26/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

United v modrém

Modrá barva není pro Rudé ďábly typická, avšak jak si ukážeme v tomto článku, patří k našemu klubu už více než 100 let.

Mnozí fanoušci asi obracejí oči v sloup, ale faktem zůstává, že modrá barva dresů, ať už světlá či tmavá, není pro Manchester United nic nového a je to v podstatě naše alternativa. Kdybychom navíc měli zacházet do detailů, zjistíme, že náš klub je vlastně velice pestrý a tudíž můžeme směle prohlásit, že nám na barvě „nezáleží“. Původní barvy toho celku ještě pod názvem Newton Heath byly jak známo zlatá a zelená a tyto se napříč následujícími roky i po změně názvu na Manchester United objevovaly na hráčích často, nicméně v posledních letech se od této kombinace ustoupilo.

 

Když se řekne Blues, každý si pravděpodobně vybaví Chelsea, Manchester City nebo třeba Everton, ale ve spojení s Rudými ďábly je toto pojmenování přeci jen trochu zvláštní. Tradičními barvami našeho klubu jsou pochopitelně červená, bílá a černá, ale rozhodně není pravidlem, že se barva dresů v tomto standardu odráží.

 

Asi nejprůkaznějším důkazem historického využití modré barvy dresů je rok 1968, kdy tým Sira Matta Busbyho zvedl v tomto odění nad hlavu Evropský pohár po výhře 4:1 nad Benficou Lisabon. Ale když zapátráme v archivech a půjdeme hlouběji do historie, zjistíme, že poprvé se United v modrém objevili už v roce 1902. Obávám se ovšem, že v tomto ohledu si při dokazování tohoto faktu barevnými fotografiemi nepomůžeme.

 

V posledních desetiletích využívají designéři dresů Manchester United modrou barvu pravidelně a s oblibou. Důkazem toho budiž i nejnovější venkovní dres pro aktuální sezónu 2013/2014, jehož provedení je v tmavé kombinaci modré barvy, podobnou té, kterou používá námořnictvo a černé. Barvy jsou na dresu rozprostřeny za pomoci velkých čtverců.

 

Nenechte se tedy mýlit. Modrá barvy k našemu klubu patří a rozhodně není nic neobvyklého. Mnozí jsou radikálními zastánci především červené barvy a o modré barvě tvrdí, že není naše. Jak si ovšem můžeme prohlédnout v galerii níže, opak je pravdou. A je více než pravděpodobné, že i v následujících letech budou hráči United čas od času nastupovat v modrém.

 

zdroj: manutd.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!