20/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Kostrbatý začátek sezóny aneb dejme Moyesovi čas

Tímto příspěvkem bych chtěl zareagovat na dosavadní průběh sezóny a dát najevo některé své názory a myšlenky, stejně jako svůj postoj k Davidu Moyesovi.

 

Ano, snažím se uklidnit vody, i když vím, že těmito řádky přesvědčím jen hrstku z vás. Berte můj komentář spíše jako doplnění Markyho článku.

 

Úvod

 

K tomu, abych následující řádky sepsal, mě mimo jiné přivedlo i několik z vás. Přiznám se, že už delší čas se nezaobírám diskuzí po články na devilpage, ale když se náhodou najde chvilka a já si přečtu vaše příspěvky, žasnu, kolik rádoby československých fanoušků Manchester United vlastně má. Asi největší vypovídající hodnotu mají komentáře pod našimi jednotlivými Preview, kde to mnohdy opravdu stojí za to, vzhledem k tomu, pod jakým návalem emocí a v jakém zápalu boje přispíváte do diskuze. Ale pojďme k věci samé.

 

Děje se to, co se dalo čekat. Máme za sebou již více než dva měsíce sezóny 2013/2014, což Rudým ďáblům vyneslo zisk Community Shieldu, postup do 4. kola Capital One Cupu, výhru v prvním a remízu ve druhém zápase Ligy mistrů a jedenáct bodů v Premier League z osmi utkání (3 výhry, 2 remízy a 3 porážky). Největší ránu jsme zažili poté, co po potupné prohře s Citizens následovala domácí porážka s Baggies. Máme za sebou nejhorší start do sezóny za poslední léta. Dále se tedy budeme věnovat hlavně zápasům na ligové scéně, a na to co s nimi souvisí, zaměříme větší pozornost v jednotlivých tématech.

 

Všechno to v podstatě vypadalo růžově a začalo velkým optimismem. Ačkoliv letní příprava nebyla nijak přesvědčivá, vítězství ve Wembley nad Wiganem a následná výhra 1:4 na Liberty Stadium, byl solidní rozjezd. I remíza s Blues v zápase, ve kterém jsme měli navrch, ale nedokázali převahu zefektivnit, se stále dala považovat za přijatelný výsledek. Poté už to však začalo skřípat.

Tým United zůstal přes léto prakticky nezměněn a Moyes se rozhodl začít s tím, co mu zanechal Sir Alex Ferguson a do připraveného materiálu téměř nezasáhl. Jak známo, vyměnil pouze asistenty a na konci přestupového období přivedl Fellainiho. Moyes se nechal slyšet, že hodlá vnést do týmu svou filozofii a posunout jej zase o kousek výš. Smělý to cíl? To jistě ano, avšak k jeho dosažení bude třeba udělat určitě změny. Kolik jich nakonec bude, a jak rozsáhlé budou, to se jistě brzy dozvíme. Zatím se toho totiž na samotné hře United moc nezměnilo a máme-li se někam posunout, musí manažer někde začít. Nenechte se však zmást. Moyesova práce zatím příliš vidět není, ovšem to neznamená, že se uvnitř mužstva nic neděje. Naopak. Na určitých věcech se usilovně pracuje.

 

Nový manažer United na to šel od lesa a nejprve si hodlal prověřit schopnosti všech hráčů, seznámit se s týmem, zjistit jaká je vlastně situace a rozpoznat, s kým chce dále spolupracovat, a kdo se mu do konceptu nehodí. Moyese čekají náročná rozhodnutí a ony chystané změny bude muset provést velice citlivě. Stále má ovšem čas na to, aby si vše pečlivě promyslel. Je zřejmé, že ani v zimě se ještě nic výrazného nestane, ale během následujícího léta se již dá menší obměna kádru předpokládat.

 

Zatím je tedy velmo předčasné dělat ukvapené závěry, i když u některých hráčů si můžeme udělat puntík, protože se zdá, že dříve nebo později, přijdou na řadu mezi prvními, se kterými se bude mluvit o budoucnosti. Je skutečně náročné kočírovat takový kolos, jakým je Manchester United, dávat šanci talentovaným mladíkům, a zároveň udržet dalších několik zkušených fotbalistů v zápasovém tempu. Kádr Devils překypuje kvalitou, která mnohdy zůstává nevyužita a tak je zřejmé, že někdo bude muset z kola ven, aby se mužstvo osekalo a zůstali hlavně ti, na které Moyes hodlá vsázet.

 

Některé skutečnosti nám vysílají jasný signál, že něco není v pořádku, jiné bude třeba rozpoznat a vyřešit až časem.

 

Špatně využívaný Kagawa

 

Šikovný a technicky vytříbený Kagawa to nemá vůbec snadné, jelikož byl přeškolen na pozici, která mu moc nevyhovuje. A to s čím začal Fergie, nyní pokračuje i Moyes. Obával jsem se toho, ale tajně jsem doufal, že nový kouč využije jeho potenciálu naplno v roli playmakera za útočníky. Jenže se nic nezměnilo. Ne jen, že toho Kagawa zatím moc neodehrál, ale navíc se musel opět smířit s tím, že levé křídlo bude prostor, kde se bude na hřišti pohybovat nejčastěji. Až mi je líto, kolik kvality je u nás utápěno u postranní čáry. Shinji v sobě nemá výbušnost, rychlost ani není přeborníkem v soubojích 1 na 1. Jeho přednosti jsou v rychlé kombinační hře, přesných přihrávkách a kreativitě. Také Moyesovi musí navíc dokazovat, že si zaslouží hrát. Pomalu začínám nabývat dojmu, že tenhle nákup se nám příliš nepovedl, v tom smyslu že neumíme Kagawu správně využít. Přišel přece z nějakého důvodu, a proto by měl zahřívat lavičku? To nedává smysl. Mnohem raději bych ho sledoval v rozestavení 4-2-3-1 (za útočníkem) nebo 4-3-1-2 (diamant), kde by měl více volnosti, než jak se trápí na křídle proti důraznému robustnímu bekovi soupeře.

 

Mimo to mi příběh japonského záložníka trochu připomíná Juana Matu z Chelsea. Kvality tohohle španělského sympaťáka uznávám a asi všichni víte, jak s oporou Blues z loňské sezóny, naložil Mourinho. Playmaker a naprosto klíčový hráč předchozího ročníku hodně sedí na lavičce a nezbývá mu nic jiného, než čekat, kdy jej jeho manažer pošle se rozcvičit. Kagawa pochopitelně nebyl pro United tak důležitým hráčem jako Mata, avšak oba v tuto chvíli zaujímají podobné stanovisko, jelikož o jejich kvalitě se mohl každý již mnohokrát přesvědčit.

Shinji ví, že musí tvrdě makat, jelikož mu ani nic jiného nezbývá. Snad mu ta trpělivost přinese růže a on se manažerovi za důvěru odmění, bojím se však, že pro něj Moyes moc místa nenajde a když, tak to bude opět jen mimo jeho ideální pozici. Díky stabilním výkonům Carricka zůstává se středu zálohy už volné jen jedno místo, které vyplňují Jones, Giggs, Cleverley, ale nejčastěji Fellaini, který je Moyesovým koněm a měl by to být právě on, kdo se bude snažit dát naší hře impulz a snad i nějakou tu myšlenku. A tady můžeme krásně navázat na další téma.

 

Anderson (ne)musí hrát

 

Budu upřímný. Anderson na to nemá. Tenhle záložník potřebuje hrát, hrát a hrát, jenže na tohle v tvrdé konkurenci nemá prostor. Z poloviny je to samozřejmě i o tom, proti komu právě hrajeme, jaké má úkoly nebo koho má po svém boku ve středu pole, jenže od tohohle hráče já osobně čekám, že tomu všemu přidá jiskru a něco navíc, a že sám potáhne naši zálohu bez ohledu na okolnosti. V United už je nějaký ten pátek, věkově dospěl, avšak já už delší dobu marně čekám na to, až mi něco kloudného předvede. David Moyes nenechal ze svého kádru nikoho odejít, aby měl k dispozici ty, kteří jsou na sebe už zvyklí. Navzdory tomu si ale jednak myslím, že pro jisté konkrétní hráče se jednak nenajde dostatek prostoru a jednak, že ti, kdo jej dostanou, se jen povezou s týmem a nic navíc mu nepřidají.

 

Pro mě je každý hráč skvělou akvizicí, protože vím, že náš klub nekupuje zajíce v pytli, ale skautingem prověřeného borce, nejčastěji talent, který má předpoklady se prosadit. Někdo trpí zraněními, jiný musí na příležitost dlouho čekat, a proto si každý zaslouží určitý čas, aby si zvykl a usadil se. V případě Andersona to byl povedený start a během prvních dvou sezón si rychle získal přízeň publika a stal se miláčkem Old Trafford. Jenže tyhle časy už jsou pryč a od té doby se Andy nikam neposunul. Už se nemohu dál nechávat přimhouřené oči. Tomuhle hráči jsem dal poslední sezónu a pomalu nad ním lámu hůl. Z mého pohledu již delší čas nepotřebný a přebytečný hráč, který by měl jít hledat štěstí jinam.

 

Marný Ashley Young

 

Tento sedmadvacetinásobný reprezentant Albionu byl díky své výrazně upadlé formě vynechán z nominace národního mužstva pro zbývající dva kvalifikační zápasy skupiny H. Young se zdál být favoritem Davida Moyese, avšak poté, co u něho pokračovala série nepřesvědčivých výkonů, kterými se prezentoval v minulém ročníku, už na něj v sestavě v tuto chvíli nezbývá místo. Jenže co s tím? Young se potýká s nevyrovnanými výkony, povede se mu jeden zápas z pěti a nepředstavuje takovou hrozbu, jakou bychom očekávali. Vše se snaží zachraňovat nafilmovanými pády, kterými ale ještě zhoršuje svou situaci a sám sobě kope jámu. Fanoušci neradi vidí své hráče simulovat a v United to platí dvojnásob.

Nechci se tu pouštět do polemizací, že Rooney nebo Ronaldo by si s Youngem v tomto ohledu mohli podat ruce, avšak přijměte ten rozdíl, že Young simuluje velmi okatě a navíc se mu nedaří herně, což se teatrálními pády pokouší vykompenzovat. Tohle ale nikam nevede. Přesnost centrů poklesla stejně jako jeho efektivita při průnicích a v soubojích 1 na 1.

 

Ashley Young se zdál být dobrou posilou, když k nám v roce 2010 přišel. Vyšla mu však sotva polovina premiérové sezóny v dresu United a od té doby už to prostě není ono. Přitom Young kvalitu má a zkušenosti rovněž. Tak co se vlastně stalo? Nepotkal jej podobný osud jako Berbatova nebo třeba Torrese, kteří se rovněž v novém působišti dlouho hledali? Je v nejlepším fotbalovém věku a měl by být tahounem týmu, školit obrany a posílat do pokutového území jeden centr za druhým. Young potřebuje důvěru a podporu, ovšem šancí měl už dost a ke zlepšení to nevedlo. Možná to na kvality United nestačí, možná tento hráč není rostlý na to, aby byl hvězdou a lídrem. Říkám stále to stejné. Pokud chce Moyes hrát po křídlech, jako, že chce, potřebuje k tomu to nejlepší, co je k mání a to Young prostě není. Nedivil bych se, kdyby byl jedním z těch, kteří brzy přepustí svůj post mladším a nadějnějším. Ashley má ještě čas si reputaci napravit, nicméně u něho to na nějaké větší změny k lepšímu nevidím.

 

Giggsova poslední sezóna?

 

Tento naprosto fenomenální hráč a od letošní sezóny hrající trenér na konci listopadu/november oslaví kulatou čtyřicítku je stále členem kádru Manchesteru United. Je velmi těžké vznášet nad Giggsem nějaké ortely, avšak čím dál více fanoušků volá po tom, aby naše legenda s číslem 11 pověsila kopačky na hřebík. Ano, přiznejme si to, Giggs už nemá na to hrát Premier League na nejvyšší úrovni a měl by chodit především úročit své zkušenosti na závěry rozhodnutých zápasů a dodávat naší hře klid, přehled a rozvahu.

 

Ryan ztratil hodně ze své rychlosti i sil, a pokud se objeví v základní sestavě a ještě k tomu ve středu zálohy, sklízí pravidelně kritiku. Je ale pravdou, že v našem týmu nenajdeme moc hráčů s tak brilantní technikou, a co se týče zahrávání rohových kopů či centrů, je konkurence také malá. Jeho bohaté zkušenosti jsou k nezaplacení. Navzdory tomu všemu co pro United dokázal i jeho nesporným kvalitám, které stále zdobí jeho hru, je ale už asi opravdu čas toho honění se za balónem nechat a věnovat se výhradně trénování. Pověst Giggse tím trpí. Je ta pravá chvíle předat žezlo svému nástupci a přejít do ústraní.

Bytostně nesnáším, když Giggse někdo uráží nebo na něj nesmyslně nadává. Pokud je Giggs na hřišti, moje srdce zaplesá. Možná jej sleduju naposledy, říkám si. Giggs si hru stále užívá, ale už je na něm zkrátka vidět, že to není ono. Navíc zabírá místo mladším hráčům, kteří by se měli rozvíjet, ale urážet jej? Je to neuvěřitelné, ale i v téměř 40 letech má našemu mužstvu stále co nabídnout, jde ale o to, vhodně jej na hřišti využít. Těch předností z jeho strany taky dost ubylo a tak se blíží vhodná doba, důstojně a se ctí se s aktivní kariérou rozloučit, než se zbytečně trápit a cuchat nervy některým fanouškům. Konečné rozhodnutí ale bude na něm, takže stále není jisté, zda po tomto ročníku zůstane jedenáctka volná.

 

Faktor RvP

 

Tato důležitá přísada naší hry může být opět rozhodující. Van Persie se v minulém ročníku ukázal jako klíčový hráč našeho týmu a jeho fotbalové kvality z kategorie World Class posunuli United o level výše. Vůči Robinovi jsem byl po jeho příchodu k nám zprvu dosti skeptický a nevnímal jsem jej jako někoho, kdo by měl mužstvo pozvednout. To jsem se ale šeredně spletl a van Persie mě rychle začal vyvádět z omylu. Na jeho góly jsem si rychle zvykl a určitě jsem nebyl sám, koho vyrovnanost jeho vždy skvělých výkonů přímo uchvátila. Dokáže na ně však navázat, ptali se mnozí po mimořádně povedené sezóně? Zdá se, že ano, ale rezervy stále má.

 

Je na něm sice občas vidět, že není úplně ve své kůži a navíc jeho přítomnost na hřišti zatím není v této sezóně tolik cítit, avšak to je možná způsobeno taktikou. Nicméně jeho bilance 7 gólů v 9 utkáních mluví sama za sebe a jeho propojení s United tedy i nadále funguje na jedničku. Mimo to se stihl tenhle kanonýr stát nejlepším reprezentačním střelcem Nizozemska. Věřím, že se jeho výkonnost ještě zvýší s přibývajícími zápasy. Robin dokáže vařit z vody a sám rozhodovat zápasy, a tak doufejme, že se budeme moct na jeho obrovské kvality i nadále spoléhat. Je zřejmé, že ze základní sestavy jej jen tak někdo nevystrnadí, jelikož společně s Rooneym vytvořil údernou dvojici, která by měla tým táhnout. Kéž se zranění Old Traffordu obloukem vyhýbají.

 

Pro Zahu není místo? Tak proč nejde na hostování?

 

Mladý Wilfried Zaha byl jedním z hlavních tahounů Crystal Palace v minulé sezóně a i díky jeho zapříčinění dnes hrají Eagles Premier League. V létě, kdy se stal talentovaný Zaha plnohodnotným členem kádru United a v přípravě ukazoval, že Young, Valencia a spol. mají nejeden důvod bát se o místo, se každý těšil na to, až se tento rychlonohý křídelník začne prohánět po Old Trafford. Opak byl však pravdou a fanoušci zažili ohromné rozčarování. Zaha totiž poté, co strávil hodinu na hřišti v utkání Community Shieldu s Wiganem, zatím nenastoupil k žádnému dalšímu zápasu.

David Moyes vše zdůvodňuje tím, že hráč ještě zkrátka není na první tým připraven, avšak jeho čas přijde. Máme za sebou dva měsíce nového ročníku a zatím je to stále jen marné čekání. Za to belgický mladík Adnan Januzaj, který je navíc o dva roky mladší než Zaha už si připsal šest startů a v tom předposledním zápase proti Sunderlandu, nastoupil poprvé v základní sestavě a vstřelil své premiérové góly. Tito dva hráči jsou typologicky odlišní. Zaha vyniká především výbušností, rychlostí a energií, ovšem mnohým fanouškům včetně mě nejde do hlavy, proč svou šanci ještě nedostal? Valenciovi by byl dle mého rovnocenným protivníkem, o Youngovi se snad bavit ani nemusíme. Proč tedy Moyes nechce jeho nasazení riskovat? A pokud s ním v blízké době nepočítá, proč jej neposlal hostovat? Nic nenasvědčuje tomu, že by mělo na Moyesova slova dostat. Zatím je to totiž tak, že hráč kvalitou výrazně převyšuje hráče v Rezervě a je ochuzen o cenné zkušenosti, místo toho, aby si zvykal na tempo Premier League. Není to škoda?

 

Dejme Moyesovi čas

 

Nedávno jsem četl velice pěkný článek od fanouška Arsenalu, který se v něm zabýval rozdělením fanoušků na Wenger Out a In Wenger We Trust. Myšlenka byla jasná. Aby došlo k uvědomění a sjednocení fanoušků, je třeba se nerozdělovat na dvě části, ale společně věřit. Je pochopitelné, že ti, kdo pamatují éru Henryho, Vieiry, Pirése, Ljungberga, Overmarse či Bergkampa, tehdejší Invincibles a úspěchy Arsenalu, Wengerovi věří, za to většina těch mladších, kteří ještě neměli možnost radovat se z trofeje, žádají hlavu dlouholetého manažera Gunners a razantní změnu. Jenže v Londýně udržují vše ve starých kolejích a trpělivě čekají už přes 8 let.

 

Tato situace, která by se dala také popsat jako období před a po Highbury, mi do jisté míry začíná připomínat namlsané fanoušky Manchesteru United, kteří vidí, že tým už nemá takovou šťávu, nehraje ten krásný nebezpečný fotbal a neválcuje soupeře jako za časů CR7. Má to hned několik důvodů, které by se podle nich daly nejsnadněji a nerychleji vyřešit četnými nákupy hráčů světových kvalit. Jak typické pro věrné fanoušky United, že?

Je třeba si uvědomit, že touto cestou náš slavný klub nikdy nešel a ani nepůjde. David Moyes má 2-3 roky na to, aby se sžil s veškerými procesy, zásadami a tradicemi, které Manchester United zahrnuje, aby za pomoci těchto hodnot aplikoval na tým svůj vlastní systém. Je tedy pouze na vás, abyste ukázali svůj charakter a smířili se s touto skutečností. Hodně by mě zajímalo, kolik z vás by ztratilo trpělivost a šlo by o dům dál, kdyby se dlouhodobě dařit přestalo a potkala by nás obdobná situace jako současný Arsenal. A než začnete opět bezmyšlenkovitě kritizovat, vzpomeňte si na věrné fanoušky Gunners.

 

Bylo předem jisté, že se bude muset vypořádat s obrovským tlakem, který bude zahrnovat prvotní případné nepřesvědčivé výsledky a také to tak bylo. Moyes se nechtěl za žádnou cenu pouštět do okamžitého a bezmyšlenkovitého přebudovávání mužstva, ale napřed zahájil jeho obeznávání a podrobnou analýzu, která bude východiskem pro jeho další plány a kroky v následujících letech.

 

Naskočil do rozjetého rychlovlaku a najednou čelil situaci, kterou do té chvíle neznal. Jeho odhodlání, pracovitost a touha vítězit a dosáhnout svého, mu však pomohou překonat všechny strasti, ustát mediální ústrky a zanedlouho se vše v dobré obrátí a Rudí ďáblové začnou sbírat úspěchy. Stojí za ním vedení, Sir Alex Ferguson i majitelé, což je v dnešní době u špičkových klubů asi to nejdůležitější.

 

Mnozí by mohli namítat, že třeba takový Pellegrini nemá s Premier League žádné zkušenosti a Citizens pod ním přes to dokážou své soupeře válcovat, jako to ukázali třeba právě proti nám. Přes to je ale i na Citizens vidět, že vliv manažera se zatím plně nedostavil a náš rival, byť je jeho kádr nabitý kvalitou má ještě k dokonalosti a vyrovnaným výsledkům hodně daleko, viz. venkovní duely se Stoke City (0:0) či nováčkem Cardiffem (3:2) anebo vzpomeňte na domácí představení v Lize mistrů proti Bayernu Mnichov (1:3). A troufnu si směle tvrdit, že pokud Man City nezískají v této sezóně ani jednu trofej a jejich účinkování v Lize mistrů skončí dalším fiaskem, bude Pellegrini jen dalším z mnoha a dříve nebo později zůstane bez práce.

To v Chelsea se kruh uzavřel a Mourinho je už v nejvyšší anglické soutěži jako ryba ve vodě, jelikož na lavičce londýnského klubu působil tři sezóny v letech 2004-2007. Jenže ze současného kádru pracoval během své kariéry jen s několika hráči a zbytek mužstva musel lépe poznat, aby mu dokázal vnuknout své myšlenky a filozofii. U Josého se ovšem dá předpokládat, že se na tuto práci předem připravoval a dobře věděl, koho bude mít k dispozici, ale to nic nemění na tom, že ani Blues se zatím nepřibližují představám fanoušků a nejsou onou hrozbou, která děsila každého soupeře.

 

David Moyes zatím nijak nepozměnil systém hry, ani neprovedl žádnou revoluci při skládání sestavy. K dispozici má široký kádr, takže si může vybírat a experimentovat, nicméně on na to všechno není sám a zcela jistě mluví o svých rozhodnutích s dalšími svými asistenty. Musí se začít postupně. Kostra týmu je jasná a je tedy na něm, kterými hráči ji doplní. První náznaky úspěchu jsou hmatatelné, ale bude třeba nechat všemu volný průběh, aby došlo k pečlivému prozkoumání všech možností a nalezení toho správného mužstva a harmonii celé hry. Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

 

Závěr

 

Není žádný důvod k panice. Věci jsou v pohybu, a i když se tak na první pohled nemusí zdát, vše se ubírá správným směrem. Dnes ještě úplně nechápeme kroky, které Moyes činí, avšak za nějaký čas se dočkáme prvních viditelných úspěchů jeho práce, která se nám zatím jeví jako neúčelná a zmatečná. Dejme manažerovi čas, podporujme ho a věřme mu! Přesně jak nás o to prosil Sir Alex Ferguson.

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!