25/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Fulham – Manchester United

V 10. kole anglické Premier League zavítali Rudí ďáblové na hřiště Fulhamu. Zdálo se, že náš soupeř měl na začátku tohoto utkání v obraně den otevřených dveří, když v úvodní půl hodině hned třikrát inkasoval a o té chvíle se zápas ubíral jasným směrem. Tyto góly nakonec utkání rozhodly, a i když už Red Devils další trefy nepřidali, radují ze zaslouženého vítězství a cenných tří bodů.

United v úterý na Old Trafford s přehledem zvítězili v Capital One Cupu nad Norwichem a hladké výhra 4:0 jim zajistila čtvrtfinále, ve kterém narazí na Stoke City. A byli to právě Potters, kdo měl minulý víkend blízko k senzaci, když v roli hostujícího celku nad svěřenci Davida Moyese prakticky po celý zápas vedli, ovšem Devils skóre během dvou minut otočili a skotský manažer tak zaznamenal další comeback na lavičce Manchesteru, zejména díky dvěma povedeným střídáním. Viditelně se zlepšující výkony mužstva začaly nést své ovoce a proti Cottagers chtěl náš tým na tento vzestup navázat. Fulham se od začátku sezóny hodně trápí, nicméně na domácím hřišti hodlal využít své nevyzpytatelnosti a proti silnějšímu soupeři se vytáhnout. Samotný začátek utkání byl možná v jejich podání dobrý, avšak jejich aktivita neměla dlouhého trvání a Devils nemilosrdně trestali jejich následné hrubé chyby v obraně. Když Rooney ve 22‘ zvyšoval už na 3:0, bylo prakticky rozhodnuto. Fulham se poté snažil s výsledkem ještě něco dělat, ale United za tohoto stavu měli zápas ve svých rukou, dobře bránili a soupeři dovolili pouze snížit. Dalších gólů jsme se od našich hráčů už nedočkali a ti si po zbytek střetnutí hlavně hlídali skóre a sundali nohu z plynu. Z Londýna si tedy odvážíme tři body za výhru 1:3.

 

Manažerské křeslo pod Martinem Jolem se houpe čím dál více a každá další prohra, může být jeho poslední. Není se proč divit skutečnosti, že Fulham byl už před sezónou mnohými experty řazen do skupiny klubů, které budou bojovat o sestup a jiní Londýňany dokonce rovnou odepsali. Jisté je, že se co se týče celkového herního projevu, žádný výrazný pokrok nevykazují a zatím okupují dolní patra tabulky, čímž tyto předpovědi potvrzují. Kádr je přeplněn zahraničními fotbalisty, kteří nenaplňují předpoklady, hráči nejsou dostatečně dobře sehraní a schází jim i potřebná sebedůvěra. Tým se pomalu začíná brodit v krizi, ze které se zřejmě jen tak nedostane. Nebo se stane nějaký zázrak? Byla by totiž škoda, kdyby tento celek vypadl z elitní dvacítky Barclays Premier League, ve které se úspěšně drží od roku 2001.

 

Ačkoliv se klub snažil všemožně zvednout kvalitu mužstva a přilákat zvučná jména, nové akvizice se doposud jinak zvláště neosvědčily. Řeč je zejména o Darrenu Bentovi, Scottu Parkerovi či gólmanovi Maartenu Stekelenburgovi. Svůj potenciál pak zatím ani zdaleka nenaplňuje Adel Taarabt, kterého si klub na hostování vypůjčil od QPR. K tomu lepšímu v této sezóně naopak patří Steve Sidwell a také bývalý Rudý ďábel Dimitar Berbatov. Tým má velké slabiny v záložní řadě, ale je to hlavně obrana, která nepodává jisté výkony, které se citelně odrážejí na výsledcích.

 

Minulou sezónu sice skončili  Cottagers ve středu tabulky na zdánlivě pěkném 12. místě, avšak posledních šest ligových zápasů prohráli a kdo ví, jak by to nakonec dopadlo, kdyby se hrálo o tři či čtyři kola více. Letos to zatím vypadá, že tato „kocovina“ provází tým i nadále. Nevyrovnanost jeho výkonů je přímo alarmující a Chalupáři se nemají čeho chytit. Jako příklad nám postačí jejich tři poslední zápasy. Po výhře 1:4 na hřišti Crystalu Palace, přišel naprostý propadák se Saints, a že jsou jejich duely, jako na houpačce dokazuje i nezvládnutá úterní přestřelka 4:3 s Leicesterem v Capital One Cupu. Ze čtyř ligových zápasů před domácími fanoušky bodovali naplno pouze v jediném a nyní je čekala další nesmírně těžká překážka.

 

Manchester United se začíná herně zvedat a další výhra na horké půdě Fulhamu, by mu rozhodně prospěla. Jenže na Craven Cottage to jde jednou jako po másle, jindy je tady nemožné vstřelit gól. Poslední měření sil zde skončilo hubeným skóre 1:0, které po svém úniku stanovil Wayne Rooney. Bylo tedy nutné začínat u zodpovědné obrany a nebylo na škodu, udržet na ligové scéně čisté konto, na které de Gea čeká už pět zápasů. Bylo těžké předvídat, s jakou intenzitou vstoupí obě mužstva do zápasu, ale čekal se spíše opatrnější souboj, s menším počtem šancí.

 

Devils však začínají nabírat sebevědomí a vypadá to, že Rudá mašina se pomalu, ale jistě rozjíždí. Marodka mužstva je v tuto chvíli téměř bezejmenná a David Moyes bude delší čas postrádat pouze Welbecka, který má trable s kolenem a k zápasu nebyl připraven ani Carrick, jenž má menší problém s achilovkou. Už v úterý nás čeká zápas ve Španělsku s Realem Sociedad a tak bylo třeba rozumně rozložit síly a některé hráče pošetřit na Ligu mistrů. Ligový zápas však měl přednost a na hrací ploše se tudíž měly objevit všechny opory.

 

Oproti Ligovému poháru doznala základní jedenáctka 5 změn a na trávník vyběhla ve formaci 4-4-1-1. Sympatickým tahem byla zejména nezměněná dvojice ve středu zálohy. Do brány vrátil de Gea a před ním hráli zprava Rafael, Vidič, Evans a Evra.  Střed pole měli na starost Jones s Cleverleym, na křídlech hráli Valencia a Januzaj. Útok vytvořila úderná dvojice Rooney a van Persie. Nemanja Vidič vedl svůj tým s kapitánskou páskou na ruce.

 

Utkání se v Londýně na Craven Cottage. Přes Britské ostrovy o víkendu přechází tlaková níže, která sem přináší deštivé počasí. Během zápasu však bylo polojasno, beze srážek; teplota 13°C.

 

Na londýnském stánku vládla skvělá atmosféra a vše bylo připraveno k úvodnímu hvizdu. O ten se postaral pan Lee Probert, který bděl nad hladkým průběhem tohoto střetnutí. První minuty se nesly ve svižnějším tempu a zejména hosté hýřili pohybem. Ve 3‘ vyslal Kasami zpoza vápna první pozdrav na de Geu, který si bez problémů poradil. Hrál se rychlý kombinační fotbal a Devils byli trochu zaskočeni aktivitou protivníka. United ale hru po chvíli zklidnili a už na konci 9‘ se dostali do vedení. Van Persie si skvěle pokryl balón, aby vzápětí parádní kolmicí našel za obranou Rooneyho, který na levé straně vápna počkal až mu do vápna naběhne někdo ze spoluhráčů, což učinil Valencia, který následně dostal přesnou přihrávku a po zemi poslal balón do polooprázdné brány – 0:1

 

Brzký gól polil domácí studenou sprchou a Rudí ďáblové přebrali otěže utkání plně do svých rukou. Kombinovali jsme a vymýšleli další akce, ovšem defenziva soupeře i s trochou štěstí odolávala. Postupem času se hra vyrovnala a i Cottagers se dostávali ke slovu. V 18‘ Parker krásnou přihrávkou hledal za obranou Ďáblů Berbatova, avšak Rafael svým včasným zákrokem odehrál balón na rohový kop. Po následném rohovém kopu hlavičkoval ve 19‘ mimo Hangeland. Ve 20‘ udeřilo opět na straně druhé. Důrazný Januzaj na pravé straně obral o míč Parkera a po křídle postupoval vpřed, aby následně výborně načasovanou přihrávkou posunul míč van Persiemu, který se skvěle vyhnul ofsajdové pasti, a poté sám ve vápně nekompromisní ránou pod břevno nedal svému krajanovi v bráně Fulhamu nejmenší šanci – 2:0

 

Utkání se zatím vyvíjelo podle našich představ a zdálo se, že defenziva domácích má zaděláno na pořádný průšvih. Už ve 22‘ jsme totiž po překrásné přímočaré akci vedli o tři góly. Cleverley nádhernou přihrávkou vysunul vpřed van Persieho, který se dostal s míčem z levé strany do vápna, přihrál mezi nohama Amoreibiety před bránu úplně volnému Rooneymu a ten už se zblízka nemohl netrefit – 3:0

 

Obrana Cottagers byla v troskách a zápas byl zatím více než jednoznačný. Přes to se tým Martina Jola nepoložil a snažil se dál útočit. Devils ovšem měli utkání pod kontrolou a nyní se mohli o to více soustředit na bránění, vyčkávat s čím soupeř přijde a trestat jej z následných brejků. Ve 26‘ zkoušel štěstí zpoza vápna Richardson, ale jeho tečovaná rána skončila vedle. Ve 29‘ po pěkné kombinaci Cottagers přihrál Ruiz do vápna Berbatovovi, jehož střelu ale de Gea bezpečně chytil. Na hřišti se také dost přitvrdilo a frustrace soupeře nebyla ničím překvapivým. Ve 33‘ dostal žlutou kartu Dejagah za ostrý skluz na Cleverleyho. Ve 36‘ po vzdušném souboji s Kasamim špatně došlápl Rafael, který zůstal s bolestivou grimasou ležet na hřišti. Dokonce byla přivolána nosítka, avšak Rafael se po krátkém ošetření postavil na nohy a mohl ve hře pokračovat. Závěr první půle toho moc zajímavého nenabídl. Bojovalo se hlavně ve středu pole, hra ztratila na tempu a oba gólmani byli bez práce. Ve 45‘ hlásil menší zdravotní problém Cleverley, který byl ale záhy zpět na hrací ploše. Nastavený čas činil čtyři minuty, které rychle utekly a spokojení Rudí ďáblové si tak odcházeli odpočinout s pohodlným náskokem – 0:3

 

Chtělo se říct, že vydařený začátek utkání o vítězi rozhodl, avšak čekalo nás ještě druhé dějství, které bylo třeba zvládnout, jelikož soupeř se očividně nehodlal vzdát bez boje. Devils ovšem měli duel skvěle rozehraný a snad nikdo o zisku tří bodů nemohl pochybovat. Svěřenci Davida Moyese se mohli více soustředit na defenzivu a uhájení čistého štítu. Další trefy by pochopitelně byly příjemným bonusem.

 

Hned po přestávce přišel s poněkud překvapivým a odvážným tahem manažer Devils, který vyčerpal své možnosti střídat, takže jsme museli doufat, že si nikdo z hráčů nepřivodí zranění. Místo Evanse přišel Fellaini, za Cleverleyho naskočil Smalling a Rafaela nahradil Kagawa, čímž se poněkud přeskupily řady. Domácí zahájili i druhou půlku klání aktivně. Hned v 47‘ pálil zpoza šestnáctky Kasami, jehož rána těsně minula pravou tyč. Chalupáři pokračovali v mírném náporu, ovšem United byli zformovaní a pokutové území bylo pozorně střeženo. V 51‘ si za svůj pozdní skluz na Kasamiho vysloužil Valencia. Útočná snaha Cottagers měla jepičí život a u balónu byli po chvíli opět hlavně naši hráči. Ti ovšem často ztráceli míče a naše rozehrávka byla dosti kostrbatá. V 58‘ zastavil Amoreibieta po pravé straně unikajícího Valenciu pouze za cenu žluté karty. V 61‘ poprvé střídal také Fulham. Do hry byl zapojen Kacaniklič na úkor Dejagaha. V 65‘ soupeř snížil. Richardson přihrál na levé straně Kacanikličovi, nový muž na hřišti udělal kličku k ose hřiště a zpoza vápna vypálil. Balón špičkou kopačky nešťastně tečoval Rooney a de Gea na změnu směru reagovat nestihl – 1:3

 

Mohl ještě londýnský celek něco udělat s tímto zápasem? Pravděpodobně ne. Nicméně náš tým viditelně ubral plyn, vázla kombinace a nebylo se tak čemu divit, že protivník, byť i s trochou štěstí korigoval skóre. Bylo třeba opět zvýšit aktivitu a dát najevo, kdo je na hřišti pánem. A to se nám také chvíli dařilo. Kombinace byla náhle přesnější, a i když se Devils nikam nehnali, měli míč pod kontrolou. V 74‘ Martin Jol podruhé střídal. Na hrací plochu vyběhl místo Ruize Taarabt. V 75‘ Cottagers vytvořili závar před naší bránou, ovšem všechny jejich střely dokázala naše obrana zablokovat. Vzdor Fulhamu nebral konce a tak musela naše obrana zůstávat v pohotovosti. Nasazení domácích, kteří napadli, presovali a ždímali ze sebe veškerou energii, byla za toho stavu příkladná. S míčem u nohy toho ale moc vymyslet nedokázali. V 82‘ pálil zpoza vápna nepřesně Kacaniklič. Na začátku 83‘ napřáhl z dálky Januzaj, jenže ani jeho rána neměla gólové parametry. Na začátku 84‘ proběhla poslední změna na straně našeho soupeře. Náhradníkem Parkera byl Bent. V 85‘ Cottagers zakombinovali, Berbatov našel ve vápně hlavu Benta, jehož lobovaná hlavička dopadla na břevno! V 86‘ prověřil de Geu z pravé strany nepříjemnou střelou Taarabt, nicméně náš brankář si poradil. V 89‘ po postupném útoku centroval zleva Kacaniklič, ale nikým nehlídaný Richardson v náběhu na přední tyči mířil hlavičkou vedle. Samotný závěr utkání si United hlídali a snažili se balón držet v bezpečné vzdálenosti od své brány. Navíc byly přidány tři minuty. V nastavení došlo ke strkanici u rohového praporku Chalupářů, ale vše se obešlo bez karetních trestů. Více se už do utkání nevešlo a Manchester United tedy porazil Fulham na Craven Cottage – 1:3

 

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Rafael (46‘ Kagawa), Evans (46‘ Fellaini), Vidič, Evra – Valencia, Jones, Cleverley (46‘ Smalling), Januzaj – Rooney – van Persie

 

Lavička: Lindegaard, Smalling, Fellaini, Kagawa, Nani, Young, Chicharito

 

Základní sestava Fulhamu: Stekelenburg – Reither, Amoreibieta, Senderos, Richardson – Parker (84‘ Bent), Sidwell – Dejagah (61‘ Kacaniklič), Ruiz (74‘ Taarabt), Kasami – Berbatov

 

Lavička: Stockdale, Hughes, Boateng, Kacaniklič, Karagounis, Duff, Bent

 

Góly: Manchester United – 9‘ Valencia, 20‘ van Persie, 22‘ Rooney

 

Fulham – 65‘ Kacaniklič

 

Žluté karty: Manchester United – 51‘ Valencia

 

Fulham – 33‘ Dejagah, 58‘ Dejagah

 

Hlavní rozhodčí: Lee Probert

Asistenti na čarách: L. Betts & R. Ganfield

Čtvrtý rozhodčí: A. Taylor

 

Návštěva: 25 700 diváků

 

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

 

Fulham

 

Manchester United

47%

Držení míče

53%

15

Střely celkem

10

6

Střely na bránu

4

6

Střely mimo bránu

5

3

Zblokované střely

1

11

Přímé kopy

8

4

Rohové kopy

4

2

Ofsajdy

1

23

Vhazování

23

1

Zásahy brankářů

5

6

Fauly

12

2

Žluté karty

1

0

Červené karty

0

 

10. kolo Premier League načali Magpies s Chelsea. Tým José Mourinha na St. James Parku na svého soupeře překvapivě nestačil a body ztratil. Atraktivní fotbal slibovala konfrontace Gunners, kteří s domácí podporou hostili v sobotním večerním utkání Scousers. Man City doma zatím neztratili ani bod a svou sérii prodloužili i proti Kanárkům, kteří si z Etihad Stadium odvezli ostudný debakl.  V neděli pojedou Kohouti změřit síly do Goodison Parku s Toffees a těšit se můžeme také na zajímavou velšskou bitvu mezi Cardiffem a Labutěmi.

 

Sobotní zápasy (2.11.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

13:45

Newcastle United

2-0

Chelsea

16:00

Hull City

1-0

Sunderland

16:00

Manchester City

7-0

Norwich City

16:00

Stoke City

1-1

Southampton

16:00

West Bromwich Albion

2-0

Crystal Palace

16:00

West Ham United

0-0

Aston Villa

*18:30

Arsenal

Liverpool

 

 

Nedělní zápasy (3.11.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

*14:30

Everton

Tottenham Hotspur

*17:00

Cardiff

 –

Swansea City

 

*výsledky těchto utkání budou doplněny

 

Upřímně řečeno, takovýto vstup do zápasu jsem nečekal, a myslím si, že jsem nebyl sám. Proti Cottagers to však nakonec nebyl tak jednoznačný zápas, jak to z počátku vypadalo, jelikož poté, co Rudí ďáblové v úvodu tvrdě trestali soupeřovy chyby v defenzivě, další góly už nepřidaly. V táboře United přesto panuje spokojenost a dobrá nálada. Náš soupeř měl sice vstup do utkání velmi dobrá, jenže jaksi zapomněl zavřít zadní vrátka, což se mu krutě vymstilo. Obrana Fulhamu hořela a Devils k tomu navíc přidali tolik potřebnou efektivitu. Naše zadní řada jištěná pozorným de Geou odvedla kus poctivé práce a je škoda že jsme opět přišli o čistý štít poněkud smolným gólem. V útoku to zprvu klapalo náramně a z tria Rooney, van Persie a Januzaj začíná jít opravdu strach. Jenže domácí se nevzdávali a bojovali až do konce. Naopak Ďáblové po přestávce viditelně polevili a své úsilí vkládali hlavně do obrany. Změně hry přispělo mimo jiné i v soutěžním zápase málokdy vídané trojnásobné střídání hned po poločase. Celý tým podal dobrý výkon a nikoho nelze vyzdvihovat, jelikož v konečném důsledku zůstává útok i obrana vyrovnané a dočkají se od Moyese pochvalných slov. Asi tu největší si ale zaslouží mladíček Januzaj, který hrál s ohromným nasazením a energií. Z Londýna si tedy odvážíme všechny body, jelikož skvělý začátek v podání Manchesteru United byl nakonec rozhodujícím časovým úsekem utkání, ve kterém jsme porazili na Craven Cottage Fulham – 1:3

 

Od anglické nejvyšší soutěže se po čtrnácti dnech přesunujeme zpět do Ligy mistrů, která v úterý a ve středu pokračuje 4. zápasy ve skupinách. United mají skupinu A skvěle rozehranou a neohroženě míří za postupem. Další důležitý krok k dosažení tohoto cíle chtěli udělat na hřišti Realu Sociaded, který po těsné prohře 1:0 zůstává zatím bez bodů. Ve Španělsku to ale bude přeci jen o něco těžší úkol, a tak uvidíme, jak si Devils povedou na Anoeta Stadium.  Utkání se bude hrát v úterý 5. listopadu/november s výkopem v tradiční 20:45 našeho neboli středoevropského času (SELČ).

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!