13/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Manchester United – Real Sociedad

Ke třetímu duelu ve skupině A Ligy mistrů nastoupili Rudí ďáblové v Divadle snů proti Realu Sociedad. United svého protivníka přehráli a byli jednoznačně lepším a nebezpečnějším týmem, avšak navzdory spoustě šancí se střelecky prosadit nedokázali. Přesto si připisujeme všechny tři body, jelikož už ve 2. minutě si dal Inigo Martinez vlastní gól, který rozhodl o výhře Manchesteru.

Po víkendové remíze se Southamptonem, která znepokojila mnoho fanoušků a vzbudila vlnu negativních ohlasů na osobu Davida Moyese, pokračoval pro Rudé ďábly zápasový kolotoč Ligou mistrů. Na evropské scéně se nám zatím daří poměrně dobře a nyní přicházel na řadu match, který měl vynést plný bodový zisk a tým přiblížit k postupu. Na Old Trafford zavítal outsider skupiny A Real Sociedad, který mohl jedině překvapit. Avšak o překvapení letos nouze rozhodně není, tudíž bylo nutné, převzít duel od prvních minut do našich rukou a ukázat, kdo je na hřišti pánem. A to se nám také podařilo. Skóre otevřeli hned na začátku United, i když za vydatného přispění obránce I. Martineze, který si dal ukázkového vlastence. Real Sociedad nám poté sice čas od času dával najevo, že nepřijel jenom bránit, ovšem o poznání vyšší kvalita byla k vidění na druhé straně hřiště. Rudí ďáblové sice další góly přidat nedokázali, za to se ale starali zábavu pro diváky a vytvořili si mnoho šancí, které však nebyli schopni proměnit. Párkrát se zatřásla i branková konstrukce a zvýšený tlak ve druhém poločase byl místy drtivý, jenže hubené skóre se už neměnilo. Dnes nás však střelecká impotence mrzet nemusí. Manchester si závěr duelu v pohodě pohlídal a španělského protivníka zdolal 1:0.

 

Relativně neznámý protivník se s Manchesterem United v historii nikdy před tím neutkal. Není však pravdou, že by se však jednalo o nějaké zelenáče na evropské scéně, ba naopak. A ač patří tento tým spíše k průměru Primera Division, určité kvality mu rozhodně upřít nelze. Real Sociedad má dokonce zkušenosti s Ligou mistrů, kterou si zahrál v sezóně 2003/2004, kdy se mu podařilo postoupit ze skupiny. Po dvou porážkách 1:0 od Lyonu pro něj ale tehdy soutěž v osmifinále skončila. Abych byl přesnější, tehdy ještě vystupoval klub založený v roce 1909 pod názvem města, ze kterého pochází, tedy San Sebastian. Ve stejné sezóně se však těsně nevyhnul sestupu a až v ročníku 2010/2011 se opět dostal mezi 20 nejlepších mužstev Španělska.

 

V minulém ročníku to byl překvapivě právě Real Sociedad, kdo bojoval do poslední chvíle s Valencií o vstupenku do milionářské soutěže a nakonec byl o pouhý bod úspěšnější. Po vydařené sezóně tak měli na severu Španělska důvod k oslavám. Jak už jsem naznačil, tým patří spíše do průměru La Ligy, takže jeho účast v Lize mistrů je obrovský úspěch. Aktuálně se Real nachází ve středu tabulky, což jen potvrzuje skutečnost o tom, že je nejedná o celek s nijak zvláště stabilním zázemím, a tudíž je kolísavost a výkonnost dosti rozmanitá.

 

Že by však tým, který vede Jagoba Arrasate, neměl schopnosti vyrovnat se těm nejlepším, je dosti zavádějící. V minulém ročníku dokázal v lize o body obrat Real Madrid, porazit Athlético Madrid i mistrovskou Barcelonu. Zdá se ovšem, že loňská sezóna byla opravdu mimořádná a podobné úspěchy se již jen tak zopakovat nepodaří. Tým začíná postrádat sebevědomí, vytrácí se týmový duch a i odchod mimořádně nadaného Asiera Illarramendiho do Realu Madrid způsobil své. Je také zřejmé, že současný kouč již nemá mužstvu, které nezačalo sezónu rozhodně podle svých představ, více co nabídnout.

 

Tým, jehož drtivou část tvoří španělští fotbalisté, přitom přes léto výraznější změny neprodělal. Odešel pouze zmíněný talent Illaramendi, ale jinak zůstala kostra kádru zachována. Tahounem mužstva a nejzvučnějším jménem je mexický útočník Carlos Vela, kterému přes léto přibyl do party švýcarský forvard Haris Steferovič z Fiorentiny, což byl zároveň asi největší nákup, nijak zvláště zámožného celku.

 

Real Sociedad má zatím ve skupině A na kontě dvě porážky a zůstává tak bez bodu na čtvrtém místě. Ta poslední, kterou utrpěl s Bayerem Leverkusen, jej musí mrzet o to více, jelikož dostal gól až v nastaveném čase.

 

Pro Manchester United nepředstavovali Španělé obtížný úkol, nicméně bylo by hloupé je předem odepsat. Bylo velmi pravděpodobné, že United pošlou do zápasu méně vytížené hráče a Moyes zarotuje sestavou a prostor dostanou méně vytížení hráči. Devils si mohli v pozici jasného favorita změny dovolit, zatímco jejich soupeř měl co dělat sám se sebou. Jenže tu stále hrála roli ona nevyzpytatelnost a mužstvo se mohlo proti anglickému gigantovi hecnout. Nikdo si ovšem ztrátu bodů nepřipouštěl a Ďáblové hodlali zápas co nejrychleji rozhodnout ve svůj prospěch a využít zejména svou sílu a pověst a v neposlední řadě také výhodu domácího prostředí.

 

Pozitivní zprávou bylo, že s prvním týmem začal lehce trénovat Darren Fletcher, jehož návrat na hřiště se přibližuje. Pro zápas nebyli připraveni ani zranění Welbeck, kapitán Vidič, Cleverley ani zkušený Ferdinand. I přes to měl Moyes z čeho vybírat a možností měl spousty.

 

Manažer Red Devils poslal na trávník sestavu v tradičním rozestavení 4-4-1-1. Mezi tři tyče si stoupl de Gea, zadní řada hrála ve složení Rafael, Jones, Evans a Evra. V záloze tentokrát vedle Carricka nastoupil Giggs a tuto dvojici na křídlech doplnili napravo hrající Valencia a nalevo Kagawa. Útočný pár vytvořili Rooney a Chicharito. Kapitánskou pásku měl na levé paži Patrice Evra.

 

Utkání se hrálo v Manchesteru na Old Trafford. Byl klidný polojasný večer; teplota 10°C.

 

Zaplněné Divadlo snů bylo pozitivně naladěno a nemohlo se dočkat úvodního hvizdu. Vše bylo připraveno, atmosféra skvělá a tak mohl pan Bas Nijhuis utkání zahájit. Devils vstoupili do zápasu tím nejlepším možným způsobem a hned jejich první útok znamenal gól. Evra vybojoval na levé straně balón pro Rooneyho, ten se individuálním průnikem probil do pokutového území, kde vystřelil, ale jeho rána orazítkovala vzdálenější tyč! Nicméně balón se odrazil na kopačky stopera I. Martineze, který ve snaze odkopnout míč před Chicharitem, si dal ve 2‘ nešťastný vlastní gól – 1:0

 

Tento vydařený start pomohl Manchesteru při následném ovládání hry. Hosté si balónu moc neužívali a snadno o něj přicházeli a naopak Devils byli na koni a plni sebevědomí. Využívali jsme nepřesností zaskočeného soupeře a spřádali plány k dalším protiakcím. Ani naše kombinace ovšem nebyly nijak zvláště přesné a tak začala být hra poněkud chaotická a zmatečná. V 11‘ byl Chicharito před šestnáctkou zasažen kopačkou do obličeje a United zahrávali přímý kop. Jeho exekuce se ujal Rooney, jenže trefil jenom zeď. Ve 14’ posunul Valencia Rafaelovi, který svým centrem z pravé strany našel v pokutovém území Rooneyho, jehož střelu z první Bravo skvělým zákrokem vyrazil. V 18‘ centroval zprava Valencia do vápna, kde se Rooney pokusil o nůžky, ale zamířil nad břevno. Real Sociedad se snažil kombinovat a vyrovnat hru, ovšem za půlící čárou o míč zpravidla přicházel díky naší skvělé poziční hře. Devils, kteří vycházeli ze zajištěné defenzivy, měli ze zápasu zatím mnohem více. Měli pod kontrolou střed hřiště, drželi balón častěji na kopačkách svěřenci Jagoba Arrasateho se především bránili a vpřed se dostávali jen díky protiútokům, které však nebyly nijak nebezpečné. Ve 22‘ atakoval Vela skluzem zezadu Jonese, za což viděl žlutou kartu. Ve 27‘ šel Rafael do zbytečného a pozdního skluzu proti De La Bellovi, za což viděl žlutou kartu. Ve 29‘ vystřelil zpoza pokutového území Seferovič, jehož nepříjemnou ránu, kterou ještě tečoval Evans, musel de Gea vyrážet na rohový kop. United pokračovali ve své převaze, avšak vpřed to šlo ztuha. Střed hřiště byl přehuštěný a křídlení prostory hráči protivníka dobře vykrývali. Hlavní rozhodčí nasadil v tomto utkání přísný metr. Ve 34‘ byl žlutou kartou napomenut také Kagawa, který poslal na trávník C. Martineze. Následný přímý kop z velké dálky zahrál Greizmann přímo na de Geu, který si bez potíží poradil. Na Rudých ďáblech bylo vidět, že chtějí hrát útočně a přidat další gól, jenže je při přechodu do útoku často zrazovala nepřesnost přihrávek. Ve 39‘ byl Bergarou faulován pronikající Giggs, za což si záložník soupeře vysloužil žlutou kartu. Následný přímý kop rozehrál Giggs, který nabil Rooneymu, jehož rána byla sražena na rohový kop. Ten zahrál z pravé strany Rooney, avšak hlavička Jonese byla velmi nepřesná. Ve 42‘ jsme viděli poměrně kuriózní situaci. Po faulu, který způsobil Rafael, zahrávali hosté přímý volný kop. Ten napoprvé, ještě před tím, než dostal pokyn od rozhodčího, zahrál kapitán Xabi Prieto, za což jej sudí odměnil žlutou kartou. Napodruhé už to ale bylo nebezpečné, protože exekuce se ujal Greizmann, který ve 43‘ trefil levou tyč! Následně už se poločas dohrával a na hřišti se nic nedělo. Nad rámec řádné hrací doby byla přidána jedna minuta. Ta se ale ani nastavovat nemusela a tak Devils po první půli díky vlastnímu gólu soupeře vedli – 1:0

 

Úvodní část utkání patřila Rudý ďáblům, avšak ti poté, co se rychle ujali vedení, nehráli v optimálním rytmu, a i když měli více ze hry a několik šancí, soupeř se dokázal ubránit jejich atakům a sám se naopak snažil držet balón a hru vyrovnat. Bylo tedy nasnadě navýšit vedení, aby se mužstvo dostalo do ještě větší pohody a nemuselo si dělat hlavu z vyrovnání, které mohlo přijít jako blesk z čistého nebe, jelikož jak jsme mohli vidět, nevyzpytatelný Sociedad nepřijel do Divadla snů pouze bránit.

 

Hned ve 46‘ měli hosté dobrou možnost, avšak na Greizmannův centr z levé strany před de Geou těsně nedosáhl Vela. Začátek první půle patřil soupeři, který si vytvořil mírný tlak a snažil se hodně střílet, avšak naše obrana odolávala a většinu pokusů obětavými zákroky blokovala. Po přetaženém centru Kagawy z levé strany  hlavičkoval v 54‘ na zadní tyči Jones, jenže Bravo dokázal jeho pokus z blízka zneškodnit. V 56‘ fauloval Valencia Velu a hosté rozehrávali přímý kop z dobré pozice. Střela Zurutuzy zpoza pokutového území ovšem skončila nad. Hru bylo třeba zklidnit a dodat na kopačky rozvahu. V 59‘ David Moyes poprvé zasáhl do sestavy a na místo Rafaela poslal Smallinga. V 60‘ Bravo zachytil Valenciovu přihrávku před bránu. Po hodině hry začal nápor Rudých ďáblů gradovat. V 62‘ Kagawa posunul na Roonyho, který zpoza vápna vypálil, avšak rána do středu brány byla pro gólmana Sociedadu snadnou kořistí. V 63‘ Rooney krásnou přihrávkou našel napravo Valenciu, který se dostal do pokutového území, vypálil, jenže jeho přízemní rána trefila vzdálenější levou tyč! Od ní se balón odrazil ke Kagawovi, jenž ale dorážku nezvládl. V 64‘ Chicharito skvělou přihrávkou uvolnil na pravé straně Valenciu, který výborně načasovanou přihrávkou vybídl k zakončení ve vápně Kagawu, avšak ten si míč ještě zpracovával, čehož vyběhnuvší brankář využil k tomu, aby mu ve střelbě zabránil. V 68‘ střídali prvně hosté. Na plac se dostal Pardo, který byl náhradou za Xabi Prieta. V 71‘ Valencia přihrávkou z první poslal do šance Rooneyho, který ovšem poslal skákavý míč do tribun. Na 75‘ přichystal Jagoba Arrasate přichystal poslední dvě střídání. Za Seferoviče přišel Agirretxe a místo Zurutuzy naskočil do hry Castro. V těchto chvílích byl duel poměrně vyrovnaný a soupeř hodlal čerstvých hráčů využít ke zvýšení tlaku. Defenziva Devils ale pracovala velmi dobře a odolávala nijak výrazné útočné snaze soupeře. V 79‘ fauloval Giggs před pokutovým územím Greizmanna a Sociedad měl dobrou možnost ohrozit de Geu z nebezpečné pozice. Pardova rána z 80‘ ale skončila vedle levé tyče. Následně Devils podruhé střídali. Chicharita nahradil Young. V 82‘ to zkoušel zpoza vápna technicky Rooney, jenže Bravo byl na místě a střelu si robinsonádou vychutnal. V 83‘ střílel vedle levé tyče Young. V 86‘ Rooney táhl protiútok po pravé straně a přihrával na zadní tyč Youngovi, avšak gólman jeho záměr přečetl a Young se k míči nedostal. Blížil se konec utkání a Devils, kteří hře jasně dominovali stále drželi pouze jednogólový rozdíl. Mnozí fanoušci si jistě začínali vybavovat víkendový match se Southamptonem. Dnes se ale hrál jiný zápas. United byli u soupeře vždy včas a při přechodu před půlící čáru jej rychle zbavovali míče. Závěr utkání se hrál čistě v naší režii. Nastavení činilo tři minuty. V něm naši hráči bezpečně drželi balón daleko od de Gey a nic neponechali náhodě. Manchester United na Old Trafford zvítězil nad Realem Sociedad sice hubeným, ale naprosto zaslouženým a důležitým výsledkem – 1:0

 

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Rafael (59‘ Smalling), Jones, Evans, Evra – Valencia, Carrick, Giggs, Kagawa – Rooney – Chicharito (80‘ Young)

 

Lavička: Lindegaard, Smalling, Büttner, Nani, Young, Fellaini, Januzaj

 

Základní sestava Realu Sociedad: Bravo – C. Martinez, Gonzalez, I. Martinez, De La Bella – Zurutuza (75‘ Castro), Bergara, Xabi Prieto (68‘ Pardo) A, Greizmann – Seferovič (75‘ Agirretxe), Vela

 

Lavička: Zubikarai, Ros, Cadamuro, Castro, Pardo, Ansotegi, Agirretxe

 

 

Góly: Manchester United – 2‘ (vlastní) I. Martinez

 

Žluté karty: Manchester United – 27‘ Rafael, 37‘ Kagawa

 

Real Sociedad – 22‘ Vela, 39‘ Bergara, 42‘ Xabi Prieto

 

Hlavní rozhodčí: Bas Nijhuis (Nizozemsko)

Asistenti na čarách: Rob van de Ven & Charles Schaap (oba Nizozemsko)

Čtvrtý rozhodčí: Hessel Steegstra (Nizozemsko)

Brankoví rozhodčí: Serdar Gözübüyük & Ed Janssen (Nizozemsko)

 

Návštěva: diváků

 

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

 

Manchester United

 

Real Sociedad

56%

Držení míče

44%

18

Střely celkem

12

10

Střely na bránu

5

8

Střely mimo bránu

7

14

Přímé kopy

25

6

Rohové kopy

4

5

Ofsajdy

1

23

Vhazování

12

5

Zásahy brankářů

9

18

Fauly

15

2

Žluté karty

3

0

Červené karty

0

.

Druhý zápas skupiny A + tabulka

V Bay Areně se očekával spíše vyrovnanější duel, což se víceméně potvrdilo, výsledkově však nikoliv. Německý celek byl mnohem efektivnější v zakončení a ukrajinského protivníka nakonec poráží rozdílem třídy, čímž výrazně promluvil do boje o postup ze skupiny. Dvěma góly se zaskvěl kanonýr Kießling, kterého doplnili Rolfes, jenž proměnil penaltu a Sam. Šachtar v tomto duelu nepotvrdil svou kvalitu a z německé půdy si odváží potupnou a pro mnohé dosti překvapivou porážku.

 

Bayer Leverkusen 4-0 Šachtar Doněck

(22‘ a 72‘ S. Kießling, 50‘ (penalta) S. Rolfes, 57‘ S. Sam)

Jednoznačná herní převaha United a velké trápení v koncovce. Takto lze ve stručnosti charakterizovat tento zápas, který Devils dovedli do vítězného konce. Už ve 2. jsme vedli díky vlastnímu gólu I. Martineze a vše se ubíralo správným směrem. Kdo ovšem větřil ve vzduchu kanonádu a čekal, že se Ďáblové rozjedou, byl na omylu. Manchester si vytvářel územní převahu, a i když neměl střed hřiště plně ve svých rukou, náš soupeř toho využít nedokázal a jeho kombinace byla dosti mizerná. Sociedad v útoku měli pár světlých momentů a de Gea pár složitějších zákroků měl, avšak to byli pouze výjimky, protože naše obrana pracovala výtečně, hráči rychle přistupovali ke svým protivníkům a už za půlící čárou jej připravovali o míč. Obětavost a přístup defenzivy byl ukázkový a soupeř si balónu moc neužil. Pánem hřiště byli po většinu duelu United. Náš tým dával na odiv svou sílu a kvalitu v plné kráse, měl více ze hry a místy vystavoval soupeře drtivému tlaku. Jenže veškeré příležitosti, které z naší převahy plynuly, zůstávaly nevyužity. Gólman Bravo a střelecká impotence stáli proti nám. United předváděli v ofenzivě, kterou řídil hlavně skvěle hrající Rooney skutečný koncert a zejména náš vystupňovaný výkon ve druhém dějství permanentně zaměstnával propustnou obranu soupeře. Chuť vstřelit gól byl ohromná a na bránu Španělů se valil jeden útok za druhým, jenže další úspěch nám dnes zkrátka nebyl přán. Dobrý dojem zanechali takřka všichni hráči a nikdo výrazněji nevyčníval. Za zmínku stojí hlavně Kagawa a Valencia, kteří vydatně podpoovali útok.  Celý tým odehrál skvělý zápas a být skóre výraznější, byl by celkový dojem z utkání jistě mnohem lepší. Rudí ďáblové se ale co se herního projevu týče, nemají za co stydět. Ovládali match a hlavně druhý poločas se hrál krom úvodních minut pod jejich taktovkou. Navzdory velkému počtu trestuhodně neproměněných šancí se ovšem svěřenci Davida Moyese radují ze zaslouženého vítězství a zisku důležitých tří bodů, díky kterým se osamostatnili na čele skupiny. Stále je co zlepšovat a příště snad již budeme i díky van Persiemu efektivnější, jelikož kritické ohlasy na tuto nepřesvědčivou výhru na sebe v tomto ohledu jistě nenechají dlouho čekat. Manchester United porazil na Old Trafford Real Sociedad těsným rozdílem – 1:0

 

Dalším soupeřem Rudých ďáblů bude v 9. kole Premier League Stoke City. Celek se pod taktovkou Marka Hughese zatím drží u dna tabulky a ani jeho vyhlášená defenziva zatím nefunguje podle představ a nejeví se jako příliš spolehlivá zbraň. Nepříjemný a důrazný soupeř ale určitě přijede do Divadla snů plný odhodlání a Rudé ďábly čeká náročný úkol.  Utkání se bude hrát v sobotu 26.října/október a zahájeno bude v 16:00 našeho neboli středoevropského letního času (SELČ).

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!