04/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Manchester United – Stoke City

V 9. kole Premier League přivítali Rudí ďáblové na svém hřišti nepříjemného soupeře, který bylo Stoke City. United se v tomto klání hodně natrápili, když museli proti houževnatému soupeři skóre hned dvakrát dotahovat, ale nakonec zápas dovedli do vítězného konce a zaslouženě získávají tři body do tabulky.

Minulý víkend Devils podali proti Southamptonu uspokojivý výkon, avšak jejich zahozené šance i konečný výsledek je nakonec mrzely, jelikož Saints v závěru utkání po rohovém kopu vyrovnali, čímž samozřejmě zkazili dojem z předvedené hry Manchesteru. Chuť si chtěli United spravit v Lize mistrů, což se povedlo, ale ačkoliv bylo představení našich hráčů ještě lepší, promarněných šancí bylo o to více. Vlastní gól soupeře nám přes to na výhru stačil, protože závěr zápasu jsme si dokázali v pohodě pohlídat. A tak bylo hlavním cílem do dalších bojů zlepšit, až zarážejí neefektivitu. Dalším soupeřem Devils ale byli houževnatí Potters, kteří se sice zatím nenacházejí v optimální herní pohodě, avšak o to urputnější výkon se od nich dal čekat v Divadle snů, kde hodlali ubránit bod. Svěřenci Davida Moyese se tedy museli připravit na propracovanou defenzivu, nepříjemné osobní souboje, ale i důraznou hru ve vzduchu.  S těmito překážkami jsme se dlouho neuměli poprat, avšak přes to se nakonec radujeme z vítězství. Devils byli po celé utkání lepším týmem a drželi balón na svých kopačkách. Potters ovšem šli rychle do vedení a pozice Manchesteru byla o to složitější a když už se nám podařilo výsledek srovnat, vzápětí jsme z přímého kopu opět inkasovali. Ve druhém poločase pomalu začaly docházet síly a Stoke úspěšně odolávalo našemu náporu a navíc nám nezpříjemňovalo svých napadáním rozehrávku. Ďáblové se ovšem nevzdávali a výsledek se jim díky dvěma slepeným gólům Rooneyho a Chicharita povedlo otočit. United tedy slaví na týmem Marka Hughese výhru 3:2.

 

Stoke City na konci minulé sezóny vyměnilo trenéra, když po bezmála sedmi letech ukončilo spolupráci s charismatickým Tony Pulisem. Mužstvo pod jeho vedením postoupilo do Premier League v roce 2008, avšak od té doby se nikam neposunulo a tak vedení usoudilo, že přišel čas na změnu. Tým pověstný svou výbornou defenzivou, která ve velké většině případů výrazně převyšuje jeho mizernou útočnou hru, převzal na konci května/máj 2013 velšský manažer Mark Hughes, kterého fanoušci United velmi dobře znají z dob, kdy válel v útoku Rudých ďáblů, ale působil třeba i na lavičce našeho rivala Manchesteru City jako manažer.

 

Potters nezačali sezónu dobře a fanoušky očekávaný výkonnostní vzestup se tedy nekoná. Mužstvo víceméně navázalo na ročník minulý, kdy již tradičně ne příliš atraktivní hra soustředěná výhradně na defenzivu sice znamenala setrvání v Premier League, avšak celkový herní projev mnoho důvodů ke spokojenosti nepřinesl. Stoke City bylo po beznadějně posledním QPR nejhůře střílejícím celkem s pouhými 34 góly a uhrálo společně s Evertonem nejvíce remíz a to 15 a celkem 6x skončil takový zápas výsledkem 0:0. Co se týče gólů inkasovaných, byli na tom Potters naopak velmi dobře a umístili se v tomto ohledu na 7. pozici, nicméně neuspokojivá produktivita v útoku tuto statistiku výrazně znehodnocuje.

 

Aktuálně je jejich ligová bilance rovněž bídná a skóre 4:7 doslova otřesné. Svěřenci Marka Hughese mají po osmi odehraných zápasech nejhorší útok ze všech a jak je vidět, mužstvo žádný pokrok nezaznamenalo. Jeho největším dosavadním úspěchem je ubojovaná remíza 0:0 s Man City. Přes léto zůstal kádr prakticky nezměněn a k hlavním posilám patří třeba rakouský útočník Arnautovič, nebo Ireland, kterého celku na roční hostování zapůjčila Aston Villa. Ani tito dva se ale zatím nepostarali o průlom a tým se střelecky nadále trápí. I díky ustálenému mužstvu se není čemu divit, že hráči pod Hughesem nedokážou jen tak lehce upustit od zaběhnuté hry založené na propracované defenzivě a změnit svůj, pro ně typický, defenzivní styl.

 

Potters v ofenzivně nejsou konkurenceschopní a vše vynahrazují zodpovědnou obrannou činností, což však s sebou nese i své daně a oběti. Tou poslední se stal Pulis a možná to nebude trvat dlouho a tým z Britannia Stadium nemine sestup. Jak dlouho se s touto nezáživnou a nepopulární taktikou udrží v nejvyšší soutěži, ukáže až čas, jelikož zatím jim to zřejmě i pro tento ročník projde. Stoke se však výhledově nikam neposunuje a na nějaké výraznější úspěchy jim tento styl hry rozhodně stačit nebude. I jejich věrní fanoušci by si jistě přáli, aby se hráči na hřišti prezentovali mnohem větší fotbalovostí.

 

Nepříjemný a neoblíbený soupeř přijížděl na Old Trafford praktikovat tzv. beton a United se tedy museli připravit na dobývání soupeřovy brány a vyzbrojit se trpělivostí, odolností a pevnými nervy. S naší současnou produktivitou bylo porazit Stoke o to složitější, avšak Ďáblové potřebují nyní nutně sbírat body a zvláště na domácím hřišti by jejich další ztráta byla velmi bolestná.

 

V tomto utkání bylo třeba vhodně zvolit taktiku, jelikož standardní situace, centrované míče, ale i dlouhá autová vhazování do pokutového území byly největší zbraní jinak nijak zvláště nebezpečných Potters. Bylo tedy na místě nasadit do hry dobré hlavičkám, kteří by dokázali ustrážit hlavně dlouhána Crouche. Na druhé straně si ale náš tým musel poradit s obranným valem, k čemuž potřeboval rychlou kombinační hru a dobrou techniku, protože prosadit se ze vzduchu není proti tomuto soupeři jednoduchá záležitost.

 

Na řadu tedy přicházela tradiční otázka týkající se základní sestavy. Drobnější zranění stále léčili Cleverley, Welbeck a Fletcher. Nad stoperskou dvojicí Vidičem & Ferdinand stále visely otazníky, naopak se dal předpokládat návrat Fellainiho a van Persieho. Zda současně dostanou opět šanci Nani i mladičký Januzaj nebylo jisté.

 

David Moyes se rozhodl nic nepodcenit a na hřiště posla silnou jedenáctku, která hrála ve formaci 4-4-1-1. Poskládal ji takto. Bránu Devils hájil de Gea, před ním nastoupili v obraně zprava Smalling, Jones, Evans a Evra. V srdci záložní řady se vedle objevil Carricka objevil uzdravený Cleverley, na pravém křídle hrál Nani, vlevo operoval Kagawa. Útočnou dvojici vytvořil Rooney s van Persiem. S kapitánskou páskou vedl naše mužstvo Patrice Evra

 

Duel se odehrál v Manchesteru na Old Trafford. Bylo polojasno až zataženo beze srážek; teplota 15°C.

 

Divadlo snů se v sobotu odpoledne zcela zaplnilo a diváci, kteří přišli tým podpořit a pomoci mu k výhře vytvořili skvělou kulisu. Vše bylo připraveno a tak se šlo na věc. Střetnutí řídil svou píšťalkou pan rozhodčí Lee Mason. United začali dobře a drželi míč na kopačkách, nicméně soupeř se už ve 4‘ z prvního útoku dostal do vedení. Obránce Pieters si na levé straně udělal ze tří našich hráčů kužely, a poté nacentroval do pokutového území, kde de Gea nejprve výborně zasáhl proti hlavičce Crouche, ale tomu naši stopeři nezabránili v následné  dorážce a Potters rázem vedli – 0:1

 

Série chyb a nedůrazu v naší obraně dala soupeři náskok a ten tak měl o důvod více zaměřit se nyní na defenzivu. Red Devils se však z bleskového gólu rychle oklepali a byli odhodláni odpovědět. V 7‘ se k Naniho centru dostal ve vápně Rooney, ale měl to na dlouhou nohu a Begovič balón v pohodě chytil. V 8‘ pálil nepřesně z hranice šestnáctky Nani. United kombinovali a měli míč na kopačkách, avšak museli si hlídat kontry soupeře. V 15‘ přihrál Walters hlavičkou do vápna Crouchovi, který byl natěsno hlídán Evansem a naši bránu přestřelil. Devils kontrolovali tempo a vymýšleli pohledné akce, jenže Potters urputně bránili a tak jsme se k ohrožení brankáře nedostávali. Zámek se na polovině protivníka postupně zavíral, avšak obranný val držel pevně. Ve 21‘ to z otočky zkoušel van Persie, ale přestřelil. Rudí ďáblové ovládali zápas a jejich vytrvalý nápor neustával. Ve 23‘ vypálil zpoza vápna Rooney, jehož rána minula pravou tyč. Svěřenci Davida Moyese předváděli dobré, rychlé a přesné kombinace a byla jen otázka času, než jedna z nich vyjde. Pohyb hráčů motal defenzivě Stoke City hlavu, ovšem ti měli pokutové území dobře pokryté. Ve 26‘ zahřmělo na druhé straně hřiště. Palacios našel pasem ve vápně United Crouche, který hrudí sklepl pro Walterse, jehož ránu výtečným zákrokem zlikvidoval de Gea a následnou dorážku stačil Evans zablokovat. Ve 28‘ přihrál Rooney Nanimu, který se odhodlal ke střele zpoza vápna, ovšem minul levou tyč. Ve 30‘ se Nani prezentoval další nepřesnou střelou z dálky. Ve 32‘ si Rooney vyměnil míč s Carrickem a zpoza vápna vystřelil a Begovič musel jeho přesnou ránu vyrážet nad bránu. United hledali volné prostory a skuliny v soupeřově obraně, avšak bez výrazného efektu. Se závěrem první části nám přestávala vycházet kombinace, soupeř se snáz dostával k balónům a na Rudých ďáblech začínala být znatelná frustrace a nervozita. Stále jsme měli utkání pod kontrolou, jenže překonat obranu protivníka bylo nad naše síly. Ve 43‘ jsme konečně slavili úspěch. Pozvolný útok šel přes Rooneyho a Cleverleyho k Nanimu, ten přetaženým centrem v pokutovém území našel Rooneyho, jehož hlavičku ještě Begovič dokázal vyrazit, avšak van Persie na penaltě nezaváhal a pohotovou dorážkou srovnal na – 1:1

 

Povedlo se a nyní jsme mohli s mnohem větším klidem zavelet k obratu. Jenže co se nestalo? Manchesteru vydržela radost z vyrovnání jen minutu a půl. Ve 44‘ totiž nabídl Jones Stoke City svým faulem zahrát volný přímý kop. Jeho exekuce se ujal Arnautovič, který svou přesnou technickou střelou zamířil do levého horního rohu brány, a i když si de Gea na míč sáhl, opětovnému vedení hostů nezabránil – 1:2

 

Zdálo se, že gól do šatny by mohl našemu týmu pomoct, ale nakonec jsme to byli my, kdo odcházel do šaten se skloněnou hlavou. V nastaveném čase ještě musel rozhodčí řešit menší strkanici ve vápně Stoke City, ale poté už ukončil první dějství, které Devils prohráli  – 1:2

 

Utkání se zatím vůbec nevyvíjelo podle našich představ. Soupeře, který se dostal do rychlého vedení, jsme jasně přehrávali, avšak ten pozorně bránil a vážně ohrozit svého gólmana nám neumožňoval. A když už se nám konečně podařilo vyrovnat, Stoke nám to záhy zase vrátili. Zbývalo tedy jen vytrvat a trpělivě pokračovat v dobývání brány soupeře a doufat, že to tam dříve nebo později spadne.

 

Bylo jasné, že obraz hry se nijak nezmění a United se budou snažit o co nejrychlejší odpověď. A tak tomu také bylo. Aktivita a územní převaha Devils se s gólovým úspěchem ani po přestávce nesetkávala. Ve 49‘ byli hosté nuceni poprvé střídat. Ze hřiště odešel zraněný Arnautovič, kterého nahradil Wilson. Ďáblové byli vpředu stále bezradní a jejich nasazení poněkud polevilo. V 56‘ zkosil Palacios těsně před hranicí vápna Cleverleyho a United měli dobrou možnost ohrozit Begoviče. Standardky se ujal van Persie, který ale pálil do zdi. V 58‘ udělal první změnu v sestavě David Moyes. Nani musel své místo přepustit Januzajovi. Po hodině hry se na hřišti nic mimořádného nedělo a Devils se nadále trápili. Potters napadali naši rozehrávku a United to měli při postupu vpřed stále složitější. Bylo potřeba se nakopnout a začít útočit do plných. V 62‘ zajel Ireland do Januzaje, za což viděl žlutou kartu. V 65‘ dostal další žlutou kartu Palacios, jehož obětí byl Januzaj. United se postupně dostávali k tlaku a začali se probouzet i diváci. Obránci Stoke City ovšem nadále odolávali a odvraceli všechny míče mířící do pokutového území. V 67‘ dostal žlutou kartu také Wilson, za svůj faul na Jonese. V 68‘ přišlo druhé střídání domácích. Náhradou za Cleverleyho se stal Chicharito. Chicharito hned po svém příchodu vyfasoval v 69‘ žlutou kartu, když šlapákem atakoval Hutha. V 70‘ i Mark Hughes podruhé střídal. Plac opustil Palacios na úkor Whelana. United kombinovali na polovině soupeře, ale cestu k jeho bráně stále nenacházeli. Jejich počínání bylo dosti bezradné a nervozita patrná. V 76‘ vyčerpal Moyes možnosti střídání, když do hry místo Smallinga zapojil Valenciu. Nebylo na co čekat a veškerá síla se musela vrhnout do útoku. Potters se v těchto chvílích bránili jen za cenu odkopů, což United v 78‘ potrestali a vyrovnali. Rohový kop z levé strany zahrál van Persie, který na přední tyči našel Rooneyho, jehož hlavičkový lob pokořil Begoviče – 2:2

 

Dočkali jsme se a teď už zbývalo jen obrat dokonat. A na to jsme nemuseli čekat dlouho, jelikož Rudí ďáblové se další trefou v 80‘ ujali poprvé v zápase vedení. Do vápna centroval z levé strany Evra a Chicharito přesnou hlavičkou skóre otočil – 3:2

 

Mohli jsme si zhluboka oddechnout, avšak zápas ještě nekončil. Nyní už ale Devils měli vše ve svých rukou a kontrolovali zápas. Hráči i nadále útočili ve snaze pojistit si vedení. V 82‘ střídali potřetí hosté, když za Irelanda přišel Adam. V 84‘ dostal žlutou kartu Huth za faul na Chicharita. V 88‘ zamířil Januzaj zpoza vápna do tribun. Závěr zápasu si Rudí ďáblové v pohodě hlídali. Nastaveno bylo pět minut. V nich se ale moc zajímavého nedělo a zamínku stojí asi jen žlutá karta pro Valenciu v 90+5‘. Manchester United tak v napínavém utkání na Old Trafford porazil Stoke City – 3:2

 

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Smalling (76‘ Valencia), Jones, Evans, Evra – Nani (58‘ Januzaj), Cleverley (68‘ Chicharito), Carrick, Kagawa – Rooney – van Persie

 

 Lavička: Lindegaard, Rafael, Fellaini, Young, Valencia, Januzaj, Chicharito

 

Základní sestava Stoke City:  Begovič, Cameron, Shawcross, Huth, Pieters – Palacios (70‘ Whelan), N’Zonzi – Arnautovič (49‘ Wilson), Ireland (82‘ Adam), Walters – Crouch

 

Lavička: Sørensen, Whelan, Wilkinson, Assaidi, Adam, Wilson, Cameron

 

Góly: Manchester United – 43‘ van Persie, 78‘ Rooney, 80‘ Chicharito

 

Stoke City – 4‘ Crouch, 45‘ Arnautovič

 

Žluté karty: Manchester United – 69‘ Chicharito, 90+5‘ Valencia

 

Stoke City – (v tunelu během přestávky) Shawcross, Crouch, 63‘ Ireland, 65‘ Palacios, 67‘ Wilson, 84‘ Huth.

 

Hlavní rozhodčí: Lee Mason

Asistenti na čarách: J. Collin & D. Eaton

Čtvrtý rozhodčí: M. Dean

 

Návštěva: 75 274 diváků

 

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

 

Manchester United

 

Stoke City

66%

Držení míče

34%

19

Střely celkem

10

5

Střely na bránu

5

8

Střely mimo bránu

2

6

Zblokované střely

3

17

Přímé kopy

9

12

Rohové kopy

2

2

Ofsajdy

0

31

Vhazování

16

3

Zásahy brankářů

2

8

Fauly

18

2

Žluté karty

6

0

Červené karty

0

 

Šlágrem 9. kola Premier League je jednoznačně nedělní, ostře sledovaný souboj Chelsea s Man City, který sliboval kvalitní fotbal. Citizens tabulkou pozvolna stoupají a v případě výhry na Stamford Bridge, by Londýňany přeskočili, jenže výsledek byl opačný. Man City tahali celý zápas za kratší konec, avšak skóre bylo dlouho nerozhodné. V 90′ ovšem hosté vyrobili obrovskou hrubku v obraně, kterou F. Torres potrestal a tento prestižní duel rozhodl. Arsenal si veze tři body ze Selhurst Parku a uhájil tak svou první pozici v tabulce. Liverpool na domácí půdě i díky hattricku L. Suaréze přehrál Baggies. Dobrou formou prezentující se Saints si doma ve večerním utkání poradili s Cottagers.V neděli dokázali Černé kočky poprvé naplno bodovat, když v Tyne-Wear derby porazili svého rivala Newcastle. Kohouti se na White Hart Lane proti Tygrům snažili udržet krok se špicí. Domácí se dlouho trápili a až v 80′ je proměněnou penaltou vysvobodil  R. Soldado.

 

Sobotní zápasy (19.10.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

13:45

Crystal Palace

0-2

Arsenal

16:00

Aston Villa

0-2

Everton

16:00

Liverpool

4-1

West Bromwich Albion

16:00

Norwich City

0-0

Cardiff

18:30

Southampton

2-0

Fulham

 

 

Nedělní zápasy (20.10.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

14:30

Sunderland

2-1

Newcastle United

17:00

Chelsea

2-1

Manchester City

17:00

Swansea City

0-0

West Ham United

17:00

Tottenham Hotspur

1-0

Hull City

 

 

Náš tým po většinu tohoto zápasu prohrával a hodně se na vítězství natrápil, avšak nakonec jsme obranu zarputilého protivníka dokázali silou vůle prorazit, stav vyrovnat a vzápětí vstřelit rozdílový gól. Náročný match stál naše hráče hodně sil a nervů, ale zvládli to a zaslouží velikou pochvalu a uznání. Potters šli po hrubé chybě naší obrany hned z kraje duelu do vedení a svého náskoku využili pro ještě důslednější bránění. My jsme si nedokázali vytvořit dostatečně velký tlak na to, aby obrana protivníka snáze povolila. Red Devils ovládali střed hřiště a potažmo i celou hru po většinu zápasu, ovšem skóre hrálo v náš neprospěch. Práci za Begoviče odváděli důslední obránci, kteří vykrývali prostor v pokutovém území, zodpovědně přistupovali k našim útočícím hráčům a hráli hodně natěsno. Byl to tuhý boj a marné dobývání brány soupeře, který úspěšně odolával, nebralo konce. Van Persie sice skóre na konci první půle srovnal, jenže co čert nechtěl, hosté záhy opět udeřili.

 

Po změně stran byl obraz hry totožný, avšak s tím, že soupeř se snažil naši rozehrávku napadat a situaci nám o to více ztěžoval a Devils byli stále bezradnější a frustrovanější. Naše defenziva dnes měla volnější den, avšak i přes to musela několik kritických situací řešit a de Gea také nebyl bez práce. Těžko ji nějak blíže hodnotit, protože zejména první gól byla velká lehkovážnost. V útoku jsme museli bojovat s bezradností, jelikož útočníci to měli opravdu hodně těžké. Dobrá kombinace i pohyb totiž k úspěchu dlouho nevedly a obranná zeď byla při své činnosti nekompromisní. United se ale nevzdávali a nenechali se soupeřem znechutit ani vyvést z míry. Vytrvalost a trpělivost se nám nakonec přeci jen vyplatily a za svou snahu byl tým sladce odměněn. Když už Ďáblům začalo téct do bot, zaúřadoval Rooney, který si ode mě vysloužil titul Muž zápasu a chvíli po něm rozhodl o našem vítězství střídající Chicharito. Tým podal velmi dobrý výkon, ovšem houževnatost, zarputilost a přístup protivníka v obraně nás do šancí nepouštěly, nicméně v době, kdy už někteří přestávali doufat, a napětí houstlo, jsme odpor Potters přeci jen zlomili a nakonec zápas vyhráli. Díky úspěšnému comebacku Manchester United získal tři body, když na Old Trafford porazil Stoke City – 3:2

 

V průběhu příštího týdne jsou na programu zápasy 4. kola Capital One Cupu. Ve 3. kole Rudí ďáblové vyřadili Liverpool a jejich dalším protivníkem v Ligovém poháru bude Norwich City. Role favorita a outsidera jsou předem dané, avšak zda je týmy naplní, teprve uvidíme. David Moyes dá proti Kanárkům pravděpodobně šanci hráčům širšího kádru, ale i tak bychom si měli postup bez problémů zajistit. Dějištěm utkání bude Old Trafford. Zápas se bude hrát v úterý 29. října/október s výkopem ve 20:45 našeho neboli středoevropského času (SEČ).

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!