve většině případů nad síly útočníků. Střed pole byl přehuštěn a plný osobních soubojů a tvrdých střetů. Naši hráči se vytrvale bili o každý míč, zodpovědně se vraceli a plně se soustředili na své úkoly na hřišti. Tým jako celek si zaslouží velikou pochvalu a jelikož Arsenal se k ničemu většímu nedostal, vyzdvihl bych hlavně naši obranu, nicméně křivdil bych ostatním, kdybych uváděl jednotlivce. Skvělý zápas má totiž za sebou i naše záloha, stejně jako bojovníci v útoku. Nejslabším článkem se mi zdál asi jen Kagawa, avšak i ten bojoval, nabízel se a snažil se tvořit, nicméně mi přišlo, že často nebyl na správné pozici a na trávníku se mnohdy hledal. Další náročný zápas máme za sebou a můžeme slavit úspěch. Devils zdolali lídra tabulky, ve které se díky lepšímu skóre sami posunuli na pátou příčku, na které přečkají nadcházející reprezentační pauzu. Manchester United porazil na Old Trafford vedoucí Arsenal těsným rozdílem – 1:0

 

Nyní nás čeká letošní už opravu poslední reprezentační pauza, po které bude pro Rudé ďábly pokračovat zápasový kolotoč soubojem s velšským Cardiffem v rámci 12. kola anglické Premier League. Ligovému nováčkovi se zatím celkem daří a v domácím prostředí už dokázal porazit i Manchester City. Povede se sympatickému celku na Cardiff City Stadium něco podobného i proti slavnějšímu Manchesteru? To se dozvíme v neděli 24. listopadu/november. Zápas začne v 17:00 našeho neboli středoevropského času (SEČ).

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!